ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.826 μέλη

    Ρυθμός τραγουδιών

    alexis15
    19.01.2010, 20:49

    Καλησπερα θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου γραψει το ρυθμο του δεξιου χεριου (πανω/κατω) στα παρακατω τραγουδια:

    Να μ αγαπας (Παυλος Σιδηροπουλος)

    Το 69 με καποιο φιλο (Παυλος Σιδηροπουλος)

    Ο Προσκυνητης (Αλκινοος Ιωαννιδης)

    Πορτο Ρικο (Βασιλης Παπακωνσταντινου)


    djmetronomos
    20.01.2010, 00:21

    Χοπ Χοπ Ένα Δύο Τέντωσε τα χέρια και... ξανά!!!
    οκ, αστειεύομαι... Απλά, δεν είμαι σίγουρος ποιος κιθαρίστας εδώ μέσα θα καθήσει να σου γράψει παρτιτούρα ή tab για τόσα τραγούδια... Από την άλλη, ποτέ δεν ξέρεις...
    Η γνώμη μου είναι "άκουσε και ξανάκουσε τα τραγούδια" - οι μεγάλοι κιθαρίστες των σίξτις έτσι έμαθαν - ακούγοντας μπλουζίστες από δίσκους...
    Μια πιο πρακτική ιδέα θα ήταν να σου τα δείξουν οι ίδιοι οι Σπυρόπουλοι που έπαιζαν κιθάρα με τον Παύλο - έχουν ωδείο στην Ιεροσολύμων (Πατήσια) στην Αθήνα...


    killbill2
    15.12.2011, 16:10

    Παιδιά τι ρυμός είναι το τραγούδι "Αν μετρηθούμε" της Ραλλίας Χρηστίδου;


    https://www.youtube.com/watch?v=TicIkLv5bq8Link

    >

     

    δεν ξέρω τι να βαλω στο αρμόνιό μου για να το παίξω. Ποιός ρυθμός είναι πιο "κοντά";


    delta66
    31.12.2011, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 15-12-2011 στις 16:10 έγραψε...

    Παιδιά τι ρυμός είναι το τραγούδι "Αν μετρηθούμε" της Ραλλίας Χρηστίδου;


    https://www.youtube.com/watch?v=TicIkLv5bq8Link>

     

    δεν ξέρω τι να βαλω στο αρμόνιό μου για να το παίξω. Ποιός ρυθμός είναι πιο "κοντά";



    Καλημερα και χρονια πολλα

    Αργησα να μπω να το διαβασω αλλα καλιο αργα παρα ποτε.

    Τουλαχιστον εγινε πριν την αλλαγη τοιυ χρονου {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Ο ρυθμος ειναι αργη κουαρατσα (kuaratsa)

    Aν δεν το εχεις, δοκιμασε καποια ρουμπα.


    GiorgosGTI
    31.12.2011, 17:44

    Παράθεση:

    Το μέλος alexis15 στις 19-01-2010 στις 20:49 έγραψε...

    Καλησπερα θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου γραψει το ρυθμο του δεξιου χεριου (πανω/κατω) στα παρακατω τραγουδια:

    Να μ αγαπας (Παυλος Σιδηροπουλος)

    Το 69 με καποιο φιλο (Παυλος Σιδηροπουλος)

    Ο Προσκυνητης (Αλκινοος Ιωαννιδης)

    Πορτο Ρικο (Βασιλης Παπακωνσταντινου)



    δεν εχει κανενα νοημα να κατσει καποιος και να σου πει τον ρυθμο και πως παιζονται το καθενα κομματι ξεχωριστα!

    το θεμα ειναι να κατσεις μονος σου και να καταλαβεις τον ρυθμο!εφοσον ξερεις τις συγχορδιες βεβαια!

    εξαλλου ειναι και θεμα πως το ερμηνευει ο καθε κιθαριστας.


    katrinasp
    19.01.2012, 15:58
    Πίστεψε με Γιώργο όταν είσαι άπειρος είναι πολύ χρήσιμο και εποικοδομητικό να σου υποδείξει κάποιος τον ρυθμό ενός τραγουδιού...όσο χρήσιμο είναι να σου υποδείξει και τις συγχορδίες :) Νομίζω για να βγάλεις μόνο σου το ρυθμό πρέπει να είσαι αρκετά έμπειρος.. πάντως αν μπορεί κάποιος να προτείνει το βασικό ρυθμό των έντεχνων τύπου "πυξ λαξ" θα βοηθούσε πάρα πολύ... Αλέξη το μόνο τραγούδι για το οποίο βρήκα το ρυθμό και φυσικά δεν είμαι και σίγουρη αν είναι σωστός είναι το "να μ'αγαπάς" "u dduddu dduudu dduddu dduudu" u=πάνω d=κάτω αν βρω το βίντεο από όπου πήρα το ρυθμό θα σου ανεβάσω το link
    GiorgosGTI
    19.01.2012, 16:05
    θελω να πω οτι καποιος πρεπει να του δειξει τον τροπο για να μελεταει και να βγαζει απο μονος του κοματια!να μην περιμενει καποιος να του τα δωσεις ετοιμα!! και μεις δεν ξεκινησαμε ξεροντας!!!!
    killbill2
    22.05.2012, 12:08
    τι ρυθμός στο αρμόνιο ταιριάζει για το τραγούδι "Κουβέντα στην κουβέντα| της Πάολας; (
    Link
    " target="_blank" target="_new">> )


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία