ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Αίσχος!!!Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης εξώφυλλο στο Δίφωνο Απριλίου!

    gikostas
    26.03.2010, 12:31

    Πρίν λίγη ώρα πέρασα από ένα περίπτερο για να πάρω μια εφημερίδα και η ιδιοκτήτρια με ενημέρωσε πως έχει κυκλοφορήσει το νέο Δίφωνο.Το αγοράζω κάθε μήνα ,εδώ και αρκετα χρόνια.Με το που πέφτει το μάτι μου στο εξώφυλλο δεν το πίστευα.Ο κύριος Χατζηγιάννης που έχει καεί από την υπερπροβολή των Μ.Μ.Ε με μόνο στόχο το κέρδος,να φιγουράρει στο εξώφυλλο του Διφώνου.Θα αποφύγω τους χαρακτηρισμούς για την ιδέα αυτή του περιοδικού,αλλά τόσο καιρό νόμιζα πως αντιπροσώπευε και προωθούσε άλλου είδους καλλιτέχνες.Μάλλον είχα λάθος.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 26-03-2010 18:08 ]


    Gz
    26.03.2010, 14:40
    Εδω και αρκετο καιρο παιζει και στο ραδιοφωνο του Διφωνου(και για αυτο το εχω κοψει και το περιοδικο και το ραδιοφωνο εδω και καιρο). Μαλλον παει να πλασαριστει ως "εντεχνος" τωρα τελευταια, απο τα μεσα. Το ξεπουλημα σε ολο του το μεγαλειο... Δυστυχως αυτη τη μουσικη υποκουλτουρα εχουμε καταντησει να εχουμε...
    noizreduction
    26.03.2010, 20:02

    Προσωπικα ποτε δε βρηκα το Διφωνο κατι παραπανω απο ενα εμπορικο περιοδικο που προοριζοταν για "παραλληλο" target group. Το οποιο target group το πρωι ακουγε Μαλαμα και Ιωαννιδη και το βραδυ Χατζηγιαννη και Οικονομοπουλο ( τυχαια μιξη ).Βεβαια οχι σε μεγαλο ποσοστο, ομως τα ανοιγματα που εκανε κατα καιρους σκοπους ειχαν την επιβιωση του σε αλλα μεγαθηρια του χωρου..Τι να κανουμε, ειναι αδυσωπητη η επιχειρηματικη βλεψη...

    Για οσους αντιληφθηκαν τωρα πως απλως προκειται για ακομα ενα περιοδικο στον ελληνικο περιοδικο τυπο, καλως τα δεκτηκαν {#emotions_dlg.biggrin}


    spiroos
    26.03.2010, 21:07

    "Θα αποφύγω τους χαρακτηρισμούς για την ιδέα αυτή του περιοδικού,αλλά τόσο καιρό νόμιζα πως αντιπροσώπευε και προωθούσε άλλου είδους καλλιτέχνες.Μάλλον είχα λάθος."

    Δηλαδή 15 χρόνια το περιοδικό σας παραπλανούσε μάλλον...πρέπει να είναι πολύ έξυπνο για να την πατήσετε έτσι...

    Λοιπόν, επειδή θα αρχίσει ο χορός των αναθεματισμών, θέτω από την αρχή  προβληματισμούς:

    α. πόσα εξώφυλλα του περιοδικού όλα αυτά τα ΄χρόνια παρέκκλιναν από την πορεία -δεν μιλάω για το μέσα, μιλώ μόνο για τα εξώφυλλα

    β. ποια είναι η πορεία του Χατζηγιάννη (βλ. συνεργασίες με ανθρώπους που τόσα χρόνια είναι το Δίφωνο και ακούν οι αναγνώστες του)

    γ.  ποιος ο ρόλος του στο ελληνικό τραγούδι τα τελευταία 10 χρόνια και αν έχει λόγο να έχει λόγο (ως εκπρόσωπος της ελληνικής ποπ σκηνής

    δ. η σύγκρισή του με εκπροσώπους της ελληνικής ποπ πχ. Στάθη Δρογώση κ.ά

    ε. ΤΙ λέει στη συνέντευξη (κρίνατε πριν διαβάσετε) 

    Δεν υπερασπίζομαι το Δίφωνο επειδή εμπλέκομαι σε αυτό. Υπερασπίζομαι την επιλογή του Χατζηγιάννη όπως ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ το περιοδικό για την επιλογή των ΟΝΙRAMA πριν καιρό, Καμία σχέση οι δυο τους.

    Ψύχραιμα, αν θέλετε, να το συζητήσουμε.

     

     


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-03-2010 21:08 ]


    PHILIPPOSSM
    26.03.2010, 21:20
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον spiroos.... Δεν κατάλαβα, γιατί όχι ο Χ"γιαννης; Αποδείξτε μου ότι είναι κακός και άφωνος, όπως είναι πάρα πολλοί από αυτούς που κατά καιρούς φιλοξενεί το Διφωνο, και τότε βλέπουμε και νομίζω ότι είμαστε όλοι νοήμονες άνθρωποι και ξέρουμε από μουσική και δεν είναι δυνατόν να μας επηρεάζουν διάφορα/οι που δήθεν δεν γουστάρουν τον κάθε Χ"γιαννη και το παίζουν κουλτουριάρηδες ( προς θεού καμιά μομφή στον gikostas) απλά το αναφέρω γιατί βρήκα ευκαιρία.
    kwstasagas
    26.03.2010, 23:05

    Χμμμ ... κυκλοφόρησε το καινούριο ΔΙΦΩΝΟ ??? Μού θυμίζει τις παλιές καλές εποχές, που καμιά δεκαριά μέρες πριν μπει ο μήνας βρισκόταν στο περίπτερο [εκείνη την εποχή έπρεπε να το αγοράσεις άμεσα επειδή εξαντλούταν .... ] .....

    Φυσικά δεν συμφωνώ με την επιλογή του Χατζηγιάννη για εξώφυλλο ..... Όμως ..... θα το αγοράσω το περιοδικό !!! Όχι, βέβαια, για το εξώφυλλο και τη συνέντευξη με τον Χατζηγιάννη ... Αλλά ... ξέρω ότι στη στήλη της ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗΣ όλο για κάποιον δίσκο καινούριου ή άγνωστου καλλιτέχνη θα διαβάσω που θα μού κινήσει το ενδιαφέρον ..... Όλο και κάποια - έστω, περιορισμένη σε μια δυο στήλες - συνέντευξη κάποιου "μη διάσημου" θα υπάρχει !!! Να, πριν μερικά τεύχη είχα διαβάσει τη συνένετυξη του νεοεμφανιζόμενου τραγουδοποιού ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΡΣΙΟΥΜΗ !!! Μπορεί η συνέντευξη να διαρκούσε .... μόλις μισή σελίδα, αλλά ευχαριστήθηκα με τις ουσιώδεις και συγκινητικές απαντήσεις που έδωσε ο καλλιτέχνης  .... Κάτι παρόμοιο συνέβη και με τη συνέντευξη του Κατερινιώτη τραγουδοποιού ΑΛΕΞΗ ΚΑΡΑΒΕΡΓΟΥ, στην οποία παρουσιάσθηκε το δισκογραφικό του ντεμπούτο ..... Γι' αυτά τα "μικρά - μικρά" αξίζει το ΔΙΦΩΝΟ ....... Και, να σάς πω την αλήθεια, αυτός είναι και ο βασικός λόγος που συνεχίζω να αγοράζω το περιοδικό [ε, εντάξει, μια συνήθεια τόσων χρόνων είναι δύσκολο να κοπεί, από τότε που κυκλοφόρησε το πρώτο τεύχος δεν μου 'χει ξεφύγει ούτε ένα τεύχος]. Για παράδειγμα, μπορεί μεν το τεύχος Φεβρουαρίου [αρ. 168] όποτε το ξεφύλλιζα να έπεφτα συνέχεια στη Χαρούλα Αλεξίου, πλην όμως ..... ωωωωπ, να στη στήλη της δισκοκριτικής [σελ. 92 - 93] η παρουσίαση ενός δίσκου που μού κίνησε το ενδιαφέρον και με έκανε να αναλογιστώ ότι "κάτι συμβαίνει εδώ" : "Ηλίας Βαμβακούσης - Παυλίνα Κωνσταντοπούλου : Είμαι ζεν και με ταράζεις" [yafka records] .... Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα, αλλά ας μείνω σε αυτά .........  

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 26-03-2010 23:10 ]


    freakhood
    26.03.2010, 23:42

    Περιμένατε να κυκλοφορήσει το Δίφωνο με το ζώο στο εξώφυλλο για να καταλάβετε τι ρόλο παίζει?

    Τα έχουμε ξαναπεί. Να μην τα ξαναλέμε.


    gikostas
    26.03.2010, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 26-03-2010 στις 21:20 έγραψε...

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον spiroos.... Δεν κατάλαβα, γιατί όχι ο Χ"γιαννης; Αποδείξτε μου ότι είναι κακός και άφωνος, όπως είναι πάρα πολλοί από αυτούς που κατά καιρούς φιλοξενεί το Διφωνο, και τότε βλέπουμε και νομίζω ότι είμαστε όλοι νοήμονες άνθρωποι και ξέρουμε από μουσική και δεν είναι δυνατόν να μας επηρεάζουν διάφορα/οι που δήθεν δεν γουστάρουν τον κάθε Χ"γιαννη και το παίζουν κουλτουριάρηδες ( προς θεού καμιά μομφή στον gikostas) απλά το αναφέρω γιατί βρήκα ευκαιρία.

    PHILIPPOSSM εγώ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα.Δεν τον κρίνω ούτε για την φωνή του,ούτε για τις γνώσεις του πάνω στην μουσική.Σίγουρα είναι καλύτερος από εμένα.Μπορώ να τον κρίνω όμως για την στάση του όλα αυτά τα χρόνια και τον τρόπο που διάλεξε να προωθήσει το είδος που υπηρετεί.Και η Άννα Βίσση δεν είναι άφωνη αλλά δεν μπορώ να την φανταστώ εξώφυλλο στο Δίφωνο.Όπως έγραψα και στην κυρία Πελεβάνη,αγοράζοντας το Διφωνο σήμερα αισθάνθηκα σαν κοριτσάκι στα 16 που πήρε την Σουπερ Κατερίνα γιατί έχει εξώφυλλο το απόλυτο μουσικό είδωλο.Επίσης θα αναφέρω και άλλο ένα παράδειγμα.Και η κυρία Μανωλίδου έχει τρομερές γνώσεις και σπουδές πάνω στην μουσική αλλά επέλεξε να την γνωρίσουμε μεσα από άλλα πράγματα.Τό ίδιο νομίζω έκανε και ο κύριος Χατζηγιάννης.Διαφημήσεις cosmote,πρώτος στα play list των ραδιοφωνικών σταθμών,τηλεοπτικά βραβεία και άλλα πολλά.Νομίζω κάηκε από την υπερπροβολή.Anyway δεν θα παιθάνουμε κι'όλας.ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ λοιπόν.


    Despinis
    27.03.2010, 00:48

    Να σας πω την αλήθεια...δεν είμαι καθόλου του Διφώνου και δεν το παίρνω τόσο συχνά πια, θεωρώ μάλιστα ότι παλαιότερα ήταν πιο ιδιαίτερο....Υπάρχουν και αναφορές ή παρουσιάσεις πραγματικά ξεχωριστών περιπτώσεων καλλιτεχνών.... όχι ότι δεν με ξένισε τώρα αυτό αλλά τέλος πάντων..τι να πει κανείς....

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 27-03-2010 02:16 ]


    gikostas
    27.03.2010, 08:03

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 26-03-2010 στις 21:07 έγραψε...

    "Θα αποφύγω τους χαρακτηρισμούς για την ιδέα αυτή του περιοδικού,αλλά τόσο καιρό νόμιζα πως αντιπροσώπευε και προωθούσε άλλου είδους καλλιτέχνες.Μάλλον είχα λάθος."

    Δηλαδή 15 χρόνια το περιοδικό σας παραπλανούσε μάλλον...πρέπει να είναι πολύ έξυπνο για να την πατήσετε έτσι...

    Λοιπόν, επειδή θα αρχίσει ο χορός των αναθεματισμών, θέτω από την αρχή  προβληματισμούς:

    α. πόσα εξώφυλλα του περιοδικού όλα αυτά τα ΄χρόνια παρέκκλιναν από την πορεία -δεν μιλάω για το μέσα, μιλώ μόνο για τα εξώφυλλα

    β. ποια είναι η πορεία του Χατζηγιάννη (βλ. συνεργασίες με ανθρώπους που τόσα χρόνια είναι το Δίφωνο και ακούν οι αναγνώστες του)

    γ.  ποιος ο ρόλος του στο ελληνικό τραγούδι τα τελευταία 10 χρόνια και αν έχει λόγο να έχει λόγο (ως εκπρόσωπος της ελληνικής ποπ σκηνής

    δ. η σύγκρισή του με εκπροσώπους της ελληνικής ποπ πχ. Στάθη Δρογώση κ.ά

    ε. ΤΙ λέει στη συνέντευξη (κρίνατε πριν διαβάσετε)

    Δεν υπερασπίζομαι το Δίφωνο επειδή εμπλέκομαι σε αυτό. Υπερασπίζομαι την επιλογή του Χατζηγιάννη όπως ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ το περιοδικό για την επιλογή των ΟΝΙRAMA πριν καιρό, Καμία σχέση οι δυο τους.

    Ψύχραιμα, αν θέλετε, να το συζητήσουμε.

     

     


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-03-2010 21:08 ]



     

    Spiroos δεν είναι τα 15 χρόνια.Παρατήρησα αλλάγες στο περιοδικό από την αλλάγη διοίκησης.Όταν πέρασε δηλαδή στον όμιλο Γιαννίκου.Είχα ξαναγράψει στο MH γι'αυτό.Εδώ δεν κρίνω την συνέντευξη του καλλιτέχνη αλλά την ιδέα του περιοδικού.Αναμφισβήτητα ο κύριος Χατζηγιάννης λέει αυτά που πιστεύει και καλώς κάνει.Βέβαια και η κυρία Πελεβάνη λέει ''για εμάς  στο Δίφωνο ο Χατζηγιάννης είναι το άκρο μας,το όριό μας και μας αρέσει κάποιες φορές να παίζουμε με αυτά''.Αρα γνώριζε με ποιόν καλλιτέχνη  έχει να κάνει,αν και νομίζω πως εδώ ξεπέρασε τα όρια.Τέλος θα πω πως είναι σεβαστο κάθε επιχηρειματίας να αποζητά το κέρδος,και να προωθεί τα προιόντα του.Με λίγα λόγια όποιος κάνει δίσκο στην Lyra θα διαφημίζεται από το ALTER,θα έχει εξώφυλλά στο Δίφωνο και θα παίζει και στο Δίφωνο 96.6.Να δω τον Χατζηγιάννη στη LYRA και τίποτα άλλο.


    Giorgos_arazei
    27.03.2010, 12:07

    Οχι αλλο Χατζηγιαννη, οχι αλλο Πλουταρχο, οχι αλλο Πεγκυ Ζηνα, οχι αλλο Βασιλη Παπακωνσταντινου, οχι αλλο Χαρις Αλεξιου, ΚΑΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.

    Θελουμε νεους ανθρωπους, με ονειρα αγνα, νεους καλλιτεχνες! Ελεος πια με τον στρατευμενο Τυπο! Ξυπνατεεεεε! {#emotions_dlg.sleep1}


    spiroos
    27.03.2010, 14:05

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 26-03-2010 στις 23:42 έγραψε...

    Περιμένατε να κυκλοφορήσει το Δίφωνο με το ζώο στο εξώφυλλο για να καταλάβετε τι ρόλο παίζει?

    Τα έχουμε ξαναπεί. Να μην τα ξαναλέμε.



    Ο χαρακτηρισμός που δίνετε είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για δημόσιο λόγο. Ντροπή σας.


    PHILIPPOSSM
    27.03.2010, 14:23

    Ο σοφός λαός λέει: "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

    Όλοι μπορούμε να κρίνουμε άτομα και καταστάσεις αλλά οι χαρακτηρισμοί δείχνουν και την παιδεία του καθενός...


    Despinis
    27.03.2010, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 27-03-2010 στις 12:07 έγραψε...

    Οχι αλλο Χατζηγιαννη, οχι αλλο Πλουταρχο, οχι αλλο Πεγκυ Ζηνα, οχι αλλο Βασιλη Παπακωνσταντινου, οχι αλλο Χαρις Αλεξιου, ΚΑΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.

    Θελουμε νεους ανθρωπους, με ονειρα αγνα, νεους καλλιτεχνες! Ελεος πια με τον στρατευμενο Τυπο! Ξυπνατεεεεε! {#emotions_dlg.sleep1}



    Έτσιιιιιιιιιιιιιιι!! ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ ΠΙΑ!!


    despinakontogianni
    27.03.2010, 17:03

    Δεν κατάλαβα, μουσικό έντυπο δεν είναι; Πρέπει να είναι πολύπλευρο γι' αυτό και παρουσιάζει και πράγματα που σ' άλλους αρέσουν και σ' άλλους δεν αρέσουν. Το αν προβάλλει ή όχι νέα μουσικά ταλέντα κι αν κάνει ανάλωση μόνο των παλαιών αξιών δε νομίζω πως είναι λόγος για να παίρνουμε κεφάλια.

    Όποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και τα e-mails. Τους στέλνετε και λέτε τη γνώμη σας.

    (Συμφωνώ με spiroos και PHILIPPOSSM)

     

    Υ.Γ. Το forum δε φαντάζομαι πως δημιουργήθηκε για να εκφράζουμε την αγανάκτηση, την εμπάθεια, το θυμό κλπ προς συγκεκριμένους καλλιτέχνες μ' αυτόν τον τρόπο κι εγώ, προσωπικά, πιστεύω πως οι περισσότεροι το βλέπουν σαν έναν τρόπο εκτόνωσης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 27-03-2010 17:17 ]


    Despinis
    27.03.2010, 19:18

    Συμφωνώ για τους άσχημους χαρακτηρισμούς και την εμπάθεια, ούτε εμένα μου αρέσει αυτό το φαινόμενο εδω πέρα....

    Υπάρχει όμως θυμός για το Δίφωνο , γιατί όχι δηλαδή??? και πολύ δικαιολογημένος μάλιστα, γιατί  βλέπουμε παντού να κυριαρχούν τα ίδια πρόσωπα σαν κατεστημένο ακόμα και σε περιοδικά που έχουν υποτίθεται μία άλλη αισθητική και γούστο...πρέπει να μιλάμε για ό,τι μας ενοχλεί καμιά φορά και γιατί όχι και σε πρόσωπα που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν με τη δουλειά τους το καλό ελληνικό τραγούδι και μας δουλεύουν κανονικότατα ή που έχουν ασυνέπεια ως προς την καλλιτεχνική τους πορεία και μας πλασάρουν δήθεν ποιότητα, δεν λέω τώρα για εκείνους που ποτέ δεν το έπαιξαν ποιοτικοί τουλαχιστον.

    Επίσης ένα έντυπο πρέπει να είναι πολύπλευρο ως προς τι.....ως προς το να υποστηρίζει μεν τη καλή μουσική, αλλά ....δεν πειράζει βρε αδερφέ ας κάνουμε εξώφυλλο και τον άλλο που έχει την εμπορικότητά του....σε κακό θα μας βγει στο κάτω κάτω; Να μας λείπει τέτοια πολυπλευρικότης!! Αυτού του είδους οι πολυπλευρικότητες έχουν ισοπεδώσει τα πάντα σήμερα και τα τσουβαλιάζουν όλα μαζί...ο καλος χωράει παντού με λίγα λόγια!! Δε λέω...να κάνει αναφορά στον συγκεκριμένο καλλιτέχνη και στη δουλειά του σφού κάνει και διασκευές σε παλιούς συνθέτες και  ευτυχως η κριτική  στον εν λόγω δίσκο είναι αυστηρότατη...αλλά νομίζω ότι απέχει πολύ από να γίνεται και εξώφυλλο...

    Τελικά αυτό είναι το πιο υγειές...να λέμε και τι μας ενοχλεί και τι δεν μας αρέσει δημόσια σε ένα φόρουμ για τη μουσική....αν είναι οπωσδήποτε να στέλνουμε μέηλ, που ποιος ξέρει αν θα πάνε χαμένα ή όχι σωθήκαμεν!


    spiroos
    27.03.2010, 19:45

    Επειδή η μεσολάβησή μου ήταν μόνο για την επιλογή Χατζηγιάννη -θέμα τόπικ- και όχι για το Δίφωνο συνολικά, θα μου επιτρέψετε για δεοντολογικούς λόγους να αποχωρήσω από τη συζήτηση, λέγοντας μόνο αυτό. Επειδή μιλάτε πολύ γενικά και αόριστα και συγχέετε τα εξώφυλλα με τους μέσα καλλιτέχνες, θα ηθελα απλώς να επισημάνω οτι όποιοι έχουν σκοπό να συζητήσουν, να δηλώνουν αν έχουν διαβάσει τα τελευταία 10-12 τεύχη του περιοδικού ή μένουν μόνο στις εντυπώσεις των εξωφυλλων ή σε ό,τι θυμούνται από το παρελθόν. Γιατί για το μόνο που δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς το περιοδικό είναι οτι δεν προβάλλει-συνεντευξιάζει νέους ή λιγότερο γνωστούς καλλιτέχνες. Μια λίστα με τα ονόματα όπως:

     Βαγγέλης Κατσούλης, Γιάννης Παλαμίδας, Δανάη Παναγιωτοπούλου, Παντελής Αμπαζής, Αγαθή Δημητρούκα, Αρμος, Κόρε Ύδρο, Νίκος Ζουρνής, Βικτωρία Ταγκούλη, Θανάσης Γκαίφύλλιας, Νίκος Μαμαγκάκης, Lolek, Σωκράτης Παπαχατζής, Σώτια Τσώτου, Παναγιώτης Τσεβας, Μάριος Στρόφαλης, Κώστας Ζευγαδέλλης, Νεοκλής Νεοφυτίδης, Δημητηρης Χουντης, Μιχάλης Σιγανίδης, Γιάννης Καλαμίτσης, Θανάσης Μωραίτης κ.α πολλοί,

    είναι ενδεικτική (συνεντεύξεις των τελευταίων 5-6 τευχων). Και δεν αναφέρομαι σε ονόματα μουσικών-βιρτουόζων που κάθε φορά έχει το τεύχος.

    Κατηγορήστε όσο θέλέτε και για ό,τι θέλετε τα περιοδικό αλλά το μόνο που κανείς δεν μπορεί να του προσάψει είναι πως δεν βλέπει νέα -όχι μονο ηλικιακά- ονόματα.

    Καλή συνέχεια

     

    [

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 27-03-2010 19:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 27-03-2010 19:56 ]


    Gz
    27.03.2010, 19:50
    Παιδια ασχετως του εξωφυλλου και τι ρολο παιζει το διφωνο ...υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν σοβαρο καλλιτεχνη τον Χατζηγιαννη(?!) ...γιατι? για την πρωτοτυπη μουσικη? Για την φωνη? Η απαντηση ειναι απλουστατη βεβαια και λεγεται μαρκετινγκ, για να μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Μη τρελαθουμε πια... ελεος με τους "καλλιτεχνες" της σειρας που "υπηρετουν" τον "τιμιο" χωρο του "αυθεντικου" μπαλαντο-εντεχνο-λαϊκο-ποπ-ροκ τραγουδιου... Αυτη η χωρα εβγαλε μερικους πολυ σημαντικους καλλιτεχνες και ειναι απολυτη καταντια να εξυψωνουμε τετοιες μαριονεττες της πλακας.
    kwstasagas
    27.03.2010, 20:14

    Μεσημεράκι Σαββάτου σήμερα, πρώτη μέρα διακοπών του Πάσχα και .... ό,τι πρέπει για χαλάρωση : βολτούλα στην καφετέρια της γειτονιάς και καφεδάκι συντροφιά με το Δίφωνο ....

    Το εξώφυλλο με τον Χατζηγιάννη και τη συνέντευξή του τα αγνόησα, μιας κι ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης δεν με εκφράζει και δεν μού αρέσει [αλλά σε όποιον αρέσει .... δεν μού πέφτει κανένας απολύτως λόγος !!! όπως δεν μού πέφτει κανένας λόγος για όποιον αγοράσει το καινούριο τεύχος του Διφώνου μόνο για τον Χατζηγιάννη .... ] .....

    Κι αφού προσπέρασα ό,τι έχει σχέση με τον κ. Χατζηγιάννη .... διάβασα μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Κηλαηδόνη στον Αλέξη Βάκη ..... μετά ένα αφιέρωμα στις μπουάτ της Αθήνας [παλιές και καινούριες] .... παραπέρα ένα αφιέρωμα για τις εφευρέσεις από τις οποίες ακούμε μουσική [γραμμόφωνο, ραδιόφωνο κλπ] ..... κλπ κλπ κλπ ..... Έτσι ... για μία ακόμη φορά πέρασα ευχάριστα ξεφυλλίζοντας το περιοδικό πίνοντας τον καφέ μου και διάβασα και 5 πράγματα που ... όλο και κάτι μού αφήσανε ....

    Κι όλα τα παραπάνω τα γράφω παρόλο που δεν εμπλέκομαι ούτε κατ' ελάχιστον με το Δίφωνο και δεν έχω καμία απολύτως σχέση με κάποιον από τους συνεργάτες του [ούτε που ξέρω κανέναν] .... Απεναντίας, το εν λόγω περιοδικό πριν 10 περίπου χρόνια είχε κάνει κριτική για το cd μου "Του Αιγαίου η Μοναξιά" η οποία .... ίσως και να ήταν η πιο προσβλητική / χλευαστική κριτική που πέρασε από τις σελίδες του !!! Δεν έχω, όμως, κανένα πρόβλημα να το παραδεχθώ ότι το Δίφωνο, ακόμη και στην τωρινή μορφή του, που δεν θυμίζει σε τίποτα τις παλιές καλές μέρες του περιοδικού, εξακολουθεί να μού κινεί το ενδιαφέρον. Και ξέρω ότι ακόμη και στο χειρότερό του τεύχος, όλο και κάποιο κείμενο θα βρω για να το διαβάσω με όρεξη ....  Και στην τελική .... χίλιες φορές καλύτερα να βάλω στο σπίτι μου το Δίφωνο, παρά το λαιφστάιλ - ή - κι - εγώ - δεν - ξέρω - τι γιάπικο περιοδικό ........ 

     

     


    mariway
    27.03.2010, 21:05
    Παιδια....... τι κανετε ετσι για ενα εξωφυλλο? Εγώ το περιοδικό δεν το γνωρίζω καθόλου και δεν ξέρω κατά ποσων άλλαξε ιδέες και απόψεις, αλλα όλα τα περιοδικά καποια στιγμή κάνουν αλλαγές για να δούν την εξέλιξη και κατά πόσων αυτά πουλάνε και αν με αυτό κατάφεραν να αυξησουν τις πωλήσεις τους...... Και εξάλου το περιοδικό έχει το δικαίομα να παίρνει ΜΟΝΟ του τις αποφάσεις του για τους καλιτέχνες που θα φωτογραφίζει!!! Συγνώμη αν καποιοι διαφωνούν με αυτά που λέω αλλά μπορώ να εκφράζω τη γνώμη μου!!!!