ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Κιθάρα ηλεκτρική με πένα ή με δάχτυλα?

    Gamer13
    17.02.2010, 16:57

    Γεα σας εχω αυτη την αποροια κιθαρα με πενα η με δαχτυλα εμενα με δαχτυλα με βολευει πιο πολυ αλλα ολους που ξερω και βλεπω πεζουν με πένα ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Gamer13 στις 17-02-2010 16:59 ]


    rollinngstone
    17.02.2010, 18:28

    Βασικά και εγώ έχω δει επί το πλείστον μια ηλεκτρική κιθάρα να παίζεται με πένα. Με δάχτυλα ίσως είναι λίγο παράξενο, καθώς δεν ταιριάζει και τόσο στο στυλ της. Αλλά γιατί να μην γίνεται και αυτό;;; Τέλος πάντων όπως και στην προηγούμενη απάντηση το θέμα είναι πως τον βολεύει τον καθένα


    cobal
    17.02.2010, 18:44
    Σαφως και οπως βολευει τον καθενα αν και κατα τη γνωμη μου ο ηχος με τα δαχτυλα ειναι πιο γλυκος... Δειτε τον Jeff Beck
    takispag
    17.02.2010, 21:25

    Υπάρχουν τραγούδια που δεν παίζονται με δάχτυλα (και το ανάποδο, βέβαια), εξαρτάται τι θες να παίξεις.

    Αν τη μουσική που παίζεις μπορείς να την παίξεις με δάχτυλα, τότε είναι μια χαρά, και δίνει και άλλο ήχο. Και ο Knopfler των Dire Straits με δάχτυλα παίζει. Τώρα, αν θες να παίξεις Iron Maiden πχ, νομίζω θα'χεις ένα θέμα...


    SATRIANI4EVER
    18.02.2010, 12:37
    Den einai toso oti se boleuei oso ti hxo 8es na bgaleis analoga me to kommati...!
    Crazy-Heart
    09.03.2010, 15:29
    ^συμφωνώ.
    theodim
    22.05.2010, 23:14

    είναι ανάλογο του πώς θέλεις να ακουστεί.. στην ηλεκτρική με δάκτυλα (αντίθετα με τη κλασική) ο ήχος, εμπειρικά μιλώντας, είναι πιό χτυπητός(όχι πιο δυνατός σε ένταση, εννοώ πως ακούς το χτύπο, το 'ντούπ' {#emotions_dlg.tt2}) όταν τονίζεις, παρά αν τόνιζες με πένα, συγχρόνος πιο απαλός και μπορείς να ελέγξεις καλύτερα τη δυναμική που δίνεις στη νότα, απο την άλλη χάνεις καθαρότητα οσο ανεβάζεις ταχύτητα, έκτός κι αν έχεις τέλειο δεξί χέρι(εγώ δεν έχω χD)

    Υπάρχει η δυνατότητα να παίξεις με πένα και με δάκτυλα συγχρόνος, σε αρπίσματα συνήθως.

    Με πένα είναι το πιό στάνταρ παίξιμο..

    Γενικά κάνεις ό,τι θές! Το καλύτερο, in my opinion, είναι να τις ξέρεις όλες όσο καλύτερα μπορείς και να τις χρησιμοποιείς όπου πιστεύεις οτι ταιριάζουν..

    Αυτάα..