ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.845 μέλη

    Βοήθεια στην αγορά synthesizer

    fotisrafa
    05.04.2010, 19:07

    Γεια και πάλι.Θέλω να αγοράσω ένα synthesizer όμως δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο φθηνό.Ξέρει κάποιος αν υπάρχει φθηνό αλλά ταυτόχρονα καλό synthesizer ώστε να το αγοράσω;Αν ναι ποιο είναι αυτο;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    noizreduction
    05.04.2010, 20:27
    Ποσα χρηματα διαθετεις; Επισης να εχεις υποψιν πως ενδεχομενως οι τιμες και τα προϊντα που θα προτεινουμε να ειναι με αγορα απο εξωτερικο, αρα να εισαι ετοιμος να αποκτησεις και μια visa/electron καρτα.
    fotisrafa
    05.04.2010, 20:49
    Αυτό με την κάρτα δεν γίνεται γιατί είμαι 12!Πάντως μπρώ να διαθέσω 500-650 περίπου ευρώ
    noizreduction
    05.04.2010, 21:00

    Με αυτα τα χρηματα οι επιλογες σου γινονται παρα πολυ λιγες εως ελαχιστες στο χωρο που ονομαζεται synth keyboard.

    Ειναι η πρωτη φορα που θα ξεκινησεις να παιζεις πληκτρα ή εχεις καποιο αλλο οργανο και θελεις να αναβαθμισεις το "στολο" σου;


    fotisrafa
    05.04.2010, 21:07
    το δευτερο
    noizreduction
    05.04.2010, 21:16

    Ειχες καποιο arranger, καποιο απλο αρμονιο ή κατι αλλο; Εαν μπορουσες να γινεις λιγο πιο περιγραφικος στις απαντησεις σου θα μας βοηθουσες Cool


    fotisrafa
    06.04.2010, 11:15

    Βασικά έχω μία κλασσική stagg και μία ηλεκτρική squier fender bullet strat...

    ...και με κάτι φίλους μου φτιάξαμε ένα συγκρότημα {#emotions_dlg.happycrazy} και θέλουμε ένα symthesizer για να καλύπτει τους ήχους των μουσικών οργάνων που δεν διαθέτουμε (drums,2η ηλεκτρική κτλ.)

    Αυτά.{#emotions_dlg.blink}


    noizreduction
    06.04.2010, 11:34

    Προτεινω να μην αγορασετε καποιο synthesizer, αλλα ενα καλο arranger.

     

    Εφοσον σας λειπουν καποια οργανα, μπορειτε να προμηθευτειτε καποιο απο τα παρακατω. Δυστυχως οι τιμες που θα δειτε αφορουν αγορα απο Γερμανια, οποτε ενδεχομενως οι τιμες να εχουν διαφορες με Ελλαδα:

     

    KORG PA-50 SD

    Παρολο που δεν μου αρεσει ως εταιρια, ακουσα προσφατα το συγκεκριμενο οργανο και θεωρω πως ειναι fair enough για οποιον θελει κατι καλο ( και με το παραπανω ) για ξεκινημα. Ειναι υπερκοστολογημενο βεβαια, ομως ειναι κλασσικη νοοτροπια της KORG

     

    ROLAND E09

    Ενα κλασσικο arranger με βασικους ηχους, καλα styles ( αυτοματοι ρυθμοι ) κι αξιοπρεπες κλαβιε. Και για τα λεφτα του αρκετα καλο.

     

    YAMAHA PSR-E413

    Ο "Βενιαμιν" των παραπανω, σε ενα κλασσικο πακετο της Yamaha με καλους ηχους, τρομερα καλη τιμη και κλασσικα styles που μεγαλωσαν γενιες και γενιες Yamahaκιδων ( ο υποφαινομενος σιγουρα παντως ). Στο προτεινω εαν θελεις κατι φτηνο για να ξεκινησεις, χωρις πολλα πολλα κολπα.

     

    Ειναι δικη σου επιλογη απο εδω και μπρος. Σου εδωσα 3 διαφορετικες περιπτωσεις αναλογα με την κοστολογηση. Μη ρωτησεις το κλασσικο "Εσυ τι θα επαιρνες" γιατι εγω δε θα επαιρνα κανενα απο τα 3. Σημασια εχει εσενα τι σε συμφερει.


    fotisrafa
    06.04.2010, 13:11
    Όχι άλλο θέλω να σε ρωτήσω.Τι είναι arranger;Δεν κατάλαβα ακόμα.
    noizreduction
    06.04.2010, 14:41
    Ειναι ενα αρμονιο με συγκεκριμενους ηχους που δε μπορεις να πειραξεις ή να φτιαξεις ( παρα μονο σε επιπεδο effect ) καθως και ρυθμους που με την καταλληλη επιλογη μπορουν να συνοδευουν μια κιθαρα ή οποιοδηποτε αλλο οργανο θες.
    fotisrafa
    06.04.2010, 14:53
    Ευχαριστώ.
    Sokratis121974
    14.04.2010, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-04-2010 στις 14:41 έγραψε...

    Ειναι ενα αρμονιο με συγκεκριμενους ηχους που δε μπορεις να πειραξεις ή να φτιαξεις ( παρα μονο σε επιπεδο effect ) καθως και ρυθμους που με την καταλληλη επιλογη μπορουν να συνοδευουν μια κιθαρα ή οποιοδηποτε αλλο οργανο θες.

    Απλα να διορθωσω φιλε noizereduction οτι στα εν λογω οργανα <μπορεις> να κανεις επεμβαση και στα styles και στους ηχους......

    Και το ξαναλεω αυτο για τα συγκεκριμενα οργανα που αναφερεις......Υπαρχουν βεβαια πολυ ποιο φτηνα μοντελα που ισχυουν αυτα που ανεφερες.......


    noizreduction
    14.04.2010, 14:30

    Οταν μιλαμε για επεμβαση σε ηχο, αναφερομαι συνηθως σε αλλαγη κυματομορφης, συχνοτητων, γεννητριων κλπ...Αυτος ειναι και ο λογος που τα arranger δεν μπορουν να ειναι synths. Τωρα, εαν μιλαμε για επιπεδο layers, τοτε σαφως υπαρχουν πολλα arrangers ( τα πιο ακριβα ) που μπορεις να πραγματοποιησεις κατι τετοιο, ομως και παλι δεν εχουν τη λογικη του sound synthesis που θα εχει ενα synth.

     

    Εξαλλου ο μυθος των layered sounds εχει καταρριφθει εδω και καιρο και δεν ειναι παρα κατι βασικο για ενα synth. Οχι ομως για ολα τα arrangers.


    Sokratis121974
    14.04.2010, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2010 στις 14:30 έγραψε...

    Οταν μιλαμε για επεμβαση σε ηχο, αναφερομαι συνηθως σε αλλαγη κυματομορφης, συχνοτητων, γεννητριων κλπ...Αυτος ειναι και ο λογος που τα arranger δεν μπορουν να ειναι synths. Τωρα, εαν μιλαμε για επιπεδο layers, τοτε σαφως υπαρχουν πολλα arrangers ( τα πιο ακριβα ) που μπορεις να πραγματοποιησεις κατι τετοιο, ομως και παλι δεν εχουν τη λογικη του sound synthesis που θα εχει ενα synth.

     

    Εξαλλου ο μυθος των layered sounds εχει καταρριφθει εδω και καιρο και δεν ειναι παρα κατι βασικο για ενα synth. Οχι ομως για ολα τα arrangers.



    Ναι εχεις δικιο......Ομως προπαντων στην Korg σειρα <ακομα και στο ποιο μικρο Pa50> παρολο που δεν ειμαι καθολου πλεον fun της Korg ειλικρινα εχει εξαιρετικες δυνατοτητες <για τα χρηματα του> σε επιπεδο editing....

    Mπορεις να κανεις ΠΛΗΡΗ edtiting οπως λες και σε γεννητριες, κυματομορφες, Rom και Ram στα μεγαλα μοντελα P2xrpo Pa800, LFO,s, Pitch, Envelope generators κτλ

    Ειναι παρομοιος με αυτον των Triton series.....

    Και φαντασου οτι το Pa2 μπορει μεχρι 15!!Layers να εχει ομως φυσικα ενας τετοιος ηχος θα ειναι λιγο δυσκολος να παιχτει ανετα μαζι την Arranger συνοδεια λογω του οτι θα γεμισει πολυ γρηγορα η πολυφωνεια.....

    Ομως προσωπικα επειδη δουλευω πλεον μονο με Arranger <συγκεκριμενα με Ketron-Ketron Audya οπου στο εν λογω οργανο οι ρυθμοι του πλεον ειναι Audio> ειλικρινα δεν μου λειπει τιποτα......

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 14-04-2010 14:43 ]


    noizreduction
    14.04.2010, 15:26

    Θα διαφωνησω λιγο ως προς το εαν τα μεγαλα μοντελα της Korg στη σειρα PA εχουν εσωτερικες γεννητριες ηχου. Θα ηθελα μια παραπομπη σε καποιο επισημο site σε παρακαλω!


    Sokratis121974
    14.04.2010, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2010 στις 15:26 έγραψε...

    Θα διαφωνησω λιγο ως προς το εαν τα μεγαλα μοντελα της Korg στη σειρα PA εχουν εσωτερικες γεννητριες ηχου. Θα ηθελα μια παραπομπη σε καποιο επισημο site σε παρακαλω!



    Μα βρε συ αν δεν εχουν εσωτερικες γενητριες <παντα μιλαμε για ROM Samples> τοτε που βρισκει τον ηχο το οργανο......Εκτος και αν εννοεις oscilator που γενα ηχο με την βοηθεια μαθηματικων αλγορυθμων πχ Analog Modeling......Γιατι αν εννοεις αυτο τοτε φυσικα και δεν υπαρχει......

    Διαβασε εδω http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa2x_spec.html?en τα χαρακτηριστικα....


    noizreduction
    14.04.2010, 15:35

    Υστερα απο μελετη ενος απλου φυλλαδιου που βρηκα στο Korg.com δεν ειδα πουθενα πως μπορεις να επηρρεασεις τη γεννητρια ηχου αλλαζοντας κυμματομορφη.

     

    Και ειμαι αρκετα σιγουρς γι'αυτο, γιατι οσοι εχουν ερθει για ηχογραφηση με τη σειρα PA, τη διακρινουν για τις ικανοτητες που εχει, αλλα βρισκουν λιγο μειονεκτικο το γεγονος πως δε μπορουν να πειραξουν τον ηχο απο τη βαση του..


    noizreduction
    14.04.2010, 15:38

    Τοτε, φιλε Σωκρατη, δεν προκειται για synth, ουτε μπορει να θεωρηθει ικανο να κανει πραξεις αντιστοιχες ενος synth!

    Διοτι, ως γνωστον, τα synth ( ειτε ψηφιακα, ειτε αναλογικα ) εχουν ως βαση δημιουργιας τον αρχικο ηχο κι οχι το sample based ηχο που εχει στην εσωτερικη/εξωτερικη μνημη του!Ασχετα εαν πολλα συνδυαζουν τις γεννητριες με samples για να πετυχουν καλυτερο αποτελεσμα ( πχ το Kawai 5000S που εχει additive συνθεση μαζι με ROM based ηχους ή το Yamaha S80 που ειναι modular synth με samples μαζι )

    Μη μπερδευουμε τις κατηγοριες, γιατι μπορει να παρεξηγηθουμε κιολας!


    Sokratis121974
    14.04.2010, 15:44

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2010 στις 15:35 έγραψε...

    Υστερα απο μελετη ενος απλου φυλλαδιου που βρηκα στο Korg.com δεν ειδα πουθενα πως μπορεις να επηρρεασεις τη γεννητρια ηχου αλλαζοντας κυμματομορφη.

     

    Και ειμαι αρκετα σιγουρς γι'αυτο, γιατι οσοι εχουν ερθει για ηχογραφηση με τη σειρα PA, τη διακρινουν για τις ικανοτητες που εχει, αλλα βρισκουν λιγο μειονεκτικο το γεγονος πως δε μπορουν να πειραξουν τον ηχο απο τη βαση του..



    Λοιπον κοιτα φιλε noize.....

    Δεν αυτο σου ξαναλεω οτι μπορει να γινει......Ειχα και το Pa 80 και το Pa1xpro καποτε και επισης η δουλεια μου ειναι να προγραμματιζω styles και ηχους σε τετοιου ειδους οργανα......

    Αν ομως και παλι δεν πιστευεις κατεβασε το Manual απο την Korgpa.com ή βρες καποιο οργανο Pa θα πατησεις Sound/Menu και αυτοματως θα μπεις μεσα ωστε να εχεις ΠΛΗΡΗ ελσγχο στον ηχο ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ 950 κυματομορφες ROM και κανοντας ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΛΗΡΗ EDIT.....


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-04-2010 01:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-04-2010 13:24 ]


    Sokratis121974
    14.04.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2010 στις 15:38 έγραψε...

    Τοτε, φιλε Σωκρατη, δεν προκειται για synth, ουτε μπορει να θεωρηθει ικανο να κανει πραξεις αντιστοιχες ενος synth!

    Διοτι, ως γνωστον, τα synth ( ειτε ψηφιακα, ειτε αναλογικα ) εχουν ως βαση δημιουργιας τον αρχικο ηχο κι οχι το sample based ηχο που εχει στην εσωτερικη/εξωτερικη μνημη του!Ασχετα εαν πολλα συνδυαζουν τις γεννητριες με samples για να πετυχουν καλυτερο αποτελεσμα ( πχ το Kawai 5000S που εχει additive συνθεση μαζι με ROM based ηχους ή το Yamaha S80 που ειναι modular synth με samples μαζι )

    Μη μπερδευουμε τις κατηγοριες, γιατι μπορει να παρεξηγηθουμε κιολας!



    Mα βρε συ δεν ειπα οτι ειναι synth.....

    Aπλα μπορουν να εχουν edit στον ηχο με τα εργαλεια  synth....

    Το αναφερω και παραπανω αλλοστε αν δεις....