ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.844 μέλη

    Τακτική ωδείου για εξετάσεις

    whiteCat
    26.05.2010, 10:26

    Καλημέρα,

     

    Πηγαίνω για 2η χρονιά στο ίδιο ωδείο και παρακολουθώ μαθήματα φωνητικής.

    Τελειώνοντας την 1η χρονιά έδωσα κανονικά εξετάσεις (τραγούδι) και μάθημα θεωρίας δηλ. σολφέζ κλπ. Να σημειώσω το γεγονός ότι για να δώσω εξετάσεις πλήρωσα extra χρήματα γύρω στα 110 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.  Έδωσα εξετάσεις κανονικά αλλά ποτέ δεν μου έδωσαν πτυχίο για την πρώτη τάξη, κάποιο "χαρτί" ή μια βεβαίωση τέλος πάντων!!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για να γραφτώ τον Σεπτέμβριο για την δεύτερη χρονιά έπρεπε να ξαναπληρώσω εγγραφή.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ανακοίνωσα στην δασκάλα ότι δεν θα δώσω αυτήν την φορά εξετάσεις. Ο ένας λόγος είναι γιατί πέρυσι που έδωσα δεν πήρα κανένα χαρτί και γενικότερα η όλη "διαδικασία" δεν μου πρόσφερε κάτι και ο άλλος λόγος είναι ότι δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω μάθημα θεωρίας διότι δεν με βόλευαν οι ώρες.  Χθες που είχα πάει στο ωδείο (για να κάνω το εβδομαδιαίο μάθημα) μου είπαν ότι με θέλει η διευθύντρια του ωδείου. Την συναντώ λοιπόν στο γραφείο της και με ρωτάει με υφάκι αυστηρό, λες και είχα κάνει κάτι κακό: "Τι θα γίνει με τις εξετάσεις"; Της εξηγώ τους λόγους που δεν θέλω να δώσω και μάλιστα της αναφέρω ότι απ' ότι ξέρω δεν είναι υποχρεωτικό να δώσει κανείς εξετάσεις..εξάλλου το μάθημα αυτό είναι κάτι που το κάνω για μένα.  Εκείνη ν' αρχίζει να "στραβώνει" και να μου εξηγεί ότι κανονικά πρέπει να δώσω εξετάσεις γιατί πώς αλλιώς θα "κατοχυρώσω" τις σπουδές μου και ότι αν στο μέλλον θέλω να πάω σε άλλο ωδείο πώς θα πάρω πιστοποιητικό ότι ανήκω στο τάδε επίπεδο αν δεν δώσω εξετάσεις;;;;  Ναι..οκ. αυτό την ένοιαξε τώρα τι θα γίνει αν θα πάω σε άλλο ωδείο!!! Όταν πέρυσι η καθηγήτρια που είχα έρχονταν 2 φορές το μήνα κάνοντάς μου διπλά μαθήματα λέγοντάς τους επανειλημμένα ότι αυτό είναι πρόβλημα για' μένα...(βλ. θρεντ "συχνότητα μαθήματος 2 φορές τον μήνα") τότε δεν ήξερε να ενδιαφερθεί ως διεύθυνση του ωδείου  !!! Επίσης μου είπε ότι πιστοποιητικό δεν δίνει το ωδείο από μόνο του παρά μόνο εάν το ζητήσουμε εμείς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο.

     

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση τους ενδιαφέρει να δώσω τα εξέταστρα!!

    Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει παρόμοια εμπειρία από ωδείο (φαντάζομαι πως ναι) και γενικότερα πώς λειτουργούν τα ωδεία στις περιπτώσεις αυτές.

     

    Υ.Γ. Στην φωνή μου δεν έχω δει καμία σοβαρή πρόοδο, αλλά εδώ μπορεί να φταίω εγώ που μπορεί να μην έχω τα φόντα {#emotions_dlg.sad}

     


    stelios15
    26.05.2010, 11:00

    Το ωδείο αυτό είναι του δήμου ή ιδιωτικό;


    noizreduction
    26.05.2010, 11:23

    Φιλη Whitecat:

     

    1) Το θεμα των εξτρα χρηματων στις εξετασεις ειναι κατι που εχει συζητηθει εκτενως σε προηγουμενα threads. Ενα απο αυτα, ειναι αυτο εδω. Αξιζει να του ριξεις μια ματια, γιατι ιδιαιτερα τωρα που η οικονομικη κριση "χτυπαει" την πορτα ολων ( και ο φορολογικος ελεγχος ) θα πρεπει καποιοι αρπαχτες και ρεμουλες καθηγητες ωδειων να αντιληφθουν πως δε γινεται να αρπαζουν απο το καθε εξεταζομενο 40-50-...100€! Και μαλιστα "μαυρα"!

    Ξερετε πως μπορουμε ανετα να τους..."δωσουμε" στην Εφορια. Ενας τυπικος ελεγχος ειναι ολη η ιστορια!

     

    2) Εφοσον τελειωσες το πρωτο ετος της σπουδης σου, ειναι δυσκολο να παρεις καποιο ενδεικτικο ή πτυχιο. Αυτα θα τα παρεις αφου τελειωσεις επιτυχως τις σπουδες σου! Ακομα κι αν κανεις μεταγραφη σε αλλο ωδειο, υπαρχει παντα το ενδεχομενο ( αναλογα με την αυστηροτητα του ωδειου ) να σου ζητησουν να κανεις μια μικρη εξεταση ωστε να σιγουρευτουν πως οντως εισαι στο επιπεδο που σου ειπαν στο προηγουμενο ωδειο!

     


    sakisarabatzis
    26.05.2010, 16:40

    Oταν ειναι απο ταξη σε τάξη μεσα στο ωδειο κανονικα ΔΕΝ πληρωνεις εξέταστρα,γιατι βασει εωτ. κανονισμου του ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ,με το οποιο λειτουργουν τα ωδεια[αναγνωρισμένα] οι προαγωγικες εξετάσεις απο ταξη σε τάξη γινεται με επιτροπή καθηγητων του ιδιου του ωδειου. Μονο στις πτυχιακες και διπλωματικες πληρωνεις εξέταστρα. και οταν τελειωνεις απο ταξη σε τάξη πρεπει να  συμπληρωνεται το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΠΟΥΔΩΝ που ειναι ατομικο για καθε μαθητη.


    incomplete_angel
    26.05.2010, 21:47

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 26-05-2010 στις 16:40 έγραψε...

    Oταν ειναι απο ταξη σε τάξη μεσα στο ωδειο κανονικα ΔΕΝ πληρωνεις εξέταστρα,γιατι βασει εωτ. κανονισμου του ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ,με το οποιο λειτουργουν τα ωδεια[αναγνωρισμένα] οι προαγωγικες εξετάσεις απο ταξη σε τάξη γινεται με επιτροπή καθηγητων του ιδιου του ωδειου. Μονο στις πτυχιακες και διπλωματικες πληρωνεις εξέταστρα. και οταν τελειωνεις απο ταξη σε τάξη πρεπει να  συμπληρωνεται το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΠΟΥΔΩΝ που ειναι ατομικο για καθε μαθητη.



     

    Ακριβώς αυτά θα έγραφα. Εκτός και αν οι εξετάσεις σου έχουν να κάνουν και με κάποιο "εξωτερικό" φορέα πχ το L.C.M ή κάτι παρόμοιο που έχουν εξέταστρα αλλά από εκεί θα έπερνες και χαρτί που θα επιβεβαιώνει ότι έδωσες εξετάσεις για το τάδε επίπεδο και τις πέρασες επιτυχώς. Επίσης σε όσα ωδεία γνωρίζω, την εγγραφή την πληρώνεις κάθε χρόνο εκτός και αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο που μου διαφεύγει.


    whiteCat
    27.05.2010, 10:49

    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας, με συγχωρήτε που δεν είχα την δυνατότητα να σας απαντήσω άμεσα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 26-05-2010 στις 11:00 έγραψε...

    Το ωδείο αυτό είναι του δήμου ή ιδιωτικό;



    Είναι διωτικό

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 26-05-2010 στις 11:23 έγραψε...

    Φιλη Whitecat:

     

    1) Το θεμα των εξτρα χρηματων στις εξετασεις ειναι κατι που εχει συζητηθει εκτενως σε προηγουμενα threads. Ενα απο αυτα, ειναι αυτο εδω. Αξιζει να του ριξεις μια ματια, γιατι ιδιαιτερα τωρα που η οικονομικη κριση "χτυπαει" την πορτα ολων ( και ο φορολογικος ελεγχος ) θα πρεπει καποιοι αρπαχτες και ρεμουλες καθηγητες ωδειων να αντιληφθουν πως δε γινεται να αρπαζουν απο το καθε εξεταζομενο 40-50-...100€! Και μαλιστα "μαυρα"!

    Ξερετε πως μπορουμε ανετα να τους..."δωσουμε" στην Εφορια. Ενας τυπικος ελεγχος ειναι ολη η ιστορια!

     

    2) Εφοσον τελειωσες το πρωτο ετος της σπουδης σου, ειναι δυσκολο να παρεις καποιο ενδεικτικο ή πτυχιο. Αυτα θα τα παρεις αφου τελειωσεις επιτυχως τις σπουδες σου! Ακομα κι αν κανεις μεταγραφη σε αλλο ωδειο, υπαρχει παντα το ενδεχομενο ( αναλογα με την αυστηροτητα του ωδειου ) να σου ζητησουν να κανεις μια μικρη εξεταση ωστε να σιγουρευτουν πως οντως εισαι στο επιπεδο που σου ειπαν στο προηγουμενο ωδειο!

     



    Ναι..το διάβασα το θρεντ!!! Σ' ευχαριστώ, ήταν πολύ ενδιαφέρον.  Απ' ότι διάβασα στις εξετάσεις τα ωδεία ζητούν για εξέταστρα 400, 800, 1200 ευρώ και φρίκαρα! Σ'εμάς, πέρυσι τουλάχιστον, ήταν 110 ή 160 (δεν θυμάμαι ακριβώς).  Να σημειώσω ότι την ώρα της εξέτασης και στην θεωρία αλλά και στο τραγούδι ήταν η ίδια η διευθύντρια μαζί μ' έναν άλλον (ο οποίος δεν ξέρω τι ρόλο βαρούσε).

    Το θέμα είναι γιατί να μην μου δώσουν, εάν όχι πτυχίο, ένα πιστοποιητικό;και μάλιστα από μόνοι τους! Για πέρυσι τουλάχιστον που παρακολούθησα τα μαθήματα κανονικά, έδωσα εξετάσεις, πλήρωσα και εξέταστρα, (τι άλλο έπρεπε να κάνω; ) θα έπρεπε να πάρω ένα πιστοποιητικό να το έχω στα χέρια μου. Ακόμη και φέτος που δεν θέλω να δώσω εξετάσεις, την στιγμή που παρακολούθησα τα μαθήματα, μια βεβαίωση την δικαιούμαι.  Απ' ότι μου είπε η διευθύντρια η βαθμολογία υπάρχει στην "καρτέλα" μαθητή (την οποία έχουν εκείνοι) και τα επίπεδα φαίνονται πάλι στην καρτέλα μαθητή.  Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η αντιμετώπισή της απέναντί μου, η οποία ήθελε να με κάνει να νιώσω "ένοχη" επειδή δεν θέλω να δώσω εξετάσεις και ότι αν δεν δώσω, θα πάει χαμένη η χρονιά διότι δεν θα "φαίνομαι" πουθενά! Δηλ. όταν είμαι τυπική κάθε μήνα και πληρώνω δίδακτρα τότε φαίνομαι μια χαρά.

    Το ωδείο αυτό λέει ότι είναι αναγνωρισμένο, αλλά δεν ξέρω στην πράξη αν όλα τα ιδιωτικά ωδεία λειτουργούν κάτω από κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.  Π.χ τα θέματα των εξετάσεων (για θεωρία) τα ξέραμε από πριν και την ώρα που γράφαμε εξετάσεις επιτηρητής ήταν κάποιος από το ωδείο.  Μπορεί στα ιδιωτικά να είναι παντού έτσι...δεν ξέρω.

     

     


    noizreduction
    27.05.2010, 11:22

    Οπως σου ειπα προηγουμενως, εφοσον δεν τελειωσες το βασικο κυκλο σπουδων, δεν ειναι υποχρεωμενοι ( ουτε απο το κρατος, ουτε απο την ιδια τη δομη τους ) να σου δωσουν καποιο πιστοποιητικο. Το μονο που ισχυει κι αποδεικνυει πως τελειωσες επιτυχως το πρωτο ετος σπουδων ειναι οντως η βαθμολογια που υπαρχει στη καρτελα μαθητη ( που υποψιν, καταχωρειται και στα χαρτια του υπουργειου Πολιτισμου ).

     

    Πραγματικα σε αυτο το θεμα, το ωδειο οχι μονο δεν υποχρεωουται, αλλα δεν ειναι λογικο να δινει καποια πιστοποιηση, διοτι εαν σε καθε θεωρητικο μαθημα ζητουσαν ανα χρονο οι μαθητες καποιο πιστοποιητικο, τοτε θα ειχαμε κοψει το μισο Αμαζονιο σε χαρτι. Φαντασου στο Ειδικο αρμονιας, στην Αντιστιξη και στη Φουγκα να ζητουσαμε απο "μισα" πιστοποιητικα! {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Εξαλλου ενα τετοιο χαρτι θα ηταν ουσιαστικα αχρηστο στα χερια σου, αφου απο τη μια δε σου πιστοποιει καποια ιδιαιτερη σπουδη ( εαν ενδιαφερεσαι για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ), ενω εαν κανεις μεταγραφη σε αλλο ωδειο, θα πρεπει να περασεις ενα ειδος εσωτερικων εξετασεων ωστε να σε ενταξουν σε μια ταξη! Αρα και παλι το χαρτι θα ειναι ουσιαστικα αχρηστο!

     

    Η συμπεριφορα ειναι αλλο θεμα, το οποιο πρεπει να λυσεις με το ωδειο. Ομως να εχεις κατα νου πως δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου εκδωσουν καποιο πιστοποιητικο ( και πραγματικα ειναι η πρωτη φορα που ακουω πως καποιος ζηταει πιστοποιητικο μονο για τον ενα χρονο φοιτησης σε καποιο πτυχιο!!! ).

     

    Το πτυχιο το παιρνεις αφου κλεισεις το κυκλο σπουδων επιτυχως και δωσεις τις αναλογες εξετασεις! Αλλο οι προαγωγικες εξετασεις κι αλλο οι τελικες εξετασεις πτυχιου/διπλωματος! Οποτε, οπως σωστα ειπε η διευθυντρια σου, εαν θες να περασεις στην επομενη χρονια του πτυχιου σου, θα πρεπει να δωσεις εξετασεις! Αλλιως το ωδειο ειτε απο εσωτερικο κανονισμο, ειτε υπο την πιεση των κανονων που θετει το υπουργειο, δε μπορει να σε περασει "αυτοβουλως" στην επομενη χρονια. Και ξερω πολλα ωδεια που εαν μεινεις πολλες χρονιες στην ιδια "ταξη", μπορουν να σε διωξουν!

     

    Εφοσον θες να παρεις το πτυχιο των σπουδων σου, πρεπει να δωσεις αυτες τις εξετασεις για να προαχθεις στην επομενη ταξη!

     

    Οσο για το πως λειτουργουν τα ωδεια, ειναι μεγαλο ζητημα. Και σιγουρα εαν ελεγες ποιο ωδειο ειναι, θα προκαλουσε μεγαλη φασαρια για την αξιοπιστια του ( μη κανεις το λαθος να πεις το ονομα του ). Ομως, μετα απο 16 χρονια σε ωδειακο περιβαλλον ( ως μαθητης ), μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως υπαρχουν ωδεια που "φουσκωνουν" τα μαθητολογια τους με καλους βαθμους και στημενες εξετασεις ( οπως αυτη που περιεγραψες ), οπως υπαρχουν και ωδεια ( κρατικα και δημοτικα κυριως ) που τηρουν αυστηρα τους κανονες εξετασεων κι αποτελεσματων, γιατι απλως...δε συναγωνιζονται κανεναν!

     

     


    incomplete_angel
    27.05.2010, 11:24

    Παράθεση:

    Το μέλος whiteCat στις 27-05-2010 στις 10:49 έγραψε...

    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας, με συγχωρήτε που δεν είχα την δυνατότητα να σας απαντήσω άμεσα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 26-05-2010 στις 11:00 έγραψε...

    Το ωδείο αυτό είναι του δήμου ή ιδιωτικό;



    Είναι διωτικό

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 26-05-2010 στις 11:23 έγραψε...

    Φιλη Whitecat:

     

    1) Το θεμα των εξτρα χρηματων στις εξετασεις ειναι κατι που εχει συζητηθει εκτενως σε προηγουμενα threads. Ενα απο αυτα, ειναι αυτο εδω. Αξιζει να του ριξεις μια ματια, γιατι ιδιαιτερα τωρα που η οικονομικη κριση "χτυπαει" την πορτα ολων ( και ο φορολογικος ελεγχος ) θα πρεπει καποιοι αρπαχτες και ρεμουλες καθηγητες ωδειων να αντιληφθουν πως δε γινεται να αρπαζουν απο το καθε εξεταζομενο 40-50-...100€! Και μαλιστα "μαυρα"!

    Ξερετε πως μπορουμε ανετα να τους..."δωσουμε" στην Εφορια. Ενας τυπικος ελεγχος ειναι ολη η ιστορια!

     

    2) Εφοσον τελειωσες το πρωτο ετος της σπουδης σου, ειναι δυσκολο να παρεις καποιο ενδεικτικο ή πτυχιο. Αυτα θα τα παρεις αφου τελειωσεις επιτυχως τις σπουδες σου! Ακομα κι αν κανεις μεταγραφη σε αλλο ωδειο, υπαρχει παντα το ενδεχομενο ( αναλογα με την αυστηροτητα του ωδειου ) να σου ζητησουν να κανεις μια μικρη εξεταση ωστε να σιγουρευτουν πως οντως εισαι στο επιπεδο που σου ειπαν στο προηγουμενο ωδειο!

     



    Ναι..το διάβασα το θρεντ!!! Σ' ευχαριστώ, ήταν πολύ ενδιαφέρον.  Απ' ότι διάβασα στις εξετάσεις τα ωδεία ζητούν για εξέταστρα 400, 800, 1200 ευρώ και φρίκαρα! Σ'εμάς, πέρυσι τουλάχιστον, ήταν 110 ή 160 (δεν θυμάμαι ακριβώς).  Να σημειώσω ότι την ώρα της εξέτασης και στην θεωρία αλλά και στο τραγούδι ήταν η ίδια η διευθύντρια μαζί μ' έναν άλλον (ο οποίος δεν ξέρω τι ρόλο βαρούσε).

    Το θέμα είναι γιατί να μην μου δώσουν, εάν όχι πτυχίο, ένα πιστοποιητικό;και μάλιστα από μόνοι τους! Για πέρυσι τουλάχιστον που παρακολούθησα τα μαθήματα κανονικά, έδωσα εξετάσεις, πλήρωσα και εξέταστρα, (τι άλλο έπρεπε να κάνω; ) θα έπρεπε να πάρω ένα πιστοποιητικό να το έχω στα χέρια μου. Ακόμη και φέτος που δεν θέλω να δώσω εξετάσεις, την στιγμή που παρακολούθησα τα μαθήματα, μια βεβαίωση την δικαιούμαι.  Απ' ότι μου είπε η διευθύντρια η βαθμολογία υπάρχει στην "καρτέλα" μαθητή (την οποία έχουν εκείνοι) και τα επίπεδα φαίνονται πάλι στην καρτέλα μαθητή.  Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η αντιμετώπισή της απέναντί μου, η οποία ήθελε να με κάνει να νιώσω "ένοχη" επειδή δεν θέλω να δώσω εξετάσεις και ότι αν δεν δώσω, θα πάει χαμένη η χρονιά διότι δεν θα "φαίνομαι" πουθενά! Δηλ. όταν είμαι τυπική κάθε μήνα και πληρώνω δίδακτρα τότε φαίνομαι μια χαρά.

    Το ωδείο αυτό λέει ότι είναι αναγνωρισμένο, αλλά δεν ξέρω στην πράξη αν όλα τα ιδιωτικά ωδεία λειτουργούν κάτω από κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.  Π.χ τα θέματα των εξετάσεων (για θεωρία) τα ξέραμε από πριν και την ώρα που γράφαμε εξετάσεις επιτηρητής ήταν κάποιος από το ωδείο.  Μπορεί στα ιδιωτικά να είναι παντού έτσι...δεν ξέρω.

     



    Κανονικά για εξετάσεις τέτοιου είδους (ενδοωδειακές) είτε είναι προόδου όπως τις λένε, είτε είναι για να πας σε επόμενο επίπεδο δεν πληρώνεις εξέταστρα. Είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημοτικό. Εγώ που είμαι σε ιδιωτικό χρόνια δεν έχω πληρώσει ποτέ για τέτοιες εξετάσεις. αυτές οι εξετάσεις έχουν δύο στόχους, να δουν την πρόοδο τη δική σου και αν είναι αρκετή για να πας του χρόνου σε επόμενο επίπεδο και για να "εξετάσουν" εαν ο καθηγητής και κατά πόσο κάνει καλή δουλειά (αλλά αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες). Αλλά δεν πληρώνεις εξέταστρα. Εξέταστρα πληρώνεις για τα πτυχία ανωτερων θεωρητικών (αρμονία, αντίστιξη, φούγκα) ή αν δίνεις εξετάσεις σε κάποιο εξωτερικό φορέα όπως είναι το Trinity ή το London college of Music ή κάποιος άλλος παρόμοιος φορέας που τα εξέταστρα τα ζητάει το εκάστοτε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, εκεί όμως θα πάρεις βεβαίωση για την επιτυχία σου και το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι.


    whiteCat
    27.05.2010, 15:52

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 27-05-2010 στις 11:22 έγραψε...

    Οπως σου ειπα προηγουμενως, εφοσον δεν τελειωσες το βασικο κυκλο σπουδων, δεν ειναι υποχρεωμενοι ( ουτε απο το κρατος, ουτε απο την ιδια τη δομη τους ) να σου δωσουν καποιο πιστοποιητικο. Το μονο που ισχυει κι αποδεικνυει πως τελειωσες επιτυχως το πρωτο ετος σπουδων ειναι οντως η βαθμολογια που υπαρχει στη καρτελα μαθητη ( που υποψιν, καταχωρειται και στα χαρτια του υπουργειου Πολιτισμου ).

    Πραγματικα σε αυτο το θεμα, το ωδειο οχι μονο δεν υποχρεωουται, αλλα δεν ειναι λογικο να δινει καποια πιστοποιηση, διοτι εαν σε καθε θεωρητικο μαθημα ζητουσαν ανα χρονο οι μαθητες καποιο πιστοποιητικο, τοτε θα ειχαμε κοψει το μισο Αμαζονιο σε χαρτι. Φαντασου στο Ειδικο αρμονιας, στην Αντιστιξη και στη Φουγκα να ζητουσαμε απο "μισα" πιστοποιητικα!

    Εξαλλου ενα τετοιο χαρτι θα ηταν ουσιαστικα αχρηστο στα χερια σου, αφου απο τη μια δε σου πιστοποιει καποια ιδιαιτερη σπουδη ( εαν ενδιαφερεσαι για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ), ενω εαν κανεις μεταγραφη σε αλλο ωδειο, θα πρεπει να περασεις ενα ειδος εσωτερικων εξετασεων ωστε να σε ενταξουν σε μια ταξη! Αρα και παλι το χαρτι θα ειναι ουσιαστικα αχρηστο!

    Η συμπεριφορα ειναι αλλο θεμα, το οποιο πρεπει να λυσεις με το ωδειο. Ομως να εχεις κατα νου πως δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου εκδωσουν καποιο πιστοποιητικο ( και πραγματικα ειναι η πρωτη φορα που ακουω πως καποιος ζηταει πιστοποιητικο μονο για τον ενα χρονο φοιτησης σε καποιο πτυχιο!!! ). 

    Το πτυχιο το παιρνεις αφου κλεισεις το κυκλο σπουδων επιτυχως και δωσεις τις αναλογες εξετασεις! Αλλο οι προαγωγικες εξετασεις κι αλλο οι τελικες εξετασεις πτυχιου/διπλωματος! Οποτε, οπως σωστα ειπε η διευθυντρια σου, εαν θες να περασεις στην επομενη χρονια του πτυχιου σου, θα πρεπει να δωσεις εξετασεις! Αλλιως το ωδειο ειτε απο εσωτερικο κανονισμο, ειτε υπο την πιεση των κανονων που θετει το υπουργειο, δε μπορει να σε περασει "αυτοβουλως" στην επομενη χρονια. Και ξερω πολλα ωδεια που εαν μεινεις πολλες χρονιες στην ιδια "ταξη", μπορουν να σε διωξουν!

    Εφοσον θες να παρεις το πτυχιο των σπουδων σου, πρεπει να δωσεις αυτες τις εξετασεις για να προαχθεις στην επομενη ταξη!

    Οσο για το πως λειτουργουν τα ωδεια, ειναι μεγαλο ζητημα. Και σιγουρα εαν ελεγες ποιο ωδειο ειναι, θα προκαλουσε μεγαλη φασαρια για την αξιοπιστια του ( μη κανεις το λαθος να πεις το ονομα του ). Ομως, μετα απο 16 χρονια σε ωδειακο περιβαλλον ( ως μαθητης ), μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως υπαρχουν ωδεια που "φουσκωνουν" τα μαθητολογια τους με καλους βαθμους και στημενες εξετασεις ( οπως αυτη που περιεγραψες ), οπως υπαρχουν και ωδεια ( κρατικα και δημοτικα κυριως ) που τηρουν αυστηρα τους κανονες εξετασεων κι αποτελεσματων, γιατι απλως...δε συναγωνιζονται κανεναν!

    Εγώ δεν είπα ότι θέλω κάποιο πιστοποιητικό επειδή πιστεύω ότι θα μου χρειαστεί, θα το ήθελα για τυπικούς λόγους.  Απ΄ότι κατάλαβα, απ'αυτά που έγραψες, στα ωδεία η πολιτική τους είναι να μην δίνουν πιστοποιητικά για κάθε "έτος" που περνάει ο μαθητής.  Αυτό με την σειρά μου πρώτη φορά το ακούω, στ'αλήθεια δεν το γνώριζα.  Όντως μπορεί να είναι έτσι όπως λες και να έχεις δίκιο, αλλά με την λογική την δική μου θα έπρεπε να δίνουν.  Οπουδήποτε όταν παρακολουθεί κανείς ένα μάθημα (όχι απαραίτητα σε ωδείο), στο τέλος παίρνει βεβαίωση. Εννοώ τελείως τυπικά.  Απ' ότι ξέρω αν δεν δώσω εξετάσεις στην φωνητική δεν υπάρχει πρόβλημα να γραφτώ τον Σεπτέμβριο και να συνεχίσω τα μαθήματα για την 3η χρονιά.

    Επίσης δεν γνωρίζω τι σημαίνει "κύκλος σπουδών".  Εννοείς ότι για να δικαιούμαι κάποιο πτυχίο ή πιστοποιητικό πρέπει π.χ να κάνω 5 χρόνια φωνητική αντί για τα 2 που είμαι τώρα; Ο κύκλος σπουδών συνίσταται στα πόσα χρόνια σπουδάζει κανείς; Αλήθεια είναι κάτι που δεν γνωρίζω.

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 27-05-2010 στις 11:24 έγραψε...


    Κανονικά για εξετάσεις τέτοιου είδους (ενδοωδειακές) είτε είναι προόδου όπως τις λένε, είτε είναι για να πας σε επόμενο επίπεδο δεν πληρώνεις εξέταστρα. Είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημοτικό. Εγώ που είμαι σε ιδιωτικό χρόνια δεν έχω πληρώσει ποτέ για τέτοιες εξετάσεις. αυτές οι εξετάσεις έχουν δύο στόχους, να δουν την πρόοδο τη δική σου και αν είναι αρκετή για να πας του χρόνου σε επόμενο επίπεδο και για να "εξετάσουν" εαν ο καθηγητής και κατά πόσο κάνει καλή δουλειά (αλλά αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες). Αλλά δεν πληρώνεις εξέταστρα. Εξέταστρα πληρώνεις για τα πτυχία ανωτερων θεωρητικών (αρμονία, αντίστιξη, φούγκα) ή αν δίνεις εξετάσεις σε κάποιο εξωτερικό φορέα όπως είναι το Trinity ή το London college of Music ή κάποιος άλλος παρόμοιος φορέας που τα εξέταστρα τα ζητάει το εκάστοτε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, εκεί όμως θα πάρεις βεβαίωση για την επιτυχία σου και το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι.

    Ναι..αυτό ακριβώς! Οι εξετάσεις αυτές που λέω είναι σαν αυτό που περιγράφεις δηλ. μοιάζουν περισσότερο με ενδοωδειακές παρά με εξετάσεις με βάσει του υπουργείου πολιτισμού (αν κι' εκείνοι αυτό ισχυρίζονται).

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 27-05-2010 στις 12:07 έγραψε...

    Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και αν έχεις αυτη τη δυνατότητα αλλα γιατί δε ψάχνεις για κάποιο άλλο ωδείο...?


    Μένω κοντά στο κέντρο της Αθήνας και αυτό με βόλευε γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου. Τα περισσότερα ή είναι μακριά από το σπίτι μου (δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς να χάνω χρόνο στις μετακινήσεις) ή είναι πανάκριβα. {#emotions_dlg.sad}

     

     


    noizreduction
    27.05.2010, 20:08

    Οταν αναφερομαι στο κυκλο σπουδων εννοω το συνολο των υποχρεωτικων χρονων που πρεπει να κανεις ως σπουδαστης ωστε να φτασεις στο επιπεδο πτυχιου. Επειδη ποτε δεν εκανα Φωνητικη, δε ξερω ποσα χρονια χρειαζεται καποιος για να παρει πτυχιο. Πχ, για να παρεις πτυχιο Αντιστιξης θες 2 χρονια, οπως και Φουγκας! Μονο τοτε το ωδειο ( και κατοπιν εξετασεων ) σου δινει το πτυχιο αναγνωρισης των σπουδων σου.

    Συγνωμη που θα στο πω, αλλα η λογικη σου για το καθε ετος που κανεις να παιρνεις και καποια βεβαιωση δεν ειναι και τοσο...δυνατη! Διοτι πολυ απλα, οσοι μπαινουν στη διαδικασια των σπουδων σε ενα ωδειο εχουν παντα την προϋποθεση στο μυαλο τους πως θα τελειωσουν κανονικα το πτυχιο τους ( ειτε ειναι οργανο, ειτε θεωρητικες σπουδες ) και τοτε θα παρουν το αντιστοιχο πιστοποιητικο! Εαν ολοι πηγαιναν με τη λογικη του "κουτσου" ( δηλαδη ανα χρονο "ε, κατι καταφεραμε" ), τοτε δε θα εβρισκε κανεις ακρη ποιο ειναι το πραγματικο πτυχιο και ποιο το...ενδιαμεσο βεβαιωτικο χαρτι!

    Οπουδηποτε παρακολουθει καποιος ενα μαθημα/σεμιναριο διαρκειας ενος ετους μπορει οντως να παρει καποιο χαρτι! Εκτος εαν στα ΙΕΚ μπορεις να παρεις ενα βεβαιωτικο για 1 χρονο φοιτησης, ενω το πτυχιο ειναι στα....3!!!! Και πραγματικα, επειδη το τελευταιο καιρο συμμετεχω σε καποια συνεδρια, δε εχω δει ακομα και σε συνεδρια να δινουν βεβαιωση παρακολουθησης, εαν δεν εισαι παρων ολες τις μερες που γινεται το συνεδριο!

     

    Απ'οσο ξερω για τα θεωρητικα μαθηματα δεν ειναι απαραιτητο να δινεις καποιες ενδιαμεσες εξετασεις! Τις περισσοτερες φορες, νεοι μαθητες, μπερδευουν τις προαγωγικες εξετασεις με τις κατακτηριες. Προφανως καταλαβαινεις τη διαφορα τους. Πολλοι καθηγητες boostαρουν τους μαθητες τους να δινουν κατακτηριες για παραπανω ταξη απ'ο,τι ανηκουν!

    Παρολαυτα πολλα ωδεια εχουν στο τελος καθε χρονιας καποιου ειδους εξετασεις προοδου ωστε να γινεται ενας συνολικος ελεγχος τοσο των μαθητων, οσο και των καθηγητων! Πραγμα που με βρισκει συμφωνο, οχι ομως και στη δικη σου σκεψη πως θα επρεπε να σου δινουν μια βεβαιωση πως εκανες το...Α ετος Φωνητικης! Ποιος ο λογος, αφου το χαρτι αυτο δε θα εχει καμια νομικη ισχυ; Νομικη ισχυ για σενα εχει η προοδος σου μεσα στο βιβλιαριο του μαθητη που ειναι θεσπισμενο κι αναγνωρισμενο απο το ελληνικο κρατος ( Υπουργειο πολιτισμου ). Ανα πασα στιγμη μπορεις να το ζητησεις και να δεις τις βαθμολογιες σου και τι ταξη εισαι!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-05-2010 20:10 ]


    vero
    28.05.2010, 02:04

    δυστυχως παιδιά και μένα μου ζήτησαν να δώσω 400 ευρω για το πτυχιο της αρμονιας... και ενταξει τώρα με την οικονομικη κρίση που να τα βρεις???? το ξεφτιλισανε το θέμα.... μια φίλη μου σε Δημοτικο ωδειο δεν πληρωνει τιποτα... τι να πω? εκει ειναι ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι σου.... ελεος... θέλουμε να έχουμε μια πιστωποιηση για ενα οργανο ή θεωρητικα και πληρωνουμε υπερ-ποσα... ελεος... αυτη είναι η μουσικη που μαθαίνουμε? ελεος.. αν και εχω μάθει ότι τελικα τα πτυχια της Ουκρανιας, Βουλγαριας και αλλων γυρω περιοχων ειναι πολυ ψηλα απο τα πτυχια που παιρνουμε στην Ελλαδα...

    εδω μια φιλη απο ωδειο δινει για πτυχιο μαντολινο και αντιστηξη και της ζητανε 700 ευρω... και τους ειπε οτι δεν δινει τόσα λεφτα... και της λένε βάλε προταιρεοτητες.. και ετσι λογο οικονομικου θα δώσει μονο αντιστηξη και απο τον σεμπτεμβρη το μαντολινο... δηλαδη να της στερησουνε το πτυχιο.....


    whiteCat
    28.05.2010, 11:52

    noizreduction,

    Δεν θα επιμείνω στο θέμα του πιστοποιητικού γιατί από την μια εσύ γνωρίζεις καλύτερα από' μένα τι συμβαίνει στα ωδεία (εγώ μόνο δύο χρόνια κάνω μαθήματα) και από την άλλη, όπως είπα παραπάνω, δεν με απασχολεί τόσο το θέμα το πτυχίου.  Συγκεκριμένα δεν τους έχω ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Απλώς στο πρώτο μου ποστ κάνω αναφορά στο θέμα του πιστοποιητικού/πτυχίου επειδή μου γεννήθηκε μια απορία και γι΄αυτό την εξέφρασα. Αυτό είναι όλο. Μόνο μια μικρή σημείωση: Εκεί που αναφέρεις κάτι για τα συνέδρια ότι κι' εκεί αν δεν παρακολουθήσεις όλες τις ώρες δεν σου δίνουν πιστοποιητικό, εγώ έχω παρακολουθήσει όλες τις ώρες στα μαθήματα του ωδείου. Οκ. όμως αντιλαμβάνομαι ότι στα ωδεία είναι διαφορετικά τα πράγματα και όπως προανέφερα δεν θα επιμείνω σ' αυτό. Smile

     

    Εμένα με απασχολεί να μην επιμένουν να μου ζητούν χρήματα για εξετάσεις οι οποίες είναι ενδοωδειακές. Έχω καταλάβει ότι δείχνουν "ενδιαφέρον" μόνο όταν έρχεται η εποχή των εξετάσεων.  Κατά την διάρκεια της χρονιάς δεν είδα να ενδιαφερθούν για την πρόοδό μου...για να μην αναφερθώ πάλι στην ανεύθυνη στάση τους την πρώτη χρονιά. Επίσης η διευθύντρια, όταν με ρώτησε γιατί δεν θα δώσω εξετάσεις και της είπα κυρίως γιατί δεν έχω παρακολουθήσει το μάθημα θεωρίας της 2ης χρονιάς ανακάλυψα ότι αυτό δεν το γνώριζε. Μάλιστα με ρώτησε γιατί δεν παρακολούθησα θεωρία φέτος αφού υπήρχαν 5 τμήματα!!! Της γνωστοποιώ ότι τα τμήματα της 2ης χρονιάς θεωρίας δεν ήταν 5 αλλά 2. Παίρνει τηλ. στην γραμματεία και όντως της γνωστοποιούν κι΄εκείνοι ότι είναι 2. Όταν κάποιος είναι ιδιοκτήτης/διευθυντής κλπ. κατά την γνώμη μου θα πρέπει να γνωρίζει εάν κάποιος μαθητής παρακολουθεί τα μαθήματα κατά την διάρκεια της χρονιάς. Για να μην πω ότι θα πρέπει να ξέρει τι τμήματα υπάρχουν. Στην περίπτωση την δική μου θα το θεωρούσα σωστότερο από μέρους της να με ρωτήσει στα μέσα της χρονιάς γιατί δεν παρακολουθώ την θεωρεία.  Θα ένιωθα τότε ότι υπάρχει από πλευράς του ωδείου έστω ένα τυπικό ενδιαφέρον.

     Σ΄ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση Smile


    Kristalo
    29.05.2010, 07:44

    Αγαπητό μέλος whitecat νομίζω ότι το νόημα σχετικά με το τι συμβαίνει με τα ωδεία το ΄χεις πιάσει!!!

    Ήμουν πολλά χρόνια μαθήτρια αλλά εδώ και 13 χρόνια και δασκάλα σε ωδεία!!!! Επίσης έχω πάρει μέρος και σε εξεταστικές επιτροπές και πληρώθηκα γι΄αυτό βέβαια!!!

    Πρέπει να σου πω πως και τα ωδεία λειτουργούν σαν μια οποιαδήποτε επιχείρηση που αποσκοπούν φυσικά στο κέρδος και περισσότερο τα ιδιωτικά αλλά η ποιότητα των σπουδών που παρέχουν τα τελευταία είναι και καλύτερες λόγω ανταγωνισμού!!! Τα δημοτικά είναι απλά πιο αυστηρά με πολύ πάγια τακτική.

    Μου χει τύχει να φέρουν πεντάχρονα παιδάκια μπροστά σε εξεταστική επιτροπή μόνο και μόνο να βγάλουν χρήματα! Αυτό με εξόργισε γιατί φαντάσου εσύ την ψυχολογία αυτών των παιδιών! Ήταν ότι πιο ανασταλτικό μπορούσαν να κάνουν για την πορεία αυτών των παιδιών αλλά και των γονιών φυσικά που πλήρωσαν τα παχυλά εξέταστρα!

    Πολλές φορές τα ωδεία στοχεύουν στην άγνοια των γονέων! Αν το ψάξεις μπορείς να χειριστείς την κατάσταση! Να θυμάσαι πως την επιλογή την έχεις εσύ και αν κάτι δεν σου κάνει το αλλάζεις γιατί πληρώνεις εσύ!

    Σχετικά με το πιστοποιητικά σ΄αυτό θα συμφωνήσω με το μέλος noizreduction! Θα μπορείς να πάρεις πιστοποιητικό ή πτυχίο μόνο αν ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και αν μπορείς αυτό να κάνεις. Αν χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο να αποδείξεις τις γνώσεις αυτό θα γίνει μόνο με την προσκόμιση πτυχίου που είναι αναγνωρισμένο απο το υπουργείο Πολιτισμού ή και πιστοποιητικού αν δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε πτυχίο.

    Αν αποφασίσεις να αλλάξεις ωδείο, τότε η γραμματεία του Ωδείου που είσαι τώρα είναι υποχρεωμένοι να δώσουν βεβαίωση με όσες σπουδές έχεις κάνει μέχρι τώρα! Ο χρόνος που δεν θα χει πιστοποιηθεί με εξεταστική θα δίνει το δικαίωμα στο άλλο ωδείο να σε πισωγυρίσει και να επαναλάβεις την χρονιά! Δεν σε συμφέρει!


    music4u
    29.05.2010, 18:46

    Οι καιροί είναι δύσκολοι, και όλα αυτά περί οικονομικών συναλλαγών είναι κατάλοιπα έλλων εποχών που άνοιγες ωδείο και γέμιζε την άλλη μέρα μαθητές! Άκουσε το μέλος sakisarambatzis έχει δίκιο. Δεν πληρώνεις όλες τις εξετάσεις. ΟΜΩΣ αφού είσαι μεγάλη και κατασταλαγμένη εξηγήσου με την κάθε διέυθυνση ωδείου θέλω αυτό χωρίς χαρτιά χωρίς εξετάσεις χωρίς θεωρία γιατί έτσι πληρώνω και έτσι θέλω! Πρόσεξε, ίσως να μην είναι ο σωστός τρόπος να μάθεις κάτι γιατί κ η θεωρία-σολφέζ παίζει ρόλο και η εμπειρία-διαδικασία προετοιμασίας εξετάσεων παίζει ρόλο αλλά είσαι μεγάλη το κάνεις για χόμπυ για να χαλαρώσεις και για οποιον λόγω ΕΚΤΟΣ του να ασχοληθείς ως δασκάλα φωνητικής. Δεν πιστεύω κανένα ωδείο ,στην Αθήνα ειδικά, να του χτυπήσεις την πόρτα ένα πρωι να κάνεις μαθήματα φωνητικής με τους όρους αυτούς και να πει αααα όχι δεν δεχόμαστε χωρίς εξετάσεις!


    Kristalo
    31.05.2010, 07:46

    Συμφωνώ και επαυξάνω με τα παραπάνω!!!!


    Kiki611
    03.05.2013, 00:54

    Γεια σας.Είμαι 30 χρονών από Ρόδο και φέτος τον Ιούνιο θα δώσω εξετάσεις για είδικό αρμονίας.Διάβασα σε προηγούμενες συζητήσεις για τα εξέταστρα.Στο ωδείο που πάω ακόμα και επιτροπή καθηγητών του ωδείου να είναι,πληρώνουμε εξέταστρα και όχι ένα ποσό για κάποια μαθήματα αλλά 44 ευρώ το κάθε μάθημα.Οταν έδινα 5ο σολφέζ,ιστορία,μορφολογια,κιθάρα και αρμονία υποχρεωτική στο τέλος μιας χρονιας μου κοστισε συνολικά 220 ευρώ!!!!!Οταν κάναν κάποια μέλη παράπονα,ο ιδιοκτήτης του ωδείου δικαιολογείται ότι η επιχείρηση του δεν κερδίζει ούτε ένα ευρώ!!!(έχει και μαγαζί με βιβλία και μουσικά όργανα).Η επιχείρηση αυτή υπάρχει για να παίρνουμε εμελις πτυχία λέει αλλά δεν βγαίνει οικονομίκα και πρέπει να πληρώνουμε εξέταστρα συνεχώς και για όλα τα μαθήματα....Μήπως να την κλείσει καλύτερα??Τώρα πάλι βρήκα νέα οικονομικά εμπόδια για το πτυχίο...η ερώτηση είναι αν τα εξέταστρα ειδικού αρμονίας είναι στάνταρ τιμή σε κάθε ωδειο ή ο καθένας ανεβάζει την ταρίφα όσο θέλει;Γιατί φέτος μας την ανέβασε λέγοντας πάλι ότι δεν βγαίνει οικονομικά ενώ περυσι τα παιδια που έδωσαν για ειδικό πλήρωσαν λιγότερα...Εχει λέει νεους φόρους φέτος η επιχείρηση και προσωπικά έξοδα οπότε είπε να μας το αυξήσει αλλά νομίζω ότι δεν μας αφορούν και δεν μας νοιάζουν τα προσωπικά του.Ολα είναι δικαιολογίες που λέει και μια μέρα θα το κλείσει αν εξακολουθήσει να αυξάνει τις τιμές!


    noizreduction
    03.05.2013, 01:02

    Ειναι τραγικες αυτες οι δικαιολογιες και μακαρι καποια μερα τα ωδεια να υπαχθουν απο το υπουργειο Πολιτισμου στο υπουργειο Παιδειας! Εκει να γινει ενα ξεκαθαρισμα απο αχρηστους και φιλοχρηματους διευθυντες ωδειων, ενω παραλληλα θα αποκτησουν κι αλλη βαρυτητα τα πτυχια μας!

    Δυστυχως, η "ταριφα" καλα κρατει και ειναι θεμα αφενος του καθε εξεταστη ( γιατι, οπως λενε οι ιδιοι, δεν καλυπτονται τα εξοδα παρακολουθησης των εξετασεων ), αφετερου ειναι και θεμα του τι ακριβως θελει να βγαλει το ωδειο επιπλεον ανα σπουδαστη.

    Παρα πολυ απλα, δεν μπορειτε να το αποφυγετε, γιατι υπαρχει αυτη η απειλη "no money, no honey", ενω στην ουσια θα επρεπε να υπηρχε τουλαχιστον ενας σπουδαστης που να ζητησει τον κανονισμο που επιτρεπει στον καθενα να εισπρατει παρανομως χρηματα.

    Παντως, εαν επιμεινει, προτεινω να του ζητησετε αποδειξη! Εκει θα φανει εαν τα εισπρατει μαυρα ή οχι ( που ειναι 10000000% μαυρα και βαζω και τα ποδια μου στη φωτια, ακουγοντας στο repeat τη διαφημιση των Jumbo ).


    Kiki611
    03.05.2013, 18:41

    Τραγικό δε λες τίποτα!!!Θα ζητήσω απόδειξη αν και όταν κάναμε με τα γκρουπακια προβα στο στουντιο που εχει κατω στο μαγαζι(παιζω ηλεκτρικη κιθαρα)μας χρεωνε 10 ευρω τον καθενα για μια ωρα για το ρευμα λεει...ενω μηνιαια επαιρνε μονο για κιθαρα 95 ευρω διδακτρα.Τον τελευταιο χρονο το κατηργησε αυτο μετα απο παραπονα γονεων και μαθητων.Και φυσικα ηταν μαυρα χωρις αποδειξη με αποτελεσμα να απεχω απ'τις συναυλιες του ωδειου για να γλυτωνω τα 10 ευρω επιπλεον μηνιαιως.Υποτίθεται ότι τα διδακτρα είναι για συντηρηση του ωδειου ρευματα,νερα και ότι αλλο...

    Οσο για τις ταριφες των πτυχιων λεει ότι μεσα στην τιμη είναι και τα φαγητα των εξεταστων και τα ξενοδοχεια αλλα παντα μονο ενα ατομο ερχεται απο Αθηνα τον οποιο φιλοξενει στο σπιτι του....στο φαγητο μετα τις εξετασεις είπα και γω να παω μαζι αφου εγω τα πληρωνω και δε γινεται λεει...Αστα να πανε!!!Το ποσο των πτυχιακων μας το ανακοινωσε την 1η Απριλιου δυο μηνες πριν να δωσουμε ενω περυσι που ρωτησα με ειπε πιο χαμηλη τιμη και τα πηρε στο κρανιο που του ειπα οτι ειναι αδυνατον να μαζευτει το ποσον σε 2 μηνες και ζητησα να τα δωσω σε δοσεις...Εγινε τσακωμος άγριος και εφαρμοσε την μεθοδο του τρελοκομειου δηλαδη οτι κανεις ποτε δε μου ειπε πιο χαμηλη τιμη και τα λεω μονη μου.

    Εκμεταλλευτες!!!Τον είπα ότι κανονικα οι τιμες των πτυχιακων πρεπει να γραφονται στον εσωτερικο κανονισμο του ωδειου οπως αλλου και μου είπε ότι πρεπει να ρωτω συνεχως ποσο ειναι για να μας πει αναλογα τα εξοδα της εποχης!!!!!!

    Θελω να τελειωνω αφου το αρχισα και του χρονου θα παρω τον καθηγητη μου που μου κανει αρμονια και με στηριξε πολυ με αυτο το θεμα να παμε αλλου.Επισης οταν τον ειπε και ο καθηγητης μου για την ταριφα τον απελυσε...του χρονου λεει να παει αλλου να διδαξει!!!!


    noizreduction
    03.05.2013, 21:08

    Προφανως εχετε μπλεξει με "λαμογιο" του χειριστου ειδους, ανθρωπο που απλως ανοιξε ενα ωδειο ως "οικονομικος διευθυντης", ενω θα εχει καποιον αλλον ως "επαγγελματια μουσικο" για τα απαραιτητα χαρτια.

    Οπως και να εχει, το να ζητησεις αποδειξη θα ειναι ενα πληγμα για την αξιοπιστια του, ενω εαν το κανετε ομαδικα ( συνεννοημενοι ) με απειλη πως σε δυσκολους καιρους η οικονομικη αστυνομια θα ενδιαφεροταν για τις λαμογιες του, ισως να τον φοβισετε.

    Δυστυχως, το ελληνικο κρατος ζει μια χαρα υπο αυτο το καθεστως και οι περισσοτεροι ωδειαρχες απλως κανουν τα στραβα ματια με μεγαλο οφελος για τη τσεπη τους!


    inkve
    04.05.2013, 00:14

    noizreduction...

    αν αυτη η συζητηση μεινει καποιους μηνες στα πρωτα θεματα του φορουμ τοτε το γνωριζεις πολυ καλα πως θα διαβασουμε παμπολλες περιπτωσεις ωδειων ιδιωτικων η δημοσιων που ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ αισχροκερδουν πανω στην αγνοια των γονεων και ακομα χειροτερα πανω στην αναγκη των παιδιων να μαθουν και να εκφραστουν μεσω μουσικης....

     

    δυστυχως οι τακτικες αυτες ακολουθουνται χρονια τωρα απο την πλειοψηφια των "ωδειων"....και φυσικα φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θα επρεπε να φερνει....καταληγει ο μαθητης να σιχαθει την  σχεση που ειχε με το ωδειο και ακομα χειροτερα να παρατησει την ασχολια του με την μουσικη

     

    ο κοσμος ξυπναει πανω σε αυτο το θεμα και αυτο ειναι πολυ καλο....πρεπει καποια στιγμη να αναβαθμιστουν οι υπηρεσιες και η νοοτροπια στα ωδεια....


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 04-05-2013 00:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 04-05-2013 00:16 ]