ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη

    Μαθηματα σε Δημοτικό ωδείο

    elpida18
    18.02.2010, 23:28

    Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση σχετικά με τα δημοτικά ωδεία.έκανα αρκετά χρόνια πιάνο (ιδιαίτερα μαθήματα) και θα ήθελα να πάω σε ενα ωδείο για να μπω κι επίσημα σε κάποια τάξη και να ξεκινησω παράλληλα θεωρητικα μαθηματα. Σκεφτόμουν για ένα δημοτικό ωδείο που είναι κοντά μου. Ξέρετε αν τα πτυχία που δίνουν τα δημοτικά ωδεία είναι αναγνωρισμένα; έχουν καποια διαφορά απο τα υπολοιπα ωδεία;


    pluton
    19.02.2010, 10:04
    Από ότι γνωρίζω τα πτυχία που δίνουν είναι αναγνωρισμένα. Απλά το θέμα με τα δημοτικά ωδεία. Λογικά πρέπει να φθηνότερα, γιατί οι καθηγητές πληρώνονται από τα δημοτικά τέλη. Αυτό που δε ξέρω είναι εαν η ποιότητα των καθηγητών σε ικανοποιήσει. Παλιότερα που είχα πάει σε ένα δημοτικό ωδείο, ήμουν από τους τυχερούς και είχα καλούς καθηγητές
    roula88
    19.02.2010, 10:33

    Εγώ έχω καεί απο τα δημοτικά ωδεία και θα σου πρότεινα αν θέλεις να το κάνεις σοβαρά να μην πας.Εκτος απο την ποιότητα των μαθημάτων που ότι πληρώνεις παίρνεις, μετά τα πτυχία τους δεν έχουν καμία αξία για τα κανονικά ωδεία και σχολές και τα ίδια τα δημοτικά βέβαια δεν σε παίρνουν ποτε εκει να δουλέψεις γιατί έχουν τούς δικούς τους.


    iwpat
    19.02.2010, 11:19

    Κι εγώ φίλε μου θα το απεφευγα το δημοτικό. Χρειάζεται αν θες να κάνεις κατι σοβαρό να το ψάξεις καλύτερα .εγω μπορώ να σου προτείνω το ωδείο που είμαι εγώ απ το οποίο είμαι απολυτα ευχαριστημενος λεγεται Μουσικη Δημιουργία και ειναι στο Νέο Κόσμο.


    caterina08
    20.02.2010, 13:00

    Λοιπον, εγω πηγαινω σε δημοτικο ωδειο την περιοχης μου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη και φυσικα εχω ψαξει και εχω συγκρινει την ποιοτητα σπουδων σε αλλα ωδεια (ιδιοτικα). Στο συμπερασμα που κατεληξα, αν και οι γενικευσεις αδικουν τους ελαχιστους, ειναι οτι το πτυχιο ερχεται πολυ πιο ευκολα.... καταλαβαινετε φανταζομαι.... Στο ωδειο που ειμαι τα πτυχια ειναι δυσκολα...δεν τα παιρνουν ολοι... κοβονται αρκετοι....οι οποιοι στρεφονται στα ιδιοτικα και σε 1 6μηνο εχουν ξεμπερδεψει.... ξερω αρκετες περιπτωσεις τετοιου ειδους. Ομως καλο θα ηταν να κανεις καποιες γνωριμιες μεσα στο ωδειο με μαθητες οι οποιοι μπορουν να αξιολογησουν και να καταταξουν τους καθηγητες αναλογα με τις γνωσεις και την αποδοτικοτητα τους. Ειναι χρησιμο καθως πριν απο 4-5 περιπου χρονια οσοι ειχαν καποια προυπηρεσια διοριζοταν...... ετσι...! Αν ακομα εχεις ακουσει καλα λογια για καποιον καθηγητη ο οποιος λαμβανει καλες κριτικες οχι μονο απο τους αποφοιτους του αλλα και γενικα απο το κλιμα που επικρατει σε σχεση με αυτον.... σε τετοιες περιπτωσεις ακολουθουμε τυφλα τον καθηγητη και προσπαθουμε να δικτυωθουμε ετσι ωστε να κανουμε σωστες επιλογες και στα υπολοιπα μαθηματα!!!

    Ελπιζω να βοηθησα λιγακι....

    Αλλα εχω να πω οτι δεν ειναι παντα "ο,τι πληρωνεις περνεις" αν το ψαξεις στα ιδιοτικα ωδεια τα εξεταστρα ειναι υψηλοτερα.... μπορεις να καταλαβεις γιατι.... χωρις φυσικα να προσπαθω να υποτιμησω την αξια των πραγματικων μουσικων (μαθητων και καθηγητων){#emotions_dlg.rockon}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 20-02-2010 13:04 ]


    caterina08
    20.02.2010, 13:10
    Ααααα και οσο για την αναγνωριση πτυχιων.......... και φυσικα ειναι αναγνωρισμενα.... και δινοται απο το υπ. πολιτισμου το οποιο κανονιζει και τις εξετασεις. η αγορα εργασιας ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο απαιτει το γνωστο πακετο πτυχιων (αρμονια-αντιστιξη-φουγκα και συνθεση η πτυχιο-διπλωμα στο οργανο η και για πανεπιστιμιακους πτυχιο μουσικολογιας) αυτο για την ευρεση εργασιας στα δημοτικα ωδεια.
    caterina08
    20.02.2010, 13:12

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 20-02-2010 13:17 ]


    sakisarabatzis
    20.02.2010, 23:07

    =ΤΑ ΡΑΣΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑ= αυτο σημαινει οτι χρειαζεται ερευνα αγορας θα μπορουσα να το πω  και να ψάξεις και για καλο ωδειο αλλα ιδιαίτερα για πεπειραμενο καθηγητη, καλη επιτυχια


    likeion
    22.02.2010, 10:11

    EGW EYTYXOS PIRA MONO TO PTYXIO PIANOY APO DHMOTIKO WDEIO (KAI PLIROSA OSO SE ENA KANONIKO WDEIO ENO THA EPREPE NA MIN PLIROSW TIPOTA AFOU LEGETE  DIMOTIKO )KAI PRAGMATIKA DEN ME EPERNE KANEIS GIA DOULEIA DEN KSERW AN SNOMPAROUN TA ALLA WDEIA H AN DEN TA THEOROYN IASAKSIA TOUS PANTWS TWRA POU EXW ARXISEI NA DOYLEYW KAPOU MOY LENE OTI EYTIXOS POU PIRA TA YPOLIPA PTYXEIA MOU APO ALLOU.OSO GIA TOUS KATHIGITES SINFONW OTI DEN KANOUN TA RASA TON PAPA. OSO SPOUDAZA EKEI EIXA KAI KALOUS DASKALOYS KAI  KOMPLEKSIKOUS.ALITHEIA KSEREI KANEIS AN AYTOI EINAI DIMOSIOI YPALLILOI?


    noizreduction
    22.02.2010, 11:39

    Σπουδασα θεωρητικα κι ανωτερα θεωρητικα ( Φουγκα ) σε δημοτικο ωδειο κοντα στην περιοχη μου.

    Ειμαι 27 χρονων και απο τα 14 μου ( με μικροδιαλειμματα λογω σχολειου και σπουδων ) "εζησα" το συγκεκριμενο ωδειο και τους καθηγητες του.

    Καταρχας οποιοδηποτε πτυχιο παρεις απο δημοτικο ωδειο ειναι σιγουρα επιβεβαιωμενο κι αναγνωρισμενο απο το κρατος. Αντιθετως, υπαρχουν πολλες σχολες μουσικης που λειτουργουν υπο παραξενο νομικο καθεστως ( ιδιαιτερα στην Αττικη ) και τα πτυχια που δινουν οχι μονο αναγνωρισμενα δεν ειναι, αλλα σε παραπλανουν με δηθεν εξομοιωσεις ξενα πανεπιστημια ( προφανως απλως το ονομα "δανειζονται" και σου δινουν μη αναγνωρισμενα πτυχια ).

    Κατα δευτερον, η επιλογη του καθηγητη απο τα ωδεια εξαρταται απο τη διευθυνση του. Ειχα την τυχη στο ωδειο που πηγαινα να εχουμε καλλιτεχνικο διευθυντη τον κ.Τρανουδακη Μιχαλη ( διευθυντη μουσικου σχολειου τοτε ) και η επιλογη των καθηγητων να ειναι η καλυτερη δυνατη ( οι περισσοτεροι ειχαν εμπειρια απο μουσικα σχολεια ή αρκετη μουσικη εργασια στην πλατη τους ). Αντιθετως, σπουδαστες ιδιωτικου ωδειου πανω στη Ποσειδωνος ( εκει που γινεται Εθναρχου Μακαριου ) ειχαν πολλα παραπονα απο τις τιμες και την ποιοτητα των καθηγητων.


    Κατα τριτον, η εξελιξη σου ως σπουδαστη δεν εξαρταται μονο απο τον καθηγητη αλλα και απο την προσωπικη μελετη που θα κανεις. Αλιμονο εαν περιμεναμε απο τους καθηγητες να κανουν τη διαφορα στην ποιοτητα της μελετης μας και την προσωπικης μας ενασχολησης με το αντικειμενο της μουσικης! Εαν ηταν ετσι, θα μπορουσαν με ενα μηχανημα απλως να μας διοχετευαν τις γνωσεις μεσα στο κεφαλι μας!

     

    Οπως καταλαβαινετε ειναι καθαρα υποκειμενικο το εαν θα πας σε δημοτικο ωδειο ή ιδιωτικο. Σαφως υπαρχουν δημοι που δεν εχουν καταξιωμενα και καλα ωδεια ( σαν εγκαταστασεις ή σαν προσωπικο ) ομως το ιδιο ισχυει και στα ιδιωτικα ωδεια, ποσο μαλλον στις παραξενες σχολες που δινουν και...παραξενα πτυχια!

    Εγω θα προτεινα σε οποιον ενδιαφερεται να σπουδασει μουσικη σε ωδειο να το επισκεφθει προσωπκα, να μιλησει με τους καθηγητες και να αφησει στην ακρη προκαταληψεις που εχουν διοχετευθει απο "εξυπνακηδες" ιδιωτες και "πονεμενους" σπουδαστες ( "τοσα λεφτα εδωσα ρε φιλε, αρα το πτυχιο μου ειανι ανωτερο απο το δικο σου" ).

     

    ...απλως και στα ιδιωτικα ωδεια ειναι ευκολο να παρεις "πουλημενο" πτυχιο..οποτε μην αγωνιατε!


    caterina08
    23.02.2010, 21:47

    ακριβως!!! +φωνω σε ολα noizreduction.... υπαρχουν τοσα πολλα "πτυχια" και δηθεν πιστοποιησεις που χανεσαι στο ψαξιμο... τα δημοτικα ωδεια εχουν σχεση με το δημο, διοικουνται δηλαδη απ αυτον. ολες οι αποφασεις πρακτικων ζητηματων σε σχεση με το προσωπικο, τα οικονομικα κα περνουν απο τον υπευθυνο προεδρο. τα ωδεια δεν ειναι δημοσια, ειναι δημοτικα, που σημαινει οτι υπαρχουν κανονικα διδακτρα. απ την αλλη υπαρχουν και τα κρατικα που οντως δεν πληρωνεις διδακτρα... για τα εξεταστρα ομως θα ξοδευτεις οπου κ αν πας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 23-02-2010 21:51 ]


    XrysaOikonomaki
    26.02.2010, 16:12

    Στα δημοτικά ωδεία οι καθηγητές πληρόνονται κανονικότατα. Ο μαθητής πληρώνει ούτως ή αλλιώς το ωδείο με τους δημοτικούς φόρους. Οι καθηγητές που διδάσκουν εκεί, διδάσκουν επίσης και στα ωδεία. Όσο για τα πτυχία είναι της ίδιας δυναμικής με τα υπόλοιπα. Όπως κάποια ωδεία είναι μάπα και κάποια άλλα όχι, το ίδιο ισχύει και για τα δημοτικά ωδεία. Πάντα ο καθηγητής κάνει τη διαφορά. Όσο για το αν έχει δυναμική το χαρτί που παίρνεις σε άλλες δουλειές και το αν βάζουν τους δικούς τους, πάλι, η αγορά είναι τόσο γεμάτη με μουσικούς που ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Πάντα θα υπάρχουν κλίκες. Οπότε, μια χαρά το δημοτικό ωδείο. το δάσκαλο δες αν σου ταιριάζει στην ψυχολογία.

     


    sg2006
    26.08.2011, 12:26

    Τα "καλά" και "κακά" Ωδεία

    Έχω δει πολλές φορές σχόλια σχετικά με την ποιότητα των ωδείων και τη διάκρισή τους σε κατηγορίες. Τα πιο πολλά εξ αυτών είναι αβάσιμα, όχι βέβαια από πρόθεση αλλά πιθανόν εξαιτίας της ελλιπούς πληροφόρησης ή εμπειρίας.

    1. Τα ωδεία είναι εκπαιδευτικά ιδρύματα σχεδόν όπως κάθε άλλο είδος εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.

    2.  Η ουσιώδης διαφορά έναντι άλλου είδους εκπαίδευσης είναι η καλλιτεχνική φύση τους. Ως εκ τούτου η προσωπικότητα του διδάσκοντος είναι οπωσδήποτε κρίσιμη όχι όμως και το άπαν.

    • Πρώτον διότι το ίδρυμα επιλέγει τους καθηγητές.
    • Δεύτερον γιατί ο ιδιοκτήτης ή και ο διευθυντής καθορίζουν την πολιτική του ιδρύματος
    • Τρίτον διότι ο καθηγητής δρα στις πλείονες των περιπτώσεων με κριτήριο την προσωπική φιλοδοξία του και όχι την ανέλιξη του ιδρύματος ή του σπουδαστή.

    3. Κάθε ιδιωτική επιχείρηση έχει σκοπό το κέρδος και το κέρδος τις περισσότερες φορές στην ελεύθερη αγορά και σε υγιείς συνθήκες έρχεται από την ικανοποίηση του πελάτη. Στην περίπτωση της εκπαίδευσης και από τα αποτελέσματα της και την απήχησή τους στο κοινό.

    4. Σχεδόν κάθε δημοτική πολιτιστική επιχείρηση έχει δημιουργηθεί κυρίως για ψηφοθηρικούς σκοπούς και δευτερευόντως για την ικανοποίηση της ματαιοδοξίας τοπικών πολιτευτών

    Η δυνατότητα απασχόλησης

    Ο απόφοιτος του δημοτικού ωδείου έχει σαφώς λιγότερες πιθανότητες να διοριστεί. Κάθε ιδιωτικό ωδείο προτιμά να απασχολήσει ή να προωθήσει τους αποφοίτους του. Και ενώ στα ιδιωτικά ωδεία το κριτήριο διορισμού είναι η αξία του διδάσκοντος (όπως και αν αυτή εκτιμάται) στα δημοτικά το κύριο και γενικό κριτήριο είναι η ψηφοθηρία (γνωριμίες, βολέματα κ.τ.λ.) Η Ελλάδα υποφέρει από την αντίληψη αυτή και οι σχολιάζοντες τις περισσότερες φορές δεν την συσχετίζουν με τις δημοτικές πολιτιστικές επιχειρήσεις.

    Φτηνό ή ακριβό ωδείο

    Ισχύει ότι και για κάθε άλλη επιχείρηση. Το ότι ένα ωδείο αποσβένει π.χ. μεγάλα ποσά στέγασης και διαφήμισης μεταφέροντας το κόστος στα δίδακτρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερο ωδείο.

    Ελπίζω να συνέβαλλα στην ενημέρωσή σας

     


    Morelo
    30.11.2011, 18:37

    Καλησπέρα,θέλω να ξεκινήσω μαθήματα αρμονίου και επισκέφθηκα το δημοτικό ωδείο της περιοχής μου(Περιστέρι). Τα μαθήματα με το όργανο γίνοντε ιδιαίτερα με τον καθηγητή και τα θεωρητικά σε τμήμα.

    Τα δίδακτρα είναι 65e μηνιαίως και επειδή δεν γνωρίζω γενικά τι γίνετε με τις τιμές,για δημοτικό ωδείο θεωρείτε λογική αυτη τη τιμή;

    Σε ιδιωτικό για τα ίδια μαθήματα το κόστος πόσο θα ήταν περίπου;


    music4u
    30.11.2011, 23:13
    Σε ιδιωτικό ωδείο της περιοχής σου τα 80 ευρώ είναι ένας μέσος όρος για δίδακτρα. ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ - ΙΔΩΤΙΚΟΥ Όσο για τα προηγούμενα σχόλια σχετικά με την ποιότητα, σε ένα ιδιωτικό αν δεν κάνεις σωστή δουλειά...σε στέλνουν από εκεί που ήρθες.Αν όχι την ίδια χρονιά, την επόμενη. Στα δημοτικά αν είσαι φιλότιμος καθηγητής δουλεύεις κανονικά, αν όχι δουλεύεις όπως θες! Ποιος θα σε διώξει? Μόνο κάποιος με μεγαλύτερες "άκρες" από εσένα. Στο ιδιωτικό αν έχεις "απώλειες" μαθητών , χάνεις λεφτά αναθεωρείς τον τρόπο διδασκαλείας ή σε "αναθεωρούν". Στο δημοτικό έχουν ΣΤΑΡΤΑΝΤ μισθό ακόμα και άν έχουν 2 ή 22 παιδιά. Άρα ...ας έρθουν όσοι θέλουν ,ας φύγουν όσοι θέλουν! Δεν θα αλλάξει κάτι.Δεν μας απασχολεί! Όπως καταλαβαίνεις από προσωπικές εμπειρίες οι πιθανότητες να πέσεις σε "τουρίστα" καθηγητή είναι περισσότερες στο δημοτικό. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Από τη στιγμή που μπαίνει το χρηματικό στη μέση...σε συνδυασμό με το Ελληνικό ταπεραμέντο μας, όλα μπορούν να συμβούν και παντού. Για αυτό το καλό πτυχίο είναι αυτό που έχει "βαριές" υπογραφές από άτομα που δεν ρισκάρουν τη φήμη τους για μερικές δεκάδες ευρώ. Μπορεί το Α ωδείο να δώσει 2 πτυχία ένα με εξεταστική επιτροπή αξιόλογη και ένα Β πτυχίο με μια επιτροπή...ανύπαρκτη. Δυστυχώς.Το σύστημα είναι λίγο μπερδεμένο. Το πτυχίο ανοίγει μια "πόρτα" αλλά αν δεν είσαι ικανός, θα κλείσει στα μούτρα σου αυτή η πόρτα! Εγώ θα σας πρότεινα (σε όποιον αναρωτιέται που να γραφτεί) να γραφτείτε εκεί που νομίζετε, και στη συνέχεια να ελέγχετε την πρόοδο βάση του κανονισμού του ΥΠΠΟ που καθορίζει τι πρέπει να κάνεις κάθε χρόνο για να είσαι στο Χ επίπεδο σπουδών. Μετά υπάρχει και το ίντερνετ, άκουσε και καν'ενα κομμάτι να συγκρίνεις, μετράς σωστά? σε έχει παρατήσει στο κόσμο σου ο καθηγητής? μαθαίνεις χρωματισμούς? Μπορείς να το παίξεις στην μισή ταχύτητα από ότι το ακούς? Και το musicheaven εδώ είναι! Ρώτα να μαθαίνεις
    Morelo
    05.12.2011, 21:25
    Είμαι 19 χρονών και θα ξεκινήσω τώρα μαθήματα αρμόνιο... Πιστεύετε ότι άργησα; Το έχω μετανοιώσει που ενώ μικρός είχα ξεκινήσει ωδείο το παράτησα για τον αθλητισμό... Χρειάζοντε πολλά χρόνια ώστε να μπορείς να πείς ότι ξέρω να παίζω πολύ καλά αυτο το όργανο και να έχω βάσεις πάνω στη μουσική;
    GuitarJournal
    05.12.2011, 22:47

    @ Μorelo,  μην ανησυχείς καθόλου και μην ψάχνεσαι! Κάνε αυτό που σου αρέσει και άσε τον εαυτό σου να χαίρεται με ότι καταφέρνει κάθε φορά! Σύντομα θα παίζεις κάποια κομμάτια και αν διαβάζεις τακτικά θα παίξεις ακόμα πιο καλά και γρήγορα πολλά πράγματα. Μόνο μην αγχώνεσαι με το χρόνο που θα σου πάρει, η ηλικία σου είναι καλή ακόμη και αν λόγω της γυμναστκής έχεις σφιχτά χέρια. Προχώρα και καλή επιτυχία. !!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GuitarJournal στις 05-12-2011 22:48 ]


    axilleas23
    06.12.2011, 18:03
    Τα χαρτιά σε όποιο Ωδείο και να πας ισότιμα είναι αλλά τον Εκπαιδευτικό να κοιτάξεις αν πετύχεις σε σίγουρο γιατί τώρα οι Εκπαιδευτικοί είναι σαν τους Γιατρούς τώρα πλέον. Πολλά άκουσαν τα αυτιά μου και πολλά είδαν και εμένα τα μάτια μου. Αυτό έχω να πω. Αρκεί να πας ρωτώντας στην πόλη. Μη βιαστείς να κάνεις την εγγραφή πριν ρωτήσεις και πάρεις γνώμες όχι ΓΝΩΜΗ ΓΝΩΜΕΣ...! Καλή επιτυχία λοιπόν και ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαστε εμείς.
    Morelo
    08.12.2011, 20:38
    Για το δημοτικό ωδείο Περιστερίου θα ήθελα κάποιες γνώμες αν γνωρίζει κάποιος. Πάντως θα πάω να ρωτήσω και σε ένα ιδιωτικό (ελεύθερο ωδείο, ή αν μπορεί να προτείνει κάποιος το δικό του ή αν έχει ακούσει καλά λόγια για κάποιο άλλο)να ρωτήσω για ώρες και μαθήματα να κάνω μια σύγκριση και να αποφασίσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πήρα αρκετό θάρρος!
    Nikolas79
    06.01.2012, 18:33

    Επηδεί οι εποχές προχωρούν, καλό θα είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα σχετικά με τα ωδεία. Υπάρχουν πτυχία ωδείων που είναι αναγνωριζμένα απο το κράτος. Όμως ο καιρός που υπήρχαν μόνο τα ωδεία έχει περάσει. Ο καιρός που οι καθηγητές μουσικής έβγαιναν μόνο απο τα ωδεία δεν υπάρχει πια. Τώρα η μουσική διδάσκεται και στην τριτοβάθμια ( άρα τα ωδεία έχουν πάρει την κάτω βόλτα ) Φυσικά τα ωδεία είναι το σκαλί για να συνεχίσει κανείς τις μουσικές του σπουδές. Αυτό συνεπάγεται με το ποιον δάσκαλο έχεις να σε μάθει την μουσική. Στα αναγνωρισμένα ωδεία μπορείς να ξεκινήσεις απο θεωρία και να φτάσεις μέχρι σύνθεση ( που είναι και το ανώτερο πτυχίο που δίνουν τα ωδεία ). Απο εκεί και πέρα πρέπει ο καθένας που πάει σε ένα ωδείο να γνωρίζει καλά ότι, Δεν αρκεί να μάθει μόνο τις νότες, δεν αρκεί να μάθει μια θεωρία και να παίζει βασικά ένα όργανο. Μπορεί λοιπόν παλιά με ένα πτυχίο αρμονίας απο ωδείο και με καλή γνώση ενός οργάνου να μπορούσες να διδάξεις μουσική, τόσο σε ωδείο όσο και να διοριστείς στο δημόσιο σαν καθηγητής μουσικής. Τώρα όμως όλα αυτά έχουν αλλάξει. Με ένα πτυχίο αρμονίας, ακόμα και αντίστιξης, ίσως και παραπάνω επίπεδο, μπορί να μη μπορέσεις να διοριστείς πουθενά. Μην ξεχνάμε οτι πλέον προηγούνται τα πανεπιστήμια. Με λίγα λόγια τη σημερινή εποχή, δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στα χαρτιά ενός ωδείου, ακόμα και εάν είναι αναγνωρισμένα. Σοβαρό ρόλο παίζει και το πόσο καλά θα τα μάθεις. Γιατί άλλο μαθαίνω 10 πράγματακια, άλλο παίρνω ένα πτυχίο με το βαθμό << καλώς >> και ξέρω να παίζω και λίγο ένα όργανο. Άλλο έχω πάρει 3 Άριστα πτυχία, γνωρίζω 3-4 όργανα και ξέρω άριστα αυτά που έχω πάρει αξιωποιόντας τα συνεχώς. Τώρα όσο αφορά το να σε διωρίσουν σε ωδείο, είναι δύσκολο καθώς... 1) Συνήθως διορίζουν τους δικούς τους ( αυτούς που θέλουν δηλαδή ) κυρίος τους συγγενείς τους. Πατέρας πρόεδρος θα βάλει σίγουρα και το παιδί του μέσα, καλλιτεχνικός διευθυντής λές να αφήσει το παιδί του απέξω???? Φυσικά ένας πρόεδρος ωδείου μπορεί να μη ξέρει κάν τι σημαίνει μουσική. Και γνωστό είναι ότι το συμβούλιο πρωτίνει και το υπυργείο εγγρίνει. Λές να ενδιαφέρει το υπουργείο γιατί ο πρόεδρος η ο διευθυντής κλπ πρώτιναν τα παιδιά τους η τα ανήψια τους κλπ??? Άσχετα οτι γνωρίζω καλά σε κάποιο ωδείο ( δεν θέλω να ονομάσω ) οτι το έκαναν και οικογενιακό. Άντε λοιπόν να βρείς άκρη. Όσο για το όταν ακούγεται η λέξη Ίδρυμα μη κερδοσκοπικού χαρακτοίρα, καλό θα ήταν το ΜΗ να μη το λαβαίνουμε υπόψην μας. Τέλος επι του θέματος πρέπει να καταλάβουμε τη σήμερον εποχή ότι, εάν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τον τομέα της μουσικής, πρέπει να δουλέψει σκληρά για να πετύχει ώστε να μπεί σε μια ανώτερη σχολή και να μη βασιστεί απλά σε ωδείο. πχ Θα πάρω 1 - 2 πτυχία, θα μάθω να βαράω και 1- 2 όργανα και θα μου ανοίξουν διάπλατα την πόρτα. Αυτά καλό θα είναι να τα ξεχάσουμε πλέον.