ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Ουπςςςς! Η κιθάρα μου είχε ατύχημα!

    noneofthem
    24.12.2009, 16:22

    Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε  όλους.             

    Χτες είχα ένα ατύχημα. Η κιθάρα μου έπεσε κάτω και έσπασε. Ιδού τα αποτελέσματα : http://www.flickr.com/photos/45874981@N07/. Φτιάχνεται το πρόβλημα ή η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη; Παρακαλώ πολύ, θέλω τη γνώμη σας. Είναι Dean ΑΚ - 48.

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...!

     

     


    inkve
    24.12.2009, 17:57

    το προβλημα διορθωνεται...η κιθαρα θα ξαναπαιξει...

     

    το θεμα ειναι αν θα το αναλαβει καποιος τεχνικος...οχι επειδη δεν γνωριζει...επειδη θα βαριεται...

     

    εγω ειχα αναλογο ατυχημα....πεφτοντας με την μηχανη εσπασε ενα κομματι του headstock στην ηλεκτρικη μου...

     

    ειχα παει στον δημητρη υμβριδη στην χαριλαου τρικουπη(κατα κοσμον jimmys) και ολα οκ....μπορω να σου πω οτι με δυσκολια διακρινεις το σπασιμο!!

     

    βεβαια το σημειο που εχει σπασει η ακουστικη σου ειναι πιο <<νευραλγικο>>απο την αποψη οτι οι δυναμεις που ασκουνται απο τις χορδες ειναι πολυ περισσοτερη απο οτι στο σημειο που ειχε σπασει η δικια μου...

     

    κανε μια βολτα απο τον jimmy,μαζι με το οργανο σου φυσικα,και παρε την δικη του γνωμη..

     

     


    noneofthem
    24.12.2009, 21:29

    Ευχαριστώ πολύ inkve! Καλές γιορτές!!


    rotse
    24.12.2009, 21:37

    Μεγάλε πως την έκανες έτσι???

    Μην φοβάσε διορθώνεται αλλά σε παρακαλώ πες μου πως τα κατάφερες?


    noneofthem
    24.12.2009, 23:17

    Εσύ ξέρεις κάποιον καλό να προτείνεις γιατί δεν είμαι ειδικός σε αυτά...


    takispag
    25.12.2009, 08:03

    έχω πάθει το ίδιο,στο ίδιο σημείο, χωρίς όμως να φτάσει να ξεκολλήσει το ένα κομμάτι απ'το άλλο όπως εσένα. Και ο μάστορας που πάω μου την έσωσε. Εσένα βέβαια είναι πιο δύσκολη περίπτωση.

    Βασίλης Κρητίδης λέγεται και είναι στα Καλύβια - 22990 63012. Δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν σε παίρνει πήγαινε μια βόλτα να τη δει.

     


    noneofthem
    25.12.2009, 13:45

    Ευχαριστώ πολύ takispag!! Πόσο κόστισε η επισκευή και πόσο καιρό σου πήρε?


    takispag
    25.12.2009, 16:34

    Δεν θυμάμαι καθόλου τι ποσό έδωσα. Έχουν περάσει γύρω στα 3-4 χρόνια που έγινε το σκηνικό. Και απ'όσο θυμάμαι του την άφησα και μετά από καμια βδομάδα το πολύ πήγα και την πήρα.

    Δεν γνωρίζω πως να ανεβάσω φωτο απ'το κινητό για να δεις για τι μιλάω.

     


    stavrakis1999
    25.12.2009, 16:43
    Και εγω ειχα μια ιδια περιπτωση με την δικια σου αλλα σε κλασικη κιθαρα.Μου την εσπασε πριν 20 χρονια ενας φιλος μου που την ειχε στο σπιτι του χωρις να μαθω ποτε πως και τι συνεβει.Την κολλησε ο πατερας του που ηταν ξυλουργος και η κιθαρα παιζει ακομα και τωρα αψογα.Μιλαμε για καλη κλασικη.Ακομα την χρησιμοποιω σε ηχογραφησεις.Ειμαι σιγουρος οτι αν μπει καλη κολλα δεν τρεχει τιποτα.
    noneofthem
    26.12.2009, 21:28

    Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!


    noneofthem
    27.12.2009, 15:24

    Ο Peter που είχε το Rockpile, εεε;


    noneofthem
    26.01.2010, 16:49

    Την κιθάρα την πήρα σήμερα στα χέρια μου. Δε έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Την πήγα στον Peter μέσω ενός γνωστού. Θέλω να τον ευχαριστήσω πολύ γιατί έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά!!!   :)

    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!