ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Θέλω να μάθω να παίζω βιολί (περίεργο εε??)

    Jojos7
    08.01.2010, 22:56

    Καλησπέρα σας.Καλώς σας βρήκα, καθώς είμαι νέος στο musicheaven.Είμαι 20 χρονών.Φοιτητής και τα λοιπά και τα λοιπά.Ξέρω ότι πολλοί έχουν ρωτήσει αν θα μπορούσαν να μάθουν κιθάρα, αν και είναι εντελώς... αρχάριοι.Επίσης κοίταξα και τα υπόλοιπα θέματα στο forum και τα περισσότερα μιλάνε για jazz,rock,blues,λαικό και για κλασσική λίγα πράγματα και κυρίως αναφέρονται στους μουσικούς.Σε αυτό το σημείο να πω ότι ακούω κυρίως rock αν και δεν έχω πρόβλημα να ακούσω κανά ρεμπέτικο.Πριν λίγες μέρες άκουσα ένα κομμάτι και ξαφνικά μπήκε ένα βιολί μέσα στο τραγούδι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μαγεύτηκα.Δεν τη γουστάρω τη κλασσική μουσική, τη βαριέμαι και τη θεωρώ πολύ εκλεπτυσμένη και για λίγους.

    Τώρα θα μου πεις ποιος είσαι εσύ και λες αυτά τα πράγματα!Πράγματι δεν έχω ιδέα από μουσική και όργανα.Με το ζόρι μπορώ να αναφέρω ποιες είναι νότες,πόσο μάλλον να τις ξεχωρίσω ακουστικά.Σχολείο ήθελα να παίζω μπάλα και βαριόμουν την ώρα της μουσικής.Αλλά τώρα δεν ξέρω ρε παιδιά.Μου την έδωσε πραγματικά.Όπως λέει και ο τίτλος: ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΒΙΟΛΙ.

    Και μετά από την παραπάνω εισαγωγή που σας ανάγκασα να υποστείτε, θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει ελπίδα να μάθω πως παίζει αυτό το μαραφέτι.Καλά για δάσκαλο δεν το συζητάμε σίγουρα θα ζητήσω βοήθεια αφού έχω και την όρεξη και τον χρόνο.Περιμένω την αποθάρρυνση ή την ενθάρρυνση σας!


    rollinngstone
    08.01.2010, 23:21

    Να μάθεις!! Ξέρω ένα σωρώ κόσμο που παίζει βιολί. Αλλά σε προειδοποιώ, ε/ιναι δύσκολο όργανό αλλά μην ανησυχείς θα το συνηθήσεις.

    Σου προτίνω επίσης να ακούς κλασσική μουσική. Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλά σύντομα θα μαγευτείς!!


    reteos
    09.01.2010, 12:42
    Αγαπητέ φίλε εγώ εντελώς φιλικά θα σου πώ την εντελώς προσωπική μου γμώμη : Η μουσική είναι μία . Το να μας αρέσει ένα είδος μουσικής είναι εντελώς φυσιολογικό και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου . Αυτό δεν σημαίνει ότι βαριόμαστε-απορίπτουμε τα υπόλοιπα είδη . Πράγματι είναι δύσκολο όργανο το βιολί αλλά και ωραίο συννάμα. Αν θέλεις πραγματικά και σου αρέσει ξεκίνα . Αν είναι όμως επιπόλαια επιθυμία της στιγμής «μαγεμένος όπως λές» από τό ακουσμα στο συγκεκριμένο κομάτι, και δεν το επιθυμείς βαθιά μέσα σου δεν θα ήθελα να σε απογοητεύσω ,
    Arcan
    09.01.2010, 15:16

    ααααα .... και γω θέλω.. αλλά ανακάλυψα ότι δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε τίποτα :P χαχα.. κάποτε θα αρχίσω που θα πάει.. :P

    Ποιό είναι το τραγούδι που είχες ακούσει?


    Jojos7
    09.01.2010, 21:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 09-01-2010 στις 15:16 έγραψε..

    Ποιό είναι το τραγούδι που είχες ακούσει?



     

    Βασικά δεν ήταν τραγούδι.Ήταν ένα κομμάτι-soundtrack ενός παιχνιδιού.Συγκεκριμένα ήταν η μουσική του Final Fantasy 7( νομίζω ότι οι gamers μόλις προσκύνησαν μπροστά στην οθόνη τους ) και σε πολλά σημεία μπαίνει το βιολί και πραγματικά το ανυψώνει, ειδικά στην εισαγωγή!Το link στο youtube είναι :

    >
    Arcan
    09.01.2010, 21:49
    δικαιολόγημένα!!! χεχε το crisis core εχει απο τα καλύτερα soundtracks που έχω ακούσει :D.. βλέπε και.. : Price of Freedom
    thiswas
    10.01.2010, 12:56

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην δοκιμάσεις τις δυνατότητες και τις αντοχές σου στο βιολί. Είναι δύσκολο αλλά όταν μας μαγεύει κάτι, δεν μας σταματάει τίποτα, έσι δεν είναι?

    Πολλοί μουσικοί της ροκ έχουν χρησιμοποιήσει εμπνευσμένα το βιολί (και την κλασική μουσική γενικότερα) στα κομμάτια τους, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς τους ανθρώπους ως σημείο αναφοράς και ως ''οδηγούς''.

    Μην ανησυχείς που δεν αγαπάς την κλασική μουσική. Το πιθανότερο είναι ότι αργά ή γρήγορα, θα σε μαγέψει και αυτή εκεί που δεν το περιμένεις!

     


    vera123
    04.03.2016, 14:15
    υπαρχει κανενα site που να μπορω να κανω εξασκουμε στο βιολι κ στις νοτεςς...γτ ειμαι πολυ αρχαρια...κ μεχρειι ν ξεκινισω κανονικα μαθηματα...θελω ν εξασκουμε για ν μην τα ξεχασω...