ελληνική μουσική
    562 online   ·  210.843 μέλη
    SugarWaffle
    05.01.2010, 23:09

    Καλησπέρα !

    Μόλις ανακάλυψα το forum και χαίρομαι πραγματικά που υπάρχει τέτοιος χώρος για να συνατιόμαστε μουσικοί, επαγγελματίες και μη και να ανταλλάζουμε απόψεις. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα snare της Gretsch και βρήκα το παρακάτω σε 14'' x 5.5'' και 14''x6.5'' σε ποιο vintage στυλ 10ply 10mm maple shell :

     

    http://www.thomann.de/gr/gretsch_snare_14x55_new_classic_imp.htm

    http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Drums/Acoustic-Drums/Gretsch-New-Classic-Snare-NC-6514S-VG-14-x6-5-Vintage-Glass-VG/art-DRU0012376-000

     

    Έχει παίξει κανείς με κάτι παρόμοιο? Πραγματικά με ενθουσίαζουν τα Gretsch αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη!

    Ευχαριστώ!


    cobal
    05.01.2010, 23:43

    Καλως ηρθες και καλη χρονια

    Ολα ειναι καλα και το καλο ειναι σχετικο στη μουσικη μεχρι να το ακουσεις και να σχηματησεις την γνωμη σου.

    Σαφως και η Gretcsh ειναι μια εταιρια με παραδοση αλλα και το κορυφαιο ταμπουρο να παρεις αν δεν κανει στο αφτι σου και δεν ειναι αυτο που φανταζοσουν.

    Ειναι και τα δυο ξυλινα?? Τι ηχο θες απο το ταμπουρο σου???


    djmetronomos
    06.01.2010, 00:19

    Δεν ξέρω αν αυτό βοηθήσει, αλλά ένας ήχος ταμπούρου που έχει δεθεί με τη ροκ μυθολογία είναι αυτός του Charlie Watts (Rolling Stones) - Gretsch μεταλλικό ταμπούρο. Άκου τραγούδια όπως το "Bitch", "Hey Negrita", "Emotional Rescue" και βγάλε συμπεράσματα...


    djmetronomos
    06.01.2010, 00:23

    Ουπς... Το site λογοκρίνει τους Rolling Stones... Φαντάσου να έγραφα κάποιο απόσπασμα από William Burroughs τι θα γινόταν - θα είχα δικαστήρια! Το ξαναγράφω, με ελληνικούς χαρακτήρες:
    "Μπιτς"


    megaloremali
    08.01.2010, 01:18

    Επισης μπορεις να πας στον Γαβριηλο που εχει τα gretch και να παιξεις και να ακουσεις.Αν και τα δικα του ειναι καλυτερα νομιζω :P


    SugarWaffle
    08.01.2010, 01:23

    Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ταμπούρα, καθώς στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις και να τα δοκιμάσεις.

    Καταρχήν θα προτιμήσω σίγουρα ένα ξύλινο maple ταμπούρο και αυτό που θέλω είναι να βγάζει ένα πιο βαθύ και πιο staccato ήχο.

    Αυτό που προβληματίζει με το συγκεκριμένο Gretsch είναι ότι είναι αρκετά παχύ 10 mm και φοβάμαι μήπως χάνει πολύ ο ήχος.

    Είμαι ανάμεσα σαυτό και στο παρακάτω ludwig,
    Link

    " target="_blank" target="_new">> .

     


    cobal
    08.01.2010, 17:47

    Ριξε μια ματια και στα Black Panther... Εγω εχω το Solid steel... Εψαχνα για ενα ταμπουρο με ηχο αναμεσα απο το ξερο του ξυλινου και τη δυναμικη του σιδερενιου και ειναι οτι το καλυτερο για εμενα... με Remo Controled Sound μεμβρανη