ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη
    aspagela
    03.05.2010, 23:38

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΦΤΗΝΟ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ ΕΩΣ 60 ΜΠΑΣΑ. ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΗΧΟ?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-05-2010 23:43 ]


    classical
    05.05.2010, 15:18

    Θα σου πρότεινα σαν γενικό κανόνα να μην προτιμίσεις κάποιο κινέζικο όργανο παρά μόνο στην περίπτωση που ο μόνος παράγοντας είναι το κόστος. Όχι ότι κατασκευαστικά θα αντιμετωπίσεις προβλήματα αλλά πέρα από τον εντυπωσιασμό που χάνεται μόλις αποκτήσεις οικοιότητα με το όργανο, δεν νομίζω να έχουν να επιδείξουν και κάτι άλλο(μιλάω για low budget κατασκευές).Σαφώς στην ανώτερη κατηγορία θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά και εκεί υπάρχουν ευρωπαίοι  κατασκευαστές με  γκάμα τιμών και ήχο.Ψάξε και στα μεταχ/να αξίζει τον κόπο αν βρείς κάτι σε καλή κατάσταση.Προσωπικά παίζω πιάνο και και αυτό τον καιρό μου μπήκε το μικρόβιο και για ακκορντεόν.Οι σχολές  ( piano accordion)είναι κατά βάση η ιταλική και η γαλλική αν κρίνω και από τις επιλογές σε ενα ROLAND sound canvas synth που χρησιμοποιώ.Θα σε συμβούλευα να ακούσεις και μουσική με εκτελεστές για το όργανο σε διαφορετικά μουσικά είδη και να βρείς τι σου πλησιάζει αυτό που σου αρέσει...

    Σαν μη ειδικός, θα προτιμούσα κάποιο HOHNER η WELTMEISTER αν έβρισκα τιμές που ταίριαζαν στην τσέπη μου, ακόμα και μεταχειρισμένα... (...και μακριά από 'ξερόλες')


    aspagela
    05.05.2010, 23:30

    Σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου. Δυατυχως τα μεταχειρισμενα πυ εχω δει μεσω ιντερνετ ειναι μακρυα απο την τιμη που ψαχνω. Ξερεις να με κατατοπισεις για το που θα μπορουσα να κοιταξω για μεταχειρισμενο? επισης ξερω οτι ειναι ευεσθητα οργανα οσο αναφορα τη συντηρηση τους. θα φανει αν εχει καποιο προβλημα?


    reteos
    05.05.2010, 23:49

    HOHNER η WELTMEISTER ασυζητητεί . Μια φορά το αγοράζεις το όργανο και ειδικά το ακορντεόν  , το οποίο δεν "εξελίσεται" σαν το αρμόνιο . Εγώ έχω WELTMEISTER 80/άρι και είμαι σχετικά ικανοποιημένος . Αν και θα προτιμούσα HOHNER , ( ήταν το αρχικό μου 40/άρι) το οποίο πράγματι έχει γλυκύτατο ήχο . Τώρα για το κινέζικο τι να σου πώ , διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις καθόσον δεν είναι δοκιμασμένα . Αν όμως η τιμή τους δεν είναι θεαματικά χαμηλότερη , θα συνιστούσα βαθύτερη σκέψη για την αγορά του . Σχετικά δε με την συντήρηση δεν απαιτείται και κάτι το ιδιαίτερο , το θέμα είναι μην μένει εκτεθειμένο σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ιδιαίτερα σε ζέστη) , όπως άλλωστε και όλα τα μουσικά όργανα  . Πρέπει να φυλάσσεται σε θήκη επενδυμένη με καλό μονωτικό (Τσόχα , κλπ)


    classical
    06.05.2010, 00:26

    Παράθεση:

    Το μέλος aspagela στις 05-05-2010 στις 23:30 έγραψε...

    Σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου. Δυατυχως τα μεταχειρισμενα πυ εχω δει μεσω ιντερνετ ειναι μακρυα απο την τιμη που ψαχνω. Ξερεις να με κατατοπισεις για το που θα μπορουσα να κοιταξω για μεταχειρισμενο? επισης ξερω οτι ειναι ευεσθητα οργανα οσο αναφορα τη συντηρηση τους. θα φανει αν εχει καποιο προβλημα?



    Για μεταχειρισμένα όργανα υπάρχει και Ελληνικό site.Η αγορά ενός μετ/νου ειδικά αναλογικού οργάνου κρύβει παντοτε λίγο ρίσκο.Η φυσούνα ή κάποιο κούρδισμα πιθανά προβλήματα (και μου ζήτησαν 150 Ευρω! σε έρευνα που έκανα για κούρδισμα)ή δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο μπορεί να έχει υποστεί στο πέρασμα του χρόνου.Μην βάζεις πάντως το κακό στο μυαλό σου ειδικά όταν προτιμήσεις κάποια από τις μάρκες που προαναφέραμε.Υπάρχει και ο Τhoman και ο Νάκας και τα stock προϊόντα (αν δεν είσαι κάποιος που ψάχνει σοφιστικέ όργανο) που κρύβουν και ευκαιρίες.Καλή επιτυχία και καλή υπομονή για την εκμάθηση


    aspagela
    06.05.2010, 08:52

    Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας. θα σας πω τις εντυπωσεις μου οταν το παρω.


    reteos
    06.05.2010, 09:41

    Οκευ .  Θα περιμένουμε . Καλή επιτυχία στην αγορά .

     


    annikas_eleni
    23.05.2012, 20:49
    φιλε προσφατα πηρα ενα κινεζικο! δεν ηταν επιλογη μου την πατισα σε μια αγγελια στην χρυση ευκαιρια ευτιχως πληρωσα πλυ λιγα και δεν μου κακοφανικε μια και μπορω και παιζω και το μεταφερω παντου χωρις να φοβαμε μην μου παθει κατι και πιστεψε με αντεχει πολυ ! τωρα το εχω 4 μηνες αλλα ως εδω ηταν καλα ηταν οσο εβγαζα απλα κοματακια αλλα υπαρχει ενα θεμα δεν εχει σι και ετσι μου καβει τα χερια ηρθε η ωρα να παρω ενα μεγαλητερο αλλα παλι ειναι στην μεση το οικονομικο ! εγω δουλευω ε περπτερο και το εχω καθε μερα μαζι μου πανω εχει την μαρκα m.c. και το πατιμα του ειναι αρκετα ριχο ! κανει καποιες παραφονιες αλλα εταξη οτι πληρωνεις περνεις ! αν εισαι απο Αθηνα μπες στην χρυση ευκαιρια υπαρχουν προσφορες αλλα μην δεχτεις να το παρεις μα δεν το δεις πρωτα! θα το εροτευθεις το οργανο καλη συναιχεια !
    essendream
    24.10.2016, 02:08
    Ο Νάκας και ο Thoman έχουν κυρίως κινέζικα ακορντεόν που μετά το πρώτο ξεκούρδισμα είναι άχρησα και σε απιστευτες τιμές παρακαλώ! Αυτο που πήραα εγώ με 1000 πριν τέσσερα χρόνια ο Νάκας το είχε 1900!!! Ούτε για πλάκα μη πας εκεί και ούτε κινέζικο να πάρεις! Φρόντισε να ειναι Ιταλικό αν γινεται! Τώρα πια και τα Hohner στην κίνα φτιάχονται!! Ζήτησε να ακούσεις Soprani και μπες αν θέλεις στο ιντερνετ στο Panacordeon.gr Eπικοινώνησε μαζί του. Ειναι στα Μέγαρα αλλα΄κάνει πολλές ευκολίες πληρωμής.