ελληνική μουσική
    318 online   ·  210.844 μέλη

    Μελωδίες και λογότυπα κινητών

    jorge
    14.01.2005, 13:23
    Ερώτηση-Δημοσκόπηση:

    Πως θα σας φαινόταν να υπήρχε στο MusicHeaven μια ενότητα που θα είχε τα πιο γνωστά (ξένα) τραγούδια σε πολυφωνική μορφή για "κατέβασμα" στο κινητό; Και πολύχρωμα λογότυπα; Και Java games; Δε θα χρειάζεται να έχετε καλώδια κλπ, γιατί όλα θα γίνονται μέσω SMS.

    Θα σας ενδιέφερε;

    Με λίγη δουλίτσα θα μπορούσαμε να βάλουμε και δικά μας λογότυπα, πχ το λουλούδι του MusicHeaven ή τη φωτογραφία του Orpheus
    santourman
    14.01.2005, 13:29
    `Αμα είναι τζαμπέ ... γιατί όχι ?
    KIT_KAT
    14.01.2005, 13:33
    Σιγά μην είναι η φάτσα του orpheus τζαμπέ!
    mmm
    14.01.2005, 17:32
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 14-01-2005 στις 13:23 έγραψε:

    Πως θα σας φαινόταν να υπήρχε στο MusicHeaven μια ενότητα που θα είχε τα πιο γνωστά (ξένα) τραγούδια σε πολυφωνική μορφή για "κατέβασμα" στο κινητό;





    Γιατί μονο ξένα Γιώργο ; Ελληνικά δηλαδή να μην έχουμε ;
    Πάντως άμα το αποφασίσεις να το βάλεις, στείλε μου ένα ΡΜ ... Πρέπει να έχω πάνω από 1000 μαζεμένα να σου δώσω !
    MariannaP
    14.01.2005, 17:34
    Λες να την έχει κάνει Copyright?

    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 14-01-2005 στις 13:33 έγραψε:

    Σιγά μην είναι η φάτσα του orpheus τζαμπέ!




    SteliosG
    14.01.2005, 17:37
    πολυ καλη η ιδεα Γιωργο!!! φτανει να μη το κανουμε πανηγυρι εδω και ερχεται ο καθενας, γινεται μελος ΜΟΝΟ για αυτο το λογο και γεμισει το φορουμ θεματα με τιτλους "εχετε το τελευταιο τραγουδι της Βανδη σε ringtone?", "υπαρχει το λογοτυπο του δισκου του Μαζωνακη?", κλπ κλπ!!!


    christ25
    14.01.2005, 18:54
    gia na apofeux8ei auto kalitera 8a einai na xei o ka8enas ti dinatotita na katevazei ringtones xoris na einai melos.
    jorge
    14.01.2005, 19:27
    Παιδιά απαντώ σε όσα με ρωτάτε.

    Την "υπηρεσία" αυτή δεν θα την παρέχει το MusicHeaven, μια και δεν έχουμε ούτε την τεχνολογία, ούτε και την ...όρεξη να ασχοληθούμε με κινητά και τέτοιες ιστορίες.

    Απλά θα υπάρξει συνεργασία με ξένη εταιρία, η οποία ήρθε σε επαφή μαζί μας.

    Όσοι θέλουν κάποιο πολυφωνικό ήχο ή λογότυπο (έγχρωμο), τότε θα μπορούν να ακούν αυτό τον ήχο στο PC τους και αν τους αρέσει να στέλνουν SMS σε κάποιον τετραψήφιο - όπως γίνεται συνήθως - αριθμό και θα το λαμβάνουν.

    Το MusicHeaven δε θα έχει καμία σχέση με το παραπάνω, πέρα από το οτι θα δοκιμάσει την υπηρεσία, θα προσθέτει νέους ήχους και λογότυπα και θα "περνάει" οτι καινούριο φτιάχνουμε εμείς, τα μέλη του MusicHeaven.

    Το θέμα είναι αν πιστεύετε οτι θα έχει ενδιαφέρον κάτι τέτοιο, γι' αυτό και ρωτάω. Μιλάμε για χιλιάδες τραγούδια υψηλής ποιότητας.

    ΥΓ: Μαρία προς το παρόν έχει μόνο ξένα κομμάτια, αλλά στο μέλλον θα βάλουν και ελληνικά.

    ΥΓ ΙΙ: Στέλιο σωστή η σκέψη. Θα φροντίσουμε να δίνουμε σαφείς οδηγίες στη συγκεκριμένη σελίδα, ενώ για ερωτήσεις θα γίνεται παραπομπή στη σελίδα επικοινωνίας. Το Forum θα παραμείνει καθαρό.
    jorge
    14.01.2005, 19:30
    Quote:

    Το μέλος christ25 στις 14-01-2005 στις 18:54 έγραψε:

    gia na apofeux8ei auto kalitera 8a einai na xei o ka8enas ti dinatotita na katevazei ringtones xoris na einai melos.





    Ναι, δε θα χρειάζεται κάποιος να είναι μέλος.
    SteliosG
    14.01.2005, 20:28
    υπο αυτες τις συνθηκες ειναι καλη η ιδεα Γιωργο!! ελπιζω μονο να παραμεινει η ποιοτητα του Φορουμ και των μελων!!!


    jorge
    14.01.2005, 23:06
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να χαθεί. Άλλη μια ενότητα θα είναι που ασφαλώς και ΔΕΝ θα περιλαμβάνει χαζοτράγουδα και σουξεδάκια. Μόνο κομματάρες...


    Άσχετο: Εγώ πριν 2-3 μήνες κατέβασα το "You give love a bad name" των Bon Jovi και αυτό παίζει όταν με καλούνε. Για ξυπνητήρι έχω κατεβάσει το "More Than a Feeling".
    alicia0
    15.01.2005, 19:26
    αχ, και εγω θελω!
    αν μπορειτε να το κανετε...γιατι οχι? θα εχει σιγουρα ανταποκριση!
    KIT_KAT
    15.01.2005, 20:45
    Σε τι μορφή θα είναι? (να δω άμα υποστηρίζει το κινητό μου δηλαδή )

    Χαμήλωσε, από ψηλά δε ζωγραφίζονται τα όνειρα…


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KIT_KAT on 15-01-2005 20:46 ]
    irenesakalaki
    19.01.2005, 16:16
    poli kali idea kai 8a perimeno me anipomonisia pote 8a to kanete ayto!!!!
    jorge
    19.01.2005, 17:00
    Παιδιά έχει κάνει κανείς έρευνα αγοράς σε αυτό το θέμα;
    Ξέρει κανείς κάποια υπηρεσία (σε κάποιο άλλο site ή στην TV) να μας πει τιμές;

    (Κατερίνα δεν θα έχεις πρόβλημα με το κινητό σου, εκτός κι αν είναι πολύ παλιό)
    MariannaP
    19.01.2005, 17:02
    Συνήθως για τα ringtones υπάρχουν επιλογές! Τα κατεβάζεις ανάλογα με το κινητό που έχεις.

    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-01-2005 στις 20:45 έγραψε:

    Σε τι μορφή θα είναι? (να δω άμα υποστηρίζει το κινητό μου δηλαδή )

    Χαμήλωσε, από ψηλά δε ζωγραφίζονται τα όνειρα…
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KIT_KAT on 15-01-2005 20:46 ]




    jorge
    21.01.2005, 00:23
    Μια πολύ απλή και ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ version των ringtones και των λογοτύπων θα βρείτε
    --------------------------------
    ΕΔΩ.
    --------------------------------

    Η υπηρεσία δεν είναι του MusicHeaven και ουδεμία ευθύνη έχουμε για οτιδήποτε. Υπεύθυνη είναι η εταιρία που την παρέχει και ο τηλ.φορέας σας (cosmote, vodafone κλπ). Τη δοκιμάζετε με δικό σας ρίσκο. Αν δούμε πως υπάρχει ανταπόκριση και μας αρέσει, τη βάζουμε σε μια ενότητα για να έχουμε εύκολη πρόσβαση.

    Με δυο λόγια τα βήματα:

    1. Πατάτε στο ringtone ή το λογότυπο που θέλετε.
    2. ΑΚΟΥΤΕ το ringtone (ή βλέπετε το λογότυπο)
    3. Αν σας αρέσει πηγαίνετε στην επόμενη σελίδα
    4. Εκεί θα δείτε 2 πράγματα: τον αριθμό αποστολής του SMS και το περιεχόμενο του SMS.
    5. Στέλνετε SMS από το κινητό σας και περιμένετε για να το λάβετε.


    Προσοχή:

    1) Διαβάζετε τους Όρους και τις Οδηγίες (ακόμα είναι στα αγγλικά).
    2) Βλέπετε τη χρέωση αυτού που επιλέξατε να κατεβάσετε.
    3) Ο αριθμός SMS και το περιεχόμενο ισχύουν για 30 λεπτά από την ώρα που θα κάνετε κλικ, άρα μην αργήσετε να στείλετε SMS.
    4) Διαβάστε αν πρέπει να έχετε ενεργοποιήσει το WAP.
    5) Φροντίστε να έχετε άδειο χώρο στο κινητό σας


    Όσοι το δοκιμάσουν καλό είναι να μας πουν για την ...εμπειρία τους

    XeniaRodo
    21.01.2005, 12:03
    Yπάρχουν και sites που προσφέρουν ΔΩPEAN λογοτυπα κ ringtones...


    Click
    here
    jorge
    21.01.2005, 12:36
    Ιστορικό site το Logolove.gr, ίσως το πρώτο ελληνικό στο συγκεκριμένο θέμα.

    Το κακό είναι πως τα δωρεάν ringtones είναι όσα δεν εμπίπτουν σε πνευματικά δικαιώματα. Δηλαδή τα δωρεάν ringtones περιλαμβάνουν μόνο εθνικούς ύμνους χωρών, παραδοσιακά κομμάτια και μερικά κλασσικά. Επίσης υπάρχει περιορισμός (1 δωρεάν ringtone την ημέρα, μέχρι 10 το μήνα).

    Όλα τα άλλα (ελληνικά, ξένα) είναι επί πληρωμή.

    Αυτά τουλάχιστον ίσχυαν όταν είχα γραφτεί μέλος πριν 2 χρόνια.

    Δυστυχώς το δωρεάν στα τραγούδια-ringtones είναι αδύνατο γιατί οι εταιρίες πρέπει να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα
    jorge
    22.01.2005, 13:14
    Παιδιά όποιος δοκιμάσει να κατεβάσει τα ringtones από τη δοκιμαστική σελίδα θα πρέπει να έχει ενεργοποιήσει WAP ή GPRS.

    Εγώ με το κινητό δεν είμαι πολύ φίλος και δεν έχω ενεργοποιήσει τα παραπάνω, άρα δε μπορώ να δοκιμάσω.

    Όποιος λοιπόν έχει WAP/GPRS και θέλει να κατεβάσει κάποιο από τα τραγούδια, ας κάνει μια προσπάθεια.

    Αν πετύχει θα φτιάξουμε μια μικρή ενότητα με επιλεγμένα ringtones και μουσικά logos.