ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη
    LINARDOS
    28.02.2010, 22:58

    Το μόνο που με λύπησε σε αυτόν τον 2ο διαγωνισμο είναι ότι το Λαικο τραγουδι δεν …περναει

    100 εντεχνα, 100 ροκ-ποπ, ορχηστρικα ,10-12 Λαικα τραγουδια όλα κι όλα …

     Ο απλος Λαος που δεν εχει προσβαση στο Ιντερνετ τι θα ψηφιζε???

    Αλλα αυτος δεν γνωριζει …από κομπιουτερς και αριθμους….

     που λεει και ο Μητροπανος (στο Ροζα )

    Tον ακουγα να  ξαναλεει τις προαλες στην τηλεοραση:

    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ….

     

    Mε ΣΕΒΑΣΜΟ σε κάθε είδος τραγουδιού και με εκτίμηση στους διοργανωτές και όλους τους συμμετέχοντες και ακροατές  του διαγωνισμού

     

    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LINARDOS στις 01-03-2010 11:32 ]


    kwstasagas
    28.02.2010, 23:14

    Έχεις πολύ δίκιο .... δυστυχώς το λαϊκό τραγούδι εκπροσωπήθηκε ελάχιστα σε αυτόν τον διαγωνισμό .... Επίσης σε λίγα τραγούδια του διαγωνισμού άκουσα μπουζουκάκι .... 

     

     


    kostasreisis
    01.03.2010, 07:07

    Σωςστη η παρατηρηση , ισως βεβαια φταιει και το οτι αυτο το σαιτ εχει μεγαλυτερη περαση σε παιδια που ασχολουνται με τα επικρατεστερα ειδη που μετρησες στις συμμετοχες, αν ψαξεις ομως σε αλλα σαιτ θα εκπλαγεις πως υπαρχει μεγαλη απηχηση και συμμετοχη απο ανθρωπους που και αγαπανε το καλο λαικο τραγουδι και πως γνωριζουν απο κομπιουτερ και αριθμους, αυτο που με στεναχωρησε λιγο ειναι πως οι λαικες συμμετοχες στο διαγωνισμο επασχαν απο ιδεες και καινουργιο αερα, τι να πω, το μονο που εκανα ηταν να δινω πρωτα σ αυτους τα λιγα αστερακια μου, και να αναρωτιεμαι πως εγινε το λαικο σαν το δημοτικο σημερα


    LINARDOS
    01.03.2010, 11:33

    προς kwstasagas ....δεν θα κάνω τίποτε άλλο παρά να είμαι 100% ο εαυτός μου ..... Αυτό που λες κραταω φιλε από εσένα,μου αρκεί

    να είσαι καλά!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LINARDOS στις 01-03-2010 17:05 ]


    LINARDOS
    01.03.2010, 11:42
    προς kostasreisis αναρωτιεμαι πως εγινε το λαικο σαν το δημοτικο...λες Αλλαζουνε οι ανθρωποι , Αλλαζουνε οι εποχες Τι να κάνουμε…τοπο στα νιατα!!!!!!!!!
    reteos
    01.03.2010, 21:05

    Παράθεση:

    Το μέλος LINARDOS στις 01-03-2010 στις 11:42 έγραψε...

    προς kostasreisis αναρωτιεμαι πως εγινε το λαικο σαν το δημοτικο...λες Αλλαζουνε οι ανθρωποι , Αλλαζουνε οι εποχες Τι να κάνουμε…τοπο στα νιατα!!!!!!!!!

    Τα Λαϊκά και τα Δημοτικά όμως δεν πρόκειται να σβήσουν . Οσα χρόνια κι

    αν περάσουν ,όσο και αν αλλάξουν οι εποχές .

    Αυτά θα μένουν . Θα μας θυμίζουν τις ρίζες και τις παραδόσεις μας .

     


    hatzig
    12.03.2010, 00:27
    κυριοι,εχω την εντυπωση οτι καποιοι δεν μπηκαν καν στη διαδικασια να ακουσουν τα τραγουδια που απο τους δημιουργους τους ειχαν εκ των προτερων χαρακτηριστει ως "ΛΑΪΚΑ".τελοσπαντων...καλη συνεχεια σε ολους!
    kwstasagas
    12.03.2010, 17:16

    Πάντως, αυτοί που γράψανε το ΚΑΚΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΓΙΣΣΑ, το οποίο πήρε μέρος στον παρόντα διαγωνισμό, είναι άξιοι πολλών συγχαρητηρίων. Γνήσιο, ατόφιο, 100% λαϊκό άσμα, σαν κι αυτά που γράφανε οι παλιοί καλοί μάστορες .... Επίσης, από το 6ο γκρουπ, του οποίου η ψηφοφορία βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη, ξεχωρίζει το αξιοπρεπέστατο λαϊκό Ο ΑΣΗΚΩΤΟΣ ....

     

     

     

      

     

     

     


    dinoskaloudis
    13.03.2010, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος hatzig στις 12-03-2010 στις 00:27 έγραψε...

    κυριοι,εχω την εντυπωση οτι καποιοι δεν μπηκαν καν στη διαδικασια να ακουσουν τα τραγουδια που απο τους δημιουργους τους ειχαν εκ των προτερων χαρακτηριστει ως "ΛΑΪΚΑ".τελοσπαντων...καλη συνεχεια σε ολους!

     

    νάναι καλά αυτοί που είχαν την "εφυΐα" να βάλουν στα δικά τους σφραγγίδα "έντεχνου" ή "εντεχνολαΐκού".

    ετσι φίλε Ντίνο...θα έχουμε ΕΝΑ λαΐκό στον τελικό (που βέβαια δεν θα είναι αντιπροσωπευτικός) κι ας το βαφτήσανε έντεχνο, το χασάπικο!! ένα 5άρι θα πάρει....τουλάχιστον :)

    αν τελικά το αποφασίσω..λέω να στείλω του χρόνου ένα σκύλο...αλλά έντεχνο!!!!!


    cineboy
    13.03.2010, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος dinoskaloudis στις 13-03-2010 στις 13:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος hatzig στις 12-03-2010 στις 00:27 έγραψε...

    κυριοι,εχω την εντυπωση οτι καποιοι δεν μπηκαν καν στη διαδικασια να ακουσουν τα τραγουδια που απο τους δημιουργους τους ειχαν εκ των προτερων χαρακτηριστει ως "ΛΑΪΚΑ".τελοσπαντων...καλη συνεχεια σε ολους!

     

    νάναι καλά αυτοί που είχαν την "εφυΐα" να βάλουν στα δικά τους σφραγγίδα "έντεχνου" ή "εντεχνολαΐκού".

    ετσι φίλε Ντίνο...θα έχουμε ΕΝΑ λαΐκό στον τελικό (που βέβαια δεν θα είναι αντιπροσωπευτικός) κι ας το βαφτήσανε έντεχνο, το χασάπικο!! ένα 5άρι θα πάρει....τουλάχιστον :)

    αν τελικά το αποφασίσω..λέω να στείλω του χρόνου ένα σκύλο...αλλά έντεχνο!!!!!



    Εαν κατάλαβα καλά ενοείτε ότι ο κόσμος ψήφισε με βάση τις ταμπέλες κατηγοριών δίπλα απο τα τραγούδια χωρίς καν να μπεί στην διαδικασία να τα ακούσει;


    dinoskaloudis
    13.03.2010, 17:38
    εγώ προσωπικά δεν εννοώ ούτε γνωρίζω...υποθετικά μιλάω...γιατί κάπου έχω το συναίσθημα οτι μερικοί επιρρεάστηκαν απο τις σφραγγίδες αυτές...βλέπωντας τις βαθμολογίες στα γκρούπ, διαπιστώνω ότι τα δηλωμένα σαν έντεχνα λαΐκά μάζεψαν παραπάνω ψήφους. Ισως να είναι μιά πρόταση στο μέλλον να καταργηθεί αυτό..έτσι κι αλλιώς όποιος πραγματικά ακούει τα τραγουδάκια ξεχωρίζει τι εστί το καθένα. Επίσης θα είναι νομίζω να μήν επιτρέπωνται συμμετοχές δισκογραφημένες...όχι επειδή είναι καλύτερες... μόνο επειδή έχουνε μπει στούντιο και σίγουρα είναι τεχνικά πιό καλοφτιαγμένα και αυτό πολλούς τους επηρρεάζει. Ετσι αδικούνται όλοι αυτοί οι δημιουργοί που δέν διέθεταν πόρρους και τρόπους. Τα ορχηστρικά κομμάτια, αν και πολλά ειτανε πραγματικά αξιόλογα....μα εδώ μιλάμε για διαγωνισμό τραγουδιού! ειναι απλο...σημαίνει: μία νότα+μία λέξη+φωνή...ή και παραπάνω από μία το καθένα...αυτά τα στοιχεία δεν πρέπει να λείπουνε. Είμαι ισως λίγο οπισθοδρομικός, παλιομοδήτης, αλλά έτσι το νοιώθω. Πέρα από αυτά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έδωσαν ο καθένας όπως μπορούσε την ψυχούλα τους, και στό ΜΗ. Καλή συνέχεια.