ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη
    fuego
    18.02.2010, 19:27

    Καλησπέρα! επειδή εχω ακούσει πολλές φορές για τα acrilyc drums ήθελα να ρωτήσω (όποιον ξέρει) να πει την γνώμη του γιατι εγω δεν έχω ιδέα με αυτά!!

    Ευχαριστώ

    Στέλιος...


    cobal
    18.02.2010, 20:14

    Μιλας για τα "πλαστικα" τυμπανα τα οποια ηταν της μοδας στην δεκαετια του 70.

    Μερικοι ντραμερ οπως ο John Bonham τα ειχαν δοκιμασει αλλα απο οτι φαινεται δεν πολυπερπατησαν.

    Οπως και να το κανουμε το ξυλο ειναι το στανταρ υλικο και το καλυτερο σε αποδοση.

    Επισης νομιζω οτι λιγες ηταν οι εταιριες που κατασκευασαν ακρυλικα τυμπανα


    fuego
    18.02.2010, 20:33

    Έχεις δίκιο δεν πολυ περπάτησαν.

    ΄σο για το ξύλο εννοείται πως δεν υπάρχει κατι καλύτερο.

     αλλα εγω μιλάω για αυτή την εποχή. τέτοια drums τωρα που μιλάμε τα παράγουν τεράστιες εταιρίες΄όπως η TAMA, LUDWIQ, SONOR και αλλες οπως η peace,PERCISION DRUM, και αλλες..

    εγω για αυτά που κατασκευάζονται τωρα ρωτάω...ευχαριστω!


    Hastaroth
    19.02.2010, 19:46

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 18-02-2010 στις 20:14 έγραψε...

    Μιλας για τα "πλαστικα" τυμπανα τα οποια ηταν της μοδας στην δεκαετια του 70.

    Μερικοι ντραμερ οπως ο John Bonham τα ειχαν δοκιμασει αλλα απο οτι φαινεται δεν πολυπερπατησαν.

    Οπως και να το κανουμε το ξυλο ειναι το στανταρ υλικο και το καλυτερο σε αποδοση.

    Επισης νομιζω οτι λιγες ηταν οι εταιριες που κατασκευασαν ακρυλικα τυμπανα



    Στην Ελλάδα,τέτοια τύμπανα είχε ο Γιώργος Τρανταλίδης (καί νομίζω μόνο αυτός),εικονίζεται δέ μ'αυτά στό εξώφυλλο τού album "Phos" τών Socrates.

    Τόν είχα δεί καί ακούσει να παίζη μ'αυτά σέ ένα Κυριακάτικο happening που είχαν κάνει οι Socrates στό Μινιόν (τό πολυκατάστημα,που τότε ήταν στίς δόξες του,δέν είχε καεί ακόμα).Δέν θυμάμαι να ήταν τίποτε ιδιαίτερο ο ήχος τους,γι'αυτό στην Ελλάδα ούτε κάν...μπουσούλησαν.

    Είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και acrylic bongoes.Μουτζώνω τον εαυτό μου που δέν φρόντισα να πάρω ένα ζευγάρι τέτοια,έτσι γιά τόν χαβαλέ (γιατί από ήχο ούτε αυτά ήταν κάτι ιδιαίτερο).

    Τώρα όσο γι'αυτό που λέει ο Φωτιάς (fuego {#emotions_dlg.biggrin}) ότι φτιάχνονται ακόμα και σήμερα,εδώ στην Αθήνα δέν έχω δεί κανένα τέτοιο set.

    Ούτε και πιστεύω πως μπορεί να έχουν ιδιαίτερη επιτυχία.Οπως λές κι'εσύ,το ξύλο είναι το καλύτερο σέ απόδοση-γι'αυτό άλλωστε ούτε τά μεταλλικά drum sets είχαν ιδιαίτερη επιτυχία,εκτός μόνο από τά snare drums που έχουν καθιερωθεί παράλληλα μέ τά ξύλινα.

     


    fuego
    19.02.2010, 20:43

    Ουτε εγω δεν έχω δεί στην Αθήνα λογω του οτι δεν πρόκειτε να πουληθούν ...δεν διαφωνώ οτι δεν περπατανε απλα επειδή διάφορες εταιρίες τα βγάζουν μου κίνησαν την περιέργια!

    ευχαριστώ!


    symewn
    20.02.2010, 13:25

    Όταν ήρθε πέρυσι ο Thomas Lang έπαιξε με τα X-vision της  Sonor αν δεν κάνω λάθος.

    Πολύ όμορφα τύμπανα.

    Τα ακρυλικά δεν έχουν κάπου δέσιμο.Δεν είναι φύλλα κολλημένα το ένα πάνω στο άλλο.Είναι μασίφ.Όλο και κάποια ποιότητα δίνει αυτό στον ήχο.Πάντως από κοντά ούτε εγώ έχω ακούσει.


    cobal
    21.02.2010, 01:22

    Μα τα κολημενα φυλλα ειναι που κανουν τη δουλεια αλλιως θα ηταν μασιφ και τα ξυλινα


    Hastaroth
    21.02.2010, 08:40

    Παράθεση:

    Το μέλος symewn στις 20-02-2010 στις 13:25 έγραψε...

    Όταν ήρθε πέρυσι ο Thomas Lang έπαιξε με τα X-vision της  Sonor αν δεν κάνω λάθος.

    Πολύ όμορφα τύμπανα.

    Τα ακρυλικά δεν έχουν κάπου δέσιμο.Δεν είναι φύλλα κολλημένα το ένα πάνω στο άλλο.Είναι μασίφ.Όλο και κάποια ποιότητα δίνει αυτό στον ήχο.Πάντως από κοντά ούτε εγώ έχω ακούσει.



    Εγώ που τά έχω ακούσει από κοντά επαναλαμβάνω πως δέν έχουν κάτι το ιδιαίτερο σάν ήχος.Χωρίς αυτό να σημαίνη φυσικά ότι είναι "τενεκές ξεγάνωτος",απλά μέ τά ίδια λεφτά (γιατί ήταν και ακριβούτσικα,απ'όσο ξέρω) θά προτιμούσα να πάρω ένα καλό σέτ ξύλινα.Μόνο άν η τιμή τους ήταν ιδιαίτερα προσιτή θά έπαιρνα ένα acrylic set ώς "δεύτερο",κυρίως γιά live (τό μόνο τους "ατού" ήταν η "σκηνική εμφάνιση").


    cobal
    21.02.2010, 12:24
    Οντως ο ηχος τους ειναι χαλια
    antreas_dr
    21.02.2010, 13:35

    είχα παίξει ένα τέτοιο σετ σε ένα μουσικό κατα΄στημα στη Φρανφούρτη πέρσυ.

    Για metal καλά είναι... αλλα μόνο για αυτό... πολύ όγκος και μπασαδούρα.. η μπότα μου άρεσε πάρα πολυ. Τα τομ όμως ηταν άθλια.

    http://www.kirchhoff-schlagwerk.de/arctic.htm


    akis1974
    11.03.2011, 23:10
    το 1991 αγωρασα μια ARIA MADE IN JAPAN ACRYLIC IN WINE RED FINISH παρα πολυ καλα τυμπανα και για studio και για live
    Hastaroth
    11.03.2011, 23:21

    Εδώ στη Αθήνα τα αγόρασες;

    Δέν θυμάμαι να είχα δεί πουθενά τέτοιο σέτ στα μαγαζιά.

    Πόσο τα είχες πάρει;Τα έχεις ακόμα ή εν τώ μεταξύ τα έδωσες;


    akis1974
    20.03.2011, 16:20
    τα τυμπανα τα βρηκα σε τιμη ευκαιριας μαζι με paiste 2002 ride 22'' hihat 14'' crash 18'' splash 8'' kick 22''x16'' floor 16''x16'' tom 12''x10'' tom 10''x8'' snare 14x6'' steel στη θεσσαλονικη απο καποιον λαικο ντραμερ και τα αγορασα μεσο φιλου ελαφρος μεταχιρισμενα 400.000 δραχμες τα πουλησα το 1998 100.000 δραχμες φυσικα κρατησα τα 2002