ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Ζώνη στην ακουστική κιθάρα

    alexis15
    16.02.2010, 19:53

    Καλησπερα , εχω αγορασει μαι ακουστικη κιθαρα και θελω να της περασω ζωνη, οπως ολες οι ακουστικες εχει αυτη  την προεξοχη απο τη δεξια μερια οταν τελιωνει το σκαφος. Η ζωνη ομως δενει σε δυο μεριες αρα λογικα θα πρεπει να κανς μια υποδοχη και απο την αλλη μερια του σκαφους. Το ερωτημα ειναι ποσο στοιχιζει αυτο το τρυπημα και που μπορουν να μου το κανουν . Ευχαριστω εκ των προτερων.


    cobal
    16.02.2010, 19:57
    υπαρχουν ζωνες που δενουν πανω απο τον καβαλαρη.... Κοντα στα κλειδια δηλαδη.... Δεν χρειαζεται να τρυπησεις την κιθαρα
    alexis15
    17.02.2010, 01:04

    Ωραιο μου ακουγεται αυτο ! Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις καμμια φωτογραφια να δω πως ακριβως φαινεται.


    Athws
    17.02.2010, 07:46
    αν βιδώσεις στην ακουστική δεύτερη προεξοχή τότε λόγω ελαφρού σκάφους δε ζυγίζεται και το μπράτσο θα θέλει να κατηφορίζει. Γι αυτό η ζώνη δένεται με κορδόνια που τα περνάς ανάμεσα χορδές και ξύλο πάνω από τον καβαλάρη.
    cobal
    17.02.2010, 18:50
    Μπορεις να παρεις μια κανονικη ζωνη και να της περασεις κορδονι οπως λεει και ο Αθως..... Ολα γινονται
    takispag
    17.02.2010, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 17-02-2010 στις 07:46 έγραψε...

    αν βιδώσεις στην ακουστική δεύτερη προεξοχή τότε λόγω ελαφρού σκάφους δε ζυγίζεται και το μπράτσο θα θέλει να κατηφορίζει. Γι αυτό η ζώνη δένεται με κορδόνια που τα περνάς ανάμεσα χορδές και ξύλο πάνω από τον καβαλάρη.

    Δεν ξέρω αν συνήθως ισχύει αυτό που λες, αλλά στην δικιά μου είναι ισορροπημένη η κατάσταση.

    Εμένα πάντως δεν με βόλευε καθόλου η ζώνη με κορδόνι (δεν μπορούσα να παίξω και ένοιωθα την κιθάρα  ξένη πάνω μου). Γι'αυτό και έβαλα 2η προεξοχή. Όχι μόνος μου βέβαια, για να μην τρυπήσω σε λάθος σημείο. Αν πας σ'αυτή τη λύση, εμπιστέψου έναν τεχνικό, θα γνωρίζει πως να το κάνει.


    alexis15
    17.02.2010, 23:24

    Εννοειτε αν καταφυγω σε αυτη τη λυση θα παω σε τεχνικο δε θα παρω ενα τρυπανι και τρυπησω οπου μου κατεβει {#emotions_dlg.tt2}. Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσο κοστιζει αυτη η δουλιε απεριπου ( αν θυμασαι )


    takispag
    18.02.2010, 08:02

    Το είχα κάνει μαζί με service, και δεν μου το χρέωσε καθόλου. Είναι απλή δουλειά, και όπου και να πας δε νομίζω ότι θα σου πάρουν πολλά.