ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη
    rollinngstone
    18.01.2010, 21:06

    Σε αυτό το topic το κάθε μέλος θα μπορεί να προτείνει βιβλία που έχει διαβάσει και του έχουν αρέσει σε άλλα μέλη λέγοντας λίγα λόγια για το περιεχόμενο (είναι μυθιστόρημα, επιστημονικό βιβλίο κ.α) και για την υπόθεση.

    Εγώ θα ήθελα να σας προτείνω για αρχή ένα από τα αγαπημένα βιβλία της βιβλιοθήκης μου και πραγματικά με έχει κάνει να το λατρέψω. Πρόκειται για το "Ένα παιδί μετράει τα άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη, ένα από τα μεγαλύτερα μυθιστορήματα της χώρας μας που μιλάει για της προσπάθειες ενός φτωχού  παιδιού να μορφωθεί παρά τις αντιδράσεις των γύρων του και τις ατυχίες που του συμβαίνουν. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.


    ins2anity
    20.01.2010, 16:37

    ενα απο τα καλυτερα βιβλια που πιστευω οτι ειχα την τυχη να πεσει στα χερια μου ειναι η μελαγχολια του παρισιου απο μποτλερ....περιεχει μικρα πεζα στοχαστικου χαρακτηρα.....επισης τα ανθη του κακου(κλασικο) απο τον ιδιο με ποιηματα....ειναι κ τα δυο βιβλια υπεροχα.....

     

    αυτη την περιοδο παντως διαβαζω μπουκοφσκι κ τον προτεινω ανεπιφυλακτα....αν θες να δεις πως γραφει παρε το βρωμικος κοσμος το οποιο περιεχει μικρα διηγηματα...επισης το ιστοριες μιας θαμμενης ζωης ειναι ακριβως το ιδιο....

     

    η βαρδια του καββαδια ειναι επισης εξαιρετικο....αφηγηματικο στο οποιο παρεμβαλοντε αυτοτελεις ιστοριες ....


    -----------------
    μα καπως αδοξα τελειωνει και το ξερω το καλοκαιρι που'ρχεται ξανα μεσ'την ψυχη μου ξερω! δεν θα το φερει παλι πισω η κραυγη μου κι αν το χειμωνα εσυνηθησα...ξανα θα υποφερω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 20-01-2010 21:30 ]


    rollinngstone
    20.01.2010, 17:11

    Να προτείνω επίσης από τον Καρκαβίτσα το Λόγια Της Πλώρης (καλά μιλάμε εξαιρετικό) και από το Λουντέμη, που με αρέσει παρα πολύ τα Θυμομένα στάχυα (απλά υπέροχο) και το Ρολόι του Κόσμου Χτυπά Μεσάνυχτα, που είναι σχεδόν αριστούργημα.


    djmetronomos
    21.01.2010, 11:39

    "PSYCHOTIC REACTIONS AND CARBURETOR DUNG" - LESTER BANGS (edited by GREIL MARCUS)

    Συλλογή κειμένων του εκπληκτικού μουσικοκριτικού Lester Bangs. (είναι αυτός που στην ταινία "Almost Famous" συμβουλεύει τον πιτσιρικά δημοσιογράφο).


    Orfeus
    21.01.2010, 13:47

    Liverpool Fantasy (Ο κόσμος χωρίς τους Beatles) του Lary Kirwan.

    Τι θα είχε συμβεί εάν οι Beatles είχαν διαλυθεί στα 1962;

    Βρισκόμαστε στα 1987 και οι Beatles ξανασμίγουν στο Liverpool για μία συναυλία. Έχουν περάσει 25 χρόνια από την ημέρα που ο John Lennon εγκατέλειψε τα στούντιο της EMI κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων του Please Please Me παίρνοντας μαζί του τον George και τον Ringo.

    Στο μεταξύ: Ο Paul έχει γίνει παγκόσμια γνωστός διασκεδαστής στο Las Vegas με το ψευδώνυμο Paul Montana και επιστρέφει για πρώτη φορά από το 1962 στο Liverpool, για να συναντηθεί ξανά με τους παιδικούς του φίλους, ο George έχει γίνει παπάς και αναρρώνει από έναν νευρικό κλονισμό, ο John είναι πικραμένος και άνεργος και ο Ringo ζει σε βάρος της γυναίκας του που έχει κομμωτήριο. Οι John & Ringo παίζουν μαζί τα Σαββατοκύριακα στη μπάντα των παλιών τους αντιπάλων Gerry & the Pacemakers. Μέσα σ' αυτό το σκηνικό, οι 4 παιδικοί φίλοι, ξανασμίγουν μετά από 25 χρόνια στο Liverpool για μία συναυλία.

    To Liverpool Fantasy είναι ένας μελαγχολικός αλλά και χιουμοριστικός στοχασμός πάνω στη φιλία, στη συνεργασία, στη ζωή των μουσικών και κυρίως, πάνω στο πώς θα ήταν σήμερα ο κόσμος χωρίς τους Beatles.

    Από τις Εκδόσεις Μεταίχμιο.


    panosbousalis
    23.01.2010, 05:42

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 20-01-2010 στις 17:11 έγραψε...

    Να προτείνω επίσης από τον Καρκαβίτσα το Λόγια Της Πλώρης (καλά μιλάμε εξαιρετικό) και από το Λουντέμη, που με αρέσει παρα πολύ τα Θυμομένα στάχυα (απλά υπέροχο) και το Ρολόι του Κόσμου Χτυπά Μεσάνυχτα, που είναι σχεδόν αριστούργημα.



    Συνυπογράφω!!Το ρολόι του κόσμου χτυπάει μεσάνυχτα είναι αριστουργηματικό!


    kwstasagas
    23.01.2010, 11:18

    ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟΤΙΜΟ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

    Με αυτό το βιβλίο, ο πολύ σπουδαίος συγγραφέας μας ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ καθιέρωσε ένα, τρόπον τινά, νέο είδος λογοτεχνίας : Το ΠΕΖΟΓΡΑΦΗΜΑ !!! Πρόκειται για κείμενα 3 - 4 σελίδων το πολύ, που ακροβατούν μεταξύ "διηγήματος" και "καταγραφής της πραγματικότητας" !!! Όλα τα κείμενα είναι πολύ - πολύ όμορφα, υπερ - ευαίσθητα και "σκληρά" συνάμα, και, φυσικά ... δεν καταλαβαίνεις για πότε τα διάβασες !!! Επίσης, σε όλα τα πεζογραφήματα θαρρείς ότι ... ακουμπάει η μεταπολεμική Ελλάδα !!!


    kallia16
    17.02.2010, 18:40

     Εγω  σας  προτεινω  το  Ιδου  ο  ανθρωπος  του  Ερνεστ  Χεμινγκουε'ι'  και  το <<Ποιηματα>>  Κ.Γ.ΚΑΡΥΩΤΑΚΗ  εκδοσεις  Γ.ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ!  Τα  ποιηματα  ειναι  καταπληκτικα  και  η  εισαγωγη  σκιαγραφει  την  πρωσοπικοτητα  του  Καρυωτακη  και  δινει  σημαντικα  στοιχεια  για  τη  ζωη  του!


    Chitarrista
    20.02.2010, 23:29

    Μετά από καιρό ατυχίας στην επιλογή ενός καλού βιβλίου, μπορώ επιτέλους να προτείνω ένα που μ' άρεσε πολύ.

     

    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ - ΜΙΛΑΝ ΚΟΥΝΤΕΡΑ

    Πρωταγωνιστής ο Γιάρομιλ(αυτός που αγαπάει την άνοιξη). Ένας νεαρός που αρχίζουμε να μαθαίνουμε για τη ζωή του απο τη στιγμή της σύλληψής του. Η άμετρη μητρική αγάπη μιας ρομαντικής γυναίκας και τα πρώτα κομμουνιστικά χρόνια στη Τσεχία, είναι το περιβάλλον το οποίο συντίθεται και στο οποίο μεγαλώνει ο Γιάρομιλ. Η μοίρα, οι αποφάσεις που παίρνουμε (ή που νομίζουμε ότι παίρνουμε ενώ είναι προκαθορισμένες), οι φυλακές και τα τείχη που ορθώνονται (ή που ορθώνουμαι εμείς) μπροστά μας, καθώς  και η αναζήτηση της χειραφέτησης που θα μας βγάλει από τον θάλαμο μας έξω στη ζωή.


    StavmanR
    07.03.2010, 23:01

    "Αρχιπέλαγος Γκουλαγκ" (Αλεξαντρ Σολζενίτσιν)

     

    Προσωπικά βιώματα ενός ανθρώπου που έζησε τα Γκουλαγκ, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης στη Σιβηρία. Πώς κατέληξε εκεί, πώς επιβίωσε και πώς επέστρεψε.

    Λογοτεχνικό Έπος του 20ου αιώνα.


    kwnstantina156
    10.03.2010, 14:35

    ..Ενα απο τα καλυτερα που εχω διαβασει ειναι "η βροχη" απο χρυσα δημουλιδου..

    Αναφερεται σε εναν νεο που βρεθηκε σε μικρη ηλικια στην Αμερικη λογω σοβαρων οικογενειακων προβληματων και εφτασε να εργαζεται για αρκετο καιρο ως συνοδος κυριων..

    Συγχρονο κοινωνικο μυθιστορημα..το συστήνω ανεπιφυλακτα.. {#emotions_dlg.beer}


    cineboy
    17.03.2010, 20:02

    Σε όσους αρέσει η ποίηση θα σας προτείνω την ποιητική συλλογή της Ελένης Νανοπούλου με τίτλο ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ στην οποία είχα και την τιμή να δουλέψω μουσικά μελοποιώντας 3 ποιήματα απο εκεί.

    Η επίσημη παρουσίαση του βιβλίου έγινε τον περασμένο Νοέμβριο στην Τεχνόπολη με την υποστήριξη του Δήμου Αθηναίων.

    Η Ελένη Νανοπούλου γεννήθηκε στο Άργος. Μετά την ολοκλήρωση των σπουδών της στο Τμήμα Οπτικής, σπούδασε Σκηνογραφία - Ενδυματολογία στη Σχολή του Λυκ. Σταυράκου, και εργάζεται στο θέατρο το κινηματογράφο και την τηλεόραση. Στην επαγγελματική της διαδρομή έχει συμμετοχές ως Σκηνογράφος-Ενδυματολόγος σε κινηματογραφικές ταινίες, τηλεοπτικές σειρές και θεατρικές παραστάσεις.

    Το «Ολόγραμμα» που εκδόθηκε το 2009 από τις εκδόσεις ΔΡΟΜΩΝ είναι η πρώτη της δημοσιευμένη ποιητική συλλογή. Το ‘’Ολόγραμμα’’ είναι ένα σώμα, με πέντε ενότητες γραφής, με στόχο όμως να μπορεί η κάθε μια να σταθεί και μόνη.

    Τρία συνολικά τραγούδια που μελοποίησα δέθηκαν παράλληλα με σχετικό θεατρικό δρώμενο και παρουσιάστηκαν ζωντανά εκείνη την ημέρα.

    Θα ήθελα επίσης με την ευκαιρία, να σας ενημερώσω μιά που τώρα με ειδοποίησαν και εμένα, ότι την προσεχή Δευτέρα 22/3/2010 στη 1 μετά τα μεσάνυχτα και απο το τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΑ στην εκπομπή "Η 7η στο τρίτο"που παρουσιάζει η Βίκυ Τσιανίκα, θα ακουστούν 3 τραγούδια που έχω μελοποιήσει και ερμηνεύω απο την ποιητική συλλογή ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ γιά το οποίο έχω αναφερθεί πιό πάνω.
    Τα τρία αυτά τραγούδια είναι...
    1) Λύγινος
    2) Χρώματα
    3) Η αυτοψία της αγάπης.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 17-03-2010 20:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 17-03-2010 20:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 17-03-2010 20:10 ]


    cineboy
    22.03.2010, 20:28
    Απόψε στη 1 μετά τα μεσάνυχτα έχουμε στο τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΑ όπως σας έχω γράψει τα 3 τραγούδια που μελοποίησα και ερμηνεύω απο το Ολόγραμμα......είμαι περίεργος να ακούσω πως ακούγονται απο το ραδιόφωνο αυτά τα τραγούδια...... Εκπομπή γιά βρυκόλακες!!!!
    tago
    22.03.2010, 21:06

    Η δική μου πρόταση αφορά το Eroica. Πρωτοκυκλοφόρησε 1938 και θεωρείται ως το κατεξοχήν μυθιστόρημα της εφηβείας. Είναι το τρίτο κατά σειρά μυθιστόρημα του Κοσμά Πολίτη και το πιο επιτυχημένο από καλλιτεχνική άποψη και στάθηκε το αγαπημένο ανάγνωσμα μιας ολόκληρης γενιάς , που δεν είναι άλλη από εκείνη που ενηλικιώθηκε κατά την οδυνηρή δεκαετία του 1940 – 1950. Βασίζεται στη ρομαντική και νοσταλγική αναπόληση της ξένοιαστης νιότης και σε μια ιδεαλιστική αντίληψη της φιλίας, του έρωτα και του ηρωισμού.


    tolaruba
    22.03.2010, 23:28

    Η Βάρδια του Καββαδία είναι υπέροχη-ειδικά να τη διαβάζεις βράδυ με χαμηλό φωτισμό{#emotions_dlg.inlove}

    Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα και το λάτρεψα τόσο πολύ που έκανα δύο βδομάδες να ξεπεράσω το γεγονός ότι τελείωσε :P:P,είναι η Θεραπεία του Σοπενάουερ..Απλά ένα βιβλίο αξία κατ΄εμέ..Λίγο τα αποσπάσματα από τη ζωή του Σοπενάουερ,λίγο η ιστορία που σιγά σιγα ξετυλίγεται..Μοναδικό!

    Πριν 2 χρόνια νομίζω ,είχε βρεθεί στα χέρια μου ακόμα ένα βιβλίο-"ευαγγέλιο".Του Σαραμάγκου,ο Ανθρωπος Αντίγραφο..Μιλάμε για πολύ σασπένς:P

     


    rouli726
    24.03.2010, 03:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kwnstantina156 στις 10-03-2010 στις 14:35 έγραψε...

    ..Ενα απο τα καλυτερα που εχω διαβασει ειναι "η βροχη" απο χρυσα δημουλιδου..

    Αναφερεται σε εναν νεο που βρεθηκε σε μικρη ηλικια στην Αμερικη λογω σοβαρων οικογενειακων προβληματων και εφτασε να εργαζεται για αρκετο καιρο ως συνοδος κυριων..

    Συγχρονο κοινωνικο μυθιστορημα..το συστήνω ανεπιφυλακτα.. {#emotions_dlg.beer}



    αγαπητη φιλη ,ειναι  "ο γιος της βροχης"

    το εχω διαβασει οπως και πολλα της ιδιας.

    προσωπικα λατρευω τον τροπο που γραφει ο Κοέλιο.αλχημιστης,εντεκα λεπτα,στις οχθες του ποταμου πιεδρα καθισα κι εκλαψα...με ταξιδευει αυτος ο ανθρωπος!

    απο ελληνες μου αρεσε πολυ η αληθινη ιστορια του νικου κοκαντζη για τον ερωτα του με μια εβραιοπουλα λιγο πριν την παρουν για τα στρατοπεδα συγκεντρωσης,στο "τζιοκοντα".

    τελος,θεωρω πως η λογοτεχνια ειναι ενας θαυμαστος κοσμος που, οποια κι αν ειναι η αφορμη να μπεις και με οποιο βιβλιο κι αν ξεκινησεις,κρυβει τοσα ομορφα μονοπατια που καθενα θα φερει τον αναγνωστη ενα βημα πιο κοντα στις αποκρυφες πτυχες του εαυτου του.


    rockou
    24.03.2010, 21:18


    Χμμ...για να σκεφτω..αχά! 2 πολυαγαπημενα βιβλια είναι :

    1)Ανεμοδαρμενα Υψη - Emily Bronte 
        Πρωτοεκδοθηκε το 1847 και οπως γραφει στη συνοψη ειναι η αγρια και γεματη παθος ιστορια της δαιμονικης αγαπης μεταξυ της Καθριν Ερνσω και του Χηθκλιφ.
    2)Να με θυμασαι - Λεσλι Πηρς
        Ειναι μια συναρπαστικη αληθινη ιστορια που διηγειται τον εκπληκτικο θριαμβο μιας γυναικας στον πολεμο για επιβιωση εναντια στις αντιξοες συνθηκες της ζωης.

           SmileSmile


    TheDarkSideOfTheMoon
    25.03.2010, 12:07

    All time classic Αλχημιστής του Paolo Coehlo!


    kithara2
    31.03.2010, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 25-03-2010 στις 12:07 έγραψε...

    All time classic Αλχημιστής του Paolo Coehlo!



     

    εμενα πάντως δεν ξερω γιατί αλλα δεν με ενθουσιασε τόσο....

    Εγω προτεινω το Βαλς με δώδεκα θεούς κ το σπίτι δίπλα στο ποτάμι της Λένα Μαντά...ειναι υπέροχα και τα δυο...


    TRAVELOGUE
    06.04.2010, 10:00

    Ιστορίες να σκεφτείς

    Συγγραφέας : Χόρχε Μπουκάι

    Εκδόσεις: Όπερα

     

    Γιατί με τις ιστορίες κοιμούνται τα παιδιά & ξυπνάνε οι μεγάλοι....