ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Σπουδές για διευθυντής ορχήστρας??

    TheDarkSideOfTheMoon
    23.04.2010, 21:41

    Γεια σας παιδιά!!Ήθελα να ρωτήσω...Τι σπουδές πρέπει να κάνει κανείς για να γίνει διευθυντής ορχήστρας??Στην Ελλάδα υπάρχει κατάλληλο τμήμα σπουδών?Γενικότερα ξέρετε κάποιες λεπτομέρειες???


    marilloumajore
    26.04.2010, 09:42

    Στο ωδειο Αθηνών υπάρχει τμήμα. Δεν γνώριζω όμως να υπάρχει αντιστοιχο δίπλωμα απο το υπουργείο.

    Από την άλλη υπάρχει δίπλωμα διευθυνσης χορωδίας, αλλα κανένα ωδείο δεν κάνει το μάθημα γιατι είναι ασύμφορο


    fibonazzi
    30.04.2010, 01:55

    Επίσημες σπουδές στην Ελλάδα με τίτλο (πτυχίο-δίπλωμα μαέστρου) δεν υπάρχουν. Στο εξωτερικό μόνο, και είναι απαραίτητες γνώσεις τουλάχιστον 3 οργάνων (επίπεδο ανωτέρας) και ανωτέρων θεωρητικών. Είναι δύσκολες και πολύ απαιτητικές σπουδές.

     

    @Μαριλού: γνωρίζω 2 ωδεία στην Ελλάδα, το ένα στην Αθήνα, που κάνουν το πλήρες πρόγραμμα σπουδών διεύθυνσης χορωδίας και δίνουν και τον κρατικό τίτλο.


    marilloumajore
    30.04.2010, 09:09

    Το οποίο ωδείο ειναι? Όχι οτι μ'ενδιαφερει πλεον άμεσα, αλλα να ξερουμε τι μας γίνεται.

    Κ επίσης ποιος το διδάσκει ξέρουμε??


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 30-04-2010 09:09 ]


    TheDarkSideOfTheMoon
    30.04.2010, 16:09

    Βρήκα πως στο πανεπιστήμιο μουσικών σπουδών στην Κέρκυρα έχει τμήμα διεύθυνσης ορχήστρας.Ξέρετε΄μήπως πληροφορίες??Οι σπουδές εκεί τελειώνουν με ειδίκευση σε κάποιον τομέα ή σου δίνουν ένα πτυχίο γενικών μουσικών γνώσεων??


    TheDarkSideOfTheMoon
    03.05.2010, 15:20

    1. Κοίτα...Σίγουρα δε θα είναι επίπεδο ευρωπαικών σπουδών, όμως από κάπου πρέπει να αρχίσω. Και πιστεύω ότι αν διαβάσω κι εγώ, σίγουρα θα μάθω.

    2. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά δεν νομίζω ότι το τμήμα είναι που παίζει κύριο ρόλο.Πιο σημαντικό δεν είναι να έχω εγώ κάποιες γνώσεις?Και μετά πιστεύω ότι με κάποιο μεταπτυχιακό στη Γερμανία ή την Αυστρία κάτι θα γίνει και σε επαγγελματικό επίπεδο.

    Εεε??


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    09.05.2010, 18:49

    Καλησπέρα,

    Τι ορχήστρα θέλεις να διευθύνεις;

    Για την διεύθυνση Φιλαρμονικής Ορχήστρας υπάρχει το Πτυχίο Ενοργάνωσης, με διετή φοίτηση.

    Το γνωρίζω διότι βρίσκομαι στο 1ο έτος & κάνω μάθημα στο Ωδείο Ignacie Tigerman στα Βριλήσσια.

    Όσον αφορά την διεύθυνση Συμφωνικής Ορχήστρας, στο Πτυχίο Φυγής υπαρχεί παράλληλα & το μάθημα της ενορχήστρωσης.

    Για το πτυχίο Ενοργάνωσεις απαραίτητο είναι το Πτυχίο Αντίστοιξης.

    Ότι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.


    SakisKouroupos
    12.05.2010, 13:31

    Καλησπέρα,

    υπάρχει πτυχίο ενοργάνωσης πνευστών οργάνων όπου μαθαίνεις την διεύθυνση μπάντας ή φιλαρμονικής = πνευστά όργανα + έγχορδα μας κάνει την συμφωνική ορχήστρα.Παίρνοντας παράλληλα το πτυχίο αντίστιξης για να πάρεις μετά το πτυχίο φυγής που μαθαίνεις ενορχήστρωση. Αφού τα πάρεις όλα αυτά πηγαίνεις στο εξωτερικό Γερμανία ή Αυστρία όπως πήγα εγώ και μαθαίνεις όλα αυτά που αποκλείεται να στα δείξουν εδώ !!!! Προτού όμως ξεκινήσεις για όλα αυτά καλό θα είναι να δείς αν πραγματικά θέλεις να το κάνεις,άν το αγαπάς και ακόμα καλύτερα αν το έχεις έμφυτο !!!!  Τέλος αν μείνεις έξω ....ίσως κάτι καταφέρεις από θέμα δουλειάς !!!!! Αν γυρίσεις  εδώ ...... λυπάμαι !!!!! Θα σε φάει το σύστημα !!!!! Καλή σου επιτυχία !!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 12-05-2010 13:52 ]


    TheDarkSideOfTheMoon
    12.05.2010, 14:35

    Αυτά τα πτυχία τα παίρνεις απ' το ωδείο ή από σχολή?Π.χ. το τμήμα μουσικών σπουδών στην Κέρκυρα τα δίνει αυτά?

    Και κάτι ακόμα.Πέρα από αντίστιξη και πνευστά όργανα το ότι κάνω 9 χρόνια πιάνο και τα θεωρητικά παράλληλα δεν παίζει κάποιο ρόλο?


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    12.05.2010, 22:42

    Τα πτυχία Αντίστοιξης & Φυγής μπορείς να τα πάρεις από οποιοδήποτε Ωδείο ή Μουσική Σχολή με αναγνωρισμένα πτυχία από το ΥΠΕΘ (δεν ξέρω πως είναι τώρα:::).

    Όσον αφορά το πτυχίο Ενοργάνωσης πρέπει να παραδεχτώ ότι είμαι πολύ τυχερή που έχω καθηγητή που έχει τις γνώσεις & την ικανότητα να μου διδάξει ότι πρέπει να γνωρίζω όχι μόνο για να αναλάβω μια μπάντα ή μια ορχήστρα, αλλά & να μπορώ στη συνέχεια να τα διδάξω & εγώ.


    o-Zone
    13.05.2010, 16:12

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 23-04-2010 στις 21:41 έγραψε...

    Γεια σας παιδιά!!Ήθελα να ρωτήσω...Τι σπουδές πρέπει να κάνει κανείς για να γίνει διευθυντής ορχήστρας??Στην Ελλάδα υπάρχει κατάλληλο τμήμα σπουδών?Γενικότερα ξέρετε κάποιες λεπτομέρειες???



     

    «Η διεύθυνση ορχήστρας δεν διδάσκεται»

     

    Μια λιγότερο "ακαδημαϊκή" προσέγγιση του θέματος....Smile


    -----------------
    "Competitions are for horses, not artists."---Bela Bartok

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 13-05-2010 16:14 ]


    GuitarJournal
    13.05.2010, 23:44

    Να προσθέσω κι εγώ μερικές πληροφορίες σε αυτό που ρωτάτε. Οπωσδήποτε στην Ελλάδα η Σχολή Διεύθυνσης Ορχήστρας δεν είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο όπως είναι στο εξωτερικό και αυτό γιατί κανένα Ωδείο δεν διαθέτει Ορχήστρα

    Υπάρχουν πολλά Ωδεία που έχουν πλέον αυτό το τμήμα και επίσημα όπως το Κρατικό στη Θεσσαλονίκη - το Ωδείο Μουσικοί Ορίζοντες όπου διδάσκει ο Μιχάλης Οικονόμου, το τμήμα Μουσικής του Ιόνιου όπου διδάσκει ο Λογιαδης αλλά και πολλά άλλα σε διάφορα ωδεία όπου τυχαίνει να υπάρχει καθηγητής.

    Εγώ παλιότερα έκανα μαθήματα διεύθυνσης Ορχήστρας με τον Θόδωρο Αντωνίου και΄ήμουν γραμμένη στο Κεντρικό. Αλλά παρά τις γνώσεις και την αξία του καθηγητή η ορχήστρα που διευθύναμε ήταν ενα γκρούπ από μουσικούς που σπούδαζαν διεύθυνση και που τραγουδούσαν τις πάρτες των οργάνων !!!!!!!

    Φυσικά για να γίνει δεκτός κάποιος σε αυτό το τμήμα πρέπει να παίζει πιάνο και να έχει φτάσει στην Φούγκα στα θεωρητικά

    Γιατί δεν ψάχνετε το google να δείτε τι θα σας βγάλει?

     


    cembalo
    22.05.2010, 01:20

    Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουμε πως η διεύθυνση ορχήστρας δεν είναι απλώς "κουνάω τα χέρια και μετράω και δείχνω εισόδους-εξόδους και δυναμικές". Η κυριότερη δουλειά του μαέστρου είναι να έχει άποψη για το έργο, και υφολογική γνώση. Διαφορετικά δεν είναι μαέστρος αλλά χορευτής, και δεν διευθύνει αλλά κάνει χορογραφία.

     

    Γίνετε λοιπόν καλοί μουσικοί, εξοικειωθείτε με το ρεπερτόριο και τα διαφορετικά ιδιώματα, με τα όργανα της ορχήστρας και τις δυνατότητές τους και μετά πολύ λίγα πράγματα θα χρειαστείτε ώστε να μπορέσετε να... κουνήσετε και τα χέρια. Στο εξωτερικό το έχουν αυτονόητο αυτό. Στην Ελλάδα, δυστυχώς, οι περισσότεροι δάσκαλοι διεύθυνσης (αλλά και μαέστροι) περιορίζονται στη... χορογραφία...