ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.845 μέλη

    Πλήθος toms στο drumset

    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2010, 00:08

     Πολλοί μεγάλοι ντράμμμερς όσο περνούν τα χρόνια μειώνουν τον αριθμό των τομς  πετώντας πράγματα απο πάνω τους,άλλοι τον αυξάνουν και άλλοι μένουν σταθεροί στα κλασικά 2 ή 3 τομς.

        Για σένα,ποιός είναι ο ιδανικός αριθμός toms και γιατί?


    Hastaroth
    29.05.2010, 00:58

    Ιδανικός αριθμός toms είναι αυτός που ταιριάζει στο στύλ που καλείται να παίξη ο drummer.

    Π.χ. άν πρόκειται να μετάσχη σέ ένα jazz σχήμα,δέν θά κουβαλήση 4-5 toms και 2 floor.Ενα tom και ένα floor είναι το κλασσικό σέτ,μέ "προαιρετικό" άλλο ένα tom (δηλαδή τό κλασικό σέτ "παντός είδους").

    Από την άλλη,άν πρόκειται να παίξη μ'ένα rock σχήμα,το minimum είναι το "παντός είδους" και απο εκεί και πέρα,όσα toms και floor θεωρεί ότι θά τόν καλύψουν στο παίξιμο τών συγκεκριμένων κομματιών.

    Αυτό σημαίνει ότι πολλές φορές ο ίδιος drummer μπορεί να χρησιμοποιή διαφορετικά set configurations.

    Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω,καθ'ότι μού έχει τύχει να παίξω ακόμα και μέ ένα tom (χωρίς floor) ή και χωρίς καθόλου tom (μόνο μέ floor) ή ακόμα και μόνο μέ snare και bass drum.


    cobal
    29.05.2010, 01:23
    Ορφεα.... ο τοπικ σου ειναι απλα για να εχουμε να λεμε, χωρις ουσια.............Ο Hastaroth σε καλυπτει πληρως
    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2010, 09:22

     Ok Has. so far so good!Εάν υποθέσουμε τώρα οτι σε καλούν στο μοντερν ντράμμερ να κάνεις ένα δεκαπεντάλεπτο σολάκι,ποιά θα ήταν η επιλογή σου στα τομς


    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2010, 09:29

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 29-05-2010 στις 01:23 έγραψε...

    Ορφεα.... ο τοπικ σου ειναι απλα για να εχουμε να λεμε, χωρις ουσια.............Ο Hastaroth σε καλυπτει πληρως

      Κομπαλάκο κάνεις λάθος,διότι η έκταση και η χωροθέτηση του ντραμσετ είναι κάτι που μας απασχολεί απο την ώρα που πιάνουμε μπαγκέτα μέχρι την μοιραία ώρα που την αφήνουμε δια παντός!

     Οπότε ή τοποθετείσαι ή απέχεις.Δεν χρειάζεται να κάνεις τον Επόπτη γραμμών του φόρουμ σφυρίζοντας τα οφ-σάιντ!


    Hastaroth
    29.05.2010, 22:20

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 29-05-2010 στις 09:22 έγραψε...

     Ok Has. so far so good!Εάν υποθέσουμε τώρα οτι σε καλούν στο μοντερν ντράμμερ να κάνεις ένα δεκαπεντάλεπτο σολάκι,ποιά θα ήταν η επιλογή σου στα τομς

    Είχα δεί πολύ παλιά ένα φιλμάκι στην τηλεόραση,μέ τόν Lionel Hampton νά εκτελή ένα δεκάλεπτο σολάκι μ'ένα floor ΜΟΝΟ.Θά ψάξω να βρώ μήπως είναι σέ κάποιο youtube νά σού το δώσω νά δής.

    Ανάλογα μέ τό τί έχεις στην διάθεσή σου εκείνη την στιγμή,κάνεις και το σχετικό σόλο.Αυτοσχεδιασμός είναι,δέν το προγραμματίζεις από πρίν....


    ORFEASMIRSINIS
    29.05.2010, 23:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-05-2010 στις 22:20 έγραψε...

     

     

     

     

    Ανάλογα μέ τό τί έχεις στην διάθεσή σου εκείνη την στιγμή,κάνεις και το σχετικό σόλο.Αυτοσχεδιασμός είναι,δέν το προγραμματίζεις από πρίν....



     Κοίτα Has. μιλάς για περίπτωση μη προγαμματισμένη όπου σου λένε αυτά έχομε παίξε.Οπότε θα παίξεις με ότι υπάρχει,αυτοσχεδιάζοντας.

      Το προγραμματισμένο είναι αλλιώς,θα στήσεις τα δικά σου τύμπανα όπως τα θέλεις και σίγουρα δε θα αυτοσχεδιάσεις αλλά θα έχεις μελετήσει πολύ καλά το τί θα παίξεις.

      Τέσπα,προσωπικά προβληματίζομαι πολύ.Είναι φορές που θέλω να φορτώσω τομ και άλλες που θέλω να αφήσω μόνο ένα  βαθύ


    Hastaroth
    30.05.2010, 00:51

    Ορφέα,όπως σού έγραψε παραπάνω κι'ό cobal,τό τόπικ σου είναι "γιά να'χουμε να λέμε".Ανάλογα μέ το τί θα κληθής να παίξης,στήνεις και το σέτ σου.

    Τώρα άν εσύ έχεις πεντακόσια toms στό σπίτι σου και θές να τά κουβαλάς ακόμα κι'άν είναι να παίξης σ'ένα jazz τρίο σε μπαράκι,χαρά στό κουράγιο σου....

     


    ORFEASMIRSINIS
    30.05.2010, 02:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-05-2010 στις 00:51 έγραψε...

    Ορφέα,όπως σού έγραψε παραπάνω κι'ό cobal,τό τόπικ σου είναι "γιά να'χουμε να λέμε".Ανάλογα μέ το τί θα κληθής να παίξης,στήνεις και το σέτ σου.

    Τώρα άν εσύ έχεις πεντακόσια toms στό σπίτι σου και θές να τά κουβαλάς ακόμα κι'άν είναι να παίξης σ'ένα jazz τρίο σε μπαράκι,χαρά στό κουράγιο σου....

     



     <<Τί κάνεις Γιάννη?Κουκιά σπέρνω!>> αστροπλoιακέ κυβερνήτη.Εγώ ρώτησα τί προτιμά ο καθένας και γιατί?Εάν ήταν Peter Erskine θα μας έλεγε οτι εγώ παίζω με ένα τόμ και ένα βαθύ για τους τάδε λόγους,ο  Billy Cobham θέλει 5 τόμ,3 βαθιά και 2 κάσσες για τους δικούς του λόγους.Jazz ο ένας Jazz κι ο άλλος.Που το βρήκες εσυ γραμμένο οτι Jazz παίζεις μόνο με τόμ και βαθύ που γράφεις σε προηγούμενη απάντησηΔιότι δεν μιλάς για την προσωπική σου προτίμηση αλλά σε τρίτο πρόσωπο σαν να είναι δόγμα οι προσωπικές σου πεποιθήσεις

      Και μη μου πείς πάλι για κουβάλημα και μπαράκια,διότι είναι σαφές οτι αναφέρομαι στην ιδανική κατάσταση που προτιμά ο καθένας και όχι σε σενάρια μετακινήσεων.

     Και στο κάτω κάτω εάν βρίσκεις ανούσιο το θέμα,μην απαντάς βρε αδερφέ!

     


    -----------------
    ... τα πρώτα εκατό χρόνια είναι τα δύσκολα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 30-05-2010 10:59 ]


    cobal
    31.05.2010, 21:27

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 29-05-2010 στις 09:29 έγραψε...

      Κομπαλάκο κάνεις λάθος,διότι η έκταση και η χωροθέτηση του ντραμσετ είναι κάτι που μας απασχολεί απο την ώρα που πιάνουμε μπαγκέτα μέχρι την μοιραία ώρα που την αφήνουμε δια παντός!

     Οπότε ή τοποθετείσαι ή απέχεις.Δεν χρειάζεται να κάνεις τον Επόπτη γραμμών του φόρουμ σφυρίζοντας τα οφ-σάιντ!



     

    Καταρχην κοψ το κομπαλακο γιατι δεν σου επιτρεπω και γιατι δεν θυμαμαι να σε αποκαλεσα εγω "Ορφικο" η κατι τετοιο....

    Αν Εσενα σε απασχολει τοσο η εκταση του σετ σου.... μην νομιζεις οτι συμβαινει και σε αλλους...

    Τωρα... για να σου φυγει και η απορια.... εγω αν ηταν να κανω καποιο σολο θα ηθελα οσο γινεται πιο πολλα για ποικιλια


    djmetronomos
    01.06.2010, 22:28

    I smell trouble...
    Αλλά θα γράψω... κι ας βρω τον μπελά μου στο τέλος..


    Εμένα μου αρέσει 1 τομ, 2 βαθιά... Επειδή όμως δεν χωράνε στα περισσότερα κλαμπάκια, το ένα βαθύ το αφήνω σπίτι... και παίζω με τομ 13" & βαθύ 16"
    Με βολεύει το 1 τομ διότι έτσι μπορώ να έχω το Ride σε κοντινή απόσταση...
    Μου αρέσει επίσης οπτικά. Επίσης, κάποιοι από τους αγαπημένους μου ντραμίστες έπαιζαν με 1 τομ. Πιθανόν, υποσυνείδητα, να με επηρέασαν.

    Η επόμενη επιλογή μου είναι 3 τομ = ένα μικρό 10" που κρέμεται από μια βάση πιατινιού με adaptor, 12" & 14"... Αυτό το στήσιμο το χρησιμοποιούσα πολύ όταν ζούσα στις ΗΠΑ - μεγάλα πάλκα, μεγάλα αμάξια για να τα χωρέσεις, κοκ...
    Αυτές τις μέρες διαβάζω την αυτοβιογραφία του Bill Bruford (Yes, King Krimson, etc)... Εκτός του ότι είναι πολύ καλογραμμένο και φιλοσοφημένο βιβλίο, πάντα μου άρεσε που ο Bruford πειραματιζόταν με περίεργα στησίματα. Το πιο τελευταίο του είναι μια κάσα, ταμπούρο και 2 βαθιά αριστερά και δύο βαθιά δεξιά! Παίζει βέβαια με Remote Hi-Hat αφού δεν μένει χώρος για να χωρέσει η βάση...

    Όπως και να'χει.. whatever gets you through the night, που έλεγε κι ο Lennon


    akis1974
    08.03.2011, 02:10
    παιζω power metal και τα τομ που εχω επανω στο σετ μου ειναι 8 10 12 14 και 2 βαθια 16 18 επισης 2 κασσες 22 αυτο το σετ με βολευει αφανταστα για το ειδος που παιζω
    antreas_dr
    08.03.2011, 10:42

    Να πω και εγω?

     

    Συνήθως με 1 τομ και 1  βαθύ φτάνει να παίξεις ότι θες. (τουλαχιστον στα ειδη που κινούμαι) Προσωπικά με αυτό το στήσιμο έχω παίξει σε μικρά μπαράκια μέχρι σε μαγαζί της Ιεράς οδού και στυλ από ροκ, έντεχνο, μέχρι πανηγύρι.

     

    είναι σχεδόν πάντα η στανταρ επιλογή μου γιατί είναι όπως είπε και ο αγαπητόστ ντιτζεης μετρονόμος βολεύει το στήσιμο που σου φέρνει το ride κοντά σου κτλ...

    Το σετ που έχω έχει 2 τομ 2 βαθυά αλλά ποτέ (μεχρι τωρα) δεν χρειάστηκε να παίξω με όλα αλλά ελπίζω να έρθει η ώρα...

     

    Τελικά νομίζω πως είναι σχετικό και τι αποτέλεσμα θέλεις εσύ ο ίδιος να βγάλεις.

    Χαρακτηριστικά θυμάμαι τον Μιχάλη Καπηλίδη μιά χρονιά με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη να παίζει με 1 τομ 1 βαθύ, και 2-3 πιάτα, και την αμέσως επόμενη σαιζόν να έχει 2 τομ 2 βαθυά 2 ταμπούρα, 2 μπότες και μια ντουζίνα πιάτα... λες να είχα πιει πολύ και να τα έβλεπα διπλά?


    Hastaroth
    08.03.2011, 11:20

    Το στήσιμο με το 1 tom που φέρνει το ride πιό κοντά (κατά παράφρασιν διαφήμισης γνωστής εταιρείας με κοσμήματα..) καθιερώθηκε από τους τζαζίστες,επειδή αυτοί κυρίως "μετρούν" στο ride,άρα παίζουν πολλή ώρα με το σχετικό χέρι τεντωμένο.Οπότε,άν το ride βρίσκεται κάπως "μακρυά",κινδυνεύουν να πάθουν...αγκύλωση-ειδικά άν οι ίδιοι είναι βραχύσωμοι και συνεπώς με κοντά χέρια...

    Πέραν αυτού,βέβαια,είναι και ένα σέτ που εύκολα μεταφέρεται-άν και εξίσου εύκολα μεταφέρεται και αυτό με τα 2 toms.

    Απο κεί και πέρα,όποιος δέν βαρυέται να κουβαλάη (και διαθέτει δικό του τραίνο),μπορεί να βάλη όσα τύμπανα και κύμβαλα θέλει.Η δική του μέση θα πιαστή και τα δικά του νεφρά θα "πέσουν"......{#emotions_dlg.biggrin} 

     


    cobal
    08.03.2011, 15:31
    Οταν ειμασταν πιτσιρικαδες δεν μασουσαμε και τα κουβαλαγαμε και στα βουνα (στην κυριολεξια). Τωρα πλεον το υπολογιζουμε πολυ το κουβαλημα και εχουμε ακυρωσει και συναυλια γι' αυτο το λογο