ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Heavy Metal is the law και το μεγαλείο αυτής της μουσικής

    mary_omikron
    12.10.2011, 11:52

    Τόση ανάλωση πόρων και επιχειρημάτων για το αυτονόητο?  Το forum είναι δημόσιο και η συμμετοχή όλων επιτρεπτή και ισότιμη.

    Παρακαλώ παραμείνετε στο αρχικό θέμα.


    tasosxenofos
    13.10.2011, 00:36

     

    Τρία και κολλητικά....

     


    Moonchild92
    13.10.2011, 02:54

    @Nantia P: Ωραίο το κομμάτι των Imagery! Progressive metal είναι απ' όσο το άκουσα.

    Θα φανώ κακός στους περισσότερους, αλλά εγώ θα πω ότι είναι να πω anyway. Ούτως ή άλλως το θρεντ πάει ήδη κατά διαόλου.

    Το θρεντ όπως φτιάχτηκε και με την τροπή που πήρε από την αρχή(εφόσον κάνετε τον κόπο να ακούσετε κάποια από τα δείγματα στην αρχή), αφορούσε και συνεχίζει να αφορά ένα συγκεκριμένο κομμάτι και στυλ ενός μουσικού είδους, καθότι heavy metal. Θα μου πείτε ότι heavy metal είναι αυτό που περιλαμβάνει όλα αυτά τα είδη, αλλά όχι, για όποιον ακούει ελάχιστα παραπάνω από casually το είδος, το heavy είναι πλέον απλά μια υποκατηγορία. Η μητέρα, βέβαια, αλλά και πάλι.

    Τώρα το θρεντ έχει γεμίσει ένα σωρό ετερόκλητα βίντεο, μερικά από τα οποία για πολύ κόσμο που ακούει μέταλ δεν θεωρούνται καν μέταλ(λίγα βέβαια). Το θέμα μου έχει ως εξής. Ας μάθουμε ότι όπως ένα κομμάτι αν έχει κιθάρα δεν θεωρείται ροκ ή μέταλ, όπως δεν θεωρείται κάτι progressive απλά επειδή κρατάει 10-20-50 λεπτά, ε έτσι και αν η κιθάρα έχει distortion ή κάπου, κάπως, κάποτε ακούγεται ένα σόλο, αυτό δεν το κάνει αυτόματα HEAVY metal. Υπάρχουν κάποια γνωρίσματα, ας μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε.

    Το παράπονο που είδα να υπάρχει(για να σου απαντήσω Νάντια από το άλλο θρεντ) ήταν ότι ξέρω γω, δεν γίνεται να έχουμε ένα θρεντ για κάθε υπο-είδος, οπότε ας τα στοιβάξουμε όλα εδώ. Ε, εγώ λέω να έχουμε. Εφόσον δεν υπάρχει θέμα με την διαχείριση, τουλάχιστον. Από την στιγμή που το έντεχνο, που κι αυτό ένα είδος είναι, έχει πολλαπλά και πολλαπλάσια θέματα, δεν νομίζω πως θα υπάρξει θέμα αν υπάρχουν, αντί για 1-2, 7-8 θέματα(αν δεν υπάρχουν δηλαδή κι αυτά κάπου στα έγκατα του φόρουμ). Και για είδη έχουν ανοιχτεί πολλά, για καλλιτέχνες, ε ας ανοιχτούν κι άλλα! Ας ανοιχτεί π.χ. ένα θέμα για τους Epica αν είναι να ποσταριστούν όχι ένα-δύο, αλλά δεκαπέντε βίντεο. Ευκαιρία να μάθουμε και κάποιοι να κατηγοριοποιούμε την μουσική, και κάποιοι που μπαίνουν στο MH να βρίσκουν αυτό που ψάχνουν, και όχι κάτι άλλο.

    Άσχετο, αλλά σχετικό. Sitzoune γύρνα πίσω!


    inkve
    02.11.2011, 05:55

    βρε συ Nantia.p.....εστω και μεσα σε εισαγωγικα το να λες τον hedrix πατερουλη της μεταλ ειναι το λιγοτερο ξεκαρφωτο....

    παντως εχει γελιο που γενικως ανα τον κοσμο οι μεταλλαδες κανουν τεραστιες προσπαθειες να ονομασουν οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει στην ροκ ιστορια ως μεταλ

    ac/cd??μεταλ(για τους μεταλλαδες βεβαιως)

    deep purple?(δεν το συζηταμε)

    whitesnake(μα εισαι σοβαρος?μεταλλο καθαρο)

    τα τελευταια χρονια μαλιστα πολλοι progresive metallers ανακαλυψαν τους RUSH....η αιτια της ανακαλυψης ειναι πως αρκετα γκρουπ progresive metal που γουσταρουν ακουνε και ακουγανε RUSH απο πολυ μικροι.....για αυτο τον λογο και οι RUSH μπορουν να ονομαστουν μεταλ!!{#emotions_dlg.lol}

    οποτε μετα απο αρκετα χρονια παρατηρησης του φαινομενου των μεταλλαδων να ονομαζουν σχεδον οτιδηποτε εχει δυνατες κιθαρες ως μεταλ συμπερανα τα εξης...

    οι μεταλλερς πασχουν απο κριση ταυτοτητας...καπου την χασανε φαινεται....οι εναγωνιες(μη σας πω και διαγωνιες)προσπαθειες ολα να μπαινουν κατω απο την ταμπελα της μεταλ μουσικης πρεπει να σας βαλει ολους σε βαθειες σκεψεις...!!ψαχνουν τον εαυτο τους τα παιδια...ολα πρεπει να ειναι μεταλ αλλιως η συνταγη χαλαει....κοβει η μπεσαμελ ρε παιδι μου!!!

    βοηθησε και εσυ τον μεταλλα....ΜΠΟΡΕΙΣ...γραψτου μια κασσετα lynyrd skynyrd!!!

    επισης νοσουν στο θεμα της σεξουαλικοτητας...διοτι οπως και να το κανουμε οσο gain και να βαλεις στις κιθαρες....οσες δικασιες και να παιξεις....τοσο αντρας οσο o stevie ray vaughan στην κιθαρα και john bonham στα τυμπανα δεν θα γινεις...{#emotions_dlg.lol}

    να σχολιασω το θεμα του τροπου ζωης που αναφερθηκε πιο πριν.....αφου το μεταλ ειναι τροπος ζωης....νιωθω απιστευτα τυχερος που τα ακουσματα μου δε με οδηγησανε εκει....διοτι οπως και να το κανουμε δεν θα ηθελα να εχω MY BALLS TO THE WALL..!!!τα προτιμω εκει που ειναι(καταλαβαινετε){#emotions_dlg.lol}

    και τελειωνοντας....ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΛΩΡΟΙ...!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ...

    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ....ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!!

     

     

     

     

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 02-11-2011 05:57 ]


    inkve
    02.11.2011, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 02-11-2011 στις 09:27 έγραψε...

    @Inkve {#emotions_dlg.inlove}



    ντρεπομαι παλιοπαιδο {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 02-11-2011 16:35 ]


    Moonchild92
    03.11.2011, 12:51

    Καινούριος δίσκος από Riot, με κομματάρες!


    SouLRocK
    30.04.2012, 09:39

    Το παρακάτω βίντεο των thrashers Massacration έχει πολύ φάση!

    και για να επαναφέρουμε το θέμα στο Heavy Metal



    Moonchild92
    01.05.2012, 22:38


    mindfall
    06.05.2012, 14:50

    ανοθευτο χεβυ κομματι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mindfall στις 06-05-2012 14:52 ]


    Moonchild92
    07.05.2012, 01:24

    ^Σωστόοοοοοοος! {#emotions_dlg.thumbup}


    mindfall
    18.05.2012, 03:21


    Moonchild92
    24.05.2012, 13:26


    truerock
    02.12.2012, 11:25

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 02.11.2011, 05:55 έγραψε...

    βρε συ Nantia.p.....εστω και μεσα σε εισαγωγικα το να λες τον hedrix πατερουλη της μεταλ ειναι το λιγοτερο ξεκαρφωτο....

    παντως εχει γελιο που γενικως ανα τον κοσμο οι μεταλλαδες κανουν τεραστιες προσπαθειες να ονομασουν οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει στην ροκ ιστορια ως μεταλ

    ac/cd??μεταλ(για τους μεταλλαδες βεβαιως)

    deep purple?(δεν το συζηταμε)

    whitesnake(μα εισαι σοβαρος?μεταλλο καθαρο)

    τα τελευταια χρονια μαλιστα πολλοι progresive metallers ανακαλυψαν τους RUSH....η αιτια της ανακαλυψης ειναι πως αρκετα γκρουπ progresive metal που γουσταρουν ακουνε και ακουγανε RUSH απο πολυ μικροι.....για αυτο τον λογο και οι RUSH μπορουν να ονομαστουν μεταλ!!{#emotions_dlg.lol}

    οποτε μετα απο αρκετα χρονια παρατηρησης του φαινομενου των μεταλλαδων να ονομαζουν σχεδον οτιδηποτε εχει δυνατες κιθαρες ως μεταλ συμπερανα τα εξης...

    οι μεταλλερς πασχουν απο κριση ταυτοτητας...καπου την χασανε φαινεται....οι εναγωνιες(μη σας πω και διαγωνιες)προσπαθειες ολα να μπαινουν κατω απο την ταμπελα της μεταλ μουσικης πρεπει να σας βαλει ολους σε βαθειες σκεψεις...!!ψαχνουν τον εαυτο τους τα παιδια...ολα πρεπει να ειναι μεταλ αλλιως η συνταγη χαλαει....κοβει η μπεσαμελ ρε παιδι μου!!!

    βοηθησε και εσυ τον μεταλλα....ΜΠΟΡΕΙΣ...γραψτου μια κασσετα lynyrd skynyrd!!!

    επισης νοσουν στο θεμα της σεξουαλικοτητας...διοτι οπως και να το κανουμε οσο gain και να βαλεις στις κιθαρες....οσες δικασιες και να παιξεις....τοσο αντρας οσο o stevie ray vaughan στην κιθαρα και john bonham στα τυμπανα δεν θα γινεις...{#emotions_dlg.lol}

    να σχολιασω το θεμα του τροπου ζωης που αναφερθηκε πιο πριν.....αφου το μεταλ ειναι τροπος ζωης....νιωθω απιστευτα τυχερος που τα ακουσματα μου δε με οδηγησανε εκει....διοτι οπως και να το κανουμε δεν θα ηθελα να εχω MY BALLS TO THE WALL..!!!τα προτιμω εκει που ειναι(καταλαβαινετε){#emotions_dlg.lol}

    και τελειωνοντας....ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΛΩΡΟΙ...!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ...

    Αιτία που ξεθαβω αυτό το θέμα μετά από τόσο καιρό , είναι γιατί σαν καινούριος ειπα να διαβάσω τι γραφεται εδώ μεσα για το μεταλ και έπεσα στο συγκεκριμένο προκλητικό ποστ,το οποίο έχει μεινει χωρις απάντηση.

    Φίλε μου , οι μεταλλάδες δεν θα έκαναν τεράστιες προσπαθειες να θεωρήσουν συγκροτήματα όπως οι ACDC ή Whitesnake ή Deep Purple ή Rush ως χεβι μέταλ, αν τα ίδια τα συγκροτήματα δεν έκαναν τεράστιες προσπάθειες να θεωρηθούν χεβι μέταλ με καλοπληρωμένες διαφημιστικές καταχωρήσεις στον μεταλλικό τύπο, με συνεντευξεις στα μεταλλικά έντυπα, με συμμετοχή σε ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπες μεταλλικού χαρακτήρα. 

    Οσο για τον ανδρισμό, φοβήθηκα ότι θα έγραφες και για τον Robert Plant !!!

    Το οτι βρίζεις ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή έχουν άλλη αποψη στη μουσική από σένα , μένει ασχολίαστο.

    Τέλος , όσο κάποιοι θα θεωρούν ροκ τους Pulp και τους Blur , τόσο εμείς θα γουστάρουμε να θεωρούμε τους Purple και τους Snake μεταλ  !!!


    freak
    15.01.2013, 17:28

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 02.11.2011, 05:55 έγραψε...

    να σχολιασω το θεμα του τροπου ζωης που αναφερθηκε πιο πριν.....αφου το μεταλ ειναι τροπος ζωης....νιωθω απιστευτα τυχερος που τα ακουσματα μου δε με οδηγησανε εκει....

    Απο τους 10 πρώιμους «φιλους» μου (ολοι μέταλα μεχρι το μεδουλι), οι 8 εγιναν φιλήσυχοι οικογενειάρχες, ένας ειναι μπατσος, άλλος ρολάρει με mercedes κάμπριο, ολοι εχουν παει σ'ελαφρολαικό μαγαζι (για να μην πω κατι αλλο), και οι πιο πολλοι αμφιβαλλω αν εχουν ανοιξει κανα βιβλιο στην ζωη τους περα απο τα σχολικα, με λιγα λογια ολοι μικροαστοί του κερατά.

    ΥΓ: Κατά τα άλλα, οταν ακουω το Kill 'Em All, το αγαπημένο μου LP απο τους λεφτάλικα(=αυτο ειναι το σωστο τους ονομα, ας μην μιλησω για maiden καλυτερα...) θυμαμαι τον εαυτο μου που καποτε πιστευε πως θα μπορούσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο (τόσο αδαείς ειμασταν μερικοι απο μας) και σημερα βλεπω στην τηλεοραση τον ΟΖΖΥ (αυτον που τραγουδούσε το war pigs και που πολυ αργοτερα πρωταγωνίστησε στο γνωστο γελοίο ριάλιτυ) να ανταλλάσει φιλοφρονήσεις με την αγαπημένη του βασιλισσα της αγγλιας και φυσικα τον πολυαγαπημενο του George Bush στον λευκο οικο...


    blacktrouble
    15.01.2013, 22:12


    truerock
    18.01.2013, 17:36

    Παράθεση:

    Απο τους 10 πρώιμους «φιλους» μου (ολοι μέταλα μεχρι το μεδουλι), οι 8 εγιναν φιλήσυχοι οικογενειάρχες, ένας ειναι μπατσος, άλλος ρολάρει με mercedes κάμπριο, ολοι εχουν παει σ'ελαφρολαικό μαγαζι (για να μην πω κατι αλλο), και οι πιο πολλοι αμφιβαλλω αν εχουν ανοιξει κανα βιβλιο στην ζωη τους περα απο τα σχολικα, με λιγα λογια ολοι μικροαστοί του κερατά.

    Υπάρχει κάτι κακό σ' αυτά ?

    Γιατί έτσι όπως τα γράφεις, μου δίνεις την εντύπωση, ότι έχουν κάνει κάτι πολύ άσχημο και πρέπει να τιμωρηθούν γι' αυτό !!!


    -----------------

    Eat This ! Hard Rock & Heavy Metal Radio 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την truerock, 18-01-2013 17:37 ]


    freak
    22.01.2013, 18:58

    Ονειρα γλυκα.


    GiannisPaok4
    19.09.2013, 01:06

    Δεν είναι αγνό μέταλο αλλά έχει μολύ μέταλο μεσα!!!!

    Πάρε Bewiched-Hard As Steel

    Και φυσικα Metal Church-conductor!!!!!

    Και τέλος αν δεν είνα αυτό Heavy Metal τι άλλο είναι το κερατό μου!!!!!!!