ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.844 μέλη

    Epiphone lp Black Beauty ή Epiphone lp Slah goldtop?

    MaurosPit
    19.05.2010, 12:32

    Βοήθεια!!! Ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο κιθάρες μα δεν ξέρω ποιάνα πάρω.. Έχουν και οι δυο περίπου την ίδια τιμή. Η διαφορά ειναι 15Ε(με την goldtop στα 700 και την black beauty στα 685). Δεν με νοιάζει το χρώμα. Μέσα στο καλοκαίρι θα πάρω μια απο τις δυο. Αν όμως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο τότε θα το λάβω υπ' όψη μου. Ευχαριστώ!

     

    Epiphone Les Paul Black Beautyhttp://img.alibaba.com/photo/282797985/guitar_Epiphone_Slash_Les_Paul_Goldtop.jpg

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MaurosPit στις 19-05-2010 12:38 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MaurosPit στις 19-05-2010 12:40 ]


    takispag
    19.05.2010, 17:10

    Η διαφορά τους είναι η εμφάνιση, οπότε διάλεξε με βάση το γούστο σου και μόνο. Την black beauty την έχω παίξει και είναι πολύ ευχάριστη, και δε νομίζω να μην ισχύει το ίδιο και για την goldtop.

    Υ.Γ. Αλήθεια οι Gibson studio πόσο έχουν φτάσει? Κάποια στιγμή ένας μαθητής μου βρέθηκε σε ένα ανάλογο δίλημμα και πήρε τελικά gibson αντί για epiphone, με τα ίδια σχεδόν χρήματα. Αν ακόμα είναι κοντά οι τιμές θα το πρότεινα.


    Gamer13
    19.05.2010, 18:35

    goldtop ενοειτε


    MaurosPit
    19.05.2010, 20:41

    Οι Gibson studio στο thomann.de είναι κάπου στα 780Ε εδώ θα κάνει κάπου στα 900Ε με 950Ε. Αλλά νομίζω πως είναι καλύτερη μια epiphone των 700Ε απο μια gibson studio στα ίδια λεφτά. Οι gibson standard κάνουν 1800Ε. Έχει ένας φίλος μου μια studio και είναι πολύ καλή αλλά, μια epiphone ενος γνωστού, ακούγεται πολύ καλύτερα(μου είπε πως είχε αλλάξει τους μαγνήτες με 400Ε). Εμένα όμως δε μου πάει η ψυχή να αλλάξω μαγνήτες σε μια κιθάρα που έχει ως σήμα κατατεθέν τους μαγνήτες της(goldtop) και δεν ξέρω πόσα λεφτά ακόμα θα θέλει η black beauty που έχει 3 μαγνήτες. Δεν έχω παίξει με καμία απο τις δυο αλλά θα πάω στο τέλος των εξετάσεων να τις δοκιμάσω.


    tago
    20.05.2010, 09:03

    Μαύρη ασυζητητί{#emotions_dlg.rockon}


    takispag
    20.05.2010, 10:45

    Η άποψη μου είναι ότι αν μπορείς να πάρεις Gibson πάρτην. Σ'αυτά τα χρήματα ξεκινάνε και οι Fender made in USA. Και νομίζω πως όπως λέει και ο harmonizer υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές, όπως Ibanez made in Japan, για τις οποίες εγώ όμως δεν μπορώ να σε κατατοπίσω παραπάνω.

    Σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης ότι αν βγαίνεις οικονομικά για να πάρεις ένα όργανο της ''μαμάς'' εταιρείας, προτίμησε το απ'την ''δεύτερη'' εταιρεία της (όπως Gibson-Epiphone στην περίπτωση μας, ή και Squier-Fender). Μπορεί να είναι υποκειμενικό αυτό που σου λέω, απλά έτσι το σκέφτομαι εγώ.


    MaurosPit
    20.05.2010, 11:33

    Βασικά πιστεύω οτι με ένα καλό σετάρισμα η epiphone των 700 θα είναι πολύκαλύτερη απο μια gibson studio, η οποία είναι πολύ καλή αλλά και αυτή δεν είναι made in USA αρα δεν θα πάρω απο τη μαμά, όπως είπες. Δε θέλω Ibanez ή Fender διότι έχω την epiphoneπολύ ψηλότερα σε ποιότητα, δεν ξέρω όμως αν αληθεύει αυτό. Επίσης θέλω μια σε σχήμα lp γιατί έχω ένα μικρό κόλλημα...


    takispag
    20.05.2010, 14:06

    Απ'όσο γνωρίζω η studio είναι USA. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι σ'αυτό. Τέλος πάντων, απ'τη στιγμή που έχεις κόλλημα με lp (σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω 2 στο σπίτι! ) μην ψάχνεις για άλλες. Τώρα, στο ποιά είναι καλύτερη, δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση, καλύτερα ακολούθα το γούστο σου και πάρε αυτή που θα σε τραβήξει περισσότερο, ώστε να νιώθεις απόλυτα ικανοποιημένος που πήρες αυτή τελικά...


    MaurosPit
    20.05.2010, 16:05

    Ωραίος. Thanks... Μάλλον κλείνω για goldtop... Όμως θα δούμε.  Δεν είναι σίγουρο γιατί όπως είπες και εσύ πρέπει να είμαι σίγουρος και ευχαριστημένος με την επιλογή μου.


    -----------------
    Walk on the Rock side of the road

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MaurosPit στις 22-05-2010 15:58 ]