ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    Eurydice
    19.12.2009, 15:29

    Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Η εμφάνιση των αποτελεσμάτων δεν είναι ίσως εν δυνάμει "διαφήμιση" για τα πρώτα τραγούδια; Δε θέλω να (κατα)κρίνω τη διοργάνωση και οργάνωση τού διαγωνισμού, αλλά, ενώ έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα για την αξιοκρατική και μη-επηρρεαζόμενη ψηφοφορία (το να μη φαίνονταν ούτε καν οι τίτλοι των τραγουδιών ίσως να ήταν ακόμα καλύτερο ^^), υπάρχουν τα αποτελέσματα, τα οποία, κατά τη γνώμη μου, μπορουν να επηρρεάσουν την απόφαση κάποιου.


    cineboy
    19.12.2009, 16:23

    Οι προσπάθεις όλλων των παιδιών είναι αξιοσέβαστες.....το γεγονός όμως της "εύκολης" διαδρομής ,ως επιλογή γιά δημιουργία παραμένει σοβαρό θέμα προς συζήτηση....

    Είναι σίγουρα πολύ πιό εύκολο να ακολουθείς στην δημιουργία δρόμους στο ταξίδι σου ανοιγμένους απο άλλους ,παρά να αποφασίζεις να χαράξεις την δική σου ξεωριστή διαδρομή, και εδω δεν μπροώ να μην συμφωνήσω με την άποψη ότι το Δωμάτιο και το Μ'ακούς ,ακολουθούν συνταγές, τόσο σε στίχο όσο και σε ερμηνεία, δοκιμασμένες και γενικά αποδεκτές....είναι εκεί όμως το θέμα;


    despoina1991123
    19.12.2009, 16:50

    Καλησπέρα σε όλους! Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον/την ElijahReynds για τα σχόλια του! Όντως και εμένα όρισμένα κομμάτια μου θύμισαν πολύ κάποια άλλα!

    Εγώ προσωπικά ξεχώρισα το "Χρώμα στη ζωή μου" και το "There is still hope"

    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες! Πραγματικά τα τραγούδια είναι όλα υπέροχα!{#emotions_dlg.thumbup}


    Eurydice
    19.12.2009, 17:05

    Και για να είμαι και στο θέμα, για μένα αυτό που ξεχωρίζει από το πρώτο group είναι το "Τίποτα πια", απλά και μόνο επειδή είναι κάτι το οποίο για την Ελλάδα είναι κάπως πρωτότυπο. Δεν το ακούς δηλαδή κάθε μέρα ανοίγοντας το ραδιόφωνο, αντίθετα με την πλειονότητα των υπόλοιπων τραγουδιών (για τα οποία, φυσικα, δε λέω ότι είναι άσχημα, απλά ακολουθούν την "πεπατημένη", ωστόσο, για το είδος τους, είναι πολύ καλά).

    Η πρωτοτυπία σε ένα διαγωνισμό νέων ταλέντων για μένα είναι ίσως το βασικότερο κριτήριο. Το να αναδειχτούν φρέσκες ιδέες από άτομα που ίσως να μην έχουν την απόλυτα επαγγελματική δουλειά, αλλά με τη βοήθεια του διαγωνισμού ίσως αποκτήσουν την ευκαιρία να καταφέρουν κάτι καλύτερο.


    chopin17
    19.12.2009, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Eurydice στις 19-12-2009 στις 15:29 έγραψε...

    Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Η εμφάνιση των αποτελεσμάτων δεν είναι ίσως εν δυνάμει "διαφήμιση" για τα πρώτα τραγούδια; Δε θέλω να (κατα)κρίνω τη διοργάνωση και οργάνωση τού διαγωνισμού, αλλά, ενώ έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα για την αξιοκρατική και μη-επηρρεαζόμενη ψηφοφορία (το να μη φαίνονταν ούτε καν οι τίτλοι των τραγουδιών ίσως να ήταν ακόμα καλύτερο ^^), υπάρχουν τα αποτελέσματα, τα οποία, κατά τη γνώμη μου, μπορουν να επηρρεάσουν την απόφαση κάποιου.



    Θα συμφωνήσω σε αυτό.


    music4everyone
    19.12.2009, 23:55

    Κι εγω ψήφισα πριν κάτι ώρες!αυτά που μου άρεσαν και μου χουν μείνει ακόμα στο μυαλό το καθένα για διαφορετικούς λόγους είναι τρία!το μ'ακους έχει ωραία μουσική και στίχους,το μυστικά δε θα σου πω,ωραία μουσική,στίχοι και απίστευτη φωνή!και τέλος το Άσε με ρε μαμά,μου έφτιαξε το κέφι!!!


    starsi
    20.12.2009, 00:05

    Εγώ απλά θέλω να πω ότι καλό θα ήταν να μην κοιτάμε μόνο τα πρώτα κομμάτια... υπάρχουν και άλλα που αξίζουν πολύ... Για παράδειγμα, εγώ προσωπικά ξεχώρισα το "Μόνος μου"... Μ'άρεσε και η μουσική του και οι στίχοι και η ερμηνεία νομίζω είναι πολύ καλή!


    MikeGnR
    20.12.2009, 02:16

    Από καλά έως αρκετά καλά τα περισσότερα εκτός από το Sexy Άντα που είναι για μένα το καλύτερο!! Έχει και αυτό επιρροές από κλασικό ροκ-εν-ρολ, μου θύμησε κάπως το "Great balls of fire" του Jerry Lee Lewis, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία αυτό. Είναι σπουδαίο και διασκεδαστικό. {#emotions_dlg.clap}


    antreas_dr
    20.12.2009, 02:31

    Αισθάνομαι τιμή και δέος που ο Γιώργος Νταλάρας συμμετέχει με το τραγούδι "παλιά Λεωφορία" στον φετινό διαγωνισμό...


    MAKAPEIS
    20.12.2009, 03:53
    Θέλω να πω σε όσους ψηφίζουν, να μην κοιτάνε τα απότελέσματα της ψηφοφορίας και να ακούνε όλα τα κομμάτια. Πιστεύω πολύ στην ερμηνεία ενός τραγουδιού και δυστυχως άκουσα κάποια που αδικούνται με τον/την συγκεκριμένο/η ερμηνευτή/τρια. Καλή επιτυχία σε όλους!
    Prokroustis
    20.12.2009, 14:57

    Εγώ θα ήθελα να συμφωνήσω με τους melanok και Eurydice περι της διαδικασίας της ψηφοφορίας.

    Για ποιό λόγο γίνεται ο διαγωνισμός; Προφανώς για να αναδειχθούν οι πραγματικά ταλαντούχοι και με δική τους προσωπικότητα εκ των δεκάδων μιμητών, και όχι αυτοί που ανήκουν και ξεχωρίζουν στους πραγματικά πολλούς αντιγραφείς. Που δυστυχώς είναι η περίπτωση των πρώτων στη βαθμολογία τραγουδιών, όπως αναφέρθηκε και από άλλους. Όσο για το άλλο, η εμφάνιση των αποτελεσμάτων σε πραγματικό χρόνο όντως αποτελεί διαφήμιση για την 8άδα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αν όχι όλοι, οι περισσότεροι κάθονται ν'ακούσουν όλα τα κομμάτια - για ποιό λόγο να δίνονται και οι δύο εβδομάδες άλλωστε;

    Τελειώνοντας, θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στο άτοπο κατ'εμέ σχόλιο του PARATERISTAS για το τραγούδι που εγώ ο ίδιος ξεχώρισα, (το "Μόνος μου"), τόσο για την πρωτοτυπία όσο και για το τελικό συναίσθημα που σου αφήνει. Αν το έλεγε μια κοπέλα με ωραία φωνή κατα την ταπεινή μου άποψη, δεν θα έφτανε ούτε στο μισό απ' ότι είναι τώρα. Η ερμηνεία στο συγκεκριμένο τραγούδι με εντυπωσίασε, με την αυθεντική έννοια της λέξης.
    Αυτά από εμένα, και καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες. Wink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prokroustis στις 20-12-2009 15:20 ]


    chopin17
    20.12.2009, 15:27

    Παράθεση:

    Τελειώνοντας, θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στο άτοπο κατ'εμέ σχόλιο του PARATERISTAS για το τραγούδι που εγώ ο ίδιος ξεχώρισα, (το "Μόνος μου"), τόσο για την πρωτοτυπία όσο και για το τελικό συναίσθημα που σου αφήνει.


    Πρωτοτυπία ??? {#emotions_dlg.confused1} είσαι απολύτως σίγουρος ?

    Εγώ πάλι το μόνο πρωτότυπο τραγούδι που άκουσα είναι το "παλιά λεωφορεία"

    Μπράβο Φ !!!.


    Prokroustis
    20.12.2009, 15:39

    Παράθεση:

    Το μέλος chopin17 στις 20-12-2009 στις 15:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Τελειώνοντας, θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στο άτοπο κατ'εμέ σχόλιο του PARATERISTAS για το τραγούδι που εγώ ο ίδιος ξεχώρισα, (το "Μόνος μου"), τόσο για την πρωτοτυπία όσο και για το τελικό συναίσθημα που σου αφήνει.


    Πρωτοτυπία ??? {#emotions_dlg.confused1} είσαι απολύτως σίγουρος ?

    Εγώ πάλι το μόνο πρωτότυπο τραγούδι που άκουσα είναι το "παλιά λεωφορεία"

    Μπράβο Φ !!!.



     

    Θα υποθέσω ότι ήταν ειρωνικό το παραπάνω και δε θα συνεχίσω..


    PARATERISTAS
    20.12.2009, 16:03

    Mηπως υπαρχει καποια παρανοηση?δεν αναφερθηκα πουθενα για πρωτοτυπια...δεν ειρωνευτηκα κανενα -ισα -ισα...κι οσο για το "Μονος μου"ειπα πολυ καλα λογια...δεν καταλαβαινω....τελοσπαντων

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ειναι απαραδεκτο να ειρωνευομαστε προσπαθειες και ονειρα νεων παιδιων-αυτα τα κανουν αλλοι-οσο για σενα αγαπητε-ελπιζω να μπερδευτηκες-γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να με εκθετεις απο την στιγμη που τιποτα αρνητικο δεν ειπα-δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις-καταλαβαινεις....αν τελικα μπερδευτηκα εγω και παρανοησα εγω τοτε ΣΥΓΝΩΜΗ


    -----------------
    www.myspace.com/kostaskolizas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PARATERISTAS στις 20-12-2009 16:10 ]


    Prokroustis
    20.12.2009, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 20-12-2009 στις 16:03 έγραψε...

    Mηπως υπαρχει καποια παρανοηση?δεν αναφερθηκα πουθενα για πρωτοτυπια...δεν ειρωνευτηκα κανενα -ισα -ισα...κι οσο για το "Μονος μου"ειπα πολυ καλα λογια...δεν καταλαβαινω....τελοσπαντων



     

    Το ειρωνικό μέρος πήγαινε στο σχόλιο του chopin17. Για το δικό σου είπα απλά ότι διαφωνώ για την ερμηνεία - ήταν κορυφαία και δεν θα προτιμούσα να το ακούσω από γυναίκα όπως ισχυρίστηκες. Κατα τ'άλλα είμαι μαζί σου.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prokroustis στις 20-12-2009 16:16 ]


    kostasmatzafleris
    20.12.2009, 16:18

        Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, διοργανωτές και δημιουργούς του μουσικού διαγωνισμού Music Heaven.

    Συγχαρητήρια για την διοργάνωση, όπου μας δίνετε η ευκαιρία να συμμετέχουμε είτε ως δημιουργοί είτε ως μέλη ακροατές.

        Έχοντας διαβάσει τα παραπάνω σχόλια μελών του music heaven, θα ήθελα να εκφέρω κι εγώ την άποψη μου ως δημιουργός.

    Νομίζω πως ο καθένας που έχει λάβει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό, δεν το έχει κάνει για να κερδίσει βγαίνοντας πρώτος ή στις πρώτες θέσεις, αλλά για να καταθέσει ένα από τα τραγούδια του (όπου έχει αγγίξει πρώτα την δική του ψυχή) στο ευρύτερο κοινό, έστω και μέσα από το διαδίκτυο, ώστε να αποσπάσει τις καλές αλλά και τις άσχημες κρητικές. Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει! Μακάρι φυσικά ένα τραγούδι μου να έχει αυτό το κάτι που θα το αγκαλιάσει ένα μεγάλο μέρος ακροατών, αυτό όμως είναι κάτι που δεν συμβαίνει συχνά ακόμη και καταξιωμένους καλλιτέχνες και σχήματα.

        Η ταπεινή μου άποψη λοιπόν  είναι, πως ο καθένας από εμάς έχει το δικό του κωδικό κριτήριο για να τον αγγίξει ένα τραγούδι, ανάλογα με τα βιώματα, από την κοινωνία και τον μικρόκοσμο που ζει, καθώς και από τα ακούσματά που τον οδηγούν.

    Τώρα αν κάποιο τραγούδι θυμίζει σε στιλ κάτι άλλο, ή κάποιο άλλο είναι πρωτότυπο, και άλλο έχει τέλειο στίχο κλπ... Αυτό που μετράει είναι αν ένα τραγούδι περνάει το μήνυμα του και εκφράζει μια μερίδα ακροατών. Αν όλα τα στοιχεία ( ρυθμός, μελωδία, φόρμα, μοτίβα/riffs, αρμονία, στίχος, ενορχήστρωση κλπ...) δέσουν απόλυτα μεταξύ τους, και το ένα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς το άλλο τότε έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα!

    Σίγουρα είμαι τις απόψεις, πως για να κρίνω αν ένα τραγούδι που ακούω για πρώτη φορά μου αρέσει και σε πιο βαθμό, πρέπει να το ακούσω τουλάχιστον τρεις με τέσσερις φορές.

    Εύχομαι καλή συνέχεια και συγνώμη αν σας κούρασα!

    Περιμένω κι εγώ με τεράστια ανυπομονησία να ακούσω και να ψηφίσω τα τραγούδια και από τα υπόλοιπα group, μαζί και το δικό μου που δεν έχει ακουστεί ακόμη!

    Ευχαριστώ!


    rivera
    20.12.2009, 18:56
    Ψηφισα και εγω.... καθησα και τα ακουσα ολα τα κομματια... βρηκα καποια που μιμουνται καποιους οπως εχουν πει και οι παραπανω ... βρηκα καποιους που εχουν παρει μερη απο "μεθοδους κιθαρας" για εισαγωγη... αλλα μπορω να πω οτι ολα τα κομματια ειχαν καλη "παρουσιαση" αν μπορω να το παρομοιασω με εμφανιση. Δεν θα αναφερω σε ποια βρηκα καποια πταισματα .... αλλα για ενα ξεχωρισα για την καλη του ενορχηστρωση και μου αρεσε που το μπασο παιζει μεγαλυτερο ρολο στο κομματι και στην μελωδια οπως και η κοπελα που το τραγουδαει, ειναι "οι σταγονες της βροχης".
    aliena
    20.12.2009, 22:13

    Από το 1ο γκρουπ ξεχώρισα:

    Β12

    Χρώματα

    Αρχαίο άγαλμα στο βυθό

    Ζήσε το τώρα

     

    (Προσωπικά κριτήρια, πρωτοτυπία, αυθεντικότητα)

     

    Όσον αφορά τ' αποτελέσματα, το Αρχαίο άγαλμα είναι κρίμα να μείνει εκτός τελικού. Το Ζήσε το τώρα ίσως παραείναι outsider για τελικό, αλλά προσωπικά το ξεχώρισα, αν και δεν είμαι καθόλου φαν του είδους, γιατί είχε αλήθεια.

    (Μου δίνεται η ευκαιρία να παρατηρήσω πως η δημιουργία και η έκφραση βρίσκεται πάνω από είδη και κατηγορίες. Κάτι ή έχει ποιότητα, ή δεν έχει.)


    -----------------
    aliena journal ~ the coitus aliena blog ~ love you till tuesday

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliena στις 28-12-2009 19:39 ]


    ChristosMG
    21.12.2009, 02:02
    μαγκες το τραγουδι για μενα ειναι το Σ' Αλλη Διασταση!!! ο καλιτεχνης τα σπαει
    APOSAK2
    21.12.2009, 13:26
    Καλησπερακ αι απο μενα.μπορω να πω οτι εχει πολυ καλα κομματια και σε αυτον τον διαγωνισμο.ηδη εχω ξεχωρισει καποια.το μ ακους ειναι ενα παο αυτα χωρισ να καθοδηγω κανεναν να ψηφισει αυτο απλα μ αρεσε αν καθι ναι θεωρω οτι ειναι μια αντιγραφη του Παυλιδη. περα απο αυτο ομως το θεωρω πολυ καλο κομματι.. εχω και μια ενσταση για καποιο κομματι βεβαια το οποιο δεν θα επρεπε να συματασχει καν στον διαγωνισμο ειναι το το νουμερο 1 το crimson tide και ο λογος ειναι ο εξης : ειναι "κλεμμενο" απο Νightwish - instumental (deep blue sea) ο τυπος δεν ξερω αν το εκανε διασκευη αλλα οπως και να εχει δεν πρεπει να συμετεχει. παρακλω τους διοργανωτες να το δουνε.το κομματι δεν μοιαζει απλα ..ειναι το ιδιο κομματι .μπορειτε να το ακουσετε και μονοι σας!