ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.840 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    noizreduction
    24.12.2009, 21:24

    Παντως για την ιστορια, υπαρχουν tuners τα οποια λειτουργουν ως "μετρητες" ταλαντωσης της μεμβρανης ( κοινως μετρανε τη δυναμη ανακρουσης κι οπως ειπε ο φιλος cobal ειναι δυναμομετρα ).

    Οπως κατλαβαινετε, η δικη μου συμμετοχη στη συζητηση αφορουσε το τι πατεντες αναγκαζομουν να κανω ως ηχοληπτης ( και πληκτρας, αρα ασχετος απο drums ) για να φερω τον ηχο στα "ισια" του, χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιω gates.

    Απο την αλλη, φιλε Μιρσινη κανεις μεγαλο λαθος να πιστευεις πως κουρδιζεις σε νοτες επειδη χρησιμοποιεις το κουρδιστηρι της...κιθαρας!!! Οπως καταλαβαινεις, η τεντωμενη μεμβρανη μπορει να παραγει εναν ηχο που να θυμιζει φθογγο, ομως οι αρμονικες δεν υφιστανται οπως σε μια κιθαρα και το κουρδιστηρι απλως...τρελαινεται.

    Και πες μου εσυ μια μπαντα που παιζει αποκλειστικα τα κομματια απο Λα, διοτι εχω παιξει σε πανω απο 12 μπαντες και μια "μεση" κλιμακα κομματιων δεν υπηρχε!!

     

    ...εκτος εαν παιζεις λαϊκο που πολλοι τραγουδιστες κινουνται σε σταθερες κλιμακες!


    cobal
    24.12.2009, 21:38

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 24-12-2009 στις 17:17 έγραψε...

    Φίλε Inkve εαν προσέξεις το κείμενο θα δεις πολλές αιτιάσεις για τα λάθη και τις ανκρίβειες!Tuner τυμπάνων δεν υπάρχει,χρησιμοποιώ αυτό της κιθάρας μου.

    φίλε Cobal το κούρδισμα που προτείνω το κάνουν ελαχιστώτατοι σε αντίθεση με αυτό που προτείνεις εσύ που το κάνουν σχεδόν όλοι.Διότι το mufling δηλ. το πνίξιμο και το μαξιλάρι στην κάσα και τα δαχτυλίδια στα δέρματα συγγνώμη αλλά μόνο ψάξιμο δε χρειάζονται!Και για να τελιώσει η παραφιλολογία περι μελωδικού οργάνου τα ντράμς είναι ένα ρυθμικό όργανο το οποίο σωστά κουρδισμένο παίζει μελωδικά τους ρυθμούς και στα solo αποδίδει ολοκληρωμένα μουσικά θέματα δημιουργίας του σολίστα πάνω στο ρυθμικό μοτίβο εμπνεύσεως  του ιδίου.Τώρα εαν θέλω  να τραγουδήσω ή να παίξω μια μελωδία θα πιάσω την κιθάρα μου,ή θα κάτσω στο αρμόνιο μου αν και δε το κρύβω ... θα πειραματιστώ και με τα τύμπανά μου!



    Υπαρχει κουρδιστηρι τυμπανων οπως ειπα και πιο πριν ειναι τα δυναμομετρα.

    Ενδιαφερον αυτο που λες με το κουρδιστηρι κιθαρας αλλα δεν το ασπαζομαι...

    Δηλαδη... σε τι νοτα κουρδιζεις καθε τομ??

    Και ποιος λεει τι νοτα θα πρεπει να βγαζει καθε τυμπανο?

    Δεν προτεινα κανενα ειδος κουρδισματος.

    Απλα ειπα και επαναλαμβανω οτι δεν ανταποκρινονται ολα τα τυμπανα το ιδιο στο ιδιο κουρδισμα (αμφιβαλει κανεις??????)

    Καλα κανεις και πειραματιζεσαι

    Μην επιμενεις  για μελωδιες... μιλαμε για κρουστα...

     

    Ο φιλος Μετρονομος παραθετει ενα ποστ απο καποιον αμερικανο (πιθανοτατα) ο οποιος καλα τα λεει..

    The perfect drum sound is the one that makes you feel good.

    Εγω παντως το μαξιλαρι δεν το βγαζω απο την κασα μου αλλωστε οπως ειπε και ο astaroth πιο πανω οι εταιριες εχουν βγαλει τοσα και τοσα για να φτιαξεις τον ηχο που θελεις

    Δεν  συμφωνω με τον Hastaroth που λεει οτι το ταμπουρο πρεπει να ταιριαζει με τα τομ εκτος κιαν δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοει... Πιστευω οτι το ταμπουρο πρεπει να ειναι πιο πριμο απο το 12αρι τομ.

    Δεν νομιζω οτι οι νοτες κολανε πολυ με τα τυμπανα... δεν υπαρχει πρεπει στη μουσικη

     


    ORFEASMIRSINIS
    25.12.2009, 01:47

    Φίλε noizreduction λυπάμαι αλλά το μεγάλο λάθος το κάνεις εσύ.Η τεντωμένη μεμβράνη παράγει έναν ήχο που ΕΙΝΑΙ φθόγγος και μάλιστα οι αρμονικές που ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ είναι που δίνουν τον χαρακτηριστικό ντράμ ήχο.Διότι κάθε όργανο έχει τις δικές του αρμονικές που του δίνουν έναν χαρακτηριστικό ήχο.Έτσι ξεχωρίζεις το ΛΑ βιολιού απο αυτό του πιάνου ή της κιθάρας.Εάν τους αφαιρέσεις τις αρμονικές τους όπως γράφει και ο proffesore gravar τότε και τα τρία ΛΑ θα ακουστούν ίδια χωρίς να ξεχωρίζεις όργανο.Και φυσικά το δικό μου κουρδιστήρι όχι απλά δεν τρελαίνεται αλλά ρυθμίζω το κούρδισμά μου ημιτόνιο-ημιτόνιο.Και για να μη θεωρηθεί οτι είναι και αυτο ... μαγικό θα ήθελα να δω τί θα έλεγες αν το έκανα μπροστά σου με το δικό σου κουρδιστήρι.Σίγουρα αυτο που θα τρελαινότανε δε θα ήταν ... το κουρδιστήρι σου!Και στο κάτω κάτω αυτό που λέω είναι πολυ απλό.Όλοι όταν χτυπούν ένα τομ ένα ταμπούρο μία κάσα είτε το θέλουν είτε όχι παράγουν μια νότα,η διαφορά μαςέίναι οτι εγω ξέρω τιί νότα χτυπώ ενώ αυτοί όχι,και μπορώ να την προκαθορίσω και να εντάξω όλα τα τύμπανά μου σε ένα αρμονικό σύνολο μουσικών φθόγγων.Τόσο απλά!Και γι αυτό το μαξιλάρι μου το έχω για να κοιμάμαι και όχι για να κόβω τις ταλαντώσεις του δέρματος στην κάσα και τους επιδέσμους για να προσφέρω πρώτες βοήθειες σε ένα τραυματία και όχι για τα τύμπανά μου!Πείτε μου ειλικρινά εάν ήσασταν ευχαριστημένοι απο τον ήχο σας θα ψάχνατε όλες αυτές τις πατέντες μόνο και μόνο για κόψετε τον ήχο που εσείς δημιουργήσατε;;;!!!Δεν είναι οξύμωρο;


    noizreduction
    25.12.2009, 12:03

    Πρεπει να παρατηρησω πως για ανθρωπο των 42 χρονων ( εαν ειναι πραγματικοτητα ) ο τροπος που γραφεις και η ειρωνια που διακατεχει τα μηνυματα σου ειναι τρομερη! Ενδεχομενως να συμπεριφερεσαι ετσι μονο εδω, διοτι δε φανταζομαι στον επαγγελματικο και οικογενειακο σου περιγυρο να δηλωνεσαι τοσο ευκολα "αυθεντια".

     

    Περα απο την ιδιοτητα μου ως ηχοληπτης πρεπει να αναφερω και τις σπουδες μου ως Φυσικος.

    Οπως καταλαβαινεις, το κουρδιστηρι εχει ρυθμιστει να ανταποκρινεται στις αρμονικες μιας κιθαρας και στη ταλαντωση μιας χορδης! Οπως επισης καταλαβαινεις, η διαφορα μιας χορδης κιθαρας με τη ταλαντωση μιας μεμβρανης απεχει αρκετα ως προς την παραγωγη αρμονικων.

    Η αιτια ( και θα το εξηγησω μια φορα, διοτι θεωρω πως στα 42 του ενας ανθρωπος ειναι ωριμος να καταλαβει καποια πραγματα, ποσο μαλλον να συμμετεχει ωριμα σε μια συζητηση ) ειναι πως η ταλαντουμενη επιφανεια στις 2 περιπτωσεις ειναι διαφορετικου εμβαδου, αρα οι αρμονικες ταλαντωσης ειναι διαφορετικες!

    Το κουρδιστηρι μπορει να μην τρελαινεται σαν ενδειξη, ομως ο ηχος που "συλλαμβανει" ειναι μονο ενα μερος απο τη συνολικη παραγωγη που κανει η μεμβρανη!

    Οποτε, καταλαβαινεις πως η ενδειξη δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα! Ομως, εφοσον εσυ εισαι πιο ειδικος και οι μπαντες που εχεις παιξει ( εμπειρια χρονων να υποθεσω ) παιζουν συνηθως τα κομματια απο LA ( αληθεια, γιατι δε μου απαντησες σε αυτο; ), παω πασο!

     

    Βασικα, οι αυθεντιες που δε δεχονται τις αποψεις των αλλων και τους υποβιβαζουν σα συνομιλητες, δεν εχουν και μεγαλη εκτιμηση απο το περιγυρο τους!

     

    ...νομιζω πως το εχεις καταφερει αυτο!

    Αυτα ειχα να πω. Εαν θελεις να ανοιξεις τα αυτια σου και να ακουσεις κι αλλες αποψεις, καλως! Αλλα βρισκω τραγικο πανω απο 2 ατομα να κανουν λαθος κι εσυ να εισαι ο σωστος! Ή στραβα αρμενιζεις ή στραβα παει ο γιαλος!

     

    Καλες μουσικες αναζητησεις, αν και με αυτη τη συμπεριφορα μονος σου θα τις βρεις!

     

    Αληθεια, χθες που ηταν παραμονη Χριστουγεννων βγηκες με τη drums να πεις τα καλαντα {#emotions_dlg.happycrazy}?
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-12-2009 12:04 ]


    cobal
    25.12.2009, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-12-2009 στις 12:03 έγραψε...

    Το κουρδιστηρι μπορει να μην τρελαινεται σαν ενδειξη, ομως ο ηχος που "συλλαμβανει" ειναι μονο ενα μερος απο τη συνολικη παραγωγη που κανει η μεμβρανη

    Αληθεια, χθες που ηταν παραμονη Χριστουγεννων βγηκες με τη drums να πεις τα καλαντα {#emotions_dlg.happycrazy}?
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-12-2009 12:04 ]



    Δοκιμασε ρε Noiz και εσυ να δεις τι γινεται με αυτο το κουρδιστηρι???? Να μας φυγει η απορια

    Ορφεα... με την λογικη να κουρδισεις τα τυμπανα αναλογα το τραγουδι....δηλαδη ανα κοματι θα πρεπει να κουρδιζεις και απο αλλη νοτα????

    Εσυ δηλαδη αυτο κανεις????

    Και απο την στιγμη που τα τυμπανα αναμφισβητητα ειναι ρυθμικο οργανο πως εσυ τα χρησιμοποιεις μελωδικα μεσα σε μια ορχηστρα????

    Τεσπα... παιζω μουσικη απο τα 13 και πρωτη φορα ακουω να κουρδιζει καποιος τυμπανα με κουρδιστηρι για κιθαρες

    ΥΓ... Αμα το κοματι τελειωνει σε ντο (για παραδειγμα) και το κρας πιατινι σου βγαζει σι.... τι γινεται???


    Diakoron
    27.01.2010, 01:53

    Το κούρδισμα  των τυμπάνων κατά την γνώμη μου αποκτάτε με την εμπειρία!

    Το πώς θα κουρδίσεις τα τύμπανα είναι καθαρά με το τη στιλ θες να παίξεις και τη ήχο θες εσύ να βγάζουν τα κρούστα σου, ο κάθε ένας μας αντιπροσωπεύει ένα στιλ και αυτό επηρεάζετε σε μεγάλο μέγεθος από το κούρδισμα των κρουστών αλά και στα περισσότερα μουσικά όργανα.{#emotions_dlg.yes}

     


    ORFEASMIRSINIS
    31.01.2010, 15:43
    Λοιπόν φίλοι... γειά σας!Συγχωράτε με για τη μακρά απουσία αλλά λλόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων δε κατέστει δυνατόν να επικοινωνήσω με την ωραία παρέα μας.Έπειτα δεν είναι και του χαρακτήρος μου θέματα που ανοίγω να μη τα κλείνω εκει που θεωρώ οτι πρέπει να κλείσουν όταν δηλ. φθάσω επι του θέματος στο σημείο,όπου σύμφωνα με την αρχαία ρήση,είναι φρόνιμο να σιωπά κανείς εκτος αν έχει να πεί κάτι καλύτερο της σιωπής!Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω τον reduction για το δωρεάν ψυχογράφημα που μου έκανε με τις αντίστοιχες βεβαίως κοινωνικές προεκτάσεις!Ευτυχώς φίλε  που οι Ιατρικές Σχολές δεν ήταν στο φόρτε σου γιατί εαν κατέληγες σε καμμιά ειδικότητα ψυχιατρικής θα το είχαμε κλείσει το μαγαζί.Ελπίζω βέβαια αυτό να μη συμβαίνει και με τις επίσημες ιδιότητές σου αυτή του πληκτρά,του φυσικού,του ηχολύπτη!...Πολυτάλαντο αυτό το παιδί!Αναφέρει ο reduction ότι παρουσιάζομαι ως αυθεντία που δε δέχομαι τις απόψεις των άλλων και τους υποβιβάζω ως συνομιλητές και οτι έχω καταφέρει να μην έχω μεγάλη εκτίμηση απο τον περίγυρώ μου.Να του αναφέρω μόνο οτι εαν εννοεί τον πραγματικό και όχι τον ψηφιακό χαίρω μεγάλης εκτιμήσεως επιστημονικά και κοινωνικά και νομίζω της ιδίας ποιότητος θα εκτιμήσεως θα χαίρω οσονούπω και απο τον ψηφιακό μας περίγυρω και να του επισημάνω οτι πρέπει να αποφεύγει τέτοιες τηλεψυχιατρικές προσεγκύσεις διότι αφενός δεν έιναι η δουλειά του αυτή αφετέρου πίσω απο κάθε οθόνη κρύβονται ψυχές με περίεργες ψυχοσυνθέσεις και με απρόβλεπτες ενίοτε αντιδράσεις είτε εξωστρεφείς είτε χειρότερα ακόμα εσωστρεφείς!Σε ότι αφορά το θέμα της αυθεντίας μακριά απο εμένα και να του απαντήσω οτι δεν υποβιβάζω τους τους συνομιλητές μου,απλά δε δέχομαι ατεκμηρίωτες απόψεις.Ίσα ίσα που ο ορισμός της αυθεντίας είναι αυτό που κάνει ο ίδιος ατεκμηρίωτα να παρου σιάζει κάτι ως θέσφατο.Λέει λοιπόν ο reduction οτι η χορδή και η μεμβράνη είναι διαφορετικού εμβαδού δονούμενες επιφάνειες,άρα οι αρμονικές ταλάντωσεις είναι διαφορετικές.Χαίρω πολύ!Είπε κανένας τίποτα διαφορετικό ή θέλεις nobel φυσικής γι΄αυτό.Οι αρμονικές ταλάντωσης είναι διαφορετικές μεταξύ εγχόρδων πόσο μάλλον μεταξύ μεμβρανοφώνων και εγχόρδων.Και εξ΄αυτού του συλλογισμού του εξάγει το συμπέρασμα οτι η ένδειξη tuner δεν είναι πραγματική.Μα πώς είναι πραγματική για όλα τα πνευστά για όλα τα πλήκτρα για τη φωνή μου που όλα έχουν διαφορετικές αρμονικές απο την κιθάρα και δε θα είναι για τα τύμπανα μόνο και μόνο επειδή έχουν διαφορετικές αρμονικές.Είναι σοβαρή άποψη αυτή,σοβαρά στοιχειοθετημένη,ώστε νακάνομε σοβαρή συζήτηση?Και στο κάτω κάτω λέω ανοησίες εγώ.Πάρτε ένα ρημάδι tuner κουρδήστε σε όποια νότα θα κουρδίζατε και με το αυτί και πέξτε σε ένα άλλο όργανο την ίδια νότα να δείτε εάν αντα ποκρίνεται εάν αντιστοιχεί!Τόσο  απλά !Και θα δείτε οτι έχω δίκιο.Ή στο κάτω κάτω χρησιμοποιείστε έναν παλμογράφω 'οπως κάνουν στη Sonor για να κουρδίζουνε τα Hi-Ent τύμπανά τους στη νότα που αυτή έχουν προαποφασίσει ότι έχουν τον καλύτερο ήχο αναλόγως βεβαίως μα τη διάμετρο του τυμπάνου.Ο Hastaroth όταν έγραψα για λεπτά μονόφιλμα δέρματα αναφέρθηκε στα δέρματα λαδιού και αναρωτιέται ρητωρικά γιατί επινοήθηκαν.Μα είναι απλό,για να ικανοποιηθούν αυτοί που δεν ξέρουν να κουρδίζουν λόγω του κοψίματος πολλών αρμονικών και να οικονομίσει η κατασκευάστρια εταιρεία.Επίσης όταν λέω οτι ο ντράμερ 'εχει απείρως δυσκολότερο έργο στο κούρδισμα απο τον κιθαρίστα ή τον μπασίστα σκωπτικά αναφέρει και που να δεις τον πιανίστα τι δύσκολο έργο που έχει...Ξέχασε όμως να μας πει οτι για το κούρδισμα του πιάνου υπάρχουν ειδικοί τεχνίτες οι οποίοι εκπαιδεύονται για τρία χρόνια για να κάνουν μόνο αυτή τη δουλειά και οτι κανένας πιανί στας δεν κάθεται να κουρδίσει πλην ελαχίστων πάντα εξαιρέσεων.Ο Metronomos αναφέρει κείμενα απο drumsites που είναι η γνώμη κάποιων άλλων.Άραγε δεν έχει δική του άποψη?Και επειδή αναφέρεται σε ένα σαλιγκάρι με κάποιον λαγό να του θυμήσω τη γνωστή ιστορία,απο την ελληνική μυθολογία,της χελώνας που κερδίζει στο τρέξιμο τον υπερόπτη λαγό(Βλέπε Αισωπος).Ο cobal ποιο εφυής κάνει τις σωστές ερωτήσεις<<ΣΕ ΤΙ ΝΟΤΑ ΚΟΥΡΔΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΤΟΜ>> <<ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΙ ΝΟΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΤΥΜΠΑΝΟ>>Μπράβο φίλε Αυτές είναι οι σωστές ερωτήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος στην έρευνάτου.Αυτές έκανα κι εγώ στον εαυτόμου και πάνω σα αυτά θα αναφερθώ σε επόμενο μήνυμα εκθέτοντας γενικά τις απόψεις μου μέσα απο την προσωπική έρευνα για τον τέλειο DRUMSOUND!!!! 
    Hastaroth
    31.01.2010, 17:00

    Αν και με τους οδοντίατρους γενικώς δέν τά πάω καλά γιατί μέ έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά Smile,εν τούτοις θά σού απαντήσω τά εξής:

    1.Τα κρουστά γενικώς-μέ εξαίρεση τά μεταλλόφωνα καί ξυλόφωνα-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΩΔΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΛΛΑ ΡΥΘΜΙΚΑ.Αυτό είναι γνωστό εδώ και αιώνες.

    2.Τα τύμπανα δέν κουρδίζονται μέ βάση έναν μουσικό φθόγγο (ο οποίος είναι μιά καθωρισμένη συχνότητα).Υπάρχουν μέν ειδικές συσκευές γιά τό κούρδισμα τών τυμπάνων,αλλά η λειτουργία τους δέν βασίζεται στην ίδια αρχή που βασίζονται τά κουρδιστήρια τών εγχόρδων ή τών πνευστών (διότι και τά πνευστά κουρδίζονται).

    Τά tuners τών τυμπάνων μετράνε την δύναμη μέ τήν οποία τείνονται τά δέρματα από τά "κλειδιά",δηλαδή τίς βίδες που βιδώνονται στό "κέλυφος" τού τυμπάνου (καί όχι την δύναμη ανάκρουσης που εξασκεί το δέρμα πάνω στην μπαγκέτα.Θεωρητικά,θά μπορούσε να υπάρχη ανάλογο tuner καί γιά τά έγχορδα,αλλά εκεί θά ήταν πιό εύκολο να αντιστοιχίση κανείς την τάση που εξασκεί τό κλειδί πάνω στην χορδή μέ την -καθωρισμένη - συχνότητα τού μουσικού φθόγγου που αυτή παράγει.

    3.Τά δέρματα "λαδιού" δέν επινοήθηκαν "γιά να ικανοποιηθούν αυτοί που δέν ξέρουν να κουρδίζουν",αλλά γιά να παρέχουν μιά ειδική αίσθηση στο παίξιμο,η οποία αίσθηση οφείλεται στην διαφορετική "αναπήδηση" (bounce) τής μπαγκέτας πάνω στο "δέρμα".

    4.Απάντησα σκωπτικά στό περί "δύσκολου έργου τού drummer στό κούρδισμα,σέ σχέση μέ τόν κιθαρίστα ή τόν μπασίστα" επειδή τό κούρδισμα τών τυμπάνων δέν είναι "απείρως πιό δύσκολο" από το κούρδισμα οποιουδήποτε άλλου οργάνου.Αντιθέτως μάλιστα,τά τύμπανα δέν βγάζουν συγκεκριμένους μουσικούς φθόγγους στούς οποίους νά υπάρχη απαίτηση νά κουρδίζωνται ώστε νά μήν ακούγωνται "φάλτσα" σέ ένα τραγούδι.Επίσης,τά drum sets μπορούν να έχουν μεταβλητό πλήθος τυμπάνων (πέρα από τά δύο βασικά snare καί bass drum-όλα τά υπόλοιπα,ακόμα και το floor tom είναι "προαιρετικά")καί πιατινιών (πέρα από το βασικό hi-hat pair-όλα τά υπόλοιπα είναι επίσης "προαιρετικά").Αυτό σημαίνει οτι η έκταση ήχων που μπορεί να έχη ένα drum set είναι επίσης μεταβλητή καί όχι καθορισμένη.Κανένα άλλο μουσικό όργανο δέν έχει αυτήν την ιδιότητα-π.χ. ΟΛΑ τά πιάνα έχουν 64 πλήκτρα,ήτοι 8 οκτάβες-δέν μπορείς να προσθέσης π.χ. άλλα δύο ή τρία πλήκτρα,ΟΛΕΣ οι κιθάρες έχουν είτε 6 ή 12 χορδές,δέν μπορείς να προσθέσης π.χ. άλλη μιά χορδή,κλπ.

    Αυτά πρός το παρόν και άν χρειαστή,θά επανέλθω

      


    -----------------
    Μήν περιμένεις πιά,όλα τελειώσανε,φρούτα,λαχανικά,όλα τά δώσαμε....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 31-01-2010 17:09 ]


    ORFEASMIRSINIS
    31.01.2010, 19:33

    https://www.youtube.com/v/C_FIZnvuFvA&hl=en_US&fs=1&"> name="allowFullScreen" value="true">https://www.youtube.com/v/C_FIZnvuFvA&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allows c r i p taccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


    ORFEASMIRSINIS
    31.01.2010, 19:52

    Χα,χα!Φίλε Hastaroth είμαι σίγουρος οτι εάν έπεφτες στα χεράκια μου ο οδοντίατρος θα γινόταν ο καλύτερος φίλος σου!Θα απαντήσω με ευκαιρία επι των τοποθετήσεων σου,αλλά εάν θέλεις δες αυτό το βιντεάκι που κατά τη γνώμη μου καταδεικνύει τον τρόπο που αντιμετωπίζεται γενικώς το θέμα                
    https://www.youtube.com/watch?v=C_FIZnvuFvA

    Link
    >
    noizreduction
    31.01.2010, 21:28

    Τι να πω...η επιστημη σηκωνει τα χερια της ψηλα κι αφηνει τους τραγουδιστες να λενε ολα τα κομματια απο ΛΑ.

    Στην περιπτωση δε που θα χρειαστει να πουν ενα κομματι απο ΣΙ υφεση, θα πρεπει να διακοψουμε το live ωστε ο ντραμερ να κουρδισει με το κουρδιστηρι του κιθαριστα σε Bb ( για να μην ακουγεται ασχημα το αποτελεσμα ).

     

    Βεβαια μας παραθετεις ενα καρο links...αληθεια, οπως ειπες κι εσυ, δικα σου βιντεο δεν εχεις και δανειζεσαι ξενα για να τεκμηριωσεις την αποψη σου; Ποσο μαλλον να παραθεσεις και βιντεο που να εχουν σχεση με το θεμα κι οχι "2 λαλουν και 3 χορευουν"; Τι να κανουμε το link φιλοσοφιας οταν μιλαμε για drums και για κουρδισματα;

     

    Τελοσπαντων, ειλικρινα με καποιους ανθρωπους ειτε σε επαγγελματικο, ειτε σε πιο προσωπικο επιπεδο, απλως σηκωνω τα χερια ψηλα και χαμογελαω απο μεσα μου.

     

    Ειναι ο,τι καλυτερο μπορω να κανω σε "διανοιες" που κατακλυζουν το χωρο της μουσικης. Ευτυχως που οι περισσοτερες μενουν στην αφανεια!

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-01-2010 21:32 ]


    ORFEASMIRSINIS
    31.01.2010, 22:40

    Δείτε και αυτό το βιντεάκι  
    https://www.youtube.com/watch?v=QWnfshVwdQQLink

    > μιας και αρέσουν στον reduction τόσο πολύ!


    noizreduction
    31.01.2010, 22:44

    Προφανως ( κι οπως βλεπεις κι εσυ ο ιδιος ) ο ανθρωπος αυτος περιστοιχιζεται απο ενα μεγαλυτερο απο του κανονικου συνολο κρουστων τα οποια αξιοποιει πληρως!

     

    Εαν εσυ εχεις τετοιο drum set κι εχεις παιξει στην πολυετη πειρα σου σε τοσες μπαντες με αυτο, θα ηταν ενδιαφερον να μας το πεις!

     

    παρολαυτα, η ερωτηση μου παραμενει ( και λογικα μαλιστα ) αναπαντητη!

    Οπως ειπες ολοι οι τραγουδιστες τα κομματια τα λενε απο ΛΑ! Και ετσι κουρδιζεις πανω σε ΛΑ! Εαν κατα τυχη αποφασισουν να πουν ενα κομματι απο ΣΙ υφεση, τι θα κανεις; Θα ακουγεσαι παραφωνος ( συμφωνα με τη δικη σου λογικη ) ή θα τον αναγκασεις να "φαει" αυτο το ημιτονιο ελπιζοντας πως εσυ θα εισαι το επικεντρο της μπαντας κι οχι τα συνηθισμενα ΜΕΛΩΔΙΚΑ οργανα?

     

    Εαν δεν εχεις απαντηση, δεν ειναι ντροπη! Μεγαλοι ανρθωποι ειμαστε, ξεχναμε μερικες φορες πως δε περιστοιχιζομαστε απο 10χρονα που ο,τι τους λεμε το θεωρουν σωστο..Λογικο ειναι να περιμενεις κι ενα αντιλογο ( ή οχι; )


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-01-2010 22:47 ]


    ORFEASMIRSINIS
    31.01.2010, 23:30

    Φίλε reduction το 70% των καμματιών που παίζουμε με την μπάντα μου είναι όντως απο ΛΑ.Επιφυλάσσομαι να παραθέσω λίστα δια του λόγου το αληθές!Επίσης όπως ξέρεις μπορεί να γίνει αλλαγή του τόνου σε ένα κομμάτι και αυτό εξαρτάται απο το σόλο όργανο που μπορεί να είναι π.χ. ένα σαξόφωνο ή η φωνή του τραγουδιστή και γι΄αυτό δε γίνεται πάντα.Δεν μπορείς να αναγκάσεις τον σαξοφωνίστα να πατάει τρακόσια κλειδιά μόνο και μόνο για να κάνεις αλλαγή τόνου εκεί που θέλεις.Και στο κάτω κάτω δε χάλασε ο κόσμος σε ένα live να είναι το κομμάτι μι και η κάσα να είναι σι και το ταμπούρο φα.Τα τύμπανα μέσα στο κομμάτι θα έχουν τον αρχέγονο ρυθμικό τους ρόλο.Απλά είπα οτι σε μιά ηχογράφηση π.χ. θα φαίνονται πολύ πιο δεμένα μελωδικά με τα υπόλοιπα όργανα που έχουν τον μελωδικό ρόλο στο κομμάτι.Και εκτός αυτού ένα καλά κουρδισμένο σετ αποδίδει απίστευτα σε μια solo κατάσταση,όπου προσωπικά απολαμβάνω περισσότερο το σετ παρά ως συμμετέχων σε μια συλογική απόδοση ενος κάποιου κομματιού 


    noizreduction
    31.01.2010, 23:43

    Παράθεση:
    Τα τύμπανα μέσα στο κομμάτι θα έχουν τον αρχέγονο ρυθμικό τους ρόλο

     

    Κι αυτος ειναι ο ουσιαστικος τους ρολος! Χαιρομαι που εστω και "πλαγιως" το αναφερεις!

     

    Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Αρκει αυτη η μικρη, ομως σημαντικη διαπιστωση σου για το τι κανονικα επιτελουν τα drums.

    Αν και δε θες να το παραδεχτεις, ολα αυτα που αναφερεις τοοοοοσο καιρο ειναι η κλασσικη σκεψη του Ελληνα drummer πως ειναι υποδεεστερος απο τα αλλα οργανα γι'αυτο πρεπει να κανει κατι για να ξεχωρισει.

    Οκ..κλασσικες υπερβολες που τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο και στις δικες μου μπαντες δεν ισχυει. Ο καθενας επιτελει το μερος του κι οσο πιο ομαδικα το κανει, τοσο το καλυτερο.

     

     

     

    Κι αν καποιος drummer θελει να κανει solo καριερα, μη ξεχασει να παρει και μαρακες κουρδισμενες σε Φα φαλτσορε... {#emotions_dlg.rockon}

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-01-2010 23:50 ]


    ORFEASMIRSINIS
    01.02.2010, 10:46

    Πω! Πω! Δεν παίζεσαι με τίποτα.Εαν αυτό κατάλαβες μετά απο τόση πληκτρολόγηση its your problem man!Not mine!Andios amigo!!!!


    cobal
    01.02.2010, 23:42

    Μαγκες... η ουσια ειναι μια και μπακλαβας γωνια.

    Ολοι καλα τα λεμε και η αληθεια (οπως παντα) ειναι καπου στη μεση.

    Το θεμα δεν ειναι να τσακωνομαστε εδω μεσα αλλα να συζηταμε και να μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλο.... Ακομα και ο φθασμενος κατι θα μαθει απο τον πρωταρη. Δεν ειναι δυνατον να τα ξερουμε ολα και να ειμαστε ισχυρογνομωνες.

    Καμια φορα το λαθος ειναι στον τροπο που λεει καποιος κατι και οχι το τι θελει να πει.

    Τουλαχιστον συμφωνουμε ολοι οτι τα τυμπανα στην ορχηστρα ειναι ρυθμικα και οχι μελωδικα... Τωρα.... αν καποιος ενδιαφερεται να παιζει οπως στο βιντεο του ορφεα, μπορει να πει οτι παιζει μελωδικα τυμπανα. Αν ειναι ετσι Ορφεα θα μπορουσες να το πεις εξαρχης

    Καλα κανεις Ορφεα και εχεις συγκεκριμενο κουρδισμα ακομα και αν κουρδιζεις με κουρδιστηρι κιθαρας...Ο πειραματισμος ειναι παντα αποδεκτος. (Δεν μ' αρεσει που με την μπαντα σου παιζεις σχεδον ολα τα τραγουδια απο ΛΑ).

    Ορφεα.... τι σετ εχεις???? Αποδιδει εξισου καλα οταν αλαζεις νοτα στο κουρδισμα??? Και μια ακομη ερωτηση φιλε.... Οταν αγοραζεις πιατινια πηγαινεις με το κουρδιστηρι στο μαγαζι για να επιλεξεις συγκεκριμενη νοτα??

    Hastaroth υπαρχουν και 7χορδες κιθαρες

    Ειρηνη ημην αδερφια κρουστοι


    djmetronomos
    02.02.2010, 11:24

    Θα προσέξατε βέβαια ότι τη μελωδική βάση της σύνθεσης τη δίνει μια κιθάρα, προφανώς σαμπλαρισμένη, την οποία τριγκάρει ο ντραμίστας... Λογικό είναι. Πώς να παίξεις ακόρντα στα ντραμς?

    (αναφέρομαι στο παραπάνω βίντεο)


    -----------------
    "Energy Fools The Magician"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 02-02-2010 11:33 ]


    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2010, 12:41

    Ε,πάρε κι αυτό που δεν έχει ούτε σαμπλαρίσματα ούτε τριγκαρίσματα!!!

    >



    https://www.youtube.com/watch?v=5l_1cVODYas

    Link
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2010 13:17 ]


    Athws
    02.02.2010, 14:21

    Κρίμα που το ενδιαφέρον αυτό θέμα έβγαλε τόσο ένταση.

    Δεν ξέρω τίποτα από τύμπανα και πάντα είχα την απορία αν κουρντίζονται (ή αν πρέπει να κουρντίζονται) πάνω σε συγκεκριμένες νότες ή όχι.

    Απ ότι είδα απ τη συζήτηση, ΔΕΝ κουρντίζονται πάνω σε νότες, αλλά μου μένει η απορία πώς γίνεται και δεν ακούγονται παράφωνα ;

    Απ την άλλη αν κουρντιστούν σε νότες (προφανώς στις κατάλληλες νότες ανάλογα με το μέγεθος του καθενός) πως θα ταιριάζουν με τις διάφορες κλίμακες ;

    Και αλήθεια με τα πιατίνια τι γίνεται ; είναι σε νότες ή όχι ;




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία