ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.844 μέλη

    Ερώτηση περί πτυχίου πιάνου...

    xrysa_1617
    23.04.2010, 01:11

    Άκουσα πως για να δώσει κάποιος πτυχίο πιάνου πρέπει να τηρεί κάποιο όριο ηλικίας. Αληθεύει αυτό? Π.χ. υπάρχει άρθρο που να λέει ότι δε μπορεί να δώσει για πτυχίο ένα παιδί 16 ετών για παράδειγμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


    8e8e8
    23.04.2010, 07:44
    Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για το όριο ηλικίας, αλλα ας μας απαντήσει κάποιος που ξέρει πιο σίγουρα.
    marilloumajore
    23.04.2010, 12:30

    Πιθανώς να υπάρχει αλλά να μη τηρείται. Δεν γνωρίζω.

    Εγω να θέσω ένα άλλο ερώτημα? Μπορεί ένα παιδί 14-15 χρονών να πάρει πτυχίο? Εννοώ έχει την εμπειρία όχι μόνο για να παίξει επαρκώς τα κομμάτια αλλά και για να διδάξει στη συνέχεια?....

    Ίσως είμαι προκατειλλημένη, αλλά νομίζω ότι είναι μία πολύ περίπλοκη υπόθεση ένα πτυχίο οργάνου, ( κ οχι μόνο.Και ανωτερων θεωρητικών το ίδιο) και χρειάζεται μία ωριμότητα για να έχει κατακτήσει κανείς ουσιαστικά το επίπεδο που απαιτείται. Για να μη μιλήσω για όγκο ρεπερτορίου και ικανότητα να αντιμετωπίσει μόνος του ένα έργο.

    Αλλά και πάλι, ο Mozart ήταν 5 χρονών όταν έγραφε σονατες. Οπότε τι να πω?


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 23-04-2010 12:31 ]


    xrysa_1617
    23.04.2010, 13:29

    Συμφωνώ μαζί σου, το πτυχιο πιανου προυποθέτει ωριμότητα, μουσικη και πνευματικη, τωρα οσο αφορα τον Mozart, ηταν παιδι θαύμα, γι αυτά τα παιδιά νομίζω εαν κ εφοσον θεωρηθουν ιδιοφυιες γίνονται εξαιρέσεις από το υπόυργείο πολιτισμού, π.χ μπορουν να κατατάσσονται σε πολύ μεγαλύτερη τάξη σε σχέση με τα χρόνια που κάνουν το όργανο. Πτυχίο, δε ξέρω αν μπορούν να παρουν...αλλα όλα αυτά τα ξέρω στο περίπου, τι έχω ακούσει. Θέλω να ξέρω οι κανονισμοί ποιοι είναι... Τυχαίνει να κάνω μαθήματα σένα κοριτσάκι, κι οι γονείς της έχουν κάποιες απορίες που οφείλω να ξέρω...

    Συγκεκρίμενα, την ετοιμάζω για κατατακτήριες για 3η κατωτερα, να μπει σε καποιο ωδείο. Οι γονείς της μου ζήτησαν κα κανουμε εντατικα μαθήματα για 1η μέση, αν και ειναι μόλις 11 χρονών (κανει 5 χρονια πιανο) με σκοπό να πάρει το πτυχίο της πριν τη (δύσκολη) 2α λυκείου.

    Πέρα του ότι δε συμφωνώ, θα ήθελα να ξέρω ακριβώς τι λένε οι κανονισμοί... Έψαξα στη σελίδα του υποργείου πολιτισμού, αλλα τη βρήκα χαοτική!!


    marilloumajore
    23.04.2010, 14:31

    Παράθεση:

    Το μέλος xrysa_1617 στις 23-04-2010 στις 13:29 έγραψε...

    Συμφωνώ μαζί σου, το πτυχιο πιανου προυποθέτει ωριμότητα, μουσικη και πνευματικη, τωρα οσο αφορα τον Mozart, ηταν παιδι θαύμα, γι αυτά τα παιδιά νομίζω εαν κ εφοσον θεωρηθουν ιδιοφυιες γίνονται εξαιρέσεις από το υπόυργείο πολιτισμού, π.χ μπορουν να κατατάσσονται σε πολύ μεγαλύτερη τάξη σε σχέση με τα χρόνια που κάνουν το όργανο. Πτυχίο, δε ξέρω αν μπορούν να παρουν...αλλα όλα αυτά τα ξέρω στο περίπου, τι έχω ακούσει. Θέλω να ξέρω οι κανονισμοί ποιοι είναι... Τυχαίνει να κάνω μαθήματα σένα κοριτσάκι, κι οι γονείς της έχουν κάποιες απορίες που οφείλω να ξέρω...

    Συγκεκρίμενα, την ετοιμάζω για κατατακτήριες για 3η κατωτερα, να μπει σε καποιο ωδείο. Οι γονείς της μου ζήτησαν κα κανουμε εντατικα μαθήματα για 1η μέση, αν και ειναι μόλις 11 χρονών (κανει 5 χρονια πιανο) με σκοπό να πάρει το πτυχίο της πριν τη (δύσκολη) 2α λυκείου.

    Πέρα του ότι δε συμφωνώ, θα ήθελα να ξέρω ακριβώς τι λένε οι κανονισμοί... Έψαξα στη σελίδα του υποργείου πολιτισμού, αλλα τη βρήκα χαοτική!!



     

    Ένας απλός τρόπος είναι να ρωτήσεις σε ένα μεγάλο και σοβαρό ωδείο,εξηγώντας τη κατάσταση.Απλά και ειλικρινά. Εκτός του ότι θα σου δώσουν σωστή απάντηση, πιθανώς να σου πουν κάτι που δε ξέρουμε.

    Ασε που εντελώς πεζά να το δεις το θέμα, αν τη βάλεις σε μεγάλο ωδείο και δεν τα καταφέρει, θ΄αρχίσουν να πέρνουν πρέφα οι γονείς τι εστί βερίκοκο!............Γιατι οι περισσότεροι βλέπουν τη μουσική απλα σαν δευτερη ξένη γλώσσα.


    emmanuella
    23.04.2010, 15:12

    Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας αλλά έχω ακούσει πως σε κάποια ωδεία υπάρχει γενικά η πολιτική να μαθαίνει τα βασικά σε καποιο άλλο όργανο, κάπως δύσκολο, για να ολοκληρώσει και να παραλάβει το πτυχίο. Γεγονός που είναι αρκετά περίπλοκο σε τέτοια ηλικία.

    Πέρα από αυτό, θεωρώ τραγικά λάθος την τακτική να ολοκληρώσει μέσα σε 4-5 χρόνια τις βαθμίδες μέσης και ανωτέρας. Συγκεκριμένα, μου θυμίζει γονείς που θέλουν εκείνοι να μάθουν πιάνο τα παιδιά και παιδιά που καταπιέζονται τόσο πολύ με την όλη κατάσταση που η μουσική φοράει τη μάσκα της ρουτίνας και της υποχρέωσης και φτάνουν στο σημείο, άνετα, να παρατάνε τις οποιεσδήποτε σπουδές λίγους μόνο μήνες πριν δώσουν.

    Όπως ανέφερε, όμως, και η MarillouMajore, δεν γνωρίζω καθόλου το παιδί ούτε για τις ικανότητες του στο μουσικό χώρο.

    Καλή επιτυχία!


    music4u
    23.04.2010, 20:39

    θεωρητικά δεν υπάρχει όριο όμως αν υπολογίσεις οτι για να πάρεις πτυχίο πιάνου πρέπει να έχεις ολοκληρώσει παράλληλα και τα υποχρεωτικά μαθήματα που επιγραμματικά έχουν μεταξύ άλλων θεωρία 3 επίπεδα, σολφέζ 5 επίπεδα με κλειδια φα και ντο, αρμονία 2 επίπεδα, ιστορία, μορφολογία μουσικής, 2 -3 έτη μουσική δωματίου....δε νομίζω πριν τα 15-16 και αυτά αν μιλάμε για παιδί...θαύμα.

    Αυτά


    fibonazzi
    30.04.2010, 01:48

    Αν η μαθήτρια είναι 11 ετών και ετοιμάζεται για α' μέση, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει πτυχίο πριν τη β΄λυκείου, καθώς χρειάζεται (αν καταταγεί στην α΄μέση) άλλα 6 χρόνια σπουδών. Δεν είναι δυνατόν να πηδήξει κανείς τάξη εφόσον έχει καταταγεί, εκτός αν δώσει ξανά κατατακτήριες εξετάσεις, κάτι που επιτρέπεται μόνο για 1 φορά ακόμα.

    Στην περίπτωση αυτή, συνιστώ συνέχιση των μαθημάτων χωρίς κατατακτήριες εξετάσεις, ούτως ώστε α. να δείτε αν, όντως, η μαθήτρια θα έχει την αναμενόμενη πρόοδο και β. να μπορεί να δώσει π.χ. σε 2-3 χρόνια κατευθείαν για β' ανωτέρα (το ανώτερο που μπροεί να καταταγεί).

    Παραμένει το πρόβλημα των υποχρεωτικών μαθημάτων, το οποίο όμως μπορεί να λυθεί με ατομικό μάθημα, όπου θα προχωρα πιο γρήγορα στη θεωρία-αρμονία. Η ιστορία-μορφολογία και η μουσική δωματίου είναι 2 έτη και μπορούν να γίνονται παράλληλα.

     

    Τα παραπάνω, εντελώς θεωρητικά. Πρακτικά τώρα: είμαι εντελώς ενάντια στα χρονοδιαγράμματα που θέτουν οι γονείς. Η πείρα και η πράξη έχει δείξει πως μόνο κακό κάνουν. Πάντως, αυτό δεν σημαίνει πως το κορίτσι δεν μπορεί να πετύχει το στόχο αυτό, με την κατάλληλη διδασκαλία, προετοιμασία, και φυσικά επιθυμία και όρεξη. Θα πρότεινα η κοπελιά να βάλει τα δυνατά της ώστε πρώτα από όλα να προοδεύει καλά και σωστά, Έπειτα, αν στη Β' λυκείου είναι στο επίπεδο πτυχίου, μπορεί να κάνει κάλλιστα μια συντίρηση και να το πάρει αφού τελειώσει το σχολείο. Αν σκοπεύει να κάνει καριέρα πιανίστα, το πτυχίο δεν της χρειάζεται ούτως ή άλλως!