ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Τακτική ωδείου για εξετάσεις

    Xenaki100
    23.09.2013, 18:44

    με μια απλη ματια στην Εφημεριδα τησ Κυβερνησεως τευχος Α αριθμοσ φυλου 229 αρθρα 10,38,43,44 θα διαπιστωσετε οτι η εγγραφη που ειναι ετησια (βαση υπουργειου) καθως και τα εξεταστρα σε ολες τισ εξετάσεις(προαγωγικες....πτυχιων...κατατακτηριεσ κτλ κτλ ) είναι νομιμα και το κάθε Ωδείο έχει δικαιώμα να τα ορίζει στα ποσα που αποφασιζει...το Μη νόμημο είναι να μήν σου κώψουνε απόδειξη στο ποσον που δίνεις...Συν ότι βΑΣΗ υπουργείου οι εξετασεις ειναι υποχρεςτικές για όλες τισ σχολές και τα τμηματα....Οποτε καλό είναι να γίνετε μία έρευνα αγορας πρίν κάνουμε την εγγραφη μας σε οποιοδηποτε Ωδείο

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Xenaki100, 23-09-2013 18:46 ]


    yokyok
    17.09.2014, 20:25
    Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και διαβαζοντας εδω στο φορουμ εχω να σας παραθεσω τις δικες μου εμπειριες απο το ωδειο μου. 7 χρονια σπουδαζω σε ενα ιδιωτικο ωδειο της Αθηνας,εκανα αρμονια αντιστιξη και φετος (αν ολα πανε καλα και δεν μου τη φερουνε)τελειωνω βιολι. Πριν απο αυτο το ωδειο ημουν σε ενα αλλο στην επαρχια 2 χρονια ιδιωτικο κι αυτο.Το ενα ωδειο απο το αλλο εχουν σημαντικες διαφορες οχι και τεραστιες αλλα εχουν. Στο ωδειο της επαρχιας επειδη εφυγα απο εκει,εκανα 2 χρονια και ειχα προλαβει να βγαλω το 1ο ετος ειδικου αρμονιας.Οταν εφυγα πηρα βεβαιωση γι αυτο το μαθημα και την κατεθεσα στο νεο ωδειο μου στην Αθηνα. Ξεκιναμε μαθηματα β ειδικου το 2008 και ο καθηγητης μου ειπε στο τελος της χρονιας οτι θα δωσω εξετασεις για το β υποχρεωτικο αρμονιας!! Δεν ηξερε οτι τελειωνω το β'ειδικο αρμονιας.Δηλ.δεν ειχε δει το χαρτι απο το προηγουμενο ωδειο οτι εχω τελειωσει 1οετος ειδικο αρμονιας!!! Ευτυχως μετα καναμε το γ ειδικο και ετσι εδωσα το 2010 λεγοντας μου οτι εχουμε πολλη δουλεια πολλη μελετη....Εσκασα 700 ευρω γι αυτο.Παει αυτο. Στο βιολι ειχα δωσει κατατακτηριες το 2008 στο ωδειο αυτο για α μεση στο βιολι. Το 2011 τελειωνω την υλη της μεσης και χωρις ενδιαμεσα να εχουμε προβλημα υλης και κενα μελετης(ολα καλα,παμε καλα...) μου λεει ο δασκαλος μου πως δεν ειμαι ετοιμος για την ανωτερα. Του λεω με αποφασιστικο τροπο Θα δωσουμε εξετασεις για ανωτερα. Το κατατφερα! Περιττο να πω πως καθε χρονια στο βιολι πληρωνα εξεταστρα της ταξης των 60 ευρω με βαση τον κανονισμο του ωδειου με ενδοωδειακη επιτροπη 2 ατομων-τον δασκαλο και τον διευθυντη του ωδειου!! Παει κι αυτο! Τελειωσα περυσι τον Ιουνιο(2014) την γ ανωτερα στο βιολι.Κανονικα επρεπε να δωσω πτυχιακες αλλα ο δασκαλος μου μου ελεγε μηνες νωριτερα πως δεν ειμαστε ετοιμοι και θα ναι δυσκολα...Τελικα με πολυ κοπο αποφασισαμε να δωσω τωρα το Γεναρη και να κανω μιση δ'ανωτερα!! Και τωρα το Σεπτεμβριο ερχεται και ο διευθυντης και μου λεει οτι πρεπει να κανεις μουσικη δωματιου 1 χρονο οπωσδηποτε.Πληρωνω διδακτρα μουσ.δωματιου Σεπτεμβριου και μουσ.δωματιου δεν θα κανω γι αυτο το μηνα γιατι μου ειπε ο υπευθυνος δασκαλος οτι θελει να συζητησει πρωτα με το ωδειο(διευθυντη) και θα ξεκινησουμε τον Οκτωβριο ενω εγω εν τω μεταξυ πληρωσα τον Σεπτεμβριο!! Αντιληφθηκα μετα απο 7 χρονια εκει οτι ηταν λαθος επιλογη αυτο το...ωδειο.Κοιτανε την τσεπη κατευθειαν και οχι προοδο.Δυστυχως!! Τωρα κανω υπομονη μεχρι τις πτυχιακες-κανα 700 αρι κι αυτες.Τι να κανω;; Να φυγω τελευταια στιγμη;; Μου φαινεται οτι οταν τους λες τα θεματα που αντιμετωπιζεις με ταξεις,εξετασεις,προοδο κανουν τις παπιες,σε κανουν να μπερδευεσαι μπας και αρπαξουν κανα φραγκακι παραπανω!! Ειμαι δυσαρεστημενος απο το δικο μου ωδειο!!!
    DanaeAthanasiadou
    06.12.2014, 05:06

    Παράθεση:

    Το μέλος yokyok στις 17.09.2014, 20:25 έγραψε...

    Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και διαβαζοντας εδω στο φορουμ εχω να σας παραθεσω τις δικες μου εμπειριες απο το ωδειο μου. 7 χρονια σπουδαζω σε ενα ιδιωτικο ωδειο της Αθηνας,εκανα αρμονια αντιστιξη και φετος (αν ολα πανε καλα και δεν μου τη φερουνε)τελειωνω βιολι. Πριν απο αυτο το ωδειο ημουν σε ενα αλλο στην επαρχια 2 χρονια ιδιωτικο κι αυτο.Το ενα ωδειο απο το αλλο εχουν σημαντικες διαφορες οχι και τεραστιες αλλα εχουν. Στο ωδειο της επαρχιας επειδη εφυγα απο εκει,εκανα 2 χρονια και ειχα προλαβει να βγαλω το 1ο ετος ειδικου αρμονιας.Οταν εφυγα πηρα βεβαιωση γι αυτο το μαθημα και την κατεθεσα στο νεο ωδειο μου στην Αθηνα. Ξεκιναμε μαθηματα β ειδικου το 2008 και ο καθηγητης μου ειπε στο τελος της χρονιας οτι θα δωσω εξετασεις για το β υποχρεωτικο αρμονιας!! Δεν ηξερε οτι τελειωνω το β'ειδικο αρμονιας.Δηλ.δεν ειχε δει το χαρτι απο το προηγουμενο ωδειο οτι εχω τελειωσει 1οετος ειδικο αρμονιας!!! Ευτυχως μετα καναμε το γ ειδικο και ετσι εδωσα το 2010 λεγοντας μου οτι εχουμε πολλη δουλεια πολλη μελετη....Εσκασα 700 ευρω γι αυτο.Παει αυτο. Στο βιολι ειχα δωσει κατατακτηριες το 2008 στο ωδειο αυτο για α μεση στο βιολι. Το 2011 τελειωνω την υλη της μεσης και χωρις ενδιαμεσα να εχουμε προβλημα υλης και κενα μελετης(ολα καλα,παμε καλα...) μου λεει ο δασκαλος μου πως δεν ειμαι ετοιμος για την ανωτερα. Του λεω με αποφασιστικο τροπο Θα δωσουμε εξετασεις για ανωτερα. Το κατατφερα! Περιττο να πω πως καθε χρονια στο βιολι πληρωνα εξεταστρα της ταξης των 60 ευρω με βαση τον κανονισμο του ωδειου με ενδοωδειακη επιτροπη 2 ατομων-τον δασκαλο και τον διευθυντη του ωδειου!! Παει κι αυτο! Τελειωσα περυσι τον Ιουνιο(2014) την γ ανωτερα στο βιολι.Κανονικα επρεπε να δωσω πτυχιακες αλλα ο δασκαλος μου μου ελεγε μηνες νωριτερα πως δεν ειμαστε ετοιμοι και θα ναι δυσκολα...Τελικα με πολυ κοπο αποφασισαμε να δωσω τωρα το Γεναρη και να κανω μιση δ'ανωτερα!! Και τωρα το Σεπτεμβριο ερχεται και ο διευθυντης και μου λεει οτι πρεπει να κανεις μουσικη δωματιου 1 χρονο οπωσδηποτε.Πληρωνω διδακτρα μουσ.δωματιου Σεπτεμβριου και μουσ.δωματιου δεν θα κανω γι αυτο το μηνα γιατι μου ειπε ο υπευθυνος δασκαλος οτι θελει να συζητησει πρωτα με το ωδειο(διευθυντη) και θα ξεκινησουμε τον Οκτωβριο ενω εγω εν τω μεταξυ πληρωσα τον Σεπτεμβριο!! Αντιληφθηκα μετα απο 7 χρονια εκει οτι ηταν λαθος επιλογη αυτο το...ωδειο.Κοιτανε την τσεπη κατευθειαν και οχι προοδο.Δυστυχως!! Τωρα κανω υπομονη μεχρι τις πτυχιακες-κανα 700 αρι κι αυτες.Τι να κανω;; Να φυγω τελευταια στιγμη;; Μου φαινεται οτι οταν τους λες τα θεματα που αντιμετωπιζεις με ταξεις,εξετασεις,προοδο κανουν τις παπιες,σε κανουν να μπερδευεσαι μπας και αρπαξουν κανα φραγκακι παραπανω!! Ειμαι δυσαρεστημενος απο το δικο μου ωδειο!!!



    Καταρχήν δεν υπάρχει τάξη Δ' Ανωτέρα.'Οταν τελειώσει κάποιος τη Γ' Ανωτέρα κάνει προετοιμασία από 1 εως 2 χρόνια για το Πτυχίο. Και αυτή η προετοιμασία αφορά στο πρόγραμμα των κομματιών του Πτυχίου καθώς και σε προπτυχιακές συναυλίες σε διάφορα μέρη, στο ωδείο που είσαι μαθητής και σε άλλα ωδεία,σε μουσικές σκηνές ανάλογου ύφους κλπ.

    Δεύτερον και πιο σημαντικό, δε κοιτάν να βγάλουν λεφτά. Για να δώσεις εξετάσεις για πτυχίο οργάνου( οποιουδήποτε οργάνου) χρειάζεται να έχεις τελειώσει τα εξής :


    1. Σολφέζ ( 5 τάξεις )
    2. Dictee
    3. Ιστορία της μουσικής
    4. Μορφολογία (υποχρεωτικό, όχι ειδικό)
    5. Χορωδία
    6. Αρμονία ( υποχρεωτικό, όχι ειδικό)
    7. Α' όψη ανάγνωση
    8. Μουσική Δωματίου
    9. Πρακτικό Διδασκαλίο

    Η συμβουλή μου είναι ότι παρόλο που δε χρειάζεται ειδικό αρμονίας για το όργανο και ένα απλό υποχρεωτικό αρκεί, καλύτερα να κάνεις ειδικό ( πλκηρώνεις που πληρώνεις,ας πάρεις και από κει το πτυχίο).

    Επίσης λες :  " Ξεκιναμε μαθηματα β ειδικου το 2008 και ο καθηγητης μου ειπε στο τελος της χρονιας οτι θα δωσω εξετασεις για το β υποχρεωτικο αρμονιας!! Δεν ηξερε οτι τελειωνω το β'ειδικο αρμονιας.Δηλ.δεν ειχε δει το χαρτι απο το προηγουμενο ωδειο οτι εχω τελειωσει 1οετος ειδικο αρμονιας"

    Προφανώς και οι καθηγητές δεν είναι υποχρεωμένοι να κοιτάξουν τα χαρτιά από το προηγούμενο ωδείο, αυτό είναι θέμα διεύθυνσης και από κει θα έπρεπε να ενημερωθεί, αλλά αφού δεν ήξερε τι είχες τελειώσει, προφανώς έκρινε με βάση αυτό που έβλεπε στο μάθημα και ΠΡΟΦΑΝΩΣ από αυτά που είδε από σενα, κατάλαβε ότι το επίπεδό σου ήταν αυτό.
    Επιπλέον δε μπορεί να είσαι σε τμήμα ειδικού αρμονίας και να σου λέει ότι θα δώσεις εξετάσεις για υποχρεωτικό. Εκτός πια κι αν είναι τόσο ότι να'ναι το ωδείο που πας ( πράγμα πολύ δύσκολο).

    Για περισσότερες πληροφορίες, στείλε πμ. Θα σε κατατοπίσω πλήρως για τα πάντα.