ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη
    GeorgePa800
    05.01.2010, 15:56

    Σας χαιρετω,

     

    ΕΙμαι ο Γιωργος απο Κυπρο,ειμαι νεος στο MusicHeaven και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τις σπουδες μου.Ασχολουμε με την μουσικη εδω και 15 χρονια το κυριως μου οργανο ειναι πιανο αλλα παιζω αλλα 11 οργανα αυτοδιδαχτα.Γυρευω μια Ιδιωτικη σχολη την ανωτερη μεσα στην Αθηνα για να κανω τις σπουδες μου.Ξερετε ποια ειναι η πιο ανωτερη ιδιωτικη σχολη μεσα στην Αθηνα ωστε να σπουδασω Μουσικος;

     

    Ευχαριστω

    Γιωργος Γεωργιου


    dalsegno
    09.01.2010, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 06-01-2010 στις 05:37 έγραψε...

    Φοβάμαι ότι πηγαίνεις γυρεύοντας να απογοητευθείς. Μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις σε άλλες χώρες;

    Γιατί το λές αυτό? Ισχυροποίησε λίγο την άποψη σου.


    izlice
    11.01.2010, 12:15

    Αυτο το θεμα το εψαχνα και εγω...Λοιπον υπαρχουν ιδιωτικα ιεκ που μπορεις να σπουδασεις απο ηχοληψια αν σε ενδιαφερει μεχρι και μουσικος σε δισκογραφιας υπαρχουν και δημοσια αλλα...υπαρχει μονο η ειδικοτητα μουσικος τεχνολογιας καποια συγκεκριμενη σχολη μουσικης που μπορεις να σπουδασεις μουσικος εκτος απο τις πανεπηστημιακες σχολες απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλα απο τι στιγμη που σποδαζεις πιανο αμα εισαι σε ωδειο και παρεις πτυχειο μπορεις μετα να διδαξεις αφου ακολουθησουν και κατι αλλες απουδες βεβαια..!!υπαρχει και ενα ωδειο νομιζω στη Θεσαλλονικη το οποιο δεχεται σπουδαστες μετα απο καποιες εξετασεις και σου δινει προοπτικες για να γινεις μουσικος..!!!Αλλα επειδη η χωρα μας  δεν ειναι πολλη εξελιγμενη σε αυτα...γιατι καλα τα ιεκ αλλα η φοιτηση ειναι 2 χρονια και τα ιδιωτικα κοστιζουν κατι παραπανο....αμα φυσικα εχει την απαρετητη γνωση περι μουσικης 2 χρονια ειναι αρκετα.Μπορεις να κανεις και το αλλο...αν εισαι σε ενα ορισμενο επιππεδο και εχεις και πιστοποιηση μπορεις να πας στο εξωτερικο να δωσεις εξετασεις και να συνεχισεις απο το επιππεδο που εισαι δεν θελω τωρα να το αναλυσω αλλα πιστευω οτι στο εξωτερικο οι σπουδες θα ειναι πιο ποιοτικες...!!!Ψαξε αυτο στη Θεσαλλονικη αμα σε ενδιαφερει η φοιτηση πρεπει να ειναι 4 χρονια.Ολο το καλοκαρι το εψαχνα...!!Ελπιζω να σε βοηθησα...!!Καλες αναζητησεις κι αμα απογοητευτεις  μην το βαλεις κατω...στο λεω γιατι κι εγω το ιδιο εψαχνα...και τελικα βρεθηκα να ξαναδινω πανελληνιες...ειναι κι αυτο μια λυση...!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    GeorgePa800
    12.01.2010, 13:29
    Σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας.Εγω σκεφτομουν για το Αθηναικο Ωδειο αν το γνωριζεται.Εγω πριν λιγους μηνες τελειωσα τον στρατο και εκανα μια προετοιμασια για τζαζ πιανο για την φοιτηση μου στο Berklee στην Αμερικη αλλα αυτος που επρεπε να μου κανει την εγγραφη δεν τι εκανε και ετσι βρεθηκα σ'αυτο το σημειο για να ψαχνομε στα ιδιωτικα στην Ελλαδα.Ετσι κι αλλιως επειδη ειμαι γνωστης πολλων οργανων και βυζαντινης μουσικης αλλα και λαικος σκεφτηκα την φοιτηση μου στην Ελλαδα.Τι μου προτεινε;Βρισκομαι σε ενα σημειο που δεν ξερω τι,που,και τι να κανω.Λιγη βοηθεια;