ελληνική μουσική
    441 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά κλασικού πιάνου

    classical
    29.04.2010, 03:36

    Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά κλασσικού πιάνου.Εχω μάθει επάνω σε ZIMMERMAN πρίν από χρόνια και πρίν από ένα χρόνο αγόρασα ένα καλό ηλεκτρονικό (KORG C 540) για μελέτη και σύνθεση, (ερασιτέχνης είμαι αλλά με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο), μα  απέχει παρασάγγας από το πραγματικό σε τουσέ και ήχο.Οι αυτοματισμοί και τα άλλα προτερήματά του (σε σχέση με την τιμή) όμως με έκαναν να το προτιμήσω σε πρώτη φάση μιάς και κάνω και χρήση της τεχνολογίας. Προσανατολίζομαι σε κάποιο YAMAHA UX3 μετ/νο.Αυτό που με απωθεί σε αυτής της κατηγορίας τα πιάνα, είναι ο 'τσίγγινος' (έντονα λαμπρός) ήχος τους, που όπως υποστηρίζουν οι καταστηματάρχες με voicing μπορεί να διορθωθεί η χροιά του, (έως και να έλθει εκεί που τη θέλουμε).Το τουσέ του YAMAHA UX3 μου ταιριάζει και δίνω και βάση στην αξιοπιστία κατασκευής της εταιρείας (στην κατηγορία έως 3500 ευρώ) αφού δεν σκοπεύω να το αντικαταστήσω στο μέλλον. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιων που να ασχολούνται χρόνια με το πιάνο και είναι πιό έμπειροι από εμένα. Θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχουν ευρωπαϊκές μάρκες (λόγω ήχου) που να είναι εφάμιλλες του συγκεκριμένου μοντέλου και στην κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ...

     

    Το UX3  έχει ύψος 1.31 "χιαστί" δέσιμο στην πίσω πλευρά και προτείνεται από την εταιρεία σαν professional (με παλαιότητα 10-15 χρόνια για τα μετ/να)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 29-04-2010 04:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-04-2010 12:46 ]


    fibonazzi
    05.05.2010, 01:06
    Τα έχουμε πει αρκετές φορές αυτά φίλε, μπορείς να κάνεις ένα ψάξιμο στα άλλα σχετικά threads στο υποφόρουμ μας.
    classical
    05.05.2010, 09:54

    Παράθεση:

    Το μέλος fibonazzi στις 05-05-2010 στις 01:06 έγραψε...

    Τα έχουμε πει αρκετές φορές αυτά φίλε, μπορείς να κάνεις ένα ψάξιμο στα άλλα σχετικά threads στο υποφόρουμ μας.

     

    Ευχαριστώ για τη συμμετοχή, μα εκτός από γενικόλογες ερωτήσεις απο αρχάριους, δεν βρήκα κάτι που να μου απαντά στην απορία σε παλαιότερες συζητήσεις. Αν έχεις κάποια υπ' όψη που δεν τη βρήκα, κανε τον κόπο σε παρακαλώ να μου την αναφέρεις γιατί δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με την "έκθεση ιδεών και ερωτήσεων" σε ένα τοσο τετριμμένο θέμα...

    Υγ.Το ότι ζητώ γνώμη πιο έμπειρων στο κλασσικό πιάνο δεν σημαίνει και την αποχή μου από τα πλήκτρα για το διάστημα που μεσολάβησε από τα χρόνια στο ωδείο έως σήμερα...

     



    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 05-05-2010 13:59 ]


    fibonazzi
    15.05.2010, 02:00

    ΟΚ, λοιπόν πιο συγκεκριμένα η προσωπική μου άποψη: στην κατηγορία τιμής που αναφέρεσαι δεν υπάρχει τίποτε ευρωπαϊκό (καινούριο) που να αξίζει τον κόπο (αν υπάρχει κι όλας καν). Καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις κι άλλα χρήματα ή να κοιτάξεις για πιάνα μεταχειρισμένα.

    Αν και νομίζω δεν έψαξες καλά στο φόρουμ...

    Ελπίζω και άλλοι φίλοι να σε διαφωτίσουν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 15-05-2010 02:01 ]


    classical
    15.05.2010, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος fibonazzi στις 15-05-2010 στις 02:00 έγραψε...

    ΟΚ, λοιπόν πιο συγκεκριμένα η προσωπική μου άποψη: στην κατηγορία τιμής που αναφέρεσαι δεν υπάρχει τίποτε ευρωπαϊκό (καινούριο) που να αξίζει τον κόπο (αν υπάρχει κι όλας καν). Καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις κι άλλα χρήματα ή να κοιτάξεις για πιάνα μεταχειρισμένα.

    Αν και νομίζω δεν έψαξες καλά στο φόρουμ...

    Ελπίζω και άλλοι φίλοι να σε διαφωτίσουν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 15-05-2010 02:01 ]



     

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου, ξανακοίταξα και βρήκα κάποιες πληρ. όσον αφορα γενικά τα YAMAHA σε σχέση με πιο οικονομικά (της ταξης 1700 - 2500), και όσον αφορά τα ευρωπαϊκά, αναφορά σε μάρκες που συμπερασματικά κατέληξα σε τιμές που πρέπει να κυμαίνονται, και είναι επάνω από το δικό μου budget. Ωστόσο, στην ερώτησή μου ζητώ άποψη από ανθρώπους που τυχόν έχουν εμπειρεία σε συγκεκριμμένο μεταχειρισμένο μοντέλο στην κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει και που από τα λεγόμενα των πωλητών και των διαφ/κών καταχωρήσεων έβγαλα το συμπέρασμα ότι αρκετοί πιθανόν να έχουν άποψη...


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 15-05-2010 10:11 ]