ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Την Χρησιμοποιούμε όλοι ! Ξέρουμε τι είναι ; (Πέννα)

    gjb94
    06.06.2010, 19:44

    Η πένα (που παλιότερα ήταν γνωστή και ως πλήκτρο) είναι ένα μικρό εξάρτημα το οποίο χρησιμοποιείται από μουσικούς για το παίξιμο εγχόρδων μουσικών οργάνων, συνήθως ακ

    ουστικής ή ηλεκτρικής κιθάρας (καθώς στην κλασική δεν χρησιμοποιείται ποτέ πένα), μπουζουκιού, λαούτου, μαντολίνου και σπανιότερα ηλεκτρικού μπάσου. Το μέγεθός της ποικίλλει ανάλογα με το μουσικό όργανο. Το πιο γνωστό σχήμα είναι το τριγωνικό, αλλά υπάρχουν πένες και σε άλλα σχήματα για συγκεκριμένα όργανα. Στις μέρες μας κατασκευάζεται από πλαστικό ή σπανιότερα μέταλλο, ενώ παλιότερα χρησιμοποιούνταν ξύλο ή κόκκαλο. Η επιφάνειά της μπορεί να είναι σαγρέ, ή η πένα να έχει τρύπες ή προεξοχές, για καλύτερο κράτημα. Οι πένες κιθάρας έρχονται συνήθως σε τρεις διαβαθμίσεις: Σκληρή (Hard), Μεσαία (Medium) και Λεπτή (Light), που έχουν να κάνουν με το πάχος της πένας και κατά συνέπεια τη δύναμη με την οποία θα χτυπήσει τις χορδές και τον ήχο που θα βγάλει το όργανο.

    Μερικοί μουσικόφιλοι συνηθίζουν να κρατούν τις πένες που θα πετάξει κάποιος γνωστός κιθαρίστας ως ενθύμιο από μια συναυλία. Ορισμένοι κιθαρίστες χαρίζουν επίσης στους θαυμαστές τους υπογεγραμμένες πένες.

     

    Πηγή :Wikipedia!


    -----------------
    Μικρός , ταπεινός Έλληνας , που όταν μιλά , μιλά μέσα από το πεντάγραμμο .......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gjb94 στις 07-06-2010 13:02 ]


    delta66
    06.06.2010, 23:43

    Πολυ ωραιο το θεμα που επελεξες να φερεις προς συζητηση.

    Οι πληροφοριες καλες αλλα γενικες και εγκυκλοπαιδικες.

    Θα ηθελα πολυ να διαβασω αποψεις και εμπειριες μελων του Musicheaven.

     

    YΓ καλο ειναι οταν μεταφερεις εδω κειμενα απο ξενες ιστοσελιδες να αναφερεις με λινκ την πηγη σου.

     


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 06-06-2010 23:44 ]


    gjb94
    07.06.2010, 13:01

    Ναι , έχεις δίκιο!!!

    ευχαριστώ πολύ και για τα θετικά σχόλια σου !!!

     

     

    Η πηγή είναι η Wikipedia και γενικότερα , για όλα τα θέματα τα οποία ξεκινώ και έχουν εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα ,εμπιστεύομαι αυτό το site!


    yiannisyiannis
    07.06.2010, 13:59

    Όντως ωραίο θέμα. Μια μικρή διόρθωση θέλω να κάνω, πάνω σ' αυτό που είπες ότι στην κλασική κιθάρα δεν χρησιμοποιείται ποτέ πένα. Στην ερμηνεία της κλασσικής μουσικής δεν χρησιμοποιείται η πένα. Διαφορετικά, η χρήση της πένας με κλασσική κιθάρα είναι πολύ συνηθισμένη. Διάσημοι κιθαριστές -όπως ο John McLaughlin - παίζουν σε κλασσική κιθάρα με πένα, αρκετοί ερμηνευτές φλαμένγκο προτιμούν να παίζουν με πένα αντί για δάκτυλα, στα δικά μας ρεμπέτικα και Σμυρναίικα τραγούδια χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον η κλασσική κιθάρα με πένα και γενικά η χρήση της πένας σε κλασσική κιθάρα είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο. Προσωπικά παίζω κλασσική κιθάρα πότε με τα δάκτυλα και πότε με πένα, ανάλογα με το είδος της μουσικής που επιλέγω. Προτιμώ πάντα πλαστική πένα medium σκληρότητας, είτε σε τριγωνικό είτε σε σχήμα καρδιάς. Το τριγωνικό σχήμα βολεύει περισσότερο για δυνατά σόλα που προκαλούν γρατσουνιές, διότι έχεις την επιλογή να αλλάξεις μύτη όταν φθαρεί αυτή που παίζεις.

     


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 07-06-2010 14:00 ]


    inkve
    10.06.2010, 17:11

    το θεμα της πενας  ειναι κατι σαν την αναζητηση του χαμενου θυσαυρου!!

    τουλαχιστον για εμενα!!

    ακομα και στην διαρκεια του καθημερινου παιξιματος εχει τυχει να αλλαζω καμια δεκαρια πενες!!

    μεχρι και μεταλικες πενες εχω φτιαξει στο μεγεθος της πενας του paul gilbert!!

    βεβαια στο live εννοειτε αυτες οι πολυτελειες σταματανε ετσι??

    γενικα προτιμω της σκληρες πενες...απο stubby(μεγαλες μικρες)dunlop jazz(επισης μεγαλες μικρες)..

    αλλα εχω και τις αναλαμπες με γενικα αρκετα μαλακες πενες 0.60..!!

    δεν ξερω γιατι τετοια ασταθεια σε αυτο το θεμα...ειναι μερες που απλα μου καθεται η μια πενα αλλα την επομενη δεν μου κολλαει καθολου...παλιοτερα το διασκεδαζα γιατι ειχα αναγαγει την αναζητηση-αγορα πενας σε καθημερινο shopping therapy!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    πλεον εχω καταληξει σε δυο πραγματα... 

    1)οτι καμια πενα δεν ειναι στο 100% αυτου που χρειαζεσαι να ακουσεις αλλα κυριως να νιωσεις και στα χερια σου ειτε αφορα το πως σε βολευει αλλα και το πως η πενα αγγιζει τις χορδες...καποιες πενες <<ξυνουν>>τις χορδες εχωντας καλη ατακα αλλα κολλανε...αλλες γλιστρανε αλλα χανουν σε <<σκασιμο>> και παει λεγωντας φυσικα!!

    2)τον καλυτερο ηχο τον εχουν τα δαχτυλα!!!και εννοω τα δαχτυλα που χτυπανε τις χορδες αντι για την πενα...εδω να διευκρινησω οτι γραφωντας δαχτυλα δεν εννοω τα νυχια που παιζουν οι κλασσικοι κιθαριστες...στην ηλεκτρικη κιθαρα στις περισσοτερες των περιπτωσεων την χορδη την χτυπανε τα ακροδαχτυλα...βαζεις δηλαδη και λιγο κρεατακι(lol)....για καποιο λογο ο ηχος που βγαινει απο τα δαχτυλα στον ενισχυτη ειναι με μια λεξη καλυτερος!!

    δυστηχως δεν παιζω με δαχτυλα...ειμαι pick addicted!!ενταξει καμια φραση θα παιξω αλλα μεχρι εκει...η καλυτερη περιπτωση ειναι ο συνδιασμος και των δυο παντως..κιθαριστες οπως greg howe,gutrie govan αλλα και πολλοι country κιθαριστες χρησιμοποιουν συνδιασμο πενας και δαχτυλων(υπαρχει συγκεκριμενη ονομασια αλλα επισης μου διαφευγει αυτη την στιγμη,κατι συμβαινει σημερα!!)

    συμφωνω με τον delta66...ενδιαφερον θεμα και ελπιζω να δω περισσοτερα σαν και αυτο...


    rigas
    11.06.2010, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07-06-2010 στις 13:59 έγραψε...

    Όντως ωραίο θέμα. Μια μικρή διόρθωση θέλω να κάνω, πάνω σ' αυτό που είπες ότι στην κλασική κιθάρα δεν χρησιμοποιείται ποτέ πένα. Στην ερμηνεία της κλασσικής μουσικής δεν χρησιμοποιείται η πένα. Διαφορετικά, η χρήση της πένας με κλασσική κιθάρα είναι πολύ συνηθισμένη. Διάσημοι κιθαριστές -όπως ο John McLaughlin - παίζουν σε κλασσική κιθάρα με πένα, αρκετοί ερμηνευτές φλαμένγκο προτιμούν να παίζουν με πένα αντί για δάκτυλα, στα δικά μας ρεμπέτικα και Σμυρναίικα τραγούδια χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον η κλασσική κιθάρα με πένα και γενικά η χρήση της πένας σε κλασσική κιθάρα είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο. Προσωπικά παίζω κλασσική κιθάρα πότε με τα δάκτυλα και πότε με πένα, ανάλογα με το είδος της μουσικής που επιλέγω. Προτιμώ πάντα πλαστική πένα medium σκληρότητας, είτε σε τριγωνικό είτε σε σχήμα καρδιάς. Το τριγωνικό σχήμα βολεύει περισσότερο για δυνατά σόλα που προκαλούν γρατσουνιές, διότι έχεις την επιλογή να αλλάξεις μύτη όταν φθαρεί αυτή που παίζεις.

     


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 07-06-2010 14:00 ]



     

    -------------------

    Θα συμφωνήσω.

     


    ladyelen
    12.06.2010, 17:07

    Χαιρετε! Είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω που μπορώ να βρω πένα που να προσαρμόζεται στον αντίχειρα. Βασικά αν ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί τέτοια πένα γιατί την έχω δει μόνο σε διάσημους κιθαρίστες (μέχρι στιγμής δεν έχω βρει). Παίζω με τα δάχτυλα αλλά ταυτόχρονα θέλω και μια πένα στη διάθεσή μου. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....!!


    Mussap
    13.06.2010, 11:08
    O Στόλας στα Σφαγεία πρέπει να έχει
    optimus222
    13.06.2010, 22:59

    Και από νύχι έφτιαχναν πένα και μου ακούγεται καλύτερη λύση από το κόκκαλο. Στη σύγχρονη εποχή πένες μπορούμε να φτιάξουμε από εκείνη τη μπλε ταινία που έχουν τα βαριά δέματα (soft), από το κουτάκι με τα Depon ή τις Dentine Ice (medium), από οποιαδήποτε παρετημένη τηλεκάρτα βρούμε σε κάποιο καρτοτηλέφωνο ή κάποια παλιά κάρτα που έχουμε στο πορτοφόλι (hard) ή από το περίβλημα μιας άδειας εννιάβολτης μπαταρίας ή το κουτάκι του αναψυκτικού (μεταλλικές).

    Εγώ παρότι παίζω με μέτριες προς σκληρές και σκληρές πένες είμαι μεγάλος λάτρης της πένας από το κουτάκι με τις Dentine Ice και ακόμη καλύτερα τα ντεπόν και εξηγούμαι: Τρώμε τις δύο πρώτες τσίχλες και κόβουμε όλη την άκρη του κουτιού, δηλαδή και τα δύο "κουτάκια". Μετά το διπλώνουμε στη μέση έτσι ώστε τα εξογκώματα να είναι προς τα έξω και όχι απλά έχουμε μία πρόχειρη πένα, αλλά μπορούμε να σφηνώσουμε τα δάχτυλά μας μέσα στα κουτάκια σπάζοντάς τα λίγο για να έχουμε καλύτερο κράτημα. Αυτό που κάνει τα ντεπόν καλύτερα είναι πως είναι στρογγυλά και τα δάχτυλα σφηνώνουν καλύτερα και ότι μπορούμε αντί να δώσουμε τις τσίχλες σε κάποιον από την παρέα ή να τις πετάξουμε να δώσουμε ντεπόν στους γείτονες που θα αναγκαστούν να ακούσουν τις γκαρίδες μας.

    Ξέρω πολλές ιδέες για αυτοσχέδιες πένες όμως αυτές που αξίζουν να ξέρετε είναι εκείνες που δε χρειάζονται κάτι περίεργο για να φτιαχτούν και είναι προχειροδουλειές για την ακουστική κιθάρα και την παραλία! Να βάλω;


    gjb94
    13.06.2010, 23:03

    Εγώ παιδιά , εδώ και πολύ καιρό δεν την χρησιμοποιώ .έχω αφήσει νύχι στον ατίχειρα και στον δείκτη!!!


    Johnnyf95
    20.06.2010, 01:01

    Παράθεση:

    Το μέλος optimus222 στις 13-06-2010 στις 22:59 έγραψε...

    Και από νύχι έφτιαχναν πένα και μου ακούγεται καλύτερη λύση από το κόκκαλο. Στη σύγχρονη εποχή πένες μπορούμε να φτιάξουμε από εκείνη τη μπλε ταινία που έχουν τα βαριά δέματα (soft), από το κουτάκι με τα Depon ή τις Dentine Ice (medium), από οποιαδήποτε παρετημένη τηλεκάρτα βρούμε σε κάποιο καρτοτηλέφωνο ή κάποια παλιά κάρτα που έχουμε στο πορτοφόλι (hard) ή από το περίβλημα μιας άδειας εννιάβολτης μπαταρίας ή το κουτάκι του αναψυκτικού (μεταλλικές).

    Εγώ παρότι παίζω με μέτριες προς σκληρές και σκληρές πένες είμαι μεγάλος λάτρης της πένας από το κουτάκι με τις Dentine Ice και ακόμη καλύτερα τα ντεπόν και εξηγούμαι: Τρώμε τις δύο πρώτες τσίχλες και κόβουμε όλη την άκρη του κουτιού, δηλαδή και τα δύο "κουτάκια". Μετά το διπλώνουμε στη μέση έτσι ώστε τα εξογκώματα να είναι προς τα έξω και όχι απλά έχουμε μία πρόχειρη πένα, αλλά μπορούμε να σφηνώσουμε τα δάχτυλά μας μέσα στα κουτάκια σπάζοντάς τα λίγο για να έχουμε καλύτερο κράτημα. Αυτό που κάνει τα ντεπόν καλύτερα είναι πως είναι στρογγυλά και τα δάχτυλα σφηνώνουν καλύτερα και ότι μπορούμε αντί να δώσουμε τις τσίχλες σε κάποιον από την παρέα ή να τις πετάξουμε να δώσουμε ντεπόν στους γείτονες που θα αναγκαστούν να ακούσουν τις γκαρίδες μας.

    Ξέρω πολλές ιδέες για αυτοσχέδιες πένες όμως αυτές που αξίζουν να ξέρετε είναι εκείνες που δε χρειάζονται κάτι περίεργο για να φτιαχτούν και είναι προχειροδουλειές για την ακουστική κιθάρα και την παραλία! Να βάλω;



     

     

     

    αυτο με το κουτακι του αναψυχτικου το δοκιμασα μια φορα σε ενα καραβι,και ενω το καραβι ηταν γεματο απο κιθαριστες που ειχαν κλασικες και δεν ειχαν πενες,και μου φανηκε υπερβολικα αβολο....η λυση ηρθε απο ενα κινητο αφης που ειχε μαζι μια πενε για την οθονη του :Ρ


    delta66
    20.06.2010, 01:32


    optimus222
    20.06.2010, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Johnnyf95 στις 20-06-2010 στις 01:01 έγραψε...

    αυτο με το κουτακι του αναψυχτικου το δοκιμασα μια φορα σε ενα καραβι,και ενω το καραβι ηταν γεματο απο κιθαριστες που ειχαν κλασικες και δεν ειχαν πενες,και μου φανηκε υπερβολικα αβολο....η λυση ηρθε απο ενα κινητο αφης που ειχε μαζι μια πενε για την οθονη του :Ρ

    Μεταλική πένα σε πλαστικές χορδές με τίποτα, ειδικά αυτοσχέδια! Δεν ξέρεις πότε θα μείνεις χωρίς χορδές!

    Το δίπλωσες το κουτάκι ή απλά έκοψες ένα κομμάτι;


    nicoleggg
    20.06.2010, 23:52

    δεν εχω προσπαθησει ποτε να φτιαξω πενα με κουτακι αναψυκτικου αλλα εχω καποιες φτιαγμενες απο ταπες κ πιστωτικες καρτες ή τηλεκαρτες κ για να τις κανω καλυτερες τις λιμαρα με γυαλοχαρτο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nicoleggg στις 20-06-2010 23:53 ]


    JohnCherry
    14.11.2010, 16:33
    Άσχετο αλλα έχω μια πένα που είχε πετάξει ο Mustaine στο Sonisphere 2010
    delta66
    14.11.2010, 20:25

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnCherry στις 14-11-2010 στις 16:33 έγραψε...

    Άσχετο αλλα έχω μια πένα που είχε πετάξει ο Mustaine στο Sonisphere 2010

    Ασχετο αλλα καλο {#emotions_dlg.thumbup}

    Και μια πενα απο Alex Skolnick

    click

     

     


    tallos
    15.11.2010, 00:23

    Παράθεση:

    Το μέλος gjb94 στις 06-06-2010 στις 19:44 έγραψε...

    Η πένα (που παλιότερα ήταν γνωστή και ως πλήκτρο) είναι ένα μικρό εξάρτημα το οποίο χρησιμοποιείται από μουσικούς για το παίξιμο εγχόρδων μουσικών οργάνων, συνήθως ακ

    ουστικής ή ηλεκτρικής κιθάρας (καθώς στην κλασική δεν χρησιμοποιείται ποτέ πένα), μπουζουκιού, λαούτου, μαντολίνου και σπανιότερα ηλεκτρικού μπάσου. Το μέγεθός της ποικίλλει ανάλογα με το μουσικό όργανο. Το πιο γνωστό σχήμα είναι το τριγωνικό, αλλά υπάρχουν πένες και σε άλλα σχήματα για συγκεκριμένα όργανα. Στις μέρες μας κατασκευάζεται από πλαστικό ή σπανιότερα μέταλλο, ενώ παλιότερα χρησιμοποιούνταν ξύλο ή κόκκαλο. Η επιφάνειά της μπορεί να είναι σαγρέ, ή η πένα να έχει τρύπες ή προεξοχές, για καλύτερο κράτημα. Οι πένες κιθάρας έρχονται συνήθως σε τρεις διαβαθμίσεις: Σκληρή (Hard), Μεσαία (Medium) και Λεπτή (Light), που έχουν να κάνουν με το πάχος της πένας και κατά συνέπεια τη δύναμη με την οποία θα χτυπήσει τις χορδές και τον ήχο που θα βγάλει το όργανο.

    Μερικοί μουσικόφιλοι συνηθίζουν να κρατούν τις πένες που θα πετάξει κάποιος γνωστός κιθαρίστας ως ενθύμιο από μια συναυλία. Ορισμένοι κιθαρίστες χαρίζουν επίσης στους θαυμαστές τους υπογεγραμμένες πένες

    Πηγή :Wikipedia!


    -----------------
    Μικρός , ταπεινός Έλληνας , που όταν μιλά , μιλά μέσα από το πεντάγραμμο .......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gjb94 στις 07-06-2010 13:02 ]




    για ηλεκτρικο μπασο να υποθεσω οτι χρειαζετε σκληρη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tallos στις 15-11-2010 00:28 ]