ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.826 μέλη

    Μεγάλα συγκροτήματα heavy metal έρχονται στην Ελλάδα

    PHILIPPOSSM
    12.01.2010, 10:11

    Σύμφωνα με διαδικτυακές πληροφορίες .
    Για πρώτη φορά στην Ελλάδα θα έρθουν για μια συναυλία όλα μαζί τα βαριά συγκροτήματα όπως οι metallica, Anthrax, megadeath, Slayer!

    Ποτέ άλλοτε δεν έχουν έρθει όλα αυτά τα συγκροτήματα μαζί για μια συναυλία που θα γίνει στις 24 Ιουλίου.


    StavmanR
    12.01.2010, 13:14

    Tα "μεγάλα" συγκροτήματα άρχισαν να δείχνουν μία αγάπη προς την Ελλάδα τελευταία. Κάτι που συμβαίνει με όλα τα μεγάλα σε ηλικία στελέχη των θεαμάτων. Από τους ποδοσφαιριστές (θυμίζω το ταλέντο Ριβάλντο που ήρθε στα 34) μέχρι τους Deep Purple που νόμιζες ότι βγήκαν ως ξωτικά από κάποιο μυθιστόρημα του Τόλκιεν.

     

    Πρόσφατα έμαθα ότι ο Coverdale και οι αειθαλείς whitesnake (λευκόφις) έκανε συναυλία στην Κύπρο μπροστά σε 8 θεατές κι έγινε σαματάς.

     

    Έτσι είναι ο χώρος του θεάματος. Το στίψιμο πάει μέχρι το κουκούτσι.

     

    Καλώς να έρθουν λοιπόν στο ΙΚΑ της παγκόσμιας τέχνης.


    kwstasagas
    12.01.2010, 13:55

    Κι όμως .... τους Deep Purple το καλοκαίρι στη Μαλακάσα τους ευχαριστήθηκα .... εισέπραξα πολλά θετικά από τη συναυλία τους ....

     

    Τώρα, για τη "μεταλλική τετράδα" που θα παίξει στις 24 Ιουλίου .... Αν ήμουνα 18χρονος - 20χρονος δεν αποκλείεται να πήγαινα .... Όμως, όπως έχω ξαναγράψει, τη μουσική χέβι μέταλ την έχω αφήσει εκεί στα 80ς, από το 1990 κι εφεξής δεν την έχω παρακολουθήσει ....

    Έτσι, από τους Anthrax θυμάμαι αμυδρά ένα τραγούδι τους που έλεγε "Cry for the Indians", καθώς και μια ατάκα στο τόοοοτε περιοδικό ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ που είχε ως εξής : "το ραπ - thrash μέταλ που παίζουνε η Anthrax είναι αποτέλεσμα ... τερατογένεσης" [!!!!!!!!!] .... Από τους Megadeth θυμάμαι όταν ήμουν στο πρώτο έτος στο Πανεπιστήμιο τον ενθουσιασμό που είχε πιάσει τους συμφοιτητές μου με το PEACE SELLS BUT WHO'S BUYING [μέχρι και ... πάνω στους Αστικούς Κώδικες έβλεπα γραμμένο το όνομα Megadeth !!!!!] .... Όσον αφορά στους ΜΕΤΑLLICA, έχω μείνει στο MASTERS OF PUPPETS, το βινύλιο του οποίου, καμιά φορά, ακόμη και σήμερα το βάζω στο πικάπ μου για να παίξει ....... Τέλος, τους Slayer τους έβρισκα πάντα πολύ - πολύ σκληρούς για τα δικά μου τα αυτάκια, ακόμη και ... την περίοδο που πέρασα στο "στρατόπεδο των χεβιμεταλλάδων" [δλδ περι το 1986 - 1987]. Έτσι .... δεν ασχολήθηκα περισσότερο με αυτούς. Το μόνο που ξέρω είναι ότι, εκεί στα 80ς, έβγαλαν έναν δίσκο με τίτλο Reign In Blood .......

    Όσο για πιο "πρόσφατες" εικόνες και παραστάσεις από τα εν λόγω συγκροτήματα ....... Εμ, γι΄ αυτό έχουμε εσάς τους νέους, 15 - 20 ετών, για να μάς τις "μεταφέρετε" εσείς ...... {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon} 

      


    -----------------
    Ανακηρύσσω σε "καλύτερη συναυλία που έγινε στην Αθήνα τη δεκαετία που μας πέρασε" αυτή των Caravan στο "Ρόδον" στις 16 - 4 - 2005. Οι βετεράνοι ψυχεδελοροκάδες απ' το Καντέρμπουρι έπαιξαν απίστευτα μπροστά σε 30 άτομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 12-01-2010 14:06 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 12-01-2010 14:09 ]


    montechristos-ole
    12.01.2010, 14:23

    Ακουσα κι εγω για αυτη την συναυλια εδω και πολυ καιρο, αλλα επειδη ζουμε στην Ελλαδα και κατα καιρους πολλα τετοια εχουν ανακοινωθει, κραταω μικρο καλαθι... Θα ηθελα ομως να τους δω ολους μαζι σε ενα βραδυ.. Και οσο αναφορα στο γιατι ερχονται ολοι αφου εχουν φαει τα ψωμια τους, δεν εχω βρει την απαντηση... Λογικα κανουν αρπαχτες... Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν ερχονται μπαντες που ειναι στα φορτε τους στην Ελλαδα.... Δοξα τον θεο Lemmy η Ελλαδα εχει τεραστιο κοινο αναλογικα παντα με τον πληθυσμο και οχι μονο... Μηπως φταινε οι εταιριες που διοργανωνουν αυτα τα θεαματα? Μηπως να αρχισουν να σεβονται παραπανω το κοινο της Ελλαδας και να παψουν να τα βλεπουν ολα τοσο υλιστικα? Ειναι δυνατον? Για να μη θηξω και το ζητημα της τιμης των εισητηριων... Που πας ρε φιλε? Ποσα? Και αυτο ειναι παραλογο... Πρεπει να δουλευεις μερες ολοκληρες για να πληρωσεις το εισητηριο... Και γιατι ολο αυτο? Για την κακη ποιοτητα ηχου που μου προσφερεται? ΦΦΦΦΦ!!!! Ξελαφρωσα... Εγω παντως αν τελικα γινει αυτη η συναυλια θα παω με χιλια και ας τους εχω ξαναδει καποιους απο αυτους...


    kwstasagas
    12.01.2010, 15:37

    Πάντως, εδώ και πολλά χρόνια ο ..... κανόνας "εδώ στην Ελλάδα έχρονται τα συγκροτήματα όταν γεράσουν" μάλλον ... έχει χάσει την ισχύ του !!! Παραδείγματα : Οι FRANZ FERDINANT, οι CAIZER CHIEFS, οι RAVEONETTES κλπ κλπ, έδωσαν συναυλία εδώ στην Ελλάδα πρόσφατα, οπότε και είναι στο "φόρτε" τους. Επίσης, την προηγούμενη δεκαετία είδα εδώ στην Ελλάδα συναυλίες των TINDERSTICKS, των WALKABOUTS, των CALEXICO, των PORCUPINE TREE κλπ την περίοδο που αυτές οι μπάντες ήταν στα "ντουζένια" τους .....

    Επίσης .... το έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ : Όσο "γερασμένος" κι αν είναι ο "παλαιοροκάς" καλλιτέχνης .... δεν μπορεί, όλο και κάτι θα έχει μείνει από τα "παλιά" για να το προσφέρει σε εμάς που δεν το ζήσαμε !!! Εδώ οι .... εναπομείναντες IRON BUTTERFLY, έστω και λίγο πριν 70ρήσουν, κατάφεραν πριν 2 - 3 περίπου χρόνια στο ΚΥΤΤΑΡΟ να μάς αποδώσουν την ψυχεδελική  / χίππικη ατμόσφαιρα που επικρατούσε στα τέλη των 60ς !!! Κι αυτό εγώ προσωπικά, που εκείνα τα χρόνια ήμουν αγέννητος, το θεώρησα μεγάλο κέρδος !!! Καμιά φορά τη χρειαζόμαστε και .... τη χρονομηχανή για να μάς γυρίζει στα παλιά, ίσως είναι ένας τρόπος για να κατανοήσουμε καλύτερα το ΣΗΜΕΡΑ που ζούμε ....

    Τέλος .... δεν νομίζω ότι οι ροκ καλλιτέχνες μεγάλης ηλικίας επισκέπτονται μόνο την Ελλάδα .... Οι Deep Purple π.χ., πριν έρθουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα, είχαν ήδη περιοδεύσει σε ΗΠΑ, Αγγλία και Ευρώπη ....


    rompa
    13.01.2010, 00:20

    To festival θα λέγεται Sonisphere και θα πραγματοποιηθεί σε πολλές χώρες, για αρκετές από τις οποίες έχουν ανακοινωθεί τα ονόματα. Για εδώ ... ΑΝΑΜΕΝΟΥME . Είχα ανοίξει το θέμα εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=20087&gotolast=1