ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    Κιθάρα τύπου Βιχουέλας κατασκευής μου

    ZaranisPetros
    09.06.2010, 10:34

    Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω την κιθάρα τύπου Βιχουέλας που έφτιαξα, παίζοντας ένας πρελούδιο του Μπαχ από την δεύτερη Σουίτα για Λαούτο


    Link

    " target="_blank">>

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ

    http://www.p-zaranis.gr/patent.htm

     

     


    inkve
    09.06.2010, 13:40

    ουσιαστικα μια δωδεκαχορδη κλασσικη κιθαρα με την ιδιαιτεροτητα της πρωτης χορδης που ην κουρδιζεις σε σολ!!

    δεν ειμαι κανενας ψαγμενος στα κλασσικα οργανα αλλα πρωτη φορα ακουσα και ειδα τετοιο οργανο και μου ακουστηκε πολυ ομορφο και χωρις υπερβολες στον ηχο η  καποιο μπερδεμα στις νοτες οταν ηχουν μαζι σαν συγχορδια...

    πολυ ωραιο φιλε...μπραβο...

    η κατασκευη οργανων απαιτει υπομονη και μερακι σε αυτο που κανεις....και εις ανωτερα!!


    ZaranisPetros
    09.06.2010, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 09-06-2010 στις 13:40 έγραψε...

    ουσιαστικα μια δωδεκαχορδη κλασσικη κιθαρα με την ιδιαιτεροτητα της πρωτης χορδης που ην κουρδιζεις σε σολ!!

    δεν ειμαι κανενας ψαγμενος στα κλασσικα οργανα αλλα πρωτη φορα ακουσα και ειδα τετοιο οργανο και μου ακουστηκε πολυ ομορφο και χωρις υπερβολες στον ηχο η  καποιο μπερδεμα στις νοτες οταν ηχουν μαζι σαν συγχορδια...

    πολυ ωραιο φιλε...μπραβο...

    η κατασκευη οργανων απαιτει υπομονη και μερακι σε αυτο που κανεις....και εις ανωτερα!!



    Ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια μια διευκρίνηση όμως,

    Η κιθάρα αυτή είναι πιο μικρή από την κλασσική, έχει και μικρότερο όγκο, στον οποίο το έχω μελετήσει και ξέρω ότι σονάρει καλύτερα σε σολ Τα τάστα επίσης είναι και αυτά λίγο πιο λεπτά από της κλασσικής.

    Επίσης (όχι για να παινευτώ Smile ) αλλά το να μην ακούγεται βαβούρα στις συγχορδίες εξαρτάται κυρίως και από τον παίκτη , όχι μόνο από το όργανο!

    Ευχαριστώ και πάλι


    gjb94
    09.06.2010, 22:45

    Κύριε Πέτρο , μου άρεσε πολύ η Κιθάρα που κατασκευάσατε!!!!

    Πολύ ωραίος ήχος!!!

    Τι να πω ; Δεν έχω λόγια!!!


    cobal
    10.06.2010, 00:04
    Συγχαριτηρια Πετρο.........Ειναι παρα πολυ ομορφο να εισαι μουσικος και να μπορεις να κατασκευασεις το οργανο σου... Κι εγω αργοτερα θα κατασκευασω δικα μου τυμπανα
    guitarteacher
    11.06.2010, 16:30

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Αγαπητέ Πέτρο,

    Αρχικά θα συμφωνίσω απολύτως με την τοποθέτησή σου:

    "...το να μην ακούγεται βαβούρα στις συγχορδίες εξαρτάται κυρίως και από τον παίκτη , όχι μόνο από το όργανο!"

    Ευθύς αμέσως, θα ήθελα να σε συγχαρώ για την πολύ καλή πραγματικά δουλειά σου, στο σύνολό της.

    Αρκεί κανείς να επισκευθεί την Ιστοσελίδα σου για να το διαπιστώσει!!!

    Φιλικά,