ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Μουσική θεωρία για παιδιά

    alekastyl
    06.04.2010, 14:42

    Καλησπέρα παιδιά και χριστός ανέστη!Θα ήθελα τη βοήθειά σας...Εδώ και πολλά χρόνια παίζω πιάνο,αλλά είμαι γενικά ακουστικός τύπος.Ένα κοριτσάκι μου ζήτησε (η μαμά της δηλαδή)  να της μάθω μέχρι το καλοκαίρι τα βασικά περί θεωρίας και πιάνου.Από που πρέπει να αρχίσω και ποια είναι τα πρώτα πράγματα που πρέπει να μάθει?Φαντάζομαι αρχικά νότες και μέτρα..


    caterina08
    07.04.2010, 17:22

    Θα σε συμβουλευα να τη βοηθησεις σε πραγματα που γνωριζεις. Τι εννοεις εισαι ακουστικος τυπος? Αφου ξερεις πιανο θα σου προτεινα να θυμιθεις τα δικα σου πρωτα βηματα. Ο καθηγητης οριζει το πενταγραμμο και τις νοτες σ αυτο με σκοπο ο μαθητης να μαθει να διαβαζει το κειμενο και να τοποθετει αναλογα τα δαχτυλα στο κλαβιε. Η ρυθμικη αγωγη ερχεται στην πορεια αναλογα με τα κομματια που θα παρουσιαστουν. Δε θα σου συνιστουσα να διδαξεις θεωρια της μουσικης αν δεν την ξερεις εσυ πρωτα τελεια. Αν προσπαθησεις μπορει να εχεις αρνητικα αποτελεσματα.

    ΥΓ1 Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη αποψη για τα πραγματα. Μη θεωρησεις τη συμβουλη μου πανακεια αλλα προταση. Ειναι ενας τροπος που ο μαθητης εκτος ωδειου μπορει να μαθει τα βασικα για το πιανο. Αν θελει να προχωρισει θα πρεπει υποχρεωτικα να εχει και τις απαραιτητες θεωρητικες γνωσεις.

    ΥΓ2 Καθε διαφορετικη αποψη και ιδιως απο επαγγελματιες ειναι φυσικα δεκτη.


    FROGGINA
    07.04.2010, 18:57

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Θα ήθελα  να σου πω και γω την άποψή μου σαν καθηγήτρια πιάνου και ελπίζω να σε βοηθήσει. Η πρακτική μου λοιπόν είναι να διδάσκω στο μαθητή παράλληλα τη θεωρητική γνώση με την πρακτική. Αυτό σημαίνει πως μαθαίνουμε αρχικά τις νότες και την αξία τους και έπειτα προχωρούμε στο άκουσμά τους στο πιάνο. Φυσικά θα ξεκινήσεις πρώτα από την πρώτη νότα που είναι η ντο και έπειτα θα επεκταθείς και στις υπόλοιπες. Το παιδί θα σου "δείχνει" κάθε φορά πόσα μπορεί να αφομοιώσει και συ θα πρέπεις να αντιλαμβάνεσαι τα μηνύματά του, ώστε η παράδοση να είναι σωστή. Ούτε πάρα πολλά, ούτε όμως και λίγα. Μια σωστή αναλογία ώστε να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον και να ασχολείται και μόνο του, ίσως και με τα παρακάτω μαθήματα. Όσο για τα βιβλία που χρησιμοποιώ αυτά είναι τα παρακάτω: α) για το πιάνο η σειρά "Me and my piano" εκδόσεις Νικολαϊδη τεύχος 1 και 2 και β) για τη θεωρία "Η μουσικοπολιτεία της κυρίας Σολεδάρ" εκδόσεις Fagotto. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία! 


    reteos
    07.04.2010, 19:23

    Χριστός Ανέστη , Χρόνια πολλά .

    Μα μέχρι το Καλοκαίρι τι μπορείς να δείξεις σε ένα παιδί ; Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για  ένα τόσο σοβαρό θέμα . Καλό είναι να προτρέψεις τη μαμά και και κατ επέκταση το παιδί- εφόσον διαπιστώσεις ότι του αρέσει- να ασχοληθεί πιο σχολαστικά .Από εκεί και πέρα , ψάχνεις τον τρόπο .

    Αυτή είναι η Προσωπική μου άποψη .