ελληνική μουσική
436 online   ·  208.860 μέλη

Heavy Metal is the law και το μεγαλείο αυτής της μουσικής

musichell
Σολίστ
Chat
27.07.2010, 18:56

musichell
Σολίστ
Chat
29.07.2010, 22:27

musichell
Σολίστ
Chat
29.07.2010, 22:44

29.07.2010, 23:05

sitzoune81
Φθασμένος
Chat
30.07.2010, 10:09

Παράθεση:

Το μέλος cat66 στις 27-07-2010 στις 18:56 έγραψε...

και να φανταστεί κανείς πως η κομματάρα αυτή γράφτηκε για πλάκα, γρήγορα και χωρίς κανένα νόημα ύπαρξης, απλώς και μόνο ως απάντηση στον Quorthon των Bathory, όταν ο τελευταίος ρωτήθηκε σε συνέντευξη για την άποψή του για τους Candlemass (Σουηδοί αμφότεροι γαρ). "Οκ, μάλλον θα παίζουν τόοοοσο αργά διότι δεν μπορούν να παίξουν πιο γρήγορα, είναι ανίκανοι να παίξουν σε υψηλές ταχύτητες", είπε χαριτολογώντας. Έχουν χιούμορ τελικά οι Σουηδοί...! :p

musichell
Σολίστ
Chat
30.07.2010, 10:24

Δεν την γνώριζα αυτή την ιστορία!Κοίτα να δείς!Γενικά οι Σουηδοί είναι λεβεντιές πάντως!

musichell
Σολίστ
Chat
02.08.2010, 17:59

musichell
Σολίστ
Chat
02.08.2010, 19:49

takispag
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
02.08.2010, 23:23

παλιές καλές εποχές...

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
20.08.2011, 00:21

Ξέθαμμα από τα έγκατα του σάιτ. Για να δούμε τι ψάρια πιάνει η γενιά του 2011.

Peace4Us
Περαστική Νότα
Chat
21.08.2011, 11:09
ουαου! ολα τα βιντεο σας ειναι απιθανα! κριμα που δεν μπορω να ανεβασω κι εγω κανενα... γιατι δεν ξερω πως....
Moonchild92
Φθασμένος
Chat
21.08.2011, 14:19

@SpartanWerewolf ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έχει αναφερθεί ο ύμνος Heavy Metal is the Law, αν ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες σίγουρα θα το δεις! Και οι Helloween κλασικά φοβεροί!

Πάμε με δύναμη ρε!

@Peace4Us Δεν είναι τίποτα δύσκολο! Πατάς share(βρίσκεται ακριβώς κάτω από το βίντεο). Εκεί υπάρχει η επιλογή Embed. Αντιγράφεις τον κώδικα που σου βγάζει και τον κάνεις επικόλληση στο ποστ σου.

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
22.08.2011, 14:45

Τιτανοτεράστιο(pun intended) κομμάτι!

metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
Chat
23.08.2011, 09:58
δεν θα μπορουσα να βαλω μονο ενα τραγουδι που να χαρακτηριζει τι σημαινει για μενα το μεταλ μια και ειναι ολοκληρη η ζωη μου σε ολες της τις λεπτομερειες δεν ειναι σιγουρα μονο μουσικη ειναι τροπος και αποψη ζωης δεν θα μπορουσα να το αφερεσω απο αυτην μιας και φτανει μονο ενα ριφακι για να με παει στα ουρανια...
Moonchild92
Φθασμένος
Chat
24.08.2011, 00:28

Κοίτα σύμπτωση! Παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με Kamelot(θα τσεκάρω ο,τι πόσταρες σε πρώτη ευκαιρία, άκουγα σήμερα για πρώτη φορά την πρώτη μπάντα του Khan, τους Conception, οι οποίοι έχουν βγάλει φοβερή μουσική!

metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.08.2011, 08:22

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 23-08-2011 στις 23:49 έγραψε...

@ metalkristi:

Παράθεση:

Το μέλος metalkristi στις 23-08-2011 στις 09:58 έγραψε...

δεν θα μπορουσα να βαλω μονο ενα τραγουδι που να χαρακτηριζει τι σημαινει για μενα το μεταλ μια και ειναι ολοκληρη η ζωη μου σε ολες της τις λεπτομερειες δεν ειναι σιγουρα μονο μουσικη ειναι τροπος και αποψη ζωης δεν θα μπορουσα να το αφαιρεσω απο αυτην μιας και φτανει μονο ενα ριφακι για να με παει στα ουρανια...

Πάρ’ το αλλιώς γιατί θα βρεις…

Δεν αναρτούμε το πιο είναι (κατά την «ταπεινή μας γνώμη»…) το πιο αντιπροσωπευτικό Heavy Metal τραγούδι, ούτε το πιο έχει το καλύτερο Heavy Metal Guitar solo…

Heavy Metal party κάνουμε εδώ για να γουστάρουμε εμείς που ανεβάζουμε τα video-clips και οι Heavy Metal – αδες / Metal – ουδες φίλοι / φίλες και αναγνώστες / αναγνώστριες μας, που μας διαβάζουν και θέλουν να ακούσουν / γνωρίσουν από εμάς (και) κάτι έτερο από αυτά που ήδη ξέρουν σε / για αυτό το μουσικό είδος!!!

Αν γουστάρεις και εσύ, ανάρτησε τα τραγούδια που σου αρέσουν!...

Αν δεν γουστάρεις τουλάχιστον μην (μας) ξενερώνεις το διαδικτυακό μας party!...

Ούτε διαγωνισμό «τρόπου και άποψη(ς) ζωής» κάνουμε εδώ, ούτε θα βγάλουμε έξω τις «Metal – οσίνες» μας για να δούμε ποιανού είναι πιο μακριά, χοντρή και σκληρή…

Σήμερα ο Metal d.j. Spartan-Werewolf από τα decks του http://www.musicheaven.gr/html/  «βαράει» Kamelot γιατί «Έτσι γουστάρει και αγαπά» ο Υμηττός!!!

Kamelot  - Rule The World Music Video - With Lyrics [HD]

Lyrics:

Rule The World

When a new day reaches dawn

I feel it's worth the wait

But I tumble and I fall

When up against my fate

When the barricades come down

I build it up again

When I'm just about to drown

I still don't know the end

Sometimes I tremble like a little child

That faces morning with a broken smile

Sometimes I crumble when the shades unfurl

Sometimes I feel that I could rule the world

When the morning comes alive

Release your love brigade

At the end of day is night

To suck it up with hate

Rule the world

[SOLO]

(That faces morning with a broken smile

Sometimes I feel that I could rule the world)

Kamelot ft. Simone Simmons - The Haunting HD

KAMELOT - The Haunting (HD)

Merely the sound of your voice

Made me believe that

that you were her

Just like the river disturbs

...my inner peace

Once I believed I could find

Just a trace of her beloved soul

Once I believed she was all

Then she smothered my beliefs

One cold winter's night

I may follow her voice to the river

Somewhere in time

I will find you and haunt you again

Like the wind sweeps the earth

Somewhere in time

When no virtues are left to defend

You fall in deep

How could that first time recur

When memories linger on and on

What made me think you were her

Helena is dead to all, dead to all

Nothing can bring her to life

Don't pretend that I'll be loving you

Once I believed she was gone

I'm corrupted, from within

Leave me for now and forever

Leave while you can

Somewhere in time

Somewhere in time

You fall in deep

I was a liar in every debate

I rule the forces that fuelled your hate

When the cold in my heart leaves

It comes to an end

And quietly I'll go to sleep

Follow me into the light

(Like ice on a lake of tears

I'll take you through)

Leave me tonight

I've gone too far to begin all anew

(Life fades in anew)

With someone like you

(With someone like you)

Somewhere in time

Somewhere in time

You fall in deep

I was a liar in every debate

I rule the forces that fuelled your hate

When the cold in my heart leaves

It comes to an end

And quietly I'll go to sleep

................

Kamelot - March Of Mephisto (Official Video) HD

Artist: Kamelot;

Song: March Of Mephisto;

Album: The Black Halo.

Shagrath (Dimmu Borgir) :

Aspirat primo Fortuna labori

Me duce tutus eris

Vox populi vox Dei

Ad majorem Dei gloriam...

Ad infinitum

(Translation:

Fortune Smiles Upon Your Effort.

Under my leadership you will be safe.

The voice of the people is the voice of God.

For the greater glory of God.

For Infinity.)

Kahn:

You know just who I am

Don't be so distant

'cause When you're lost

I am solely there to share your grief

Khan:

Wailing your sorrow

is only my way to comfort you

Shagrath:

Reminders of innocent youth

Khan:

Waiting for morrow you're lonely

I name your solitude

Khan and Shagrath:

I speaketh the truth

Khan:

Now tell me all about your pain

Down to the detail

Don't say it's love

Your fragile heart feeds my contempt

Khan:

Wailing your sorrow

Shagrath:

Khan:

I name your solitude

Khan and Shagrath:

I speaketh the truth

Khan:

Chase the heathen call

We belong...you and I

Unison in all you deny

Khan:

Wailing your sorrow

Shagrath:

Khan:

I name your solitude

Khan and Shagrath:

I speaketh the truth

Khan:

I am the thorn in your side

That seeks accomplishment

Shagrath:

Reminding the mortal of death

Khan:

I am the spore of your pride

An angel heavensent

Khan and Shagrath:

The master of all

I am the urge of the flesh

Shagrath:

Reminding the mortal of death

Kamelot - Ghost Opera Music Video - With Lyrics [HD]

Lyrics:

Once a while

When your sorrows have a name

And day is dark as night

No remorse and no redemption

Close the door

Can you hear the crowd is waiting

For the last encore

Screaming out for my attention

Chanting my name

Welcome all to curtain call

At the opera

Raging voices in my mind

Rise above the orchestra

Like a crescendo of gratitude

This is my song

Like the dead

I am on the other side

Their howling in my head

No remorse and no redemption

Hush my dear

Let the music fill the night

And soon it's all we hear

Screaming out for my attention

Chanting my name

Chanting my name

Welcome all to curtai call

at the opera

Raging voices in my mind

Rise above the orchestra

Like a crescendo of gratitude

Don't wake me until

it's over

I

I may be dreaming awake

[SOLO]

Chanting my name

Chanting my name

Welcome all to curtain call

at the opera

Raging voices in my mind

rise above the orchestra

Welcome all to curtain call at the opera

Raging voices in my mind

Rise above the orchestra

θα σε παρακαλουσα να μιλουσες καλυτερα και να διαβαζες κιολας τι γραφω γιατι δεν μπορω να επιλεξω τραγουδι και οπως μια συγνωμη για αυτα που γραφεις προς εμενα θα ηταν δεκτη

metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.08.2011, 23:02
λοιπον προσεξε μου ζητας να ανακαλεσω την ζωη μου και τα πηστευω μου λυπαμαι δεν μπορω να το κανω,καλο θα ηταν να το εβλεπες συνολικα το ποστ και οχι να επιλεγεις απο μεσα γιατι απλα ηθελα να τονισω για πιο λογο μου ειναι δυσκολο να διαλεξω ενα δυο κοματια σαν αγαπημενα γιατι τα λατρευω ολα,μου λες οτι σας βγαζω φεικ μονο και μονο γιατι εχω κανει το μεταλ ζωη μου αν νιωθεισ ετσι εγω δεν μπορω να κανω κατι και στο ποστακι μου δεν ανεφερα κατι τετοιο.οσο για τον γιωργο που το ανοιξε ειμαι σιγουρη πως δεν νοιωθει κατι τετοιο επειδη τυνχανει να με ξερει καλα μια και αυτος με εβαλε εδω οποτε καταλαβενει τι εγραψα οσο για την συγνωμη ασε δεν πηραζει καλη καρδια συνεχιστε το παρτυ σας και συγνωμη για την διακοπη αλλα αλλη φορα ριξε μονο οτι ειναι πριβε να μην μπενουμε σε προσωπικα θεματα και παλι συγνωμη μονο για την παρεμβολη οχι γι'αυτο που ειμαι........
JohnnySyl
Βασική Νότα
Chat
11.10.2011, 07:52

@ Spartan-Werewolf:

Συγγνώμη κιόλας... Αλλά γιατί σε όποιο θέμα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο παρόν site τείνεις να επιτίθεσαι στους άλλους; Η κοπέλα δεν έγραψε τίποτα το επιλήψιμο... Ούτε σε υποβίβασε ή μας υποβίβασε(τουλάχιστον εμένα) με αυτά που έγραψε και πρέπει να ανακαλέσει κιόλας-σύμφωνα με εσένα... Απλά έγραψε ότι αυτό είναι ο τρόπος ζωής της... Αν θίχτηκαν άλλα μέλη από αυτό που έγραψε η κοπέλα ας το γράψουν...Εδώ γράφουμε για κάτι που γουστάρουμε-τη μουσική...Σιγά μην ανακαλέσουμε κιολας ή μην αισθανθούμε άσχημα για κάτι που μας αρέσει, επειδή κάποιος παρερμηνεύει-εκουσίως ή ακουσίως- τα γεγγραμμένα... Επειδή εγώ θίχτηκα από τον τρόπο που απάντησες εδώ(αλλά και σε κάποια post που έχω διαβάσει μέχρι τώρα) γι' αυτό και γράφω... Και σε αναλογία με αυτό που απάντησες αρχικά("Πάρ' το αλλιώς γιατί θα βρεις") λέω κι εγώ... Χαλάρωσε και πάλι χαλάρωσε-γενικώς... Και δε νομίζω όπως έγραψα κάποιος να θίχτηκε με αυτά που έγραψε το άλλο μέλος... Αντίθετα, γιατί δεν αναρωτιέσαι μήπως θίχτηκε κανείς με τα "μακριά, χοντρή και σκληρή" που σαφώς παραπέμπουν αλλού;;; Για μουσική μιλάμε και όχι για... μεγέθη...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnnySyl στις 11-10-2011 07:54 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnnySyl στις 11-10-2011 07:58 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnnySyl στις 11-10-2011 08:29 ]

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
11.10.2011, 13:16

JohnnySyl
Βασική Νότα
Chat
12.10.2011, 10:23

@ Spartan-Werewolf:

Όπως εσύ υποστηρίζεις ότι έχεις τη δική σου άποψη για αυτά που έγραψε η κοπέλα-και είναι σεβαστό και ίσα ίσα αρεστό για να έχουμε μια εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ μας- έτσι κι εγώ μπορώ να έχω τη δική μου όσον αφορά σε αυτό που έγραψες... Και επίτρεψέ μας να έχουμε τη δική μας άποψη , γιατί με προστακτικές του τύπου "ανακάλεσε" ή με κλισέ εκφράσεις όπως "ξυδάκι" δε νομίζω ότι πετυχαίνεις κάτι...

Όσον αφορά στην άποψή σου για τα μουσικά είδη και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι δεν μπορούν να αποτελέσουν τρόπο ζωής... Αυτό που έγραψα είναι ότι αυτή είναι η άποψή της... Και όπως εσύ έχεις την άποψή σου, έτσι και αυτή έχει τη δική της...

Ακόμη, δεν είχα ούτε έχω ούτε τείνω να έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση για να με προσβάλει η Χριστίνα και η κάθε Χριστίνα όπως λες... Μήπως όμως εσύ είσαι εξαιρετικά εύθικτος;;; Να το προσέξεις λοιπόν αυτό...

Επειδή ανέφερες ότι οι αναρτήσεις σας βρίσκονται από τον Αύγουστο στο forum σου λέω ότι πριν λίγες μέρες βρήκα το θέμα ψάχνοντας στο σάιτ... Και επειδή γράφεις για τις αναρτήσεις ΣΑΣ: δεν είδα κάποιο άλλος μέλος να εκφράζει τη δυσαρέσκειά του για αυτό που έγραψε η κοπέλα αλλά τη δική ΣΟΥ ανάρτηση... Επομένως,, επαναφέρω το θέμα της ευθιξίας. Επίσης, καθώς βρισκόμαστε σε forum και για αυτόν το λόγο άλλωστε λέγεται και έτσι, μπορώ να αναμοχλεύσω και να διατυπώσω την άποψή μου για οποιοδήποτε θέμα, οποιαδήποτε στιγμή... Και το γεγονός ότι τα θέματα διαβάζονται και ξαναδιαβάζονται και διατυπώνονται συνεχώς νέες απόψεις και συμπληρώνονται αενάως, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο ΠΡΕΠΕΙ ή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να γράψουμε ή να τα.. αναμοχλεύσουμε... Όσον αφορά στο αργά: Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Και γιατί θεωρείς ότι εγώ και το άλλο μέλος ξενερώνουμε το διαδικτυακό ΣΑΣ πάρτυ;;; Απόψεις γράφουμε και αν διάβασα καλά ήσουν ο πρώτος γράφων που στηλιτεύει την άποψη της κοπέλας και γράφεις και ένα "ανακάλεσε" γιατί ΣΑΣ(;;;) προσβάλλει και ΣΑΣ(;;;) υποβιβάζει όλους εσάς τους υμέτερους. Και ξαναγράφω:ΣΑΣ;;; Όπως έγραψα, μόνο εσύ εξέφρασες μια τέτοιου είδους ενόχληση...

Ακόμη για το αν μου πέφτει λόγος ή όχι: ισότιμα μέλη είμαστε και κανείς βασιλικότερος του βασιλέως. Επομένως, γράφουμε ό,τι θέλουμε αρκεί να μην προσβάλει τον άλλον... Σε αντιπαράθεση λοιπόν με το "σιγά μην..." και το "χαλάρωσε και πάλι χαλάρωσε" που σου έγραψα, εσύ αναφέρθηκες σε χαμηλή αυτοεκτίμηση-είσαι και ψυχολόγος;-,έγραψες ότι ΣΑΣ ξενερώνω το πάρτυ ΣΑΣ-και τονίζοντας το ΣΑΣ σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε άλλα μέλη, γιατί αυτή είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη και ειλικρινά δεν ξέρω ποιος σε έχει εξουσιοδοτήσει να μιλάς εκ μέρους όλων-χρησιμοποιείς κοινότοπες εκφράσεις τύπου "γκε γκε"-χωρίς παύλα και χωρίς τόνο, καθ' ό, τι μονοσύλλαβη λέξη- και "ξυδάκι"-μπορείς να πιεις κι εσύ βέβαια.. για την ευθιξία που λέγαμε.. και ειδικά μπαλσάμικο...

Ακόμη, αν διαβάσεις καλά τις αναρτήσεις του άλλου μέλους και τις δικές μου, πρόδήλως θα καταλάβεις ότι δεν είμαι η Χριστίνα αλλά ο Γιάννης-μην καταφεύγεις στην εύκολη λύση...Δε σου ζήτησα το λόγο κι ούτε είχα σκοπό να το κάνω... Την ανάρτησή σου σχολίασα... Και παραθέτω και κάτι που έγραψες, γιατί αυτοαναιρείσαι-τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται:

Ούτε εσύ, αλλά ούτε και εγώ μπορούμε να έχουμε –θεσμικά- την αρμοστεία η’ την αρμοδιότητα, ώστε να κάνουμε συστάσεις σε άλλα μέλη του forum, παρά μόνο ο Administrator αυτού μπορεί να κάνει…

Το "ανακάλεσε" ή το "ξυδάκι"  ή το "να μη ΣΑΣ ξενερώνουμε"(μάλλον ΣΕ) δεν αποτελούν συστάσεις ή προτροπές ή και προσταγές::: Όσο λοιπόν έχεις εσύ το δικαίωμα για τέτοιου είδους συστάσεις άλλο τόσο το έχω και εγώ... Χωρίς να προσβάλω κυρίως... Και κυρίως ΜΗΝ επικαλούμαστε όποτε μας συμφέρει το Διαχειριστή...

Καλή συνέχεια...

Αυτά τα διάβασες;