ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Πανελλήνιες- Μουσικές σπουδές στην Ελλάδα

    VickyIL
    31.03.2010, 19:06

    Γεια σας Παιδιά!!!{#emotions_dlg.rolleyes}

    Είμαι 17 χρονών,ελληνίδα και μένω στο ισραήλ!

    το ονειρο μου ειναι τα γινω μουσικος! παιζω πολυ καλα πιανο και κιθαρα και ειμαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο. Κανω ακομα μαθηματα και βελτιωνωμαι! ωστοσο οταν πρωτοήρθα στο ισραηλ δεν μπορουσαν να με δεχτουν σε ενα ωδειο λογω της γλωσσας (μιλαω απταιστα αγγλικα, αλλα τα εβραικα μου δεν με βοηθανε και τοσο πολυ) {#emotions_dlg.sad} για αυτον τον λογω κανω μονο μαθηματα κιθαρας και πιανου αλλα δεν διδασκομαι αρμονια- θεωρια- dictee

    εχω τελειωσει θεωρια ( Α',Β΄& Γ') και τωρα θεωριτικα θα επρεπε να ειχα αρχισει αρμονια, κατι που απο οτι ξερω ειναι υποχρεωτικο για τους μαθητες που δινουν Πανελληνιες και θελουν να περασουν μουσικολογια στην Ελλαδα.

    Το μονο που ζηταω απο εσας ειναι να μου πειτε για ποια μαθηματα πρεπει να προετοιμαστω για να περασω μουσικολογια!?ειναι υποχρεωτικο να ξερω θεωρια-αρμονια-dictee????? τι ειδους εξετασεις πρεπει να δωσω στισ Πανελλήνιες??? μονο θεωρια ή και πραξη?????????????? ποιο ειναι το προγραμμα τον εξετασεων???? τελικα με συμφερει να σπουδασω μουσικολογια στην ελλαδα η στο εξωτερικο????????????

    PLEASE help me out guys!!!{#emotions_dlg.helpsmilie} σας ευχαριστω!!!!


    tago
    02.04.2010, 19:56

     

    Vicky επειδή βλέπω πως δε σου απαντάει κανείς παρά το γεγονός ότι στο Μ.Η. υπάρχουν και μουσικολόγοι αλλά και φοιτητές των μουσικών πανεπιστημίων θα σου πω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στις σελίδες των ίδιων των σχολών και να αντλήσεις πληροφορίες από εκεί. Μπορείς ακόμα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά στα τηλέφωνα που θα βρεις στις σελίδες τους. {#emotions_dlg.rockon}

     


    TsakiridouVasiliki
    03.04.2010, 16:49
    γεια σου Vicky.Ειμαι κι εγώ 17 και προετοιμαζομαι για μουσικολογια.Για να περασεις στα μουσικα τμηματα που υπαρχουν στην Ελλαδα θα πρεπει να εξεταστεις σε αρμονια και dictee. Εδω τα τμηματα που αξιζουν απο οσο ξερω ειναι του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου στη Θεσσαλονικη και του Ιονιου Πανεπιστημιου στην Κερκυρα.Για το εξωτερικο δεν γνωριζω.Φανταζομαι ομως πως κι εκει θα χρειαζονται οι αντιστοιχες γνωσεις πανω στη μουσικη, ισως και περισσοτερες. Αρα μαλλον δεν γινεται να σπουδασεις μουσικολογια, προς το παρον τουλαχιστον. Για μενα το καλυτερο που θα ειχες να κανεις τωρα ειναι να σπουδασεις κατι αλλο και παραλληλα να βρεις εναν τροπο να κανεις τα θεωρητικα μαθηματα ετσι ωστε αργοτερα να σπουδασεις αυτο που πραγματικα θες.Σκεψου το ενδεχομενο να σπουδασεις στην Ελλαδα η σε καποια αλλη αγγλοφωνη χωρα,οπου θα μπορεις να κανεις μαθηματα αρμονιας και dictee. Ελπιζω να βοηθησα λιγο.Αν καποιος ξερει κατι παραπανω, τουλαχιστον για τις μουσικες γνωσεις που απαιτουν τα ξενα πανεπιστημια, ας απαντησει.