ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Μαθηματα σε Δημοτικό ωδείο

    NikosVy
    07.01.2012, 15:30
    Οι ίδιες διακρίσεις ύπάρχουν και για τους φουκαράδες που παίρνουν το πτυχίο πιάνου από ένα Ωδείο και την υπόσχεση ότι "αν ακούσουμε πως κάποιος θέλει ιδιαίτερα στο πιάνο, θα σε ενημερώσουμε";
    melina2
    21.06.2012, 00:21

    Eχει κανεις πληροφοριες για το Δημοτικο ωδειο Λαρισας?


    AnnaMariaAlkioni
    23.09.2014, 21:12

    Καλησπέρα και απο εμένα! κατερινα εσυ σε ποιο δημοτικο ωδειο ποιας περιοχης πηγες? γιατι ενδιαφερομαι για οπουδηποτε  δωρεαν αλλα καλα οπως ειπες πως εχεις συναντησει :)


    DanaeAthanasiadou
    27.09.2014, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 23.02.2010, 21:47 έγραψε...

    ακριβως!!! +φωνω σε ολα noizreduction.... υπαρχουν τοσα πολλα "πτυχια" και δηθεν πιστοποιησεις που χανεσαι στο ψαξιμο... τα δημοτικα ωδεια εχουν σχεση με το δημο, διοικουνται δηλαδη απ αυτον. ολες οι αποφασεις πρακτικων ζητηματων σε σχεση με το προσωπικο, τα οικονομικα κα περνουν απο τον υπευθυνο προεδρο. τα ωδεια δεν ειναι δημοσια, ειναι δημοτικα, που σημαινει οτι υπαρχουν κανονικα διδακτρα. απ την αλλη υπαρχουν και τα κρατικα που οντως δεν πληρωνεις διδακτρα... για τα εξεταστρα ομως θα ξοδευτεις οπου κ αν πας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 23-02-2010 21:51 ]







    Ένα μόνο πράγμα θέλω να σου πω, ΚΡΑΤΙΚΑ ΩΔΕΙΑ δεν υπάρχουν , εκτός από το ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
    Αυτό είναι το μοναδικό κρατικό ωδείο στην Ελλάδα. 


    Music-ologist
    28.09.2014, 12:47

    Πάτε καλά βρε; Έχετε πιστέψει το παραμύθι καλό ιδιωτικό - κακό δημόσιο ακόμα και στα Ωδεία; Έλεος πια! {#emotions_dlg.biggrin}

    Το ένα ζήτημα που έθεσαν πολλοί της επαγγελματικής εξασφάλισης ήταν σε εντελώς λάθος βάση. Δεν πας σε Ωδείο για να βρεις μετά δουλειά στο ίδιο Ωδείο που σπούδασες ως δάσκαλος. Ξέρετε πόσα λίγα παίρνουν οι περισσότεροι δάσκαλοι στα Ωδεία; Πάνε οι εποχές που μπορούσε κάποιος να ζήσει  αξιοπρεπώς από αυτό! Επίσης η αναλογία δασκάλων-αποφοίτων Ωδείων είναι τέτοια, που 'ναι γελοίο να πιστεύεις ότι ντε και καλά θα είσαι ΕΣΥ ο εκλεκτός; Αξίζει να πληρώνετε 10+ χρόνια σπουδές για να εισπράξετε μεροκάματο της πλάκας -κι αν τύχει; Ούτε καλλιτεχνικά, ούτε οικονομικά αξίζει κάτι τέτοιο.


    Τώρα πάμε στο πραγματικά σημαντικό: την ποιότητα των σπουδών. Το θέμα είναι ποιο έχει καλούς δασκάλους και διευθυντή που να νοιάζεται για τη δουλειά του.

    Έλεος, δεν έχετε συναντήσει Ιδιωτικά Ωδεία της πλάκας; Όλοι όσοι δεν είχαν γονείς μουσικούς έχουν να μου πουν μια τραυματική εμπειρία από το πρώτο δάσκαλο ή το πρώτο Ωδείο που πήγαν. Τις περισσότερες φορές αφορούσε συνοικιακά Ωδεία, αλλά και στα μεγάλα αναφέρονται προβλήματα. Πάμε τώρα στα δημόσια/δημοτικά. Το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης είναι από τα καλύτερα της χώρας και ξέρουμε όλοι ποιους μουσικούς έχει βγάλει. Δημοτικά Ωδεία: Ναι, υπάρχουν της πλάκας με έντονες πολιτικές παρεμβάσεις, αλλά υπάρχουν και πολύ καλά. Υπάρχουν αυτά που έχουν ακριβά δίδακτρα όπως τα ιδιωτικά και αυτά που επιδοτούν τις σπουδές μέσω δημοτικών τελών και έτσι είναι σημαντικά φθηνότερα. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι ίδιοι που διδάσκουν ή δίδαξαν σε ιδιωτικά, διδάσκουν και στα δημοτικά. Στο Γλυφάδας μάλιστα είχαν διδάξει -δεν ξέρω τί γίνεται σήμερα- και άνθρωποι που τους πλήρωνες χρυσάφι για Φούγκα σε μεγάλο ιδιωτικό και εκεί έκανες τα ίδια με 80€.


    Σημασία έχει ο δάσκαλος, όχι το μέρος που εργάζεται.


    Music-ologist
    28.09.2014, 12:52

    Και επειδή τα τρώμε αμάσητα και ξεχνάμε ότι σημασία έχει πώς δουλεύει ένα Ωδείο κι όχι αν ανήκει σε Δήμο ή Ιδιώτη, δείτε παράπονα που έγιναν σε αυτό το φόρουμ για το ιδιωτικό ΙΕΚ ΑΚΜΗ:

    Παράθεση:

    Το μέλος ElijahReynds στις 06.12.2009, 23:37 έγραψε...

    Εγώ είμαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Μουσική Τεχνολογία της ΙΕΚ ΑΚΜΗ, αλλά τα πράγματα δεν ήταν όπως τα περίμενα...

    Τα μαθήματα γίνονται 4 ημέρες την εβδομάδα από ενα δίωρο, οι καθηγητές έρχονται ολίγον αργοπορημένοι, οι κονσόλες και τα μηχανήματα αργούν να ανοίξουν, μερικοί καθηγητές φαίνονται να αντιμετωπίζουν και ένα μικρό πρόβλημα στο άνοιγμα αυτών των συσκευών αλλα οκ, μετά είναι η καταγραφή των απουσιών και στις δύο ώρες για τα 30 παιδία που βρίσκονται μέσα και μετά αρχίζει το μάθημα... Το βασικό πρόβλημα μου είναι και τα πολλά άτομα, δεν γίνεται μάθημα...και επίσης η ύλη έχει ένα θέμα..

    Στα μουσικά software υπάρχει μία αίθουσα υπολογιστών που σε κάθε Mac κάθονται κ 3 άτομα, υπάρχει και software που απλά το κοιτάς στο να το χειρίζεται ο εκάστοτε καθηγητής και εσύ αν έρθει η σειρά σου κ σηκωθείς τότε θα εξασκηθείς πάνω του, και μετά βάζουν και εργασίες και η αίθουσα υπολογιστών για εργασίες αποτελείται απο 3 Pc για τόσα εκατοντάδες άτομα..αποτέλεσμα;Δεν βρίσκεις ώρα, ειδικά αν δουλεύεις όπως εγώ δεν παίζει να κάνεις τίποτα...

    Και υπάρχει και ένας καθηγητής, έπρεπε να είχα ρωτήσει αν αξιολογούνται εκεί μέσα οι τύποι, που έχει ένα attitude περίεργο και στο τελευταίο μάθημα τον έπιασα να χυδαιολογεί, γενικά αποπνέει μία αρνητική ενέργεια...Τώρα το να μιλά με βρισίες να θέλει να δείξει αμεσότητα στην επικοινωνία με τους σπουδαστές....για εμένα π'αντως δεν υφίσταται αυτό από το μέρος εκπαιδευτικού.

    Και τα δίδακτρα είναι αρκετά υψηλά, κοντεύει ο Φεβρουάριος και η ύλη που έχει καλυφθεί είναι γελοία, μάλλον θα πέσουν πολλές αδίδακτες σελίδες για τα τελικά τεστ από ότι φαίνεται...και αξίζει να σημειωθεί για τους "άσχετους" σπουδαστές, η απάντηση που είχαν λάβει στην ερώτηση τους πριν εγγραφούν ότι όλα ξεκινούν από το μηδέν, φαίνεται πως δεν ρώτησαν τους καθηγητές που πολλά τα θεωρούν ήδη δεδομένα...

    Γενικά βλέπω πολλές ελλείψεις, μαλλόν το όνειρο μου να μάθω περισσότερα για τη μουσική τεχνολογία και software θα πρέπει να γίνει διαφορετικά, γιατί απο το ΙΕκ δεν περιμένω κάτι καλό... Είμαι σε τροχιά απομάκρυνσης από τις σπουδές μου αυτές αν και έχω απορίες στο αν χρειαστεί να πληρωσω τα υπόλοιπα δίδακτρα αν διακόψω...γνωρίζει κανείς μήπως;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ElijahReynds στις 06-12-2009 23:41 ]

    Επαναλαμβάνω αναζητήστε καλούς δασκάλους, ανεξάρτητα από το πού εργάζονται. Αυτοί θα σας διδάξουν. Ούτε ο επιχειρηματίας, ούτε ο δήμαρχος! {#emotions_dlg.biggrin}


    artmove
    17.10.2014, 13:29

    Τόσο που έχουν πέσει οι τιμές, σε επώνυμα "ιδιωτικά" ωδεία, είναι πάνω κάτω το ίδιο.


    petrosjazz
    07.01.2015, 01:43

    [ τροποποιήθηκε από τον/την petrosjazz, 07-01-2015 16:53 ]


    petrosjazz
    07.01.2015, 11:45

    [ τροποποιήθηκε από τον/την petrosjazz, 07-01-2015 16:54 ]