ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Ποια η κατεύθυνση για να δωσει καποιος στις πανελληνιες για μουσικολογια;

    Kostis94
    15.04.2010, 00:17

    Παω πρωτη λυκειου και πρεπει να αποφασισω σε ποια κατεύθυνση θα παω

    ειμαι σχεδον αποφασισμενος οτι θα δωσω για μουσικολογια αλλα δεν ξερω ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησω

    οποιος ξερει παρακαλω να απαντησει??:D(ειμαι καινουριος στο σιτε)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-02-2012 18:41 ]


    Gamer13
    15.04.2010, 00:43
    απο οτι εχω ακουσει πρεπει να δωσεις σε ωδειο κατι τετιο
    Kostis94
    19.04.2010, 23:17
    ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες :D
    SteveAxe
    08.02.2012, 15:34
    Φίλε μου Pentatonikos, την Αρμονία και τον Έλεγχο Μουσικών ακουστικών Ικανοτήτων που τα μαθαίνεις εάν δεν πηγαίνεις σε οδείο η σε κάπια σχολή; Διδάσκονται η υπάρχουν μαθήματα μουσικής απο ενιαίο λύκειο;
    yiannakis
    10.02.2012, 18:39
    Σε μουσικά λύκεια ξέρω πως υπάρχουν. Εκεί όμως πρέπει να δώσεις εξετάσεις για να μπεις στην Α Γυμνασιου η στην Α Λυκειου (για αυτο ομως δεν γνωριζω ακριβως οποτε ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα). Αν ομως εισαι σε ενιαιο λυκειο, τοτε πρεπει να πας σε ωδειο
    scorpion72
    21.02.2012, 01:44
    ωδείο για dictee και αρμονία και όλες τις κατευθύνσεις του λυκείου...
    wtf
    23.12.2012, 16:39

    καλησπερα σας , θα ηθελα και γω να ρωτησω κατι . Για να δωσει κανεις για μουσικολογια πρεπει να χει κανει καποια συγκεκριμενα χρονια ενα μουσικο οργανο ? (πχ πιανο)


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    23.12.2012, 17:03

    Kαλησπέρα wtf και χρόνια πολλά. Δεν ξέρω την ηλικία σου και κατά συνέπεια σε τι τάξη (εννοώ του σχολείου)πηγαίνεις. Μέχρι στιγμής ξέρω ότι υπάρχουν Τμήματα Μουσικών Σπουδών στα Πανεπιστήμια: α) Αθηνών, β) Θεσσαλονίκης και γ) Ιόνιο. Επίσης, υπάρχει και το Τμήμα Μουσικής Έρευνας και Τεχνολογίας στο Πανεπιστημίο Μακεδονίας. Πέρα από αυτά που σου γράφω, μπορείς να επικοινωνήσεις με τις Γραμματείες των αναφερομένων Τμημάτων και να ζητήσεις το πρόγραμμα σπουδών τους. Είναι ένας σίγουρος τρόπος να αποφασίσεις τι να ακολουθήσεις. Επίσης μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα των Πανεπιστημίων και να ψάξεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Έχω μια επιφύλαξη για το εάν έχουν πρόσφατα ενημερωθεί. Από την άποψη των προσφερομένων μουσικών σπουδών θα πρέπει να το ερευνήσεις περισότερο, γιατί εσύ ξέρεις περισότερα από ότι εγώ για τη μουσική. Για την εισαγωγή σου σε ένα Πανεπιστημιακό Τμήμα μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα από τα παρακάτω τηλέφωνα της Διεύθυνσης Οργάνωσης και Διεξαγωγής Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού:  210 344 2651, 210 344 2647, 210 344 2688, 210 344 2101,210 344 2099, 210 344 2072, 210 344 2661, 210 344 2075, 210 344 2102, 210 344 2707. Επίσης, μπορείς να επικοινωνήσεις ηλεκτρονικά με τα παρακάτω e-mail: 1. omogenis@minedu.gov.gr 2.t01ode2@minedu.gov.gr  και 3. dode_t3@minedu.gov.gr Καλή έρευνα και καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις. Ε.Σ.


    axilleas23
    23.12.2012, 20:29

    είτε η Θεωρητική είτε Θετική είτε Τεχνολογική σε βγάζουν εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Βλέπεις ποια μαθήματα έχεις να δώσεις από κάθε κατεύθυνση και επιλέγεις αυτά στα οποία τα καταφέρνεις καλύτερα. Βέβαια εκτός από Φυσικές και Μαθηματικά ή Αρχαία whatever, θα έχεις να δώσεις 2 ειδικά μαθήματα ονόματι Αρμονία και Έλεγχος Μουσικών ακουστικών Ικανοτήτων (aka Dictee).

    Δική σου επιλογή!

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την axilleas23, 23-12-2012 20:31 ]


    mary_omikron
    23.12.2012, 22:14
    Αχιλλέα ποιός ο λόγος να επαναλαμβάνεις αντιγράφοντας κατά λέξη την απάντηση του Pentatonikos που προηγήθηκε?
    xarakotsa
    23.12.2012, 23:32

    Παιδιά να σας λύσω κάποιες απορίες που βλέπω πως υπάρχουν περί των μουσικών σχολείων μιας αποφοίτησα απο τέτοιο.

    Πρώτον δίνεις εξετάσεις στην α γυμνασίου.Και δεν είναι τόσo θέμα εμεπιριας, όσο θεμα τύχης γτ οι θέσεις είναι ελάχιστες σε σχεση με τα παιδιά που δηλώνουν (ανάλογα με το μέγεθος της πόλης στην οποία βρίσκεται βεβαια το σχολείο).

    Δευτερον ίσως να υπάρχει κάποιος καθηγητης απο μουσικο και πιθανως να διαβάσει το σχόλιο μου, αλλα εγώ  έχοντας ελευθερία γνώμης θα την πω.  Μαθητής κάνοντας αρμονία μόνο στο μουσικό δεν περνάει τις εξετάσεις που να χτυπιέται κάτω. Με το ζόρι γίνονται  τα βασικά στο σχολείο. Τι φταίει? Θες το συστημα?Θες οι καθηγητές? Θες η πίεση του χρόνου? Πάντως ωδείο και πάλι ωδειο  ή ιδιαίτερα με έναν καθηγητη που θ πρέπει να σε προετοιμάσει σαν να πηγαίνεις να δίνεις για πτυχίο αρμονίας.

    Δίνω δευτερη φορά πανελληνιες μονο και μόνο γτ θέλω ν μπω μουσικολογία και περισυ κόπηκα μαζί με το άλλο 80 τοις εκατό της ελλάδας στην αρμονία. Γιατί?? Σας το απαντησα πιο πάνω!

    Προτείνω στους καθηγητές των μουσικών σχολείων να μην βολεύονται που βρήκαν μια θέση στο δημόσιο!Συγκεντρωθείτε λίγο. Μιλάω εκ πείρας!  Πείρα 6 χρόνων. Ο ένας καθηγητής πιο βαρεμένος απο τον άλλο!Και συγγνώμη για τα λόγια μου , αλλα θα θελα να πω και πολύ χειρότερα. Αποχωρώ λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ κι άλλο!


    -----------------

    Είσαι υπόδουλός?Τότε δεν δύνασαι να είσαι φίλος!Είσαι τύρανος?Τότε δεν δύνασαι να έχεις φίλους!(Νίτσε)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 23-12-2012 23:41 ]


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    04.01.2013, 20:20

    Καλησπέρα & καλή χρονιά σε όλους!

    Xarakosta έχεις δίκιο & για τους καθηγητές των μουσικών & για το επίπεδο αρμονίας που πρέπει να έχει κάποιος για να δώσει πανελλήνιες για μουσικών σπουδών!

    Το επίπεδο όμως δεν είναι συνιφασμένη έννοια με το Πτυχίο Αρμονίας! Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει τις γνώσεις Γ' Ειδικού, αλλά να μην έχει πτυχίο ή να μην είναι απαραίτητα γραμμένος σε τάξη ωδείου (είται με δίδακτρα, είτε με δικαιώματα)!!!!!!!!!!!!

    Τώρα όσον αφορά τον pentatoniko που λέει ότι είσαι σε μικρή ηλικία για να αγχώνεσαι, θα διαφωνήσω, γιατί όντως πρέπει να ξεκινήσεις τουλάχιστον την αρμονία για να μπορέσεις να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς!

    Καλή εξάσκηση για όλους που θέλουν να δώσουν μπουσικών σπουδών είναι να κατεβάσουν τα θέματα Αρμονίας των προϋγούμενων ετών & να τα λύσουν με τους καθηγητές τους (κάτι που έκανα & γω όταν έδινα & ας μην υπήρχε το Internet)! Θα τα βρήτε μεσα στο site του υπουργείου παιδείας!!!!!!!! Υπάρχουν & θέματα dictee' από το 2006 & μετά που άλλαξε το σύστημα & το βρίσκω πολύ καλύτερο & ευκολότερο απότι το δικό μου!!!!!!!!!! (1997-1999)


    deathminor88
    04.01.2013, 21:04
    Θετική ή τεχνολογική για να κάνεις φυσική (κύματα και ταλαντώσεις) και να καταλάβεις "πως δουλεύει" ο ήχος, η μουσική κλπ κλπ..
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    04.01.2013, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04.01.2013, 21:04 έγραψε...

    Θετική ή τεχνολογική για να κάνεις φυσική (κύματα και ταλαντώσεις) και να καταλάβεις "πως δουλεύει" ο ήχος, η μουσική κλπ κλπ..

    Πολύ σωστά! Άλλωστε υπάρχει μάθημα φυσικής στο Πανεπηστήμιο Αθηνών (δεν ξέρω για τις άλλε σχολές)!!!!!


    Georgia-Grace
    08.05.2013, 05:43

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04.01.2013, 21:04 έγραψε...

    Θετική ή τεχνολογική για να κάνεις φυσική (κύματα και ταλαντώσεις) και να καταλάβεις "πως δουλεύει" ο ήχος, η μουσική κλπ κλπ..



    Επιστήμες από μαθήματα τμήματος μουσικών σπουδών αθηνών: Ιστορία (αρχαίων πολιτισμών, μεσαιωνική, βυζαντινή, νεότερη, 20ου αιώνα), φιλολογία, παλαιογραφία, λογοτεχνία, γλωσσολογία, θεολογία, υμνογραφία, ψυχολογία, παιδαγωγικά, κοινωνιολογία, φιλοσοφία, ανθρωπολογία, λαογραφία. 
    (Δηλαδή: ιστορία μουσικής, παλαιογραφία μουσικής, βυζαντινή μουσικολογία, ψυχολογία μουσικής, παιδαγωγικά μουσικής, κοινωνιολογία μουσικής, φιλοσοφία μουσικής, ανθρωποιλογία μουσικής.)
    Είσαι ακόμα σίγουρος οτι η θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση είναι απαραιτήτως η καταλληλότερη για όλους ανεξαιρέτως;?........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Georgia-Grace, 08-05-2013 05:54 ]