ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση για Όπερα

    LaTraviata
    06.04.2010, 14:17

    Γεια σας!

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οποιοσδήποτε μπορεί να τραγουδήσει όπερα με τα κατάλληλα μαθήματα φωνητικής. Επίσης, πόσο εύκολο ειναι να αλλάξει ο τύπος της φωνής, από μέτζο σε σοπράνο για παράδειγμα?

     


    caterina08
    07.04.2010, 17:11
    hi la traviata! Το να τραγουδησει κανεις οπερα δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αρχικα πρεπει να παρεις τις απαραιτητες και βασικες γνωσεις για να τραγουδησεις καποιες αριες απο οπερα στην καλυτερη των περιπτωσεων(και δεν μιλαμε για ενα μηνα μαθηματα αλλα για καποια χρονια) Για να σταθει ενας καλλιτεχνης στην οπερα χρειαζεται εκτος απο τις απαραιτητες σπουδες με τα αναλογα χρονια, μαθηματα υποκριτικης που παρακολουθουν οι μονωδοι νομιζω σε καποια ταξη της ανωτερας. Τωρα σε ο,τι αφορα την εκταση της φωνης, δεν μπορει να μεταλλαχθει. Απλα χρησιμοποιοντας και εκμεταλλευοντας τις δυνατοτητες του ανθρωπινου σωματος( ηχεια, διαφραγμα, ηχος) οι τραγουδιστες του κλασικου κυριως τραγουδιου καταφερνουν να μεγαλωσουν το πεδιο εκτασης τους. Η εκταση αυτη επισης αλλαζει σε καθε περιοδο μεταφωνισης(γι αυτο αλλωστε και η μονωδια διδασκεται σε ατομα που εχουν περασει απο αυτη τη διαδικασια). Το ηχοχρωμα της φωνης ομως σιγουρα δεν αλλαζει. Ελπιζω να σε καλυψα!!!
    EviChioti
    14.04.2010, 23:11

    Παράθεση:

    Το μέλος LaTraviata στις 06-04-2010 στις 14:17 έγραψε...

    Γεια σας!

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οποιοσδήποτε μπορεί να τραγουδήσει όπερα με τα κατάλληλα μαθήματα φωνητικής. Επίσης, πόσο εύκολο ειναι να αλλάξει ο τύπος της φωνής, από μέτζο σε σοπράνο για παράδειγμα?

     



     

    Λοιπον, εγω κανω 5 χρονια κλασικο τραγουδι , και βρισκομαι στην Ανωτερα!!Ξεκινησα στα 14 , πολυ μικρη ηλικια για να ξεκινησεις φωνητικη και δει , κλασικο τραγουδι!!!Ωστοσο , την πρωτη μου αρια την πηρα στην ηλικια των 15 , βεβαια ηταν αρκετα ευκολη αλλά για την ηλικια που βρισκομουν τοτε , μου  φαινοταν καπως δυσκολο!!Τωρα , απο μετζο να γινεις σοπρανο ειναι καπως δυσκολο εως και ανεφικτο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διευρυνεις την εκταση της φωνης σου με τα μαθηματα  , αλλά και παλι θα παραμεινεις μετζο!!Να φανταστεις υπαρχουν διαβαθμισεις και στη φωνη της σοπρανο , δηλαδη π.χ. εγω ειμαι σοπρανο κολορατουρα(με πολυ υψηλες νοτες) πραγμα που σημαινει οτι αριες δραματικης σοπρανο(πιο χαμηλη εκταση , αλλά με μεγαλη ψυχη και πολυ επιβλητικη) αριες απο την Τοσκα , ας πουμε) δεν ''επιτρεπεται'' να τραγουδησω , δεν ταιριαζουν στο ηχοχρωμα της φωνης μου!!Αυτο ισχυει γενικοτερα!!Και να ξερεις οτι οι τραγουδιστες της οπερας τραγουδουν με το διαφραγμα , ωστοσο ,αυτη η φωνη που βγαζουν ειναι η λεγομενη ''ψευτικη'' που στις γυναικες ακουγεται ακομη πιο έντονα σε σχεση με τους άνδρες.Αν δεν μπορεις να βγαλεις αυτην τη φωνη , ακομα και με μαθηματα , ειναι δυσκολο να τραγουδησεις οπερα!!Ωστοσο , ολα ειναι θεμα τεχνικης και με την κατάλληλη καθοδηγηση , μπορεις να τα καταφερεις!!Ελπίζω να μην κουρασα αλλά επειδη μου αρεσει η οπερα και να την τραγουδω , και να την αουω και να τη μελετω , με επιασε ο οιστρος...χιχι!!!


    Lucifersam
    28.04.2010, 16:37
    Οπερα μπορουν να τραγουδισουν ολοι (εννοω βεβαια οσοι εχουν μουσικο αυτι).Οι σπουδες ομως του κλασικου τραγουδιου ειναι χρονοβορες.Μην περιμενεις να τραγουδισεις συντομα τις αριες που σ αρεσουν (la traviata :) ). Eκτος απο τραγουδι πρεπει να μαθεις θεωρητικα, να κανεις μελοδραματικη και να μαθεις πιανο μεχρι ενα μεσαιο επιπεδο. Οσον αφορα το ειδος της φωνης αυτο ειναι αλλο θεμα.Γι αυτο ειπα οτι οποιοσδηποτε μπορει να μαθει κλασικο τραγουδι.Ομως προφανως δεν μπορουν ολες οι γυναικες να τραγουδισουν ΟΛΟΥΣ τους γυναικειους ρολους! Θα δεις με το δασκαλο σου τι ειδος φωνης εισαι και τι ρολοι σου ταιριαζουν. Α και προσοχη ΜΕΓΑΛΗ στο δασκαλο που θα διαλεξεις.
    sakisarabatzis
    28.04.2010, 21:50

    κατα τη ταπεινη μου αποψη η οπερα ειναι το υπέρτατο ειδος μουσικης εκφρασης και σαν τετοιο απαιτει πολυχρονες σπουδες


    lola55
    02.05.2010, 01:40

    Πράγματι η όπερα θέλει πολύχρονες σπουδές αλλά και απόλυτη αφοσίωση. Η μουσική είναι από τις πιο δύσκολες σπουδές γιατί δεν τελειώνει σε 4 ή 5 χρόνια. Είναι σπουδή ες αεί.Πόσο μάλλον το τραγούδι.Τώρα για να γίνεις σοπράνο από μέτσο δε γίνεται κι αυτό γιατί έχει να κάνει με το ηχόχρωμα της φωνής σου. Πού ακούγεται δηλαδή καλύτερα η δικιά σου φωνή. Μια μέτσο δε σημαίνει όμως ότι δε μπορεί να πιάσει τις νότες της σοπράνο. Πάντως αν το θες πολύ κυνήγησέ το γιατί αξίζει.


    minoremelodia
    01.06.2010, 15:57

    Γεια σας και από μένα!! Και εγώ λατρεύω την όπερα αλλά μόνο ως ακροατής μέχρι τώρα καθώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία για σπουδές φωνητικής. Τώρα λοιπόν,στα 20 μου αποφάσισα να το προσπαθήσω και να σπουδάσω μελοδραματική και κλασσικό τραγούδι (ελπίζω να μην είναι αργά!!). Το ζήτημα είναι ποιο είναι το κατάλληλο ωδείο εδώ στην Αθήνα για τέτοιου είδους σπουδές. Γνωρίζω πως το ωδείο Αθηνών είναι το πιο παλιό με το μεγαλύτερο κύρος, αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Για το εθνικό ωδείο τι γνώμη έχετε? Επίσης να σημειώσω πως από σπουδές μουσικής έχω κάνει τα βασικά, πιάνο μέχρι τη μέση και θεωρία.


    Lucifersam
    06.07.2010, 12:38
    To Αthenaeum ειναι το καλυτερο ωδειο για φωνητικη. Αλλα κανε γενικα οντισιον γιατι μπορει ο καθηγητης που θα σου κανει κλικ να ειναι οπουδηποτε.
    Harmoner
    06.01.2011, 10:35

    LaTraviata. Το τραγούδι στην όπερα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Άλλοι πιστεύουν πως στην όπερα μόνο ουρλίαζουν, τραγουδάν τσιριχτά και άλλα τόσο απλά. Στην πραγματικότητα όμως, χρειάζετε για αρχή να μάθεις να τραγουδάς διαστήματα, δηλαδή πχ απο την νότα μί στην σόλ (τρίτη) η από ρέ σε ρέ ψιλή (όγδοης). Μετά θα χρειαστεί να μάθεις όλες τις τεχνικές του οπερατικού τραγουδιού, που πίστεψε με δεν είναι καθόλου εύκολο. Και έτσι με υπομονή και πείσμα, ίσως μια μέρα να τραγουδήσεις και το 'The phantom of the Opera'. :) Και να είσαι  σίγουρη πως η όπερα θέλει πολύχρονες σπουδές...