ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Κι έτσι ... φτάσαμε στον τελικό !!!

    kwstasagas
    15.03.2010, 01:49

    {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.whistling}Και στον τελικό θα γίνει .... μεγάλη μάχη !!! [γιατί, τι νομίζατε ότι θα γράψω {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}????]

     

    Βρε για πότε περάσανε τόοοοσοι μήνες .... προκήρυξη του διαγωνισμού, υποβολή συμμετοχών, κατάρτιση ομίλων ....

    Ακρόαση περίπου 250 τραγουδιών, σημειώσεις στο τετραδιάκι τύπου "το τάδε τραγούδι ξεχωρίζει στη μελωδία αλλά χωλαίνει στο στίχο", "άρτιο τραγούδι σε όλα τα επίπεδα", "αδύναμο τραγούδι" κλπ κλπ κλπ .... κι ύστερα η ψήφος .... και η προσπάθεια να είμαι δίκαιος, αλλά και επιεικής συνάμα ... και η προσπάθεια, όσο το δυνατόν, να μην αφήσω ούτε ένα τραγούδι χωρίς, έστω κι ένα, αστεράκι [αν και τελικά δεν τα κατάφερα .... μερικά τραγούδια - ευτυχώς όχι πολλά - τα άφησα χωρίς αστεράκι ... ] ....

    Αλλά, κυρίως, η προσπάθεια να μπω, έστω και λίγο, στην ψυχή, στον "ιδιαίτερο κόσμο" του δημιουργού του κάθε τραγουδιού, να ανιχνεύσω, όσο μπορώ περισσότερο, την αιτία και τη στιγμή [ελληνιστί timing] της εμπνεύσεώς του .... Αν μη τι άλλο, οι ανώνυμοι /αφανείς / εκτός δισκογραφικού κυκλώματος κλπ κλπ δημιουργοί - οι οποίοι στελέχωσαν τον παρόντα διαγωνισμό - το δικαιούνται κάτι τέτοιο, για να μην πω σε μεγαλύτερο βαθμό από τους διάσημους / επώνυμους κλπ κλπ δημιουργούς !!! "Γιατί έτσι??" θα με ρωτήσετε .... Μα, επειδή σε αυτούς τους δημιουργούς εντοπίζεται η αληθινή, η άδολη έμπνευση, ακόμη κι αν αυτή, τελικά, εκδηλωθεί με "άτεχνο" ή "αφελή" τρόπο. Όλοι αυτοί οι τραγουδοποιοί, συνθέτες, στιχουργοί κλπ κλπ, που δρούν στή "σκοτεινή και αθέατη πλευρά" της δημιουργίας, θα γράψουν το τραγούδι τους, το στίχο τους κλπ ΜΟΝΟ όταν θα νιώσουν την πραγματική ανάγκη να το κάνουν, κι όχι επειδή δεσμεύονται από κάποιο δισκογραφικό συμβόλαιο για να παραδώσουν Χ αριθμό τραγουδιών μέσα σε Ψ χρονικό διάστημα .....

    Και ακόμη περισσότερο : Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που, όσο το επέτρεπαν οι δυνάμεις μου κι ο ελεύθερος χρόνος μου, άκουσα τα τραγούδια των προκριματικών ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ. Δεν άφησα κανέναν όμιλο χωρίς ακρόαση και χωρίς ψήφο. Για μένα, ο διαγωνισμός εξακολουθούσε να έχει ενδιαφέρον και ομορφιά ακόμη και μετά τον αποκλεισμό του δικού μου τραγουδιού, που συμμετείχε στον 1ο όμιλο ......   

    Αυτά ως πρόλογος και ως προσωπικός "απολογισμός" από τα προκριματικά .... Φτάσαμε, λοιπόν, στον τελικό .... Έτσι, άνοιξα το τόπικ αυτό για να γράφουμε ό,τι θέλουμε σχετικά με τον τελικό : σκέψεις, εντυπώσεις, προβληματισμούς κλπ κλπ ....

    Καταρχήν, ΟΛΑ τα τραγούδια που περάσανε στον τελικό είναι άξια συγχαρητηρίων, μιας και κατάφεραν να ξεχωρίσουν ανάμεσα από τόσο πολλά τραγούδια και να προκριθούν. Προσωπικά, όμως, ο τρόπος βαθμολόγησής μου στον τελικό θα είναι αρκετά πιο αυστηρός σε σχέση με τον τρόπο βαθμολόγησής μου στα προκριματικά. Εμ, τελικός είναι αυτός, λογικό είναι να .... αυξηθούν οι απαιτήσεις και τα κριτήρια να γίνουν πιο αυστηρά ....