ελληνική μουσική
    618 online   ·  210.846 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    fysiolatris
    08.01.2010, 12:38
    Γαμώ την καταδίκη μου/,μού φάγαν' το ορτύκι μου! ΑΥΤΟ είναι τραγούδι, κύριοι ! Άμεσο,αληθινό, εκ βαθέων ! Με οικολογικές προεκτάσεις 1 Και κυρίως, με νύξεις-φωτιά για το παρα-κυνηγετικό ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ κατεστημένο !
    kwstasagas
    09.01.2010, 00:42

    Σε 4 τραγούδια του 2ου γκρουπ έδωσα 5 αστεράκια !!! Επίσης, σε αρκετά τραγούδια [7 ή 8, δεν θυμάμαι] έδωσα 4 αστεράκια !!! Επιπλέον, στο γκρουπ αυτό δεν άφησα κανένα τραγούδι αβαθμολόγητο, χωρίς να δώσω έστω και ένα αστεράκι ....

    Περισσότερα .... όταν θα κλείσουν οι κάλπες και για το 2ο γκρουπ .....

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    Kellina8
    09.01.2010, 01:38

    Γειά σας! Είμαι καινούρια σχετικά στο musicheaven και εδώ και λίγους μήνες που το παρακολουθώ πιο στενά, νομίζω πως έχω βρει μια πολύ αξιόλογη κοινότητα σχετική με τη μουσική. Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν τόσο στους συντελεστές που έκαναν να υπάρχει αυτό το site, αλλά και στα μέλη, που έχω καταλάβει ότι στη μεγάλη πλειοψηφία τους είναι καλλιεργημένα και ευγενικά άτομα.

    Δεν είμαι μουσικός, αλλά πάντα αισθανόμουν ότι έχω καλό αισθητήριο ως ακροατής, γι' αυτό παίρνω το θάρρος να γράψω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου για το διαγωνισμό.

    Πρώτα όμως, θέλω να πω ότι έχω απογοητευτεί με το κακό χάλι που βρίσκεται το ελληνικό τραγούδι, τουλάχιστον όπως μας το σερβίρουν οι τηλεοράσεις αλλά και τα ραδιόφωνα. Ακόμα και οι λεγόμενοι "ποιοτικοί" ραδιοσταθμοί εδώ στην Αθήνα, μπορεί μεν να μην παίζουν τα τελείως απαράδεκτα πράγματα, αλλά δεν ξεφεύγουν από τα τετριμμένα, υποκύπτουν στα playlist, δε δίνουν βήμα στο καινούριο, στο φρέσκο, στο διαφορετικό, γενικά δεν ψάχνονται και δε βοηθούν νέους κι άγνωστους καλλιτέχνες. Έτσι, για έναν άνθρωπο που αγαπά τη μουσική, που έχει σιχαθεί τη ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ από τη μια μεριά και την ΥΠΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑ από την άλλη (γιατί μόνο αυτά τα δύο άκρα υπάρχουν στα ΜΜΕ) και διψάει να ακούσει αγνά πράγματα "εκτός συστήματος", είναι σπουδαίο πράγμα να έχει στη διάθεσή του για ακρόαση μια τόσο μεγάλη δεξαμενή τραγουδιών, όπως αυτά τα περίπου 250 (;) τραγούδια του διαγωνισμού. Άμα συνυπολογίσουμε και το βήμα που αποκτούν οι δημιουργοί, τότε δε χρειάζονται πολλά να πούμε για το πόσο σπουδαία είναι αυτή η διοργάνωση του Musicheaven.

    Επί του θέματος τώρα, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με όσους θεωρούν ότι τα τραγούδια του 2ου group είναι υποδεέστερα του πρώτου, απόψεις μάλιστα που ακούστηκαν από την πρώτη κιόλας μέρα της έναρξης ακρόασης του group. Γιατί ακόμη κι αν συμπαθήσει ή αντιπαθήσει κανείς ένα κομμάτι με την πρώτη (σύμφωνα με τα υποκειμενικά του κριτήρια), προσωπικά θεωρώ επιβεβλημένη την ακρόαση τουλάχιστον 3 φορές απ' την αρχή μέχρι το τέλος όλων των τραγουδιών, αν θέλουμε η γνώμη μας να είναι όσο το δυνατόν πιο έγκυρη. Κι όχι για τίποτε άλλο, απλά μπαίνω στη θέση των καλλιτεχνών που έχουν καταθέσει την ψυχούλα τους, είτε με καλό είτε με κακό αποτέλεσμα, δεν έχει σημασία. Άλλωστε, δεν σας έχει τύχει ποτέ η πρώτη γνώμη σας για κάτι ή κάποιον, όταν αργότερα του δίνετε μεγαλύτερη προσοχή, να αλλάζει (είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο); Θα έλεγα λοιπόν, από τη στιγμή που η ψηφοφορία για το group ισχύει ως τις 17 Ιανουαρίου, να τιμήσουμε τους δημιουργούς με περισσότερο προσεκτική ακρόαση.

    Πέρα τώρα από τα υποκειμενικά κριτήρια, υπάρχουν και κάποιοι κανόνες όταν κρίνουμε κάτι. Όχι ότι με αυτούς καταλήγουμε στην αντικειμενικότητα (είναι ουτοπία), όμως την προσεγγίζουμε όσο πιο κοντά γίνεται. Τι εννοώ; Να βάζουμε κατηγορίες με ποσοστά βαρών στην καθεμία και να αθροίζουμε τις επιμέρους βαθμολογίες για κάθε τραγούδι. Συγκεκριμένα:

    Κριτήριο 1 με βάρος π.χ. 40% - ΜΟΥΣΙΚΗ:
    Θα πείτε, πως βαθμολογείς τη μουσική, άλλα αρέσουν στον ένα, άλλα στον άλλο... Κι όμως, υπάρχουν κριτήρια να αποφασίσεις. Π.χ. υπάρχουν σημεία που σε εξιτάρουν; Οι μελωδικές γραμμές είναι πρωτότυπες ή κινούνται στην πεπατημένη; Και το κυριότερο, όσο περισσότερο ακούς το κομμάτι, τη 2η, την 3η φορά, σου αρέσει περισσότερο ή λιγότερο; Η επανειλημμένη ακρόαση είναι μεγάλος σύμβουλος, ειδικά όταν γίνεται σε διαφορετικές μέρες, που έχουν "ξεκουραστεί" τα αυτιά!

    Κριτήριο 2 με βάρος π.χ. 30% - ΣΤΙΧΟΙ:
    Ποιο είναι το θέμα και πόσο ώριμα - εύστοχα το προσεγγίζει ο στιχουργός; Με απλό - άμεσο τρόπο; Τέλεια, φτάνει να αποφεύγει κοινοτυπίες ή βαρβαρότητες. Με ποιητικό τρόπο; Υπέροχα, φτάνει να μένει μακριά από βερμπαλισμούς και φράσεις που φτιάχτηκαν να εντυπωσιάσουν (αντί να εκφράσουν αλήθειες της ψυχής), κλασικό πρόβλημα ειδικά με το λεγόμενο "έντεχνο" (αλήθεια, τα άλλα είδη είναι ...άτεχνα;), όπου έχω βαρεθεί την περίτεχνη "ευαισθησία" του τίποτα, με άλλα λόγια, κενά τελείως νοήματα επενδυμένα με "ποιητικές" εκφράσεις.

    Κριτήριο 4 με βάρος π.χ. 20% - ΦΩΝΗ:
    Δεν εννοώ ντε και καλά τις εξαιρετικές φωνητικές ικανότητες, αλλά την εκφραστικότητα, τη μοναδικότητα στη χροιά και στο τραγούδισμα (να μη θυμίζει άλλους). Όμως κι όταν οι εξαιρετικές φωνητικές ικανότητες υπάρχουν, δεν πρέπει να επιβραβευτούν; Εδώ μάλλον δεν είμαστε πολύ προσεκτικοί, όπως δείχνουν τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στο 2ο group (πλην μιας φωτεινής εξαίρεσης)...

    Κριτήριο 5 με βάρος 10% - ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ:
    Εδώ κρίνεται η φαντασία, η πληρότητα, γενικά η αρτιότητα της ενορχήστρωσης (κι όχι τόσο της ηχογράφησης, γιατί δεν έχουν όλοι οι συμμετέχοντες τη δυνατότητα να πληρώσουν καλό studio). Δε μπορεί έστω και κατά 10% να μην υπολογίζεται και αυτή η παράμετρος! Είναι κι αυτό μια μορφή τέχνης. Είναι κι ο βασικότερος άλλωστε παράγοντας για θέματα όπως φρεσκάδα και ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ, που για πολλούς είναι βασικό ζητούμενο. Χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι ένα κομμάτι δεν μπορεί να είναι άρτιο κι αν έχει εκτελεστεί απλά με μια κιθάρα ή ένα πιάνο (θα πρέπει να είναι κατάλληλο όμως αυτό το τραγούδι για τέτοια μορφή παρουσίασης).

    ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ: π.χ. 0-15 κακό (χωρίς αστεράκι), 16-30 μέτριο (1 αστεράκι), 31-50 συμπαθητικό (2 αστεράκια), 51-70 καλό (3 αστεράκια), 71-85 εξαιρετικό (4 αστεράκια), 86-100 αριστούργημα (5 αστεράκια).

    Αναγκαία διευκρίνηση σχετικά με τα ορχηστρικά κομμάτια: είτε θα θεωρήσουμε ότι έχουμε διαγωνισμό ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ (και όχι γενικά μουσικής δημιουργίας), οπότε α) τα βαθμολογείς αναγκαστικά με μείον 50% (-30% μουσική, -20% φωνή), άρα εξαιρετικά δύσκολο να τα προκρίνεις, είτε β) αλλάζεις τα βάρη και βαθμολογείς ΟΛΑ τα κομμάτια μόνο ως προς τη μουσική και την ενορχήστρωση. Πόσο εφικτό είναι όμως να μην επηρεαστεί κάποιος από έναν καλό (ή κακό) στίχο και ερμηνεία; Κι αν μπορούσε κανείς (ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας) να μην επηρεαστεί, τότε δεν θα ήταν άδικο αυτό για τα τραγούδια με καλό στίχο ή/και καλές τραγουδιστικές ερμηνείες; Γι' αυτό θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστός διαγωνισμός για ορχηστρική μουσική, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Θα μου πείτε τώρα, καλά, είναι δυνατόν τώρα να κάνουμε τέτοια δουλειά, που απαιτεί τόσο κόπο και χρόνο για να ψηφίσουμε; Και θα έχετε δίκιο... Όμως ακριβώς επειδή σχεδόν κανένας δεν είναι εφικτό να ασχοληθεί τόσο σοβαρά και σχολαστικά (ο ορθολογισμός και η προσπάθεια για αντικειμενικότητα θέλουν δυστυχώς πολύ κόπο και χρόνο), γι’ αυτό και οι αδικίες και τα παράδοξα, είναι μέσα στη φύση όλων των διαγωνισμών, όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις των διοργανωτών! Δυστυχώς δεν διαθέτει κανένα ακροατήριο το χρόνο και τη διάθεση για ν’ ακούσει όλα τα κομμάτια 3 και 4 φορές, σε διαφορετικές μέρες, πάντα ολόκληρα (και όχι μόνο τα πρώτα δευτερόλεπτα) και το κυριότερο, να βαθμολογεί σ' ένα πινακάκι ξεχωριστά μουσική - στίχους - φωνή - ενορχήστρωση και ΜΕΤΑ να ψηφίζει… Είναι ουτοπία για οποιονδήποτε διαγωνισμό (εδώ δεν το κάνουν οι κριτικές επιτροπές πολλές φορές, θα το κάνουν οι απλοί ακροατές;). Αν σ’ ένα φανταστικό σενάριο αυτό το έκαναν όλοι, δεν θα συνέβαινε π.χ. στο 1ο group να αποκλειστούν τραγούδια που τους άξιζε ακόμη και η 20άδα στον τελικό, ή να υπάρχει μεταξύ κάποιων τραγουδιών τελείως αδικαιολόγητη διαφορά βαθμών... Ούτε τώρα στο 2ο group θα υπήρχαν κομματάρες με σπουδαίες μελωδίες, στίχους και ερμηνεία, που να είναι (έστω αυτή τη στιγμή) έξω από την οκτάδα... Δε διαφωνώ ότι κάποια από τα τραγούδια που έχουν ήδη ξεχωρίσει είναι υπέροχα και αξίζουν 100% τη θέση τους. Όμως κάποια άλλα έξω από την μέχρι στιγμής οκτάδα, αδικούνται παράφορα από τηνκατάταξή τους, τουλάχιστον με βάση τα κριτήρια που ανέλυσα παραπάνω (μουσική, στίχος, φωνή, ενορχήστρωση). Τώρα γιατί τα γράφω όλα αυτά; Απλά για να εξηγήσω γιατί δεν πρέπει να στενοχωριέται κανείς επειδή το τραγούδι του (που είτε ως καλλιτέχνης (συν)έγραψε ή τραγούδησε, είτε ως ακροατής αγάπησε) δεν προκρίθηκε. Άλλωστε, οι καλλιτέχνες μην ξεχνάτε ποτέ, η αξία δε φαίνεται μόνο σ’ ένα τραγούδι, αλλά στη συνολική δουλειά σας!

    Κι αυτές οι "αδικίες" είναι φυσικό να συμβαίνουν ακόμα και σ' ένα τέτοιο διαγωνισμό, που ομολογώ είναι ο πιο αντικειμενικός και δημοκρατικός που έχω συναντήσει ποτέ! Δεν υπάρχει επιτροπή (άρα και κλίκες) και τα αποτελέσματα δημοσιεύονται on-line κατά τη διαμόρφωσή τους (άρα κανείς δεν μπορεί να πει ότι έγιναν μαγειρέματα). Βέβαια το τελευταίο, επηρεάζει συνειδητά ή υποσυνείδητα όσους τα κοιτάνε ΠΡΙΝ ψηφίσουν (ό,τι χειρότερο για τη σωστή κρίση, γιατί κακά τα ψέματα, τραγούδια που βλέπεις στις πρώτες θέσεις, θα τα ακούσεις πιο προσεκτικά). Τι να κάνουμε όμως, δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα! ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ, χαχαχα, curiosity killed the cat! Και το λέω χωρίς να διαφωνώ με ορισμένα από αυτά που προηγούνται, ειδικά ένα από αυτά με έχει μαγέψει! ΚΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΜΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, μην εμπιστεύεστε τα (περισσότερες φορές) κακής ποιότητας ηχεία του υπολογιστή...

    Αυτά, και συγνώμη που σας κούρασα! Και πάλι ευχαριστώ το Musicheaven για τις τόσες πολλές ώρες μουσικού "ταξιδιού" που μας προσφέρει με το διαγωνισμό εν μέσω ενός τόσο γκρίζου τοπίου στη μουσική (όπως τουλάχιστον προβάλλεται από τα ΜΜΕ, γιατί η πραγματικότητα εδώ άλλα δείχνει και είναι πολύ πιο φωτεινή), και φυσικά όλους τους καλλιτέχνες που δε δίστασαν να εκθέσουν τα εσώψυχά τους μέσω των δημιουργιών τους! Κι έχουμε ακόμη 4 group, φανταστείτε τι έχει να γίνει!

    ΥΓ: μήπως θα ήταν σωστό, εφόσον οι δημιουργοί φυσικά δεν έχουν αντίρρηση, να παραμείνουν και μετά τη λήξη του διαγωνισμού διαθέσιμα για ακρόαση ΟΛΑ τα κομμάτια, ακόμη και αυτά που αποκλείστηκαν; Εκτός αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα, λόγω του μεγάλου όγκου τους...

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kellina8 στις 09-01-2010 01:53 ]


    djmetronomos
    09.01.2010, 03:55

    Bravo Kellina8, ωραίο post... σκέψεις με συνοχή που καταλήγουν κάπου και δίχως τα αγκάθια της ανωρθωγραφείασ που συνήθως με κάνουν να πετάγομαι απ' τη θέση μου (για τα greeklish δεν θα μιλήσω καν...)

    Λοιπον, που λες, σχετικά με τη βαθμολογία... Ξέρεις, το 5 δεν το δίνεις και τόσο εύκολα. Δηλαδή, στο "While My Guitar Gently Weeps" των Beatles (αν υπήρχε εδώ μέσα) τι θα έπρεπε να βάλουμε? 105? Ας πούμε όμως ότι κρίνουμε ανάλογα με τα στάνταρ των συμμετοχών και με τις προσδοκίες μας από αυτές... Τι περίπου περιμένουμε ν' ακούσουμε... Δε νομίζω ότι χρειάζονται πολλές ακροάσεις. Συνήθως κάτι σου αρέσει ή δεν σου αρέσει. Ναι, μπορείς να μάθεις ν' αγαπάς με το ζόρι (βλέπε γάμους με συνοικέσια) αλλά εδώ μιλάμε για απλά πράγματα, ως επί το πλείστον. Όχι για Stravinski, Frank Zappa, Diamanda Galas - ενδεικτικά, κάποια ονόματα που θέλουν σε βάθος (χώρου & χρόνου) ακρόαση για να γίνουν κατανοητά. Και πάλι, κατόπιν, δεν είσαι σίγουρος ότι σου άρεσε...

    Οπωσδήποτε παίζει ρόλο και ο παράγοντας "τύχη". Διότι αν κάποια από τα τραγούδια του πρώτου γκρουπ (που εγώ εξακολουθώ να θεωρώ πιο ενδιαφέρον) που έμειναν εκτός οκτάδας, βρίσκονταν στο δεύτερο γκρουπ, ίσως να είχαν ψηλότερη βαθμολογία - πάντα σε συνάρτηση με τα τραγούδια και τις οργανικές συνθέσεις που τα περιστοιχίζουν... 100% δικαιοσύνη είναι δύσκολο ν' αποδοθεί... Όπως και να'χει, ωραία είναι κι έτσι. Κι αν κάποια δεν πάνε στον τελικό, ούτε εμείς θα στεναχωρηθούμε, κι ούτε πρέπει οι δημιουργοί τους να πικραθούν. Καλό θα τους κάνει. Θα πεισμώσουν, θα στρωθούν στη δουλειά και θα είναι ακόμα πιο καλοί και πιο έτοιμοι στον επόμενο διαγωνισμό...


    melanok
    09.01.2010, 11:17

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-01-2010 στις 03:55 έγραψε...

    Τι περίπου περιμένουμε ν' ακούσουμε... Δε νομίζω ότι χρειάζονται πολλές ακροάσεις. Συνήθως κάτι σου αρέσει ή δεν σου αρέσει.  εδώ μιλάμε για απλά πράγματα, ως επί το πλείστον. Όχι για Stravinski, Frank Zappa, Diamanda Galas - ενδεικτικά, κάποια ονόματα που θέλουν σε βάθος (χώρου & χρόνου) ακρόαση για να γίνουν κατανοητά.

    Όπως και να'χει, ωραία είναι κι έτσι. Κι αν κάποια δεν πάνε στον τελικό, ούτε εμείς θα στεναχωρηθούμε, κι ούτε πρέπει οι δημιουργοί τους να πικραθούν.

    ΕΥΓΕ Kellina8. Λες και ήσουν στο μυαλό μου και έγραψες ακριβώς  όλα αυτα που ήθελα να πω, αλλά φοβόμουν μήπως κουράσω. Ευτυχώς που το έκανες εσύ, σίγουρα με ομορφότερο τρόπο από εμένα.

    ΝΤΟΠΗ (χαριτολογώντας)  djmetronomos που με τις δηλώσεις σου χαμηλώνεις τον πήχυ των προσδοκιών της ποιότητας του διαγωνισμού. Σαφέστατα δεν αποκλείουμε την περίπτωση ύπαρξης κάποιου Stravinski, Frank Zappa, Diamanda Galas εδώ μέσα. Οι πραγματικά ελπιδοφόροι έλληνες δημιουργοί βρίσκονται εδώ, και όχι σε φεστιβάλ τύπου Θεσ/νίκης (δεν αναφέρομαι καν στα τηλεοπτικά κατασκευάσματα), ούτε μπορούν να ανακαλυφθούν από τα ευθυνόφοβα, ανευθυνουπέυθυνα και άχετα "στελέχη" των δισκογραφικών. Ως κριτικοί και ψηφοφόροι πρέπει λοιπόν εμείς να σταθούμε υπεύθυνα στο ύψος των απαιτήσεων που μας έχει φέρει η διοργάνωση. Βεβαίως η πρώτη ακρόαση έχει τη δική της αξία, το πραγματικά ποιοτικό τραγούδι όμως, άκουσμα με το άκουσμα σου προσφέρει συνέχεια κάτι περισσότερο.

    Και είναι πραγματικά δικαιολογημένη η πικρία κάποιου ποιοτικού δημιουργού που μόχθησε, αλλά είδε το τραγούδι του να αποκλείεται, πίσω από μετριότατα τραγούδια.

    Εν κατακλείδι η βαθμολογία μου :

    Διοργάνωση διαγωνισμού : 5 αστεράκια

    Συμμετέχοντες δημιουργοί : 5 αστεράκια

    Κριτική επιτροπή - ψηφοφόροι : 2 αστεράκια


    KIT_KAT
    09.01.2010, 18:02

    Προσωπικά θεωρώ τη βαθμολόγηση στο δεύτερο γκρουπ πιο εύκολη λόγω των μεγαλύτερων διαφοροποιήσεων (κακά τα ψέματα, η αποφυγή της αξιολόγησης με το κριτήριο της σύγκρισης είναι δύσκολη).

    ΥΓ1: Αυτό το "Δε μου έμεινε λεπτό" πώς να το βαθμολογήσω που δεν ακούω τίποτα;

    ΥΓ2: Πολύ λαϊκό στο 2ο γκρουπ.... {#emotions_dlg.huh}


    kamelia8
    10.01.2010, 17:17

    Η KIT_KAT έχει δίκιο! 1) η σύγκριση είναι αναπόφευκτη... 2) Περιέχει κάτι αυτό το τραγούδι; Δεν κατάφερω να ακούσω ούτε μια νότα...

    {#emotions_dlg.huh}Παρατήρηση: Το τραγούδι "Βόμβα νουκλεάρε" μήπως είναι ο ποντιακός χορός τικ; Γιατί πολύ μου το θύμισε... (αν εξαιρέσεις την ηλεκτρική κιθάρα)

     

    Συμφωνώ ότι το 2ο γκρουπ είχε λιγότερα ωραία τραγούδια. Είχε επίσης πολλά λαϊκά και έντεχνα, που δεν προτιμώ ιδιαιτέρως... (παρ' όλο που βλέπω ότι τα έντεχνα έχουν γενικά απήχηση)

     

    Ψήφισα λοιπόν και ξεχώρισα τα εξής:

     

    Προεκβολή

    Nara

    The face behind the mask

    The two visitors

     

    Και όπως περίτρανα αποδεικνύεται, οχρηστρικό να 'ναι κι ό,τι να 'ναι! {#emotions_dlg.biggrin} Όχι, δεν είναι αυτό το κριτήριό μου, απλώς συνέβη να με κερδίσουν αυτά σ' αυτό το γκρουπ.

    Καλή επιτυχία σε όλους και όλες!

     


    alexzhrd
    10.01.2010, 18:08

    Ονομάζομαι Αλέξανδρος Ζαχαριάδης και με το συγκρότημα μου ΑΡΧΑΝΘΡΩΠΟΙ παίρνουμε μέρος στο 2ο group με το τραγούδι  «Το Παράθυρο», για τη χαρά της συμμετοχής σε αυτόν  τον πολύ ωραίο διαγωνισμό. Κινούμαστε εδώ και 14 χρόνια κατά κάποιο τρόπο περιθωριακά στον ευρύτερο   χώρο του εναλλακτικού ροκ. Αν και έχουμε δισκογραφία (3 δίσκοι) προσφέρουμε δωρεάν σε εσάς τα τραγούδια μας μέσα από την ιστοσελίδα μας  http://www.archanthropoi.gr

    Αμέσως παρακάτω θα εξηγήσω το λόγο που με αναγκάζει να φανερώσω την ταυτότητα μας αν και στην αρχή δεν το είχαμε σκοπό.

    Με έκπληξη μας διαπιστώσαμε σήμερα, ότι  εμφανίστηκαν τα ονόματα των συντελεστών του 1ου group που δεν πέρασαν στην 8άδα χωρίς τη δική τους συγκατάθεση. Και λέω έκπληξη διότι κατά τα άλλα η διοργάνωση του διαγωνισμού ήταν εξαιρετική. Θεωρούμε όμως πως η αυθαίρετη δημοσιοποίηση των ονομάτων φανερώνει τουλάχιστον έλλειψη ευαισθησίας απέναντι στους δημιουργούς, που για πολλούς και ενδεχομένως «χαζούς» λόγους δεν θα την επιθυμούσαν.

    Να ξεκαθαρίσω εδώ πως δεν αναφέρομαι στη δική μας περίπτωση. Κάποιοι από εσάς μας γνωρίζετε. Το τραγούδι μας ούτε άγνωστο (παντελώς) είναι, αφού έχει δισκογραφηθεί στον τελευταίο μας δίσκο «Εφήμεροι Εραστές», ούτε αποκλείστηκε αφού ακόμα διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδο του στους 8, αλλά και εφόσον δεν τα κατάφερνε, ήμουν έτοιμος να κάνω την παρουσίαση του στη θεματική «Τα τραγούδια που αποκλείστηκαν». Άλλωστε για ποιο λόγο έγινε αυτή η θεματική παρά  για να παρουσιάσουν οι τραγουδοποιοί, με δική τους όμως πρωτοβουλία την ταυτότητα τους. Δεν σας κάνει μάλιστα εντύπωση πως μέχρι τώρα μόνο τρεις εμφανίστηκαν?  Για να το κλείσουμε σας λέω τον πιο «κουτό» λόγο. Ένας έφηβος θέλει να κάνει έκπληξη στη κοπελιά του, εμφανίζοντας της ξαφνικά το τραγούδι του που προκρίθηκε στο ΜΗ. Δεν τα καταφέρνει  και ντρέπεται να γίνει αυτό φανερό.

    Είμαστε λοιπόν αναγκασμένοι για λόγους αρχών να εμφανίσουμε πρώτοι εμείς οι ίδιοι άμεσα τα στοιχεία μας (και όχι έμμεσα όπως έγινε με άλλη μπάντα του 2ου group) . Αν αποφασισθεί μετά από αυτό να αποκλειστούν οι συμμετοχές όσων φανερώνεται η ταυτότητα, θα το αποδεχτούμε με μεγάλη ειλικρίνεια. Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους για το ανέλπιστα  ψηλό επίπεδο των μέχρι τώρα τραγουδιών. Συγχαρητήρια και στους διοργανωτές διότι πέραν αυτής της μάλλον επιπόλαιας κίνησης, έφτιαξαν τον διαγωνισμό έξυπνα, αδιάβλητα και με πολύ μεράκι.

    Είμαστε ανοιχτοί σε κάθε μορφής επικοινωνία.

    Μετά τιμής ΑΡΧΑΝΘΡΩΠΟΙ

     


    cineboy
    10.01.2010, 18:28

    Μόλις πριν λίγο τελείωσα και εγω την απο ημέρες ακρόαση όλων των τραγουδιών και τελικά έδωσα τις προτιμήσεις μου.

    Δεν ψήφισα όλα τα κομάτια, μιά και θεωρώ ότι πρέπει να δώσω αστεράκια ('εστω και ένα...)μόνο σε εκείνα που έχουν να μου πουν κάτι.Το ίδιο έκανα στο πρώτο γκρούπ τραγουδιών, και το ίδιο θα κάνω και στην συνέχεια.

    Πιστεύω και εγω ότι το δεύτερο γκρούπ τραγουδιών παρουσιάζει μικρότερο ενδιαφέρον σε σχέση με το πρώτο.Φυσικά αυτη είναι μόνο η προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τις προσπάθειες και τα αποτελέσματα, αυτής της δεύτερης ομάδας τραγουδιών.

    Να διευκρινήσω ακόμη ότι τα δικά μου κριτήρια απονομής σε αστεράκια δεν είναι με βάση κάποιο τραγούδι αριστούργημα γνωστό η μη που δεν υπάρχει στον διαγωνισμό, παρά μόνο σε σχέση με τα ήδη υπάρχοντα τραγούδια του κάθε γκρούπ.

    Ετσι λοιπόν πριν λίγο απο καρδιάς έδωσα 5 αστεράκια στην δημιουργία <Με το φως της αυγής σου>, καθώς γιά εμένα είναι ένα τρανό παράδειγμα της απλότητας σε ένα τραγούδι, συμπεριλαμβανομένων της ερμηνείας-σύνθεσης-ενορχήστρωσης ,που αποδευκνείει ότι η απλότητα πολλές φορές είναι τόσο μεγευτική ,όμως συνάμα και τόσο δύσκολη!!!

    Με ταξίδεψε τόσο πολύ αυτό το τραγούδι  ακούγοντάς το και κοιτώντας ταυτόχρονα το απέναντι βουνό απο το παράθυρο του γραφείου μου στο σπίτι που αυτό και μόνο μου φτάνει.

    Στην δεύτερη θέση με 4 αστεράκια προτίμησα το <κουτσό στρατιωτάκι> μιά και στο τραγούδι αυτό βρήκα μιά αρμονία, ερμηνείας-στίχων και μουσικής που δεν συνατάς εύκολα σήμερα......

    Τα υπόλοιπα τραγούδια που προτίμησα κινήθηκαν στην βαθμολογία μου, απο 1 έως 3 αστεράκια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 10-01-2010 18:31 ]


    jorge
    10.01.2010, 20:29

    Παράθεση:

    Το μέλος alexzhrd στις 10-01-2010 στις 18:08 έγραψε...

    Θεωρούμε όμως πως η αυθαίρετη δημοσιοποίηση των ονομάτων φανερώνει τουλάχιστον έλλειψη ευαισθησίας απέναντι στους δημιουργούς, που για πολλούς και ενδεχομένως «χαζούς» λόγους δεν θα την επιθυμούσαν.

    Αλέξανδρε, εχει περάσει λανθασμένα η αντίληψη οτι οι συντελεστές των τραγουδιών δεν θα αναγράφονταν μαζί με τα τραγούδια. Αυτό ισχύει μόνο για τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Μόνο τότε δεν αποκαλύπτουμε τους συντελεστές. Αυτό λένε και οι όροι. "Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών".

    Από τη στιγμή που - λίγο πιο πάνω - ανάφερεται οτι "Δίπλα σε κάθε τραγούδι, θα αναφέρονται πληροφορίες για τους δημιουργούς του", έχουμε κάθε δικαίωμα να τα δημοσιεύσουμε. Μπορεί αυτό να αναφέρεται στα TOP-20 τραγούδια, αλλά από τη στιγμή που συμμετέχεις στο διαγωνισμό και ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ οτι αν κερδίσεις θα υπάρχουν και τα στοιχεία σου και δεν υπάρχει πουθενά όρος που να λέει κάτι άλλο, τότε θεωρώ οτι το έλλειψη ευαισθησίας είναι εντελώς άτυχος χαρακτηρισμός.

    Άλλωστε, το ίδιο έχει συμβεί και στον προηγούμενο διαγωνισμό, όπου όλων των τραγουδιών τα στοιχεία είναι και ήταν διαθέσιμα.

    Επίσης υπάρχει πάντα η δυνατότητα, αν κάποιος "ντρέπεται" ή απλά δεν το επιθυμεί, να αφαιρεθει το τραγούδι από τις λίστες.

    Το MusicHeaven θεωρεί οτι το κέρδος των δημιουργών και η δυνατότητα για επικοινωνία που τους δίνεται μέσω της συγκεκριμένης δημοσιοποίησης των συντελεστών, είναι πάρα πολύ μεγάλο και το θεωρούμε καθήκον μας να πράξουμε έτσι, στηρίζοντας τους νέους δημιουργούς. Αν πάλι υπάρχει πρόβλημα, μπορεί όποιος θέλει να μας ενημερώσει (από τη σελίδα επικοινωνίας) να μην δημοσιεύσουμε τα στοιχεία.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος alexzhrd στις 10-01-2010 στις 18:08 έγραψε...

    Είμαστε λοιπόν αναγκασμένοι για λόγους αρχών να εμφανίσουμε πρώτοι εμείς οι ίδιοι άμεσα τα στοιχεία μας (και όχι έμμεσα όπως έγινε με άλλη μπάντα του 2ου group) . Αν αποφασισθεί μετά από αυτό να αποκλειστούν οι συμμετοχές όσων φανερώνεται η ταυτότητα, θα το αποδεχτούμε με μεγάλη ειλικρίνεια.

    Δεν είναι "παράνομο" να διαφημίζεις το τραγούδι σου και τη συμμετοχή του, οπότε δεν υπάρχει αποκλεισμός. Απλά σε κάποιους - όπως πχ σε εμένα - λειτουργεί αντίστροφα και δίνω μηδέν αστεράκια, γιατί το νιώθω σαν προσπάθεια να με επηρεάσουν.


    -----------------
    ...το πιο ωραίο ειν' το επόμενο λιμάνι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-01-2010 20:53 ]


    bilimili
    10.01.2010, 22:39

    Είχα συμφωνήσει με τον melanok για το θέμα της δημοσίευσης και κατ'επέκταση συμφωνώ εν μέρει και με τον alexzhrd.

    Φυσικά έχει δίκιο και ο jorge όταν λέει πως θα είναι αντιφατικό, από την στιγμή που συμμετέχεις με κομμάτι σου,να μην θέλεις να μαθευτούν τα στοιχεία σου.Και βέβαια οι όροι του διαγωνισμού δεν περιείχαν ανάλογη παράγραφο,ώστε να κατηγορηθεί η διοργάνωση οτί έχει έλλειψη ευαισθησίας. Μπορεί να ειπωθεί όμως ότι αιφνιδίασε λίγο η δημοσίευση, και κατά την γνώμη μου μπορούσε να περιμένει μέχρι το πέρας και του τελικού.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειλικρινά και ας με συγχωρέσει ο alexzhrd, είναι ο λόγος που δημοσίευσε με ποιο κομμάτι συμμετέχει, μεσούσης της ψηφοφορίας του group που συμμετέχει και σε topic που δεν υπάρχει άμεση αιτία για να κάνει κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι ήξερε πως δεν υπήρχε περίπτωση να αποκλειστεί,αφου δεν γράφεται στους όρους.

    Έχω γράψει σε αρκετά topic με έντονο ύφος, όλα αφορούν τον διαγωνισμό.Ο λόγος είναι πως βλέπω ότι ακόμα και σε έναν τέτοιο υγιή διαγωνισμό,δεν λείπει αυτή η ελληνική μας κουτοπονηριά.Και ας στενοχωρώ τον alexzhrd, αλλά δεν μπορώ να μείνω απαθής σε τέτοια posts.

     


    alexzhrd
    10.01.2010, 22:46

     

    Φίλε Jorge, στην αναφορά μου ως προς την έλλειψη ευαισθησίας, είσαι ο τελευταίος που θα μπορούσα να φανταστώ πως σε αφορά προσωπικά, όπως φαίνεται άλλωστε και στην αναφορά μου περί άρτιας διοργάνωσης. Από τη στιγμή που σε πείραξε σου διευκρινίζω πως αυτή η θέση μου είναι πάγια και γενική. Ενώ όμως οι κεραίες σου είναι όντως ευαίσθητες, στα περισσότερα θέματα του διαγωνισμού, ενδεχομένως σου διέφυγε το ότι με το να δημοσιοποιούνται τα ονόματα χωρίς παράλληλα να υπάρχουν δίπλα ηχητικά τα τραγούδια, στερείς από τους δημιουργούς (κυρίως τους τελείως άγνωστους)  την τελευταία τους άμυνα : το ίδιο τους το δημιούργημα.

    Παράδειγμα : Αυτή τη στιγμή το κομμάτι Με το βλέμμα στην Πρύμνη (από τα αγαπημένα μου) φαίνεται να βρίσκεται με το δημιουργό του στην 14η θέση του 1ου group , και όταν τελειώσει συνολικά ο διαγωνισμός ενδεχομένως στην 6Χ14 (καθόλου τιμητική και φυσικά πλασματική) 84η  θέση. Ο Γιώργος Κραβαριώτης βγήκε 84ος !!!  Από τη στιγμή λοιπόν που αποφάσισες τη δημοσιοποίηση των ονομάτων, καλό θα ήταν τουλάχιστον να υπάρχουν και τα τραγούδια δίπλα τους ώστε τα «μουσικά τέκνα» να ΜΠΟΡΟΥΝ να υπερασπίζονται έμπρακτα με την όποια ποιότητα τους, τους  δημιουργούς τους. Έτσι ενδεχομένως η παρουσία τους να καταρρίπτει στα αυτιά του εκάστοτε ακροατή τους ψυχρούς αριθμούς.

    Εδώ λοιπόν, κάπου κολλά και η έννοια της ευαισθησίας απέναντι στους δημιουργούς, και φυσικά δεν έχουμε την απαίτηση να τα σκέφτεσαι μόνος σου όλα. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν οι φίλοι του ΜΗ, που συνεχώς βομβαρδίζουν με νέες ιδέες και προτάσεις, για έναν ακόμα ομορφότερο παράδεισο.


    alexzhrd
    10.01.2010, 22:51

    Λυπάμαι πολύ bilimili που αμφισβητείς τα κίνητρα μου.

    Αν επιμένεις και μετά από το τελευταίο post μου στη θέση σου, θα παρακαλούσα θερμά από τον jorge να αποσύρει το τραγούδι μας.


    bilimili
    10.01.2010, 23:09

    Φίλε alexzhrd φυσικά δεν θα μπορούσα να δεχτώ να προκαλέσω κάτι τέτοιο επειδή απλά υποστηρίζω μια άποψη.Το κομμάτι σου θα κριθεί από τα μέλη του ΜΗ και όχι από έναν τυχαίο που εκφράζει μια άποψη.Ειδικά όταν αυτός ο κάποιος είναι και διαγωνιζόμενος και ίσως κατηγορηθεί και για άλλα πράγματα.

    Το ότι δεν απάντησες όμως στην απορία μου ισχύει. Δεν θέλω να ανακατέψω περισσότερο τα πράγματα όμως.Καλύτερα να σταματήσει εδώ και όποιος κατάλαβε(από διαχειριστές μέχρι τα μέλη),κατάλαβε. Να'σαι καλά και καλή τύχη στο τραγούδι σου.


    alexzhrd
    10.01.2010, 23:31

    bilimili εισαι αδικαιολόγητα επιθετικός. Με τις δηλώσεις σου με προσβάλλεις και μάλιστα με μεγάλη ευκολία. Ενδεχομένως να ζεις μόνιμα με καχυποψία σε κόσμους συνωμοσιολογίας. Όμως μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν διάβαζες προσεκτικότερα τη θέση μου, θα είχες ήδη τις απαντήσεις σου. Αν ήθελα να φερθώ κουτοπόνηρα, δεν θα έβγαινα ο ίδιος επώνυμα, αλλά απλά θα έβαζα κάποιον 3ο να φανερώσει το σχήμα μας. Εκτός αν είμαι και ανόητος. Ήδη πολλά είπα, και ήδη μετάνιωσα που σε απάντησα. Λυπάμαι μόνο που ένας διαγωνιζόμενος εκφράζει τόσο αψήφιστα κατηγορίες και διασύρει χωρίς δισταγμό έναν άλλο συμετέχοντα.


    bilimili
    10.01.2010, 23:43

    Εντάξει Αλέξανδρε,όπως νομίζεις.Κατηγόρησες για έλλειψη ευαισθησίας τον διαγωνισμό,την ώρα που εσύ καταργείς έναν ηθικό κανόνα του.Εξάλλου δεν είμαι ο μόνος που υποστηρίζω τα περί επιρροής.Διάβασε και την τελευταία παράγραφο του jorge στην απάντηση του.Εκφράζω μια άποψη πάνω σε ένα γεγονός που προκλήθηκε από εσένα,και μου λες ότι ζω σε κόσμους συνωμοσιολογίας.Και με κατηγορείς και για επιθετική συμπεριφορά...Τέλος πάντων, επαναλαμβάνω ότι αυτοί που διαβάζουν, θα κρίνουν.Και αυτοί που γράφουν,θα κριθούν.


    -----------------
    Benjamin

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bilimili στις 10-01-2010 23:51 ]


    alexzhrd
    10.01.2010, 23:54

    λοιπόν τα γραπτά μένουν και εσύ συνειδητά διαστρεβλώνεις τα δικά μου. Επειδή θυμήθηκα τώρα και την αναίτια επιθετικη σου συμπεριφορά στον stavrakis1999 καταλαβαίνω πως είσαι φύση εριστικός.

    Για να ησυχάσεις λοιπόν αλλά και για λόγους ευθιξίας (έστω και ένας να αμφισβητεί τα κίνητρά μου), υποβάλλω και με ΠΜ αίτηση απόσυρσης της συμμετοχής μου από το διαγωνισμό.


    jilan
    11.01.2010, 00:24

    Γιατί δεν αποσύρεται το κάθε τραγούδι απο τον διαγωνσμό..... εφόσον γνωρίζουμε τους δημιουργούς του

    αυτό σχετικά με προηγούμενο POST συμμετέχοντος.....

    Ευχαριστώ


    jorge
    11.01.2010, 01:15
    Στη συζήτηση αυτή μιλάμε για τα τραγούδια που ξεχωρίσαμε, οπότε για οτιδήποτε άλλο - απο δω και στο εξής - να γράφουμε στις άλλες συζητήσεις. Ευχαριστώ :)
    mousic7
    11.01.2010, 02:59

    Παράθεση:

    Το μέλος alexzhrd στις 10-01-2010 στις 23:54 έγραψε...

    λοιπόν τα γραπτά μένουν και εσύ συνειδητά διαστρεβλώνεις τα δικά μου. Επειδή θυμήθηκα τώρα και την αναίτια επιθετικη σου συμπεριφορά στον stavrakis1999 καταλαβαίνω πως είσαι φύση εριστικός.

    Για να ησυχάσεις λοιπόν αλλά και για λόγους ευθιξίας (έστω και ένας να αμφισβητεί τα κίνητρά μου), υποβάλλω και με ΠΜ αίτηση απόσυρσης της συμμετοχής μου από το διαγωνισμό.



    ελεος..χαλαροσε ..λιγο..ακουσα το τραγουδι σου πολυ καλο ειναι..ειναι δυσκολο να πεις ομως με λιγους βαθμους εγω ειμαι καλυτερος ...ειμαι κοντα σου σε βαθμολογεια ...απλα εχασες την ψυχραιμεια σου πιστευω..ειναι καλος ο ανταγωνισμος..αν οι ετεριειες στν ελαδα ειναι για τον π----τσο δεν φτεει αυτος ο διαγονισμοσ πιστευω..ελα παλι στο διαγονισμο ..και θα σου δοσο 5 αστερια εγω προσωπικα ..δεν εχω ψηφισει ακομα ..ελα παλι ...καλο ειναι το τραγουδι σου...αν θεσ ελα ..εισαι πριν την oktava  poy leme emeis ..oi moysikoi  ..ελα παλι..εδω .....το ζιταω  σαν καλιτεχνης .και το φορουμ...μην γκρινιαζεται...θα χαρω να ξανα μπεις  εδω..καντο αν θες...