ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Metropolis. 4ήμερη εργασία ή Πτώχευση και δεν παίρνετε τίποτα.

    StavmanR
    25.04.2010, 09:05

    Το πρόβλημα των οικονομικών του ανθρώπου δεν είναι τα έσοδά του, αλλά ο συνδυασμός εσόδων-εξόδων. Όσα κι αν σσου πληρώνουν ως μεροκάματο, κι όσες μέρες κι αν εργαστείς σε όσες εργασίες παράλληλα κι αν το κάνεις, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Κι αυτό γιατί η ουσία του χρήματος είναι η συναλλαγή.

    Ο εσωτερικός ανταγωνισμός των ανθρώπων στις κοινωνίες που ενσιχύθηκε από το συλλογικό ανταγωνισμό ενδοκοινωνικών στρωμάτων, έχει δημιουργήσει ένα πολύπλοκο σύστημα δοσοληψιών.Το σημερινό μεροκάματο είναι πολλαπλάσιο εκείνου του 1980. Κι όμως, η γενιά του 1980 δεν είχε σημαντικό οικονομικό πρόβλημα σε σχέση με τη σημερινή.

    Η κοινωνία μας μοιάζει με έναν κύκλο από ανθρώπους που σφαλιαρίζει ο ένας τον άλλο, μέχρι να κλείσει. Αυξάνω την τιμή της τομάτας για να αυξήσω τα έσοδά μου. Εσύ αντίστοιχα, ανεβάζεις την τιμή του ενοικίου για να αγοράσεις την τομάτα μου. Ο άλλος ανεβάζει την τιμή της βενζίνης για να ενοικιάσει του σπίτι σου, που είναι καλύτερο από αυτό που ήδη ενοικιάζει κ.ο.κ. Κι επειδή αυτή η διαδικασία είναι πολυδιάστατη, θα μπουρούσαμε να την περιγράψουμε ως θίνη (τυφώνα), που όποιος βρίσκεται κοντά στην βάση καταπίνεται, καθώς αδυνατεί να ανταπεξέλθει στις απανωτές σφαλιάρες. Όσο παίρνει ενέργεια αυτός ο τυφώνας της σφαλιάρας, τόσο επιμηκύνεται και μεγαλώνουν οι αποστάσεις κορυφής και βάσης. Και η ενέργεια μεταφέρεται συνεχώς προς τα άνω. Εκεί που ήταν κάποτε ο ζητιάνος καταλήγει ο μεροκαματιάρης,  ο εργάτης. Εκεί που φτάνει ο εργάτης, καταντά ο μικροεπιχειρηματίας κ.ο.κ. Μεταφέρεται προς τα άνω η κατώτερη στάθμη επιβίωσης.

    Στη δεκαετία του 80' έγινε η παραγωγή της ταινίας Χαιλάντερ. Κανείς δεν πίστευε ότι αυτή η ταινία έχει κοινωνικές προεκτάσεις. Ο ανταγωνισμός της μορφής: 'στο τέλος θα μείνει μόνο ένας'... Δηλαδή στην ουσία ο ανταγωνισμός καθαυτός (δεν νοείται ανταγωνισμός της μορφής: μπορούμε να μείνουμε δύο).

    Λύση δεν αποτελεί η πολλαπλή εργασία, δηλαδή το να δουλεύει κανείς δύο και τρεις δουλειές. Αυτό απλά επιδεινώνει το πρόβλημα. Κι αν προσφέρει βραχυπρόθεσμη ανακούφιση, γεννά πολλαπλάσια προβλήματα για το αύριο. Καλύτερα να ζεις πιο φτωχικά, παρά να ζήσεις εξέγερση των ανθρώπων που δεν έχουν να φαν, αλλά κυρίως να θρέψουν τα παιδιά τους. Και από την άλλη, εξαναγκάζεσαι να μεγαλώσεις παιδιά που δεν γνώρισαν γονείς. Καλύτερα να μη γνωρίσουν το playstation 8 και τη σοκολάτα 'τάδε'.

    Σχετικά με την κάθε εταιρεία που απειλεί με πτώχευση, απλά κάθε σύμβαση όπως έγραψε ο stamg είναι συνήθως παραπλανητική. Οι περισσότερες εταιρείες σήμερα δεν κινδυνεύουν από πτώχευση της παλαιότερης μορφής, καθώς εισάγονται στο χρηματιστήριο. Αυτό σημαίνει πως τα έσοδά της δεν εξαρτώνται κυρίως από την εργασία των εργαζομένων, αλλά από μετοχοποιήσεις και ρευστοποιήσεις. Αυτό απλά σημαίνει ότι τα όποια βασικά έσοδα της επιχείρησης παίζονται σε τζόγο (χρηματιστήριο). Απλά κι όμορφα.

     

    "Είμαι εξάρτημα εγώ της μηχανής σας κι ο γιος μου τ' ανταλλακτικό

    Θα' μαι εντάξει μια ζωή στη δούλεψή σας, είμαι από άριστο υλικό."


    Για να θυμόμαστε τα τραγούδια 20ετίας...

     


    starg
    25.04.2010, 15:10

    Εγκρίνω και επαυξάνω.....
    Όσοι δεν είναι ικανοί ή επιδέξιοι να πεταχτούν στον Καιάδα, κι αν δεν έχουμε τέτοιο μπορούμε πάντα να δημιουργήσουμε....ένα Νταχάου ή ένα Γκουαντάναμο έστω, και γρήγορα παρακαλώ...
    Ακούς εκεί... που θα έρθει ο άλλος ... ο ανειδίκευτος, ο ακαμάτης, ο ανεπρόκοπος με το χαρτί της κακιάς ώρας να ζητήσει να ζει και αξιοπρεπώς....
    ούστ!!!
    στον Καιάδα γρήγορα....
    ρε που πάμε... τι μυαλά κουβαλάμε!!!!


    starg
    25.04.2010, 16:45

    Είπαμε...μόνο οι επιδέξιοι και οι ικανοί ...και οι ...ενάρετοι...(κατά Άνθιμο;) πρέπει να ζουν...
    Οι υπόλοιποι στον Καιάδα....
    Να δεις που κάτι μου θυμίζει όλο αυτό, κάποιος τα ξανάπε, αλλά δεν μου'ρχεται τώρα...{#emotions_dlg.confused1}
    Που θα πάει... άμα το θυμηθώ ξαναγράφω...!!!


    mpampalou
    25.04.2010, 17:42
    H κρίση δεν αποκαλύπτει μόνο τα όρια του "σάπιου" αυτού συστήματος αλλά και όλων αυτών που το στηρίζουν...και ότι είναι να χαθεί, ας χαθεί γι'αυτούς που το συντηρούν, και να βγουν κερδισμένοι ο λαός, και οι εργαζόμενοι...
    noizreduction
    25.04.2010, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 25-04-2010 στις 14:13 έγραψε...

     

    Όπως επίσης δε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο όλους όσους παίρνουν 600 ή 700, γιατί ανάμεσά τους βρίσκονται και πολλοί που δε διαθέτουν καμία ικανότητα ή γνώση και απλώς νομίζουν ότι με ένα χαρτί από μία σχολή της κακιάς ώρας θα φέρονται στα αφεντικά τους με τον ίδιο τρόπο που φέρονταν στον γονιό τους ή στον κάθε εργαζόμενο που το έπαιζαν επαναστάτες.

     



     

    Ποιος θα καθορισει ποιες σχολες ειναι της κακιας ωρας, ωστε να ξερουν και οι αποφοιτοι της να πεθανουν της πεινας και τελοσπαντων να μη προσπαθησουν να βγουν καν στην αγορα εργασιας;

     

    Και τελοσπαντων, για σενα, ποιες ειναι αυτες οι σχολες; Κατονομασε τις, εαν δε φοβασαι βεβαια!


    noizreduction
    29.04.2010, 14:46

    Κι απορω με το μελος harmonizer που ενω δε θελει να τον κατηγορουν για trolling, σε μια αμεση ερωτηση μου ( που τη βλεπετε ακριβως πιο πανω ) αποφευγει να απαντησει, παρολο που την εχω κανει ενω ηταν συνδεδεμενος κι απαντουσε παραλληλα και σε αλλο θεμα.

     

    Απο τη στιγμη που βλεπει σαν Ελληνας πολιτης πως υπαρχουν σχολες της κακιας ωρας και πως αυτες ευθυνονται για τη γενια των 700€, θα ηθελα να μου τις κατονομασει ωστε να εχουν δικαιωμα λογου και οι αποφοιτοι αυτων των σχολων.

     

    Που σε μεγαλο ποσοστο, ειτε απο απογοητευση προς το εγχωριο συστημα παιδειας, ειτε λογω του ανταγωνιστικου ( κι οχι ωφελιμα παιδαγωγικου ) χαρακτηρα των Πανελληνιων ( και Παγκυπριων αναλογα ), επελεξαν να δαπανησουν μια περιουσια σπουδαζοντας και ζωντας στο εξωτερικο κι αντι να κατσουν εκει, να ερθουν πισω στη ψωροκωσταινα να προσφερουν.

    Σιγουρα υπαρχει ενα μικρο ποσοστο που ειχε την οικονομικη δυνατοτητα ( αλλα οχι και τη πνευματικη ) να παει σε μια καλη ιδιωτικη σχολη/κολλεγιο και να κανει τη δουλεια του, ή να επιλεξει καποιο τομεα ( κυριως περι υγειας ) σε μια χωρα του πρωην ανατολικου  μπλοκ και πληρωνοντας να αποκτησει καποιο πτυχιο.

     

    Ομως υπαρχουν τοσοι αλλοι κλαδοι ( περα της υγειας ) φιλε harmonizer που πηγαν σε αυτες τις σχολες, πληρωσαν για την εκπαιδευση τους και γυριζοντας στην Ελλαδα βλεπουν τον Ελληναρα, τον Ψωροπερηφανο, αυτον που με τη νοοτροπια και το φακελακι του εβγαλε αχρηστους πολιτικους αρχοντες που εφεραν την Ελλαδα οπως ειναι, να τους κανει κριτικη επειδη αναζητουν τα εργασιακα τους δικαιωματα και θελουν να προσφερουν στην πατριδα τους!

    Κι εγω ειμαι ενας απο αυτους τους Ψωροπερηφανους Ελληναραδες, γιατι πρεπει να λεμε και του στραβου το δικιο μερικες φορες!

     

    Κατονομασε μου λοιπον, εφοσον ξερεις να ζεις με 100-200-300€ το μηνα, ποιες σχολες ειανι αυτες που τις χαρακτηριζεις ως "της κακιας ωρας"! Οχι, γιατι σε πειραξε οταν σε ειπα trolling....


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-04-2010 14:47 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-04-2010 14:49 ]


    noizreduction
    30.04.2010, 23:57

    Οχι, δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντας οποτε θες, αλλα καλο ειναι οποτε απαντας να απαντας πληρως κι επαρκως! Ποσο μαλλον να σεβεσαι το συνομιλητη σου και να μην συμπεριφερεσαι σαν troll.

    Κι οχι, το Φυσικο Αθηνων δεν ειναι μια τετοια σχολη, οπως δεν ειναι ολες οι ιδιωτικες σχολες σαν κι αυτη!

     

    Η ερωτηση παραμενει, γιατι εσυ μου παραθετεις ενα βιντεο το οποιο δε νομιζω πως εκφραζει ολους τους αποφοιτους σχολων ( δημοσιων και ιδιωτικων ).

     

    Παράθεση:

    Ποιος θα καθορισει ποιες σχολες ειναι της κακιας ωρας, ωστε να ξερουν και οι αποφοιτοι της να πεθανουν της πεινας και τελοσπαντων να μη προσπαθησουν να βγουν καν στην αγορα εργασιας;

     

    Και τελοσπαντων, για σενα, ποιες ειναι αυτες οι σχολες; Κατονομασε τις, εαν δε φοβασαι βεβαια!

     

    Περιμενω harmonizer. Γιατι εσυ καταδικασες ολους οσους θελουν να μπουν στην αγορα εργασιας και θελουν να ζησουν ( ω μα τι λαθος, κατα τη γνωμη σου ) με μισθο πανω απο 700€!

     

    Εαν συνεχισεις παντως να συμπεριφερεσαι ετσι, θα κανω παρατηρηση για trolling ( εαν δε το εχει δει ηδη καποιος mod/admin ).


    noizreduction
    01.05.2010, 00:38

    Βασικα τα posts σου ειναι τοσο λιτα, τοσο μικρα και τοσο ανευ επιχειρηματων, που ειναι δυσκολο μεσα στη γενικολογια τους να περιμενεις να κανω υποθεσεις για το που αναφερεσαι.

     

    Παρολαυτα περιμενω μια απαντηση harmonizer. Το ερωτημα παραμενει! Μηπως φοβασαι τις αντιδρασεις;

     

    Εαν δε μπορεις να το κανεις, πες το...Εξαλλου το trolling το εμαθες μια χαρα τοσο καιρο!


    noizreduction
    01.05.2010, 22:59

    Παρολο που μ'αρεσει ο τροπος που υπεκφευγεις απο την ερωτηση μου, δε θα μπω στη διαδικασια παραπλανησης που θελεις.

     


    Η ερωτηση παραμενει και καθε φορα που τιθεται, δειχνει τηνα δυναμια σου να διαχειρστεις την αποψη σου:

     

    Παράθεση:

    Ποιος θα καθορισει ποιες σχολες ειναι της κακιας ωρας, ωστε να ξερουν και οι αποφοιτοι της να πεθανουν της πεινας και τελοσπαντων να μη προσπαθησουν να βγουν καν στην αγορα εργασιας;


    Και τελοσπαντων, για σενα, ποιες ειναι αυτες οι σχολες; Κατονομασε τις, εαν δε φοβασαι βεβαια!

     

    Μια απαντηση φιλε harmonizer. Μη φοβασαι, εκανες την αρχη λεγοντας πως εσυ, σαν Ελληναρας, μπορεις να ξεχωρισεις ποιοι εργαζομενοι εχουν αξια πτυχια και ποιοι οχι. Λυσε μου, λοιπον την απορια.

    Γιατι και το trolling καλο ειναι, ομως οταν σε ξεμπροστιαζουν, δε ξερεις ακριβως πως πρεπει να αντιδρασεις!

     

     

     

     

    ( η απαντηση στη δικη σου ερωτηση ειναι πως το Φυσικο Αθηνων δε μπορει να "χτυπησει"  σχολες με κυρος στις θετικες επιστημες σε Αμερικη κι Ευρωπη, μπορει ομως να βγαλει αξιους πτυχιουχους που θα οδευσουν σε αυτα τα πανεπιστημια για μεταπτυχιακες σπουδες. Κι γιατι οχι, διδακτορικες.. ).


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-05-2010 23:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-05-2010 23:01 ]


    jorge
    02.05.2010, 02:15
    Έλα παιδιά, ας τελειώσουμε τη μεταξύ σας αντιπαράθεση και ας επικεντρωθούμε στο θέμα...
    noizreduction
    02.05.2010, 03:21

    Το θεμα ειναι πως καποιος που συμμετεχει στη συζητηση εθεσε καθαρα θεμα διαχωρισμου μεταξυ των εργαζομενων, αναλογα με το πτυχιο που εχουν και τι οικονομικες απαιτησεις θα επρεπε να ειχαν!

     

    Και η ερωτηση μου ηταν, ποιες σχολες ειναι αυτες που, κατα τη γνωμη του, δεν θα πρεπει οι αποφοιτοι τους να διεκδικουν τους ιδιους μισθους με τους υπολοιπους συναδελφους τους ( που ειχαν την τυχη να σπουδασουν καπου...καλυτερα ).

     

    Γιατι με βαση αυτη τη λογικη θα μπορουσε ο εργοδοτης οχι μονο 700€ να μη δινει, αλλα να κατεβει και πιο κατω απο το βασικο μισθο, με τη δικαιολογια του...φτηνου πτυχιου!

     

    Κι ολα αυτα ξεκινανε απο το γεγονος πως το ιδιο μελος ( κατι που σε εκνευρισε και σενα jorge ) βρισκει αυτονοητο το να επιβιωσει μια οικογενεια με 700€ ή με το ( υποχρεωτικο απο τον εργοδοτη ) δικαιωμα της 4μερης απασχολησης, αλλιως.....απολυση!

     

    Δεν ειναι λογικη λοιπον η ερωτηση μου;Αλλα αντι να λαμβανω απαντηση, βλεπω πως το γυρναμε απο εδω κι απο εκει..Σαν τους πολιτικους, οταν θελουν να αποφυγουν αληθειες ή πραγματα που προκαλουν!

     

     


    noizreduction
    02.05.2010, 12:55

    Παράθεση:
    Όπως επίσης δε μπορούμε να αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο όλους όσους παίρνουν 600 ή 700, γιατί ανάμεσά τους βρίσκονται και πολλοί που δε διαθέτουν καμία ικανότητα ή γνώση και απλώς νομίζουν ότι με ένα χαρτί από μία σχολή της κακιάς ώρας θα φέρονται στα αφεντικά τους με τον ίδιο τρόπο που φέρονταν στον γονιό τους ή στον κάθε εργαζόμενο που το έπαιζαν επαναστάτες.

     

    Παράθεση:
    Προσωπικά δε θα με πείραζε η εργασία 4 ημερών.

     

    Παράθεση:
    Θα δουλεύουν 4 ημέρες και θα πληρώνονται για 4 ημέρες; Αυτό δεν ακούγεται και τόσο άσχημο. Για την ακρίβεια, στο εξωτερικό πολλοί το ζητούν από μόνοι τους ώστε να επιδοθούν και σε άλλα πράγματα.

     

    Παράθεση:
    Η εργασία των 4 ημερών είναι όλο και πιο συνηθισμένη στο εξωτερικό, όπου μπορούν να τη ζητήσουν και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι. Αυτό για να μπορέσουν να επιτύχουν κάποιες προσωπικές τους επιδιώξεις, όπως να σπουδάσουν, να αφωσιωθούν περισσότερο στην οικογένειά τους, να ασχοληθούν με κάποιο προσωπικό χόμπυ. Αυτά βέβαια σε κοινωνίες όπου και οι άνθρωποι δεν κοιτάνε μόνο πως θα μαζέψουν χρήμα (βλέπε πχ τους εκπαιδευτικούς που τρέχουν και στα ιδιαίτερα) αλλά και πως θα παραμείνουν άνθρωποι. Για το θέμα υπάρχει και σχετικό case study του HBR.

     

    Νομιζω πως δεν εχω την αναγκη να απαντησω περα απο τις παραθεσεις των λεγομενων σου σε προηγουμενα σου posts στο ιδιο θεμα!

     

    Οχι, γιατι εγω ειμαι αυτος που διεστρεβλωνει τα λεγομενα σου!

     

    Κι οχι οι συνομιλητες σου που λογικο ειναι να πεσουν πανω σου και να σου θεσουν ερωτησεις:

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 22-04-2010 στις 18:21 έγραψε...

     

     

    Εσένα που δε σε πειράζει τράβα δούλεψε 4 μέρες. Για όλους εμάς οι 4 μέρες σημαίνουν 600 Ευρώ έναντι των 750. Έχεις προσπαθήσει ποτέ να ζήσεις μόνος σου με 750 και 600 ευρώ;;; Δε σου λέω καμιά κατάσταση του τύπου μάνα με παιδί. Απλά μόνος σου, εσύ για 'σένα, με 600 ευρώ.

     

    Και βεβαια, στο επομενο post του αποδεικνυει πως τελικα δεν μπορεις να απαντησεις σε καμια ερωτηση:

     

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 22-04-2010 στις 21:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 22-04-2010 στις 19:34 έγραψε...

    Όταν κάποιος μένει με την οικογένειά του, παίρνει 1300+ καθαρά από το δημόσιο, και πηγαίνει να κτυπήσει τις ωρομισθίες για να πάρει καινούριο αυτοκίνητο ή να πάει διακοπές σε εξωτικούς περιορισμούς και παρακάμπτει τους άνεργους που περιμένουν στην ουρά, τότε ναι, είναι πρόκληση να καμαρώνει για τις διακοπές του.

    Το αν κάποιος μένει μόνος του με 600 ευρώ κρίνεται κατά περίπτωση, γιατί αν κάποιοι έχουν δίκιο να αγωνιούν για τις αποδοχές τους, άλλοι τόσοι δεν έχουν.



     

    Δεν απάντησες



     

     

    Οποτε επανερχομαι και στη δικη μου ερωτηση που εσκεμμενα προτιμας να μην απαντας.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-04-2010 στις 18:48 έγραψε...

    Και τελοσπαντων, για σενα, ποιες ειναι αυτες οι σχολες; Κατονομασε τις, εαν δε φοβασαι βεβαια!

     

    Δεν προκειται να αντιπαραθεσω κατι, διοτι στην ουσια δεν υπαρχει καποιος διαλογος αλλα μια συνεχομενη προσπαθεια απο μερους σου να αποπροσανατολισεις τη συζητηση αποφευγωντας καιριες ερωτησεις!

     

     

    Χαιρομαι που δεν απαντας...μ'αρεσει το trolling που δε ξερει τι να κανει...

     


    noizreduction
    02.05.2010, 18:20

    Δεν πειραζει harmonizer. Η απουσια απαντησης σου σε μια τοσο απλη ερωτηση οσο η δικη μου, δειχνει πως δεν μπορεις να στηριξεις την αποψη σου.

    Οσο για το ενα βιντεο που παρεθεσες, προφανως δεν προκειται για απαντηση! Αλλα μεσα στο δικο σου μυαλο, θεωρεις πως εξυπηρετει ενα ειδος απαντησης!

     

     

    Καλη συνεχεια στο trolling σου. Καλυπτηκα απο την ανυπαρξια ευγενειας σου και αποπροσανατολισμου σε καθε θεμα που συμμετεχεις!

    Δημοσιως δηλωνω στους υπευθυνους mod και στον admin πως σαν μελος θεωρω τον harmonizer, troll. Ελπιζω να προσεξουν στο μελλον τα posts του και να κρινουν εαν αξιζει να ειναι μελος μιας κοινοτητας που στηριζεται στον ορθο διαλογο κι οχι στη προσωπικη λασπολογια!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-05-2010 18:24 ]


    noizreduction
    02.05.2010, 19:14

    Δεν εχω κανενα λογο harmonizer. Σε προειδοποιησα για τη δημοσια αναφορα στην περιπτωση που δε θα μου απαντουσες! Κι εσυ δε το επραξες!

     

    Λοιπον, τερμα απο εμενα. Γιατι στο εξωτερικο λενε "don't feed the troll".

     

    Καλη ανυπαρξια! Ευχομαι απλως οι mods να προσεξουν τις παρεταιρω κινησεις σου, γιατι τα trolls ειναι επικινδυνα για οποιοδηποτε forum! Και κατ'επεκτασιν τα μελη τα οποια θα μπουν στη διαδικασια να σου δωσουν υπαρξη!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-05-2010 19:15 ]


    noizreduction
    03.05.2010, 00:48

    Ο,τι πεις..

    Ελπιζω καποιος admin/mod να επιληφθει της καταστασεως και των προσβολων του μελους harmonizer.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-05-2010 00:48 ]


    jorge
    03.05.2010, 01:17
    Παρακάλεσα για κάτι, αλλά δεν με ακούσατε, με αποτέλεσμα να έχετε καταστρέψει εντελώς το συγκεκριμένο θέμα συζήτησης. Τι να πω ρε παιδιά...
    noizreduction
    03.05.2010, 01:51

    Δεκτο.

     

    Ζητω συγνωμη.


    StavmanR
    04.05.2010, 12:34

    Αν το καλοσκεφτείτε το "harmonizer" με το "noise reduction" είναι δύο πλύ καλά εφφέ που σε συνδυασμό μπορούν να δώσουν όμορφα αποτελέσματα. Το ένα καθαρίζει και το άλλο προσθέτει αρμονικές.