ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.840 μέλη

    Αγορα της πρωτης μου ακουστικης κιθαρας

    alexis15
    11.01.2010, 21:22

    Καλησπερα ειμαι δεκαπεντε χρονων και εδω και λιγο καιρο μου εχει μπει η ιδεα να αγορασω μια κιθαρα (παντα το ηθελα) τα οικονομικα μου δεν ειναι και τοσο καλα και δεν θελω να ζητησω απο τους γονεις μου σκεφτομαι μιας και ειναι και η πρωτη μου να κινηθω σε κατι φθηνο. Σκεφτομαι αυτην και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=51102 

    Τα τραγουδια που θα θελα να μαθω ειαι σε εντεχνο στυλ οπως μαχιριτσας πυξ λαξ κλπ. Επισης θα ηθελα να ρωωτησω αν ξερεται αν οι εκπτωσεις που αρχιζουν απο Παρασκευη αφορουν και τα μουσικα οργανα .

    Ευχαριστω εκ των προτερων..


    alexis15
    12.01.2010, 19:25

    κανεις?


    alexis15
    13.01.2010, 01:27

    Σωστος!να χασω δεν εχω τιποτα .Οσο αν αφορα την κιθαρα πρωτον ειμαι αρχαριος οποτε δεν θα χα προβλημα με εναν μετριο ηχο και δευτερον με ελκυει πολυ η εμφανιση της πραγμα που κατα την γνωμη μου αρκετα βασικο για να πεισει εναν αρχαριο που σκοπευει να μελετησει μνος του και σιγουρα θα αντιμετωπισει πολλες δυσκολιες στο να περασει ωρες μαζι της.


    -----------------
    "Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 13-01-2010 16:34 ]


    takispag
    13.01.2010, 10:42

    Σαφώς και το όργανο που θα πάρεις θα πρέπει να σ'αρέσει εμφανισιακά. Την συγκεκριμένη κιθάρα δεν τη γνωρίζω καθόλου, οπότε δεν έχω άποψη.

    Αυτό που προτείνω πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, επειδή μιλάμε για low budget όργανο, είναι να πας με κάποιον φίλο σου παρέα, που παίζει κιθάρα και μπορεί να έχει άποψη. Όχι τόσο στο ηχητικό, όσο στο παικτικό κομμάτι. Επειδή οι ακουστικές είναι λίγο δυσκολόπαιχτα όργανα, ειδικά οι φτηνές, πίστεψε με δεν θα σου είναι καθόλου ευχάριστο να προσπαθείς να μάθεις κιθάρα και να κρατάς στα χέρια σου ένα δυσκολόπαιχτο όργανο.

    Προτίμησε άνετη κιθάρα, θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη και πιο ευχάριστη...


    alexis15
    13.01.2010, 16:33

    συγκεκριμενα το παλικαρι που θα παρω μαζι μου ειναι τελειοφοιτος μουσικολογιας οποτε θα μπορεδει να με βοηθησει αρκετα. Τεσπα εχω εξασκηθει ηδη αρκετα με με παλια κιθαρα σε πολλες συγνχορδιες μπαρεδες και γρηγορες εναλλαγες , λετε να μεινω σε αυτα και να βγαζω τα αγαπημενα μου τραγουδακια με τους φιλους μου (αυτο θα το κανω ετσι και αλλιως ) η να απευθυνθω και σε δασκαλο για περισσοτερα?


    gogos81
    14.01.2010, 23:50
    προτείνω να βρεις κάποιον δάσκαλο,ή από κάποιο βιβλίο,να μάθεις νότες,πως να διαβάζεις πεντάγραμμο,και να μάθεις κλίμακες..πιστεύω και από προσωπική πείρα,οτί θα βοηθήσει πολύ
    alexis15
    16.01.2010, 18:33

    Παιδια τελευταια στιγμη το μετανιωσα και πηρα μια walden D550 και μπορω να πω οτι τη λατρευω αν και θα ηθελα και τις δικες σας γνωμες.Τη πηρα με την εκπτωση στα 160 ευρω ενω στο ιντερνετ ειδα  να κοστιζει 215. Ειναι σχετικα ευκολοπαιζτη παροτι ειμαι αρχαριος και μου ειπε σε ενα μηνα να παω να μου την κατεβασει και ν αλλαξει χορδες . Οσο αφορα μαθηματα κλπ θα ξεκινησω τελικα με θεωρια,ο αδερφος μου ξερει κιθαρα και ετσι μου εμαθε αρκετα βασικα πραγματα και μου εδωσε και ασκησεις . Παραλληλα βαραω και κανα τραγουδακι με συνχορδιες.


    takispag
    16.01.2010, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος alexis15 στις 16-01-2010 στις 18:33 έγραψε...

    Παιδια τελευταια στιγμη το μετανιωσα και πηρα μια walden D550 και μπορω να πω οτι τη λατρευω...

    Αυτό νομίζω πως αρκεί, μαζι με το ότι είναι ευκολόπαιχτη απ'ότι λες.

    Καλορίζικη λοιπόν!!!


    alexis15
    17.01.2010, 00:52

    Ευχαριστω φιλε μου αν και νομιζω πως τωρα μετα απο 12 ωρες παιξιματος θα πρεπει να την βαλω στη θηκη και να παω για υπνο.Δυστυχως δε χωραει στο κρεβατι να κοιμηθουμε μαζι Wink


    alexis15
    18.01.2010, 01:11

    Τελικα οσο παιζω μαζι της τοσοσ περισσοτερο πειθομαι πως αυτη η κιθαρα δεν αξιζε τα λεφτα της...... Αξιζε πολυ παραπανω......{#emotions_dlg.biggrin} Μαθηματα τελικα θα κανω θεωρια και πρακτικη με τον αδερφο μου μεχρι το Μαιο και μετα θα συνεχισω με καθηγητη. Πιστευω ειναι η καλυτερη λυση. Αρχικα ειχα σκεγτει να μαθω μονος αλλα μολις την επιασα στα χερια μου καταλαβα οτι ειναι πολυ πιο ωραιο να μαθεις να παιζεις μουσικη απο το να βαρας απλα δυο τρεις συνχορδιες πραγμα που ηδη μπορω να κανω.


    nickgeorgiou
    01.06.2013, 00:24

    ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ cort!!