ελληνική μουσική
    433 online   ·  210.844 μέλη

    Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για να μάθει κανείς μουσικό όργανο;

    THRAKE
    17.01.2005, 17:30
    Το ρωτάω γιατί πάτησα τα -αντα



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: THRAKE on 18-01-2005 16:18 ]
    Sofia
    18.01.2005, 00:18
    Υπάρχει άραγε κατάλληλη ηλικία για να ασχοληθεί κανείς με τη μουσική..? Προσωπικά δεν πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύει! Να έχεις το μεράκι και αγάπη για αυτό που θέλεις να κάνεις, αυτό ειναι το μόνο που χρειάζεται!
    jorge
    18.01.2005, 00:26
    Καλωσόρισες THRAKE. Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ούτε στον τίτλο του topic, ούτε μέσα στο κείμενο.
    revekka
    18.01.2005, 00:28
    αν θυμάμαι καλά αυτό το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει. πάντως όταν λες κάποιο μουσικό όργανο δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση γιατι δεν είναι όλα τα όργανα το ίδιο.
    santourman
    18.01.2005, 11:11
    Το σίγουρο είναι, όσο το νωρίτερο, τόσο το καλύτερο. Αν π.χ. μέσα στο σπίτι υπάρχει κάποιο όργανο τότε το παιδί από τα 5...6...7 του μπορεί να ασχολείται λίγο, έστω κι από περιέργεια! Από εκεί και πέρα, αν του αρέσει μπορεί να πάει σε κάποιο ωδείο ή σε κάποιον δάσκαλο. `Ισως να διαφωνούσα λίγο με τη Ρεβέκκα φέρνοντας ως παράδειγμα τη μικρή Αρετή Κετιμέ που παίζει σαντούρι από τα 5-6 της περίπου. Σίγουρα πάντως όλα τα όργανα δεν είναι το ίδιο, το καθένα έχει τη χάρη του και τη δυσκολία του. Καλωσήρθες λοιπόν THRAKE, κι αν η ερώτηση αφορά εσένα, τότε ξεκίνα αμέσως το ψάξιμο!!!
    kalaitzakisnikos
    18.01.2005, 12:44


    Λοιπόν εγώ είμαι 25 και μόλις άρχισα να μαθαίνω. Μπορεί να μη γίνω ποτέ βιρτουόζος αλλά με την όπεξη ακι το κέφι που έχω μπορώ να πώ ότι έπρεπε
    να αρχίσω ποιο νωρίς.

    Μπορεί να έχω όρεξη αλλά ο χρόνος για να ασχοληθώ σε αυτή την ηλικία είναι περιορισμένος λόγω υποχρεώσεων.

    Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη απάντηση. Πρέπει ο συνδυασμός όρεξης, ταλέντου, αφωσίωσης να βρεί το κατάλληλο και πρόσφορο έδαφος για να μπορέσεις να πείς ότι μαθαίνεις ένα όργανο.


    kotsos_007
    18.01.2005, 18:34
    re kalaitzakiznike me kaneis na ntrepomai poy eimai 17 kai thelo na afiso tin kthar giati argisa na matho.....
    christ25
    18.01.2005, 19:10
    kotso i ilikia ton 17 den einai megali.an exeis oreksi na ma8eis kati k s'aresei den iparxei kanena provlima.
    MariannaP
    19.01.2005, 10:29
    Η μουσική δεν μαθαίνεται, καλλιεργείται.
    Αν ξεκινήσεις σε μικρή ηλικία είναι πιο πρόσφορο το έδαφος και αποκτάς μεγαλύτερη δεξιοτεχνία.
    Αλλά και αργότερα μπορείς να ξεκινήσεις, αρκεί να το θες.
    linda7
    19.01.2005, 11:06
    Σίγουρα το να ξεκινάς κάτι σε μικρή ηλικία που το μυαλό είναι πιο ''καθαρό'' βοηθάει περισσότερο . Όμως έχοντας πατήσει τα -άντα όπως μας λες , για να θέλεις να ξεκινήσεις τώρα τις μουσικές σου σπουδές , σημαίνει πως είναι κάτι το οποίο θες πολύ . Ακόμα , προσωπική μου άποψη , σε μεγαλύτερη ηλικία έχεις την ωριμότητα να το αντιμετωπίσεις πιο σοβαρά , γιατί πλέον ξέρεις τι ζητάς και πώς να μοιράζεις το χρόνο σου ώστε να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα - πράγμα το οποίο ένα μικρό παιδί , ενδεχομένως , δε μπορεί να κάνει για πολλούς λόγους (φυσικά εξαρτάται και από το παιδί).
    Με τα παραπάνω δεν θέλω να υποστηρίξω ότι είναι προτιμότερο να μαθαίνει κανείς μουσική σε μεγάλη ηλικία . Υποστηρίζω όμως ότι αφού το σκέφτεσαι , πρέπει να αντλήσεις μόνο τα θετικά μίας τέτοιας κίνησης , τα οποία είναι ουκ ολίγα αν το καλοσκεφτείς... Καλή αρχή λοιπόν :)
    kalaitzakisnikos
    19.01.2005, 19:13
    Ρε κότσο μην τα παρατάς τώρα που μπορείς, τα παίρνεις γρηγορότερα,
    έχεις περισσότερο χρόνο και γενικά μπορείς να αφιερώσεις περισσότερη ώρα γι'αυτό που γουστάρεις...

    Αν το γουστάρεις βέβαια........
    Soiram
    20.01.2005, 10:32
    Κατ'αρχάς να σας πω ένα hi! μιας και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το forum

    Επιπλέον αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ποτέ δεν είναι αργά για να μάθει κάποιος κάτι, αν πραγματικά το θέλει προφανώς. Σε αυτό έχω να προσφέρω σαν παράδειγμα τον αδελφό μου, ο οποίος μόλις πριν λίγες βδομάδες ξεκίνησε να μαθαίνει κιθάρα και είναι 36 χρονών. Εγω προσωπικά θαυμάζω τέτοιους ανθρώπους που δεν έχουν παραιτηθεί από τη διαδικασία της γνώσης. Τέλος θα πρέπει να συμφωνήσω με την linda ότι ένας ενήλικιος έχει την δυνατότητα να εκμεταλλευτεί καλύτερα τον ελεύθερο του χρόνο και επίσης πλέον γνωρίζει τον καλύτερο τρόπο εκμάθησης για τον ίδιο, κάτι που προφανώς επιταχύνει την όλη διαδικασία!
    Αυτά είχα να πω. Η μουσική είναι πολύ ωραία για να περιορίζεται από ηλικίες ή οτιδήποτε άλλο!
    kalaitzakisnikos
    20.01.2005, 10:37
    SOIRAM

    Συμφωνό με πολλά απο αυτά που λες αλλά επιμένω ότι ένας μεγαλύτερος δεν έχει τον χρόνο και το ανέμελο μυαλό από την άλλη (σε σχέση ότι οι υποχρεώσεις του είναι παρα πολλές) για να αφιερώσει όπως πραγματικά θέλει το χρόνο του στη μουσική.......

    Καλως ήρθες και πάλι...
    KBOLINIS
    20.01.2005, 11:50
    Καλημέρα παιδιά.
    Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρη. Σίγουρα ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσεις κάποιο μουσικό όργανο και μπράβο σ' αυτούς που το κάνουν. Εγώ είμαι της άποψης όμως ότι δεν μπορείς να εξασκήσεις το αυτί σου όποτε θελήσεις. Το αυτί στην μουσική είναι ένα απο τα κυριότερα προσόντα που πρέπει να έχει ένας μουσικός. Είμαι της άποψης ότι το αυτί ή το άκουσμα εξασκείτε από μικρή ηλικία πάνω στα μουσικά όργανα.
    Δεν θέλω να κατακρίνω αυτούς που ξεκινουν τώρα σε κάποια χχ ηλικία απλώς θέλω να πω σε άλλους σε πιο μικρή ηλικία να μην αφήνουν το χρόνο να πάει χαμένο.
    thanasis1987
    20.01.2005, 19:12
    Kalispera se olous
    ego eixa arxisei apo ta 5 na prospatho na matho kithara kai isos epeidi imoun arketa zoiros kai epeidi to eidos pou ekana itan klassiki kai den eixa kai tin orimotita na tin katalavo to mono pou katafera na matho itan ena tragoudi.Meta to gurisa sto armonio pou oute ekei dieprepsa meta sto piano (ki ekei xalia) ospou eftasa sta 15 kai apofasisa na dokimaso kai toumperleki opou ekei arxisa(afou eixa orimasei kai ligo se sxesi me ta 5 mou)na to mathaino to organo kai se ena xrono to ematha arketa kala.Ap to telos vevaia tou kalokairiou tou 2004 arxise na mou ksanaaresei i kithara san organo ki etsi exo arxisei monos mou kai kati kataferno apo akkornta vevaia mono.Vevaia tora makraino kai ta nuxia mou mpas kai paikso kana Seggovia!!!(leme tora)Opote to sumperasma einai den einai mono na sou aresei alla kai na eisai arketa orimos kai na ksereis pos to organo pou dialekses tha sou aresei.Pisteuo pos tora esu sta 30+ na exeis orimasei arketa vevaia!


    kotsos_007
    20.01.2005, 20:20
    kalaitzakisnikε το γουσταρω κ πολυ.... εχω ξεκολοθει εδω κ ενα χρονο για να μαθω τα παντα και εμαθα αρκετα ομολογω... αλλα με καταριεμαι γιατι δεν εμαθα μικροτερος.... τελως παντων πρεπει να κοιταξω μπροστα κ μονο στην δικια μου βελτιωση... ευχαριστω...
    kalaitzakisnikos
    09.02.2005, 13:10
    Έτσι μπράβο,

    αφου εσείς οι Θεσσαλονικοίς είσται γερά και πεισματάρικα παιδιά.

    Συνέχισε έτσι.....
    attila
    02.03.2005, 04:57
    Oso grhgorotera 3ekinhsei kapoios toso kalutero einai alla panw apo ola exei na kanei me to poso pa8os, ore3h kai xrono exeis gia thn ekma8hsh tou organou.

    Akomh kai megaloi mousikoi arxisan sxetika arga...gia paradeigma o Frank Zappa (www.zappa.com) pou 8ewreitai kai oxi adikws enas apo tous kaluterous ki8aristes pou perasan apo auton to planhth (...dustuxws twra paizei me tous aggelous kai dhmiourgei provlhmata ston Megaloduna-mo...R.I.P Franky) kai einai upeu8unos gia thn anakalu3h megalwn mousikwn opws o Steve Vai, Terry Bozzio arxise sta 18 kai kukloforhse ton prwto tou disko me tous Mothers of Invention (Freak out! (1966)) sta 26, tou phre 8 xronia e3askhseis gia na grapsei ton prwto tou disko.

    Pote den einai arga, an to 8es pragmatika!!! Kalh epituxeia.
    gggpap
    05.09.2005, 15:52
    Quote:

    Το μέλος THRAKE στις 17-01-2005 στις 17:30 έγραψε:

    Το ρωτάω γιατί πάτησα τα -αντα

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: THRAKE on 18-01-2005 16:18 ]





    λοιπον ειμαι 33 και 8α μαθω πιανο!
    ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑ!
    αν το θελει η ψυχουλα σου ΚΑΝΤΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...
    yokor
    10.05.2006, 19:06
    Πιστεύτε πως στα 25 μου, με μία πολύ μικρή γνώση μουσικής και άπειρη αγάπη για την κιθάρα, θα μπορέσω ποτέ να μάθω να παίζω; Εχω αγοράσει πολλα βιβλία και cds για εκμάθηση ανευ διδασκάλου(λόγω έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω να πάω σε κάποια σχολή), αλλά δεν έχω καταφέρει σχεδόν τίποτα...