ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Σκέψεις & προβληματισμοί κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού

    kwstasagas
    02.03.2010, 11:06

    Άνοιξα αυτό το τόπικ για να καταθέτουμε τις σκέψεις μας ή τους προβληματισμούς μας που δημιουργούνται ή δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού, της ακρόασης των τραγουδιών, της ψηφοφορίας κλπ κλπ .... Κι αυτό επειδή πολλές από αυτές τις σκέψεις κατατέθηκαν στο τόπικ "Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε", με αποτέλεσμα το εν λόγω τόπικ να .... ξεφεύγει πολύ από το θέμα του !!! 

    Το μέλος Melanok έγραψε :

     

    Εδώ θα αναγκαστώ να διαφωνήσω κάθετα. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και χρήζει περαιτέρω συζήτησης.

    Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί έλλειψη  ΗΘΟΥΣ και  ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ κάποιου επώνυμου καλλιτέχνη, η συμμετοχή του σε οποιονδήποτε διαγωνισμό ή φεστιβάλ. Αντίθετα μάλιστα η παρουσίες τέτοιων δημιουργών αναβαθμίζουν το κύρος του εκάστοτε θεσμού. Επίσης ανεβαίνει και ο πήχης της ποιότητας άρα και ο βαθμός προσπάθειας για τους αφανείς. Δεν πρέπει να καταλήξει ο διαγωνισμός ένα κλειστό εσωστρεφές και «ρατσιστικό» κατά κάποιο τρόπο γκέτο. Άλλωστε ούτε και στους όρους αναφέρεται κάποιου τέτοιου είδους αποκλεισμός. Η μουσική είναι μία, πέρα από είδος, φύλο, χρώμα, αναγνωρισιμότητα, ηλικία.

    Τώρα για το «εκτός κυκλώματος» τι είναι σήμερα αυτό το κύκλωμα; Η δισκογραφία; Μα και το Αρχαίο άγαλμα στο βυθό δισκογραφημένο είναι όπως και πολλά άλλα συμμετέχοντα τραγούδια. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι το πόσο δημοφιλής είναι κάποιος.

    Ο κάθε επώνυμος λοιπόν, άσχετα αν είναι ο Μάλαμας ή όχι στο τραγούδι (δεν επιμένω), είμαι σίγουρος πως θα στεναχωρηθεί από αυτή τη θέση αλλά και ενδεχόμενα θα αποθαρρυνθεί κάθε άλλος επώνυμος που τυχόν μελλοντικά θα ήθελε να συμμετάσχει. Στο φεστιβαλ θεσσαλονίκης την εποχή της δόξας του, το ’60 και ‘70  συμμετείχαν αρμονικά τα μεγαλύτερα και ποιοτικότερα ονόματα τις χώρας μαζί με τελείως άγνωστα πρωτοεμφανιζόμενα που αργότερα βέβαια αναγνωρίστηκαν. Κάποια χρονιά λοιπόν έτυχε να μην συμμετέχουν παρά ελάχιστοι επώνυμοι. Τότε ο επί δεκαετίες παρουσιαστής Άλκης Στέας έκανε την πρωτόγνωρη γκάφα και δήλωσε από μικροφώνου εκνευρισμένος : δεν μας ενδιαφέρει που δεν ήρθαν φέτος οι επώνυμοι, του χρόνου ας μην έρθει κανείς τους (ΑΣΕΒΕΙΑ προς τους γνωστούς συμμετέχοντες). Από τότε το φεστιβάλ άρχισε να φθίνει με τα γνωστά τελικά αποτελέσματα.

    Ο κάθε καταξιωμένος λοιπόν δημιουργός ΤΙΜΑ με τη συμμετοχή του το διαγωνισμό, και δεν τίθεται καν θέμα ανέντιμου συναγωνισμού, αρκεί επαναλαμβάνω και εμείς οι ψηφοφόροι να εκπαιδευτούμε να ψηφίζουμε τραγούδια και όχι ονόματα.

     

    Αν και δεν συμφωνώ, μου αρέσει ο τρόπος που γράφει τις απόψεις του. Όταν βρω χρόνο θα απαντήσω. Για την ώρα θα απαντήσω μόνο στο εξής : 

     Μα και το Αρχαίο άγαλμα στο βυθό δισκογραφημένο είναι όπως και πολλά άλλα συμμετέχοντα τραγούδια

    Ούτε λίγο, ούτε πολύ, είναι δισκογραφημένοι 5 δίσκοι μου [οι 4 δουλειές σε cd και η 1 δουλειά με τη μορφή συλλεκτικού βινυλίου]. Παρόλο που εδώ και πάνω από 10 χρόνια δισκογραφώ, παραμένω παντελώς άγνωστος / ανώνυμος δημιουργός. Κι αυτό επειδή καμία δουλειά μου δεν έχει τοποθετηθεί σε ράφια δισκάδικου όλα αυτά τα χρόνια. Όλες τις δουλειές μου ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ τις διακινώ [κυρίως προσφέροντάς τες ως δώρο]. Είναι, λοιπόν, ίδιο πράγμα η ενασχόληση του Κώστα Άγα με τη δισκογραφία με την ενασχόληση οποιουδήποτε επώνυμου δημιουργού ????

    Αλλά για να μη μιλάω μόνο για τον εαυτό μου .... όλα τα τραγούδια που συμμετέχουν στο διαγωνισμό και είναι δισκογραφημένα, περιλαμβάνονται σε δισκογραφικές δουλειές, των οποίων την ύπαρξη έμαθα για πρώτη φορά .... όταν αποκαλύφθηκαν τα στοιχεία τους μετά τη λήξη της ψηφοφορίας !!! Γεγονός που σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό κινούνται στις "παρυφές" και στην "αθέατη πλευρά" της δισκογραφίας [άλλωστε οι παραγωγές τους είναι είτε ανεξάρτητες, είτε προερχόμενες από μικρές εταιρίες]. Είναι, λοιπόν, το ίδιο πράγμα η συμμετοχή τους με τη συμμετοχή στον διαγωνισμό ενός επωνύμου, φτασμένου, καταξιωμένου κλπ ????

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-03-2010 11:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-03-2010 11:59 ]


    melanok
    02.03.2010, 11:53

    Πέρα από τις δικές μας σκέψεις και απόψεις θα πρέπει να διευκρινιστεί από τον διοργανωτή, αν πρόκειται για ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΜΗ ή για ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ Νέων ή πρωτοεμφανιζόμενων καλλιτεχνών ή ότι άλλο εν πάσει περιπτώσει. Έτσι θα δούμε αν έχει νόημα αυτή η συζήτηση.{#emotions_dlg.rockon}

    στον φίλο kwstasagas θα απαντήσω για την ώρα (αναγκαστικά σε τρίτο ενικό που χρησιμοποιεί, αντι του δεύτερου που θα προτιμούσα), ότι σε σχέση με το αν μια δισκογραφία είναι ανεξάρτητη, από μικρή, μεγάλη ή πολυεθνική εταιρία, παραπέμπω στη θέση μου περί ρατσισμού ως προς το μουσικό είδος, φύλο, χρώμα, αναγνωρισιμότητα, ηλικία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 12:26 ]


    kwstasagas
    02.03.2010, 12:13

    Λοιπόν, ας υποθέσουμε ότι συμμετέχει στον παρόντα διαγωνισμό ένας επώνυμος, καταξιωμένος, αναγνωρίσιμος κλπ καλλιτέχνης που το τραγούδι τού έχει προσφέρει ό,τι ονειρεύτηκε : χρήμα, αγάπη από τον κόσμο κλπ κλπ κλπ ....

    Γεννάται, λοιπόν το ερώτημα : ΓΙΑΤΙ να συμμετέχει στον διαγωνισμό, τι θα έχει να κερδίσει ??? Μήπως καταξίωση και διάκριση, πράγματα από τα οποία έχει ήδη χορτάσει ???? {εν αντιθέσει με έναν άσημο /άγνωστο καλλιτέχνη που η διακριση σε αυτόν τον διαγωνισμό θα είναι, προφανώς, "βάλσαμο" και πολύ μεγάλη χαρά}.

    Μήπως να συμμετέχει για να κερδίσει τα έπαθλα [χρηματικά, δωρεάν ώρες ηχογράφησης σε στούντιο κλπ κλπ] ???? Γιατί, τα έχει ανάγκη ??? {ενώ ένας άσημος /άγνωστος καλλιτέχνης, που δεν διαθέτει τα απαραίτητα χρήματα για να ηχογραφήσει καλύτερα τα τραγούδια του ενδεχομένως τα έπαθλα ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ} ....

     

        


    VORIAS
    02.03.2010, 12:15

    Σκέψης & προβληματισμοί για τον διαγωνισμό ; Ναι σίγουρα υπάρχουν και θα ήθελα να αναφέρω κάνα δυο : Προβληματίσθηκα για το αν μπορούμε να κρίνουμε ένα τραγούδι ξεχωριστά , τι εννοώ ; εννοώ ότι εδώ δεν κρίνουμε ξεχωριστά έναν στιχουργό η έναν συνθέτη και την φωνή ξεχωριστά, αλλά το σύνολο τον τριών 1) γιατί δεν ξέρουμε ως τι συμμετέχει το κομμάτι και δεν αναφέρετε πουθενά, ως στίχο ως σύνθεση η τραγούδι Και 2) νομίζω καλύτερα είναι να γίνετε ξεχωριστός διαγωνισμός για τους παραπάνω λόγους που αναφέρω έτσι ώστε να μπορούμε να κρίνουμε ανεπηρέαστα το καθένα ξεχωριστά Και κάτι άλλο για την μεγάλη διάρκεια του διαγωνισμού που όπως διάβασα σε άλλο τοπικ (και συμφωνώ) , με αποτέλεσμα να χάνετε τον ενδιαφέρων από πολλούς. δεν θέλω να σας κουράζω άλλο, απλώς προβληματίζομε και εγώ όπως πόλοι άλλοι ευχαριστώ. καλή σας μέρα.

    Να προσθέσω επίσης ότι και εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τη διαγωνισμός είναι ;για νέους δημιουργούς ; για φτασμένους η τέλος πάντων για ποίους ;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 02-03-2010 12:32 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 02-03-2010 14:38 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 03-03-2010 07:48 ]


    melanok
    02.03.2010, 12:39

    Αν και τα κίνητρα του κάθε καλλιτέχνη είναι άσχετα με το θέμα, ας μην αποκλείουμε και την ανάγκη για τη χαρά του ευ αγωνίζεστε. Άλλωστε γιατί αναρωτιώμαστε πάντα τι έχει να κερδίσει κάποιος και όχι αν θέλει και κάτι να προσφέρει. Τρανή απόδειξη η συμμετοχή τόσων επωνύμων καλλιτεχνών μαζί με αφανείς στην προσπάθεια επανασύστασης του φεστιβαλ Θεσσαλονίκης πριν 5 χρόνια. Αυτοί ήταν Ανήθικοι και Αναξιοπρεπείς;

    Θα απογοητευόμουν αν όλως παραδόξως ο kwstasagas γινόταν «φίρμα» μέσα στο 2010 και δεν εμφανιζόταν στον επόμενο μουσικό διαγωνισμό του ΜΗ, αλλά ούτε και στα topics.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 12:44 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 12:45 ]


    skordalis21
    02.03.2010, 13:05
    Ρε ας αφησουμε τους διαξιφισμους κ ας μιλησουμε για κανενα τραγουδακι, τοσα κ τοσα περασαν απο τα αυτια μας σε αυτο το διαγωνισμο, μονο να τρωγωμαστε με τα ρουχα μας ξερουμε? Αντε μπραβο ....
    VORIAS
    02.03.2010, 13:20
    skordalis21 Από πότε οι προβληματισμοί είναι και διαξιφισμοί?
    kwstasagas
    02.03.2010, 13:46

    "Ρε ας αφησουμε τους διαξιφισμους κ ας μιλησουμε για κανενα τραγουδακι"

    Μα ... αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που άνοιξα το παρόν τόπικ : Επειδή υπάρχει το τόπικ "Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε", το οποίο είναι ΜΟΝΟ για να γράφουμε τις εντυπώσεις μας από τα τραγούδια και για τίποτε άλλο. Όμως, πολλές φορές στο τόπικ αυτό η συζήτηση πήρε .... τελείως διαφορετική τροπή. Κι αυτό ήταν εις βάρος των τραγουδιών του διαγωνισμού που ξεχώρισαν.

    Έτσι, μπορούμε να γράφουμε στο τόπικ "Τραγούδια του διαγωνισμού που ξεχωρίζετε" για τα τραγούδια του διαγωνισμού που μάς κίνησαν το ενδιαφέρον και μόνο γι' αυτό. Ενώ, ό,τι άλλο μάς προβλημάτισε από τον διαγωνισμό [είτε θετικά είτε αρνητικά] θα μπορούμε να το καταθέτουμε εδώ .....


    cineboy
    02.03.2010, 14:16
    Εγω θεωρώ πολύ σωστή κίνηση το άνοιγμα αυτού του θέματος απο τον Κώστα γιά να μην βαγίνουμε εκτός θέματος στο άλλο θέμα... Θα τοποθετηθώ αργότερα αν και λίγο έως πολύ οι ενστάσεις μου και οι προβληματισμοί μου είναι πλέον γνωστοί σε όσους συχνάζουν σε αυτές τις κατηγορίες.
    djmetronomos
    02.03.2010, 14:33

    Για μένα, η μεγάλη διάρκεια του διαγωνισμού είναι πρόβλημα. Το βλέπω στον εαυτό μου, το ενδιαφέρον μου έχει ατονήσει μετά την 3η κατηγορία. Ψήφισα στην 5η κατηγορία, την τελευταία στιγμή, από υποχρέωση! Επί μέρες το ανέβαλα (ωχ, άλλα 40 τραγούδια θα ακούσω?) και πίεσα πολύ τον εαυτό μου να το κάνει...
    Ίσως θα έπερεπε να γίνεται μια "εκκαθάριση" από το MusicHeaven προτού οι συνθέσεις φτάσουν στα αυτιά μας, ίσως με τη βοήθεια κάποιας επιτροπής μουσικών...
    Επίσης, θα πρέπει να βρεθεί τρόπος ώστε να μη συμμετέχουν στον ίδιο διαγωνισμό τραγούδια διαφορετικών αποχρώσεων. Με ποια κριτίρια ένα τραγούδι "ροκ" είναι καλύτερο από ένα "χιπ-χοπ"? Τα μουσικά βραβεία Grammy έχουν 30 υποκατηγορίες. Λογικό είναι. Πώς θα συγκρίνεις την country με την disco? Ακόμα και στα charts ισχύει αυτό. Είναι νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα του διαγωνισμού. Και κατ' επέκταση, δημιουργεί και το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα - πάρα πολλά τραγούδια, άρα πολύς χρόνος για να ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός.


    gkravar
    02.03.2010, 15:02

    Κατά την γνώμη μου το θέμα πρέπει να το δούμε με άλλο μάτι. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό το διαγωνιστικό μέρος-αν λάβουμε υπ΄όψιν μας ότι αυτοί που τελικά ψηφίζουν είναι πολλοί λιγότεροι από αυτούς που συμμετέχουν σε μια οποιαδήποτε συζήτηση στο site. Το πιο σημαντικό είναι η προβολή της δουλειάς κάποιων νέων ή άγνωστων καλλιτεχνών σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο. Δηλαδή δεν έχει και καμιά μεγάλη σημασία να σε ψηφίσουν 100 ή 200 άνθρωποι αλλά να ακούσουν το τραγούδι σου κάποιες χιλιάδες κόσμου και μέσα από αυτούς μπορεί να φτάσει και στα κατάλληλα αυτιά που θα σου ανοίξουν έναν δρόμο. Το ερώτημα που θέτω είναι αν θα μπορούσε να ακούει τα τραγούδια  όλος ο κόσμος και όχι μόνον τα μέλη του site –όπως  μπορεί να διαβάσει τις συζητήσεις ή τα άρθρα-και έτσι θα γίνονταν γνωστά σε περισσότερο κόσμο και τα τραγούδια και οι δημιουργοί. Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό που προτείνω αλλά νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να απευθυνθούμε στον κόσμο ή στο κομμάτι του κόσμου που αφορά η μουσική του καθενός και όχι να είμαστε μια κλειστή ΄΄γιάφκα΄΄ καλλιτεχνών που διεκδικεί τα μπράβο ο ένας του άλλου.


    kwstasagas
    02.03.2010, 15:07

    "Ίσως θα έπερεπε να γίνεται μια "εκκαθάριση" από το MusicHeaven προτού οι συνθέσεις φτάσουν στα αυτιά μας, ίσως με τη βοήθεια κάποιας επιτροπής μουσικών... "

    Αν συνέβαινε τούτο, djmetronome, τότε .... να δεις τι γκρίνιες και τι παράπονα θα ξεπηδούσαν από παντού : "εεε, γιατί η επιτροπή έκοψε το δικό μου τραγούδι και προτίμησε το τραγούδι του αλλουνού, που είναι χάλια ??? μήπως επειδή ο καλλιτέχνης έχει κάποιο γνωστό του στην επιτροπή ???" κλπ κλπ κλπ ....

     

    "Και κατ' επέκταση, δημιουργεί και το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα - πάρα πολλά τραγούδια, άρα πολύς χρόνος για να ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός."

    Αυτό είναι, σίγουρα, πρόβλημα, όπως έχουμε πει και αλλού. Είναι, όμως, συγχρόνως και .... "ευλογία" !! Δεν είναι όμορφα να στέλνεις το τραγούδι σου στο διαγωνισμό και να ξέρεις ότι .... θα συμμετάσχει, ότι δεν θα σου το κόψουν και θα το δεις να αγωνίζεται σε κάποιον όμιλο ??? Κι αυτό είναι ένα από τα πολύ 'συν" του διαγωνισμού : Μπορούν να συμμετέχουν ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ και ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό. Αλλά συγχρόνως ... και από τα "πλην" του : Στο τέλος μαζεύονται πλήθος τραγούδια, με αποτέλεσμα οι ψηφοφόροι να βαριούνται τη διαδικασία κι έτσι να μειώνεται το ενδιαφέρον ....   

    Η λύση σε όλα αυτά ??? Μα .... το να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι !!! Ας κάνουμε - λίγο πολύ, στο μέτρο που το επιτρέπει ο ελεύθερος χρόνος μας - ένα "κουράγιο" να ακούσουμε, αν όχι όλα, τουλάχιστον όσο μπορούμε περισσότερα τραγούδια από τους ομίλους και να τα ψηφίσουμε .... Όσο κι αν ο διαγωνισμός από ένα σημείο και μετά δεν μάς "διασκεδάζει" λόγω της .... "επαναληπτικότητας" της διαδικασίας του, ας .... βρούμε τις δυνάμεις, έστω και για μία ακρόαση των τραγουδιών που απομένουνε .... Αν μη τι άλλο, τόσοι και τόσοι αφανείς δημιουργοί, που έχουν στο συρτάρι τους αξιόλογα τραγούδια, και που, εκτός απ' τον διαγωνισμό του ΜΗ, δεν βρίσκουν άλλη ευκαιρία να τα προβάλουν σε λίγο παραπάνω κόσμο, το αξίζουν και με το παραπάνω .....  

     

     

     


    cineboy
    02.03.2010, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 02-03-2010 στις 15:07 έγραψε...

    "Ίσως θα έπερεπε να γίνεται μια "εκκαθάριση" από το MusicHeaven προτού οι συνθέσεις φτάσουν στα αυτιά μας, ίσως με τη βοήθεια κάποιας επιτροπής μουσικών... "

    Αν συνέβαινε τούτο, djmetronome, τότε .... να δεις τι γκρίνιες και τι παράπονα θα ξεπηδούσαν από παντού : "εεε, γιατί η επιτροπή έκοψε το δικό μου τραγούδι και προτίμησε το τραγούδι του αλλουνού, που είναι χάλια ??? μήπως επειδή ο καλλιτέχνης έχει κάποιο γνωστό του στην επιτροπή ???" κλπ κλπ κλπ ....

     

    "Και κατ' επέκταση, δημιουργεί και το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα - πάρα πολλά τραγούδια, άρα πολύς χρόνος για να ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός."

    Αυτό είναι, σίγουρα, πρόβλημα, όπως έχουμε πει και αλλού. Είναι, όμως, συγχρόνως και .... "ευλογία" !! Δεν είναι όμορφα να στέλνεις το τραγούδι σου στο διαγωνισμό και να ξέρεις ότι .... θα συμμετάσχει, ότι δεν θα σου το κόψουν και θα το δεις να αγωνίζεται σε κάποιον όμιλο ??? Κι αυτό είναι ένα από τα πολύ 'συν" του διαγωνισμού : Μπορούν να συμμετέχουν ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ και ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό. Αλλά συγχρόνως ... και από τα "πλην" του : Στο τέλος μαζεύονται πλήθος τραγούδια, με αποτέλεσμα οι ψηφοφόροι να βαριούνται τη διαδικασία κι έτσι να μειώνεται το ενδιαφέρον ....

    Η λύση σε όλα αυτά ??? Μα .... το να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι !!! Ας κάνουμε - λίγο πολύ, στο μέτρο που το επιτρέπει ο ελεύθερος χρόνος μας - ένα "κουράγιο" να ακούσουμε, αν όχι όλα, τουλάχιστον όσο μπορούμε περισσότερα τραγούδια από τους ομίλους και να τα ψηφίσουμε .... Όσο κι αν ο διαγωνισμός από ένα σημείο και μετά δεν μάς "διασκεδάζει" λόγω της .... "επαναληπτικότητας" της διαδικασίας του, ας .... βρούμε τις δυνάμεις, έστω και για μία ακρόαση των τραγουδιών που απομένουνε .... Αν μη τι άλλο, τόσοι και τόσοι αφανείς δημιουργοί, που έχουν στο συρτάρι τους αξιόλογα τραγούδια, και που, εκτός απ' τον διαγωνισμό του ΜΗ, δεν βρίσκουν άλλη ευκαιρία να τα προβάλουν σε λίγο παραπάνω κόσμο, το αξίζουν και με το παραπάνω .....

     

     

     



    Συμφωνώ με τον Κώστα και ήταν κάτι που ήθελα να αναφέρω εδω και καιρό....

    Η ανεξέλεγκτη είσοδος τραγουδιών προς ψηφοφορία που δεν ικανοποιούν έστω και κάποιες ελάχιστες προυποθέσεις, όχι μόνο δημιουργούν κάποια προβλήματα.....μαθηματικά σίγουρο είναι ότι θα καταλήξουν και εις βάρος κάποιων καλών τραγουδιών που δεν μπόρεσαν να περάσουν στον τελικό, αφού οι θέσεις προς είσοδο ακριβώς λόγω των πολλών τραγουδιών είναι περιορισμένες.

    Κλασσικό παράδειγμα στο 5ο γκρούπ...εαν ήταν λιγότερα τα τραγούδια που θα μπορούσε να είναι ..(υπήρχαν κάποια απαράδεκτα όπως και στα υπόλοιπα γκρούπ...)και να πέρναγαν στον τελικό 10-12 ,τότε ας πούμε ότι η Λουλουδένια που μου άρεσε αρκετά σαν τραγούδι..(και όχι μόνο εμένα...) τώρα θα ήταν στον τελικό.Δεν είναι κρίμα;

    Προσωπικά θα προτιμούσα κάθε γκρούπ να έχει λιγότερα, αλά ποιοτικότερα τραγούδια και να περνούν περισσότερα απο αυτά στον τελικό, παρά να έχει περισσότερα εκ των οποίων κάποια απο αυτά απλά δεν ακούγονται με τίποτε, παρ'όλα αυτά όμως καταλαμβάνουν μιά θέση απλά και μόνο λόγω συμμετοχής,μειώνοντας έτσι εκ των πραγμάτων το σύνολο των τραγουδιών που θα περάσουν στον τελικό.

    Τώρα θα μου πείτε τι είναι ποιοτικό και ποιός θα αποκλείει κάποια τραγούδια απο τον διαγνωνισμό καθώς επίσης και με ποιά κριτήρια....

    Γιά εμένα είναι απλά τα πράγματα.Θα πρέπει να υπάρχει μία επιτροπή μουσικών η οποία θα δίνει και το ΟΚ γιά την είσοδο τραγουδιών με απλά κριτήρια όπως για παράδειγμα.....1)Στοιχοιώδες κανόνες εγγραφής...δεν είναι δυνατόν να μην ακούω τίποτε και να υπάρχει τέτοιο τραγούδι σε γκρούπ όσο καλό και να είναι....2)Φάλτσοι χρησμοί!!!και μην μου πείτε ότι δεν μπορούν οι περισσότεροι απο εδω μέσα να καταλάβουν εαν μιά φωνή είναι η παραείναι φάλτσα, αφού και σε αυτό τον διαγωνισμό δυστυχώς έχουν υπάρξει τραγούδια τέτοια....3) Ξεχωριστή κατηγορία γιά καθαρά ορχηστρικά κομμάτια και διευκρίνηση ανάλογη στους όρους και στην μαρκίζα του διαγωνισμού......κ.λ.π

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 02-03-2010 17:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 02-03-2010 17:15 ]


    melanok
    02.03.2010, 17:20

    Παράθεση:

    Το μέλος gkravar στις 02-03-2010 στις 15:02 έγραψε...

    Δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό το διαγωνιστικό μέρος-αν λάβουμε υπ΄όψιν μας ότι αυτοί που τελικά ψηφίζουν είναι πολλοί λιγότεροι από αυτούς που συμμετέχουν σε μια οποιαδήποτε συζήτηση στο site. Το πιο σημαντικό είναι η προβολή της δουλειάς κάποιων νέων ή άγνωστων καλλιτεχνών σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.

    Το ερώτημα που θέτω είναι αν θα μπορούσε να ακούει τα τραγούδια  όλος ο κόσμος και όχι μόνον τα μέλη του site

    Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω για το τι είναι το πιο σημαντικό.

    Όσο για το ερώτημα, φαντάζομαι πως ο διαχειριστής το κάνει (και πολύ σωστά) για να αυξηθούν τα μέλη.


    PHILIPPOSSM
    02.03.2010, 19:57
    Εγώ πολύ απλά θα πω ένα πράγμα.... "Στείλε μου ΠΜ να σου δώσω 5 ψήφους" Λες και είναι το φεστιβάλ τραγουδιού της Θεσσαλονίκης αναλωνόμαστε.
    jorge
    02.03.2010, 20:53

    Παράθεση:

    Το μέλος melanok στις 02-03-2010 στις 17:20 έγραψε...

    Όσο για το ερώτημα, φαντάζομαι πως ο διαχειριστής το κάνει (και πολύ σωστά) για να αυξηθούν τα μέλη.

    Είναι καθαρά θέμα bandwidth. Ήδη με την έναρξη του διαγωνισμού έχουμε κληθεί να πληρώσουμε παραπάνω χρήματα, λόγω του όγκου της πληροφορίας που μεταδίδεται πλέον (μια απλή ακρόαση ενός ομίλου από έναν ακροατή, δεσμεύει πάνω από 160ΜΒ traffic). Αν αφήναμε και τους επισκέπτες να ακούνε, τότε απλά θα το ...σταματούσαμε όταν αντιλαμβανόμασταν οτι δεν είναι δυνατόν να καλύψουμε το υπέρογκο ποσό που θα μαζευόταν.


    cineboy
    02.03.2010, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 02-03-2010 στις 19:57 έγραψε...

    Εγώ πολύ απλά θα πω ένα πράγμα.... "Στείλε μου ΠΜ να σου δώσω 5 ψήφους" Λες και είναι το φεστιβάλ τραγουδιού της Θεσσαλονίκης αναλωνόμαστε.

    Δεν νομίζω ότι αναλωνόμαστε,αντίθετα εαν δεν συζητήσουμε εδω γιά καλύτερες διαδικασίες παρόμοιες στο μέλον που θα το συζητήσουμε;...εκτός και αν κάποιος πιστεύει ότι θα πρέπει να διοργανώσουμε την Eurovison του χρόνου γιά να έχουμε το διακίωμα να καλύτερεύσουμε όλοι μαζί τα πράγματα ,μετά απο ανθρώπινες συζητήσεις και ανταλαγές απόψεων.

    Αν ήταν έτσι ,ακόμα θα βρισκόμασταν στην εποχή των σπηλαίων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 02-03-2010 21:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 02-03-2010 21:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 03-03-2010 01:04 ]


    jorge
    03.03.2010, 00:14
    Μπράβο παιδιά, χρειάζεται αυτή η κουβέντα.
    gkravar
    03.03.2010, 11:49
    Ευχαριστώ για την απάντηση jorge.Για αυτό είπα αν είναι εφικτό επειδή δεν ξέρω καθόλου από αυτά τα πράγματα.
    Lampiris
    10.03.2010, 12:00

     

    Το μόνο λάθος πιστεύω είναι ότι κατά την διάρκεια της ψηφοφορίες μπορούμε να βλέπουμε τα αποτελέσματα.Νομίζω ότι έτσι επηρεάζονται πολλοί από τους άλλους και δεν κάθονται να ακούσουν τα υπόλοιπα τραγούδια.Ακούνε λίγο από αυτά που είναι στις πρώτες θέσεις και ψηφίζουν.Η Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να εμφανίζεται η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας για κάθε γκρουπ.