ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Τα Νέα του Διαγωνισμού

    jorge
    27.12.2009, 17:16

    Την Πέμπτη 31/12 είναι η τελευταία μέρα που μπορούμε να ψηφίζουμε για το 1ο group!

    Αν και τα πράγματα στις πρώτες θέσεις έχουν ξεκαθαρίσει, υπάρχουν πολλά ερωτηματικά για τα τελευταία τραγούδια που θα συμπληρώσουν την 8άδα που θα πάει στον ΤΕΛΙΚΟ. Υπάρχουν διαρκώς μεταβολές, από την πρώτη μέρα.

    Η ψηφοφορία για το 2ο γκρουπ ξεκινάει τη Δευτέρα 4 Ιανουαρίου.


    kwstasagas
    27.12.2009, 18:10

    Χμμμμ ..... εγώ νομίζω ότι τα τραγούδια από την 6η μέχρι την 18η θέση έχουν πιθανότητες - άλλο λιγότερες, άλλο περισσότερες - είτε να προκριθούν στην επόμενη φάση, είτε να αποκλεισθούν !!!

    Και ας μην ξεχνάμε ότι τις μέρες που απομένουν μάλλον θα υπάρξει .... μαζική προσέλευση ψηφοφόρων στις ..... κάλπες του Μιουζικχέβεν και συνεπώς .... πολλά μπορεί να αλλάξουν !!! Ίδωμεν ...... {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}.....

     

     


    jorge
    31.12.2009, 13:58

    Η ψηφοφορία για το 1ο γκρουπ συνεχίζεται μέχρι και τα μεσάνυχτα, όταν και θα κλείσουν οι κάλπες :)


    jorge
    01.01.2010, 20:09

    Αν και οι περισσότεροι θα τα έχετε δει στη σελίδα των αποτελεσμάτων, ανακοινώνουμε και εδώ τα 8 τραγούδια του 1ου group που περνάνε στον ΤΕΛΙΚΟ της 21ης Μαρτίου:

    Μ' ακούς - 382 βαθμοί

    Όποιος δεν ξέρει ν'αγαπα - 309

    Το Δωμάτιο - 307

    Σ'άλλη διάσταση - 282

    Αδεια Χερια - 257

    Cyclothymia - 254

    Στενο - 253

    Οι Σταγόνες της Βροχής - 253

     

    Συγχαρητήρια στους δημιουργούς των τραγουδιών που δεν πέρασαν στον ΤΕΛΙΚΟ, ελπίζουμε να χάρηκαν τη συμμετοχή τους και την όλη διαδικασία. Εφόσον ο διαγωνισμός πετύχει (κι αυτό είναι ζήτημα όλων μας), τέτοιοι διαγωνισμοί θα γίνονται κάθε χρόνο, οπότε να είστε stand by :)

     

    ΥΓ. Στον τελικό δεν μετράνε οι βαθμοί που πήραν τα τραγούδια κατά την ψηφοφορία στα groups (δηλαδή ξεκινάνε όλα από το μηδέν)

     


    jorge
    03.01.2010, 20:31

    Σε περίπου 3,5 ώρες (στις 12.00 ακριβώς) ξεκινάει η ψηφοφορία για το 2ο GROUP.

    Ψηφίζουμε και σχολιάζουμε στις σχετικές συζητήσεις που έχουμε ανοίξει στο Forum.

     

    Καλή επιτυχία σε όλους τους δημιουργούς και τους συντελεστές!

     

     

    Τα 39 τραγούδια του 2ου group που διαγωνίζονται για τις 8 πρώτες θέσεις που πάνε στον ΤΕΛΙΚΟ, είναι τα παρακάτω:

     

    Διαστημική Μαργαρίτα

    Φώτα Πορείας

    Όνειρα πλαστά

    Κατάρτια

    Μες στις σκιές

    Μία αγάπη πλατειά

    The Bells of Rain

    Το κουτσό στρατιωτάκι

    Capture

    Αγορι μου γιατι

    Σε ζωγράφισα

    Γραμμα στον ουρανο

    Πάμε

    Δεν Είσαι Πουθενά

    Nara

    Πίστεψα

    Ένα τραγούδι για τα φτερά από φτηνό κερί

    Πέντε παιδιά

    Κανε Κατι Για Μενα

    Πιό έξω απ'τή καρδιά σού

    The Face behind the Mask

    Behind the shadows

    Προεκβολη

    Το Παράθυρο

    Άσπρο Χαλί

    Βομβα Νουκλεαρε

    Φεύγει ο δρόμος

    Ανάμνηση

    Τι φοβάσαι (Στην Κεφαλλονιά)

    Βρέχει πάλι

    Της ανάμνησης ο πόνος

    The two visitors

    Με το Φώς της Αυγής σου

    Δεν μου εμεινε λεπτο

    Κοιτώντας Μια Αγάπη

    Για τελευταία φορά

    Χρώματα

    Την εχω πατησει

    Ταξίδι στο όνειρο


    jorge
    04.01.2010, 00:30

    Η ψηφοφορία ξεκίνησε με μια μικρή καθυστέρηση.

    Καλή ακρόαση!


    PARATERISTAS
    04.01.2010, 15:13

    Kαλη Χρονια!!!Τι θα λεγατε να ψηφιζαμε και τα γκρουπ?πχ εγω θεωρω πως τα τραγουδια του δευτερου ηταν καλυτερα απο του πρωτου group...ετσι για να τα τιμησουμε ολα τα τραγουδια...


    cineboy
    08.01.2010, 02:15

    Εχω μιά απορία και ίσως την έχουν και αρκετοί ακόμη......απλά απο περιέργεια θα ήθελα να γνωρίζω την διαδικασία με την οποία εντάχθηκαν τα τραγούδια στα αντίστοιχα γκρούπ....ήταν θέμα χρονικής συμμετοχής;κλήρωσης;η ακολουθήθηκε κάποια διαφορετική διαδικασία...

    Εαν πάλι έχει απαντηθεί η διευκρινιστεί  κάτι τέτοιο και δεν το έχω δεί ,ζητώ ταπεινά συγνώμη.

    Ευχαριστώ πολύ....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 08-01-2010 02:17 ]


    jorge
    08.01.2010, 09:47
    Εντελώς τυχαία
    cineboy
    08.01.2010, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-01-2010 στις 09:47 έγραψε...

    Εντελώς τυχαία

    Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση.


    jorge
    08.01.2010, 21:40

    Από σήμερα, στη σελίδα των αποτελεσμάτων εμφανίζονται οι συντελεστές όσων τραγουδιών δεν πέρασαν στον ΤΕΛΙΚΟ, ώστε να μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους, να μάθετε περισσότερα για άλλες δουλειές που έχουν κάνει, να συζητήσετε για συνεργασία, να τους στείλετε τις εντυπώσεις σας για το τραγούδι ή κάποια πρόταση, αλλά και οτιδήποτε άλλο νομίζετε.

    Επίσης, μπορείτε να δείτε και σε ποιό δίσκο είναι τα δισκογραφημένα τραγούδια, ώστε αν σας αρέσει να τον αγοράσετε και να ενισχύσετε την προσπάθεια των δημιουργών.

    Αν έχετε στείλει τραγούδι που δεν πήγε στον ΤΕΛΙΚΟ, μπορείτε να γράψετε σε αυτή τη συζήτηση περισσότερα για το τραγούδι σας, το πως γράφτηκε και να συζητήσετε σχετικά με άλλα μέλη.

     


    nikolousos
    08.01.2010, 22:11
    re paidia exw mia aporia... ta tragoudia tou 2ou group einai ligotera apo tou 1ou kai me diafora. gia pio logo simvainei kati tetoio???
    jorge
    08.01.2010, 22:25
    Στο 2ο group έχουμε 39, ενώ στο 1ο group είχαμε πάλι 39. Απλά 4 από το 1ο group ακυρώθηκαν, είτε κατά τη διάρκεια, είτε πριν ξεκινήσει η ψηφοφορία.
    jorge
    11.01.2010, 01:20

    Από το 2ο group αποσύρεται το τραγούδι ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, λόγω απαίτησης του καλλιτέχνη.

    Είναι ασφαλώς σεβαστό. Παρόλ' αυτά, θα ήθελα να εκφράσω την πικρία μου διότι με τέτοιες κινήσεις όχι μόνο δε βοηθάμε την όλη προσπάθεια που γίνεται, αλλά οι διοργανωτές χάνουμε και το κέφι μας για αυτό που κάνουμε. Υπάρχουν άνθρωποι που αφιέρωσαν χρόνο, που άκουσαν το τραγούδι, που το ψήφισαν. Δε νομίζω οτι είναι ένδειξη σεβασμού και προς αυτούς.

    Η απόφαση όμως είναι - ξαναλέω - σεβαστή και το τραγούδι βγήκε από τη διαδικασία.


    bilimili
    11.01.2010, 02:00

    Επειδή αισθάνομαι πολύ άσχημα με ό,τι έγινε απόψε,έχω την ανάγκη να γράψω για τελευταία φορά στο forum,μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία του διαγωνισμού.

    Σήμερα αποσύρθηκε ένα κομμάτι από τον διαγωνισμό και αν και φαίνεται ότι συμμετείχα στο να γίνει κάτι τέτοιο,θεωρώ ότι σαν κίνηση ήταν τελείως λανθασμένη από μέρους του δημιουργού του και μόνο.Σας παραπέμπω σε αυτά που γράφτηκαν στο topic.

    Συμμετέχω και εγώ με κομμάτι μου στον διαγωνισμό.Σε άλλο group,δεν είχα κανένα συμφέρον να κάνω αντιπαράθεση με τον εν λόγω δημιουργό.Ένιωσα όμως την ανάγκη να απαντήσω γιατί θεώρησα ότι θίγεται η αξιοπρέπεια του διαγωνισμού και του site κατ'επέκταση.Και επειδή το site είμαστε εμείς(τουλάχιστον έτσι νιώθω),ένιωσα να θίγεται και η δική μου.

    Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο.Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα υποχωρούσα από τις θέσεις μου,και πιστεύω και αρκετών μελών,για να κρατηθεί το κομμάτι σε ισχύ.

    Δεν μπορώ να πω πως θεωρώ τον εαυτό μου υπαίτιο, αλλά θα ζητήσω συγγνώμη από τον δημιουργό που ωθήθηκε να κάνει κάτι τέτοιο.Δεν είμαι μέλος τόσα χρόνια για να έρχομαι σε αντιπαραθέσεις,υπηρετώ μόνο τα πιστεύω μου και είμαι ευαίσθητος σε θέματα ηθικής(ίσως παραπάνω από ότι πρέπει).Όλα μου τα posts αυτό φανερώνουν.

    Επίσης ζητώ συγγνώμη από τα μέλη και τους διαχειριστές του MusicHeaven.

    Εύχομαι καλή συνέχεια και θα τα πούμε μετά τον τελικό.

    Σας ευχαριστώ.

     


    jorge
    14.01.2010, 23:31
    Κι ενώ για το 2ο group υπάρχει ισοβαθμία στο 8ο τραγούδι, να αναφέρω ένα ενδιαφέρον στατιστικό:

    Στο 1ο group η μέση βαθμολογία ήταν περίπου 2.5, ενώ στο 2ο group περίπου 2.3. Επομένως κατά μέσο όρο, κάθε τραγούδι του 1ου group βαθμολογήθηκε περισσότερο κατά 0.2 αστεράκια σε σχέση με το 2ο.

    Την Κυριακή ξεκινάει η ψηφοφορία για το 3ο group.
    jorge
    17.01.2010, 21:45
    Σε 2 ώρες λήγει η ψηφοφορία του 2ου group, όσοι δεν έχετε ψηφίσει βιαστείτε :)
    jorge
    18.01.2010, 01:00

    Αγαπητοί φιλοι, τα 8 τραγούδια από το 2ο group που πέρασαν στον ΤΕΛΙΚΟ του Απριλίου είναι παρακάτω.

    1. Το κουτσό στρατιωτάκι

    2. Μες στις σκιές

    3. Χρώματα

    4. Με το Φώς της Αυγής σου

    5. Για τελευταία φορά

    6. Φώτα Πορείας

    7. Της ανάμνησης ο πόνος

    8. Πέντε παιδιά

     

    Αναλυτικά τα αποτελέσματα

     

    Επίσης, αυτόματα ξεκίνησε και η ψηφοφορία για το 3ο group.


    jorge
    23.01.2010, 22:39

    Η ψηφοφορία για το 3ο group συνεχίζεται. Ο μέσος όρος πόντων που παίρνει κάθε τραγούδι είναι πάνω από 2.7, αρκετά υψηλότερα σε σχέση με τα άλλα groups, που σημαίνει οτι συνολικά πρόκειται για το group με τα πιο δημοφιλη τραγούδια ως τώρα!

    Και κάτι που άλλαξε: δίπλα στα αποτελέσματα, μπορούμε πλέον να βλέπουμε τη βαθμολογία που δώσαμε, ώστε να παρατηρούμε εύκολα πως πάνε τα τραγούδια που προτιμήσαμε.

    Προσωπικά, στην πρώτη 8άδα του 3ου group βλέπω 2 τραγούδια που τα βαθμολόγησα με 2 και ένα που του έδωσα 1

    Όμως έχω ελπίδες για 2 που τους έδωσα 5 αστέρια, τα οποία βρίσκονται λίγο πιο κάτω από την 8άδα.

     


    Patzourikos
    24.01.2010, 03:50

    Κατα ποσο ειναι εφικτο να βλεπουν οι συμμετεχοντες τον μεσο ορο των αστεριων που τους δοθηκαν?Αν και πιστευω πως αν γνωριζουμε ποσα ατομα ψηφισαν και το διαιρεσουμε με τους ποντους, βγαζουμε αποτελεσμα!Τι λετε?