ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη

    Πρέπει να μάθω κιθάρα, αλλά είμαι απελπιστικά άσχετη!

    hinata
    04.07.2010, 18:30

    geia sas:) prepei na mathw na paizw kithara pasi thiseias! exw eidh dokimasei se daskalo alla logo programatos ta paratisa.mhpws mporeite na mou dwsete kapoio site gia na mathw ta vasika?(notes,aksies klp)exw eidh klasikh kithara an auto voh8aei..

     

    prokatavolika euxaristw paara polu:)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-07-2010 20:20 ]


    musichell
    04.07.2010, 18:41
    βασικά πρέπει να μάθεις πρώτα να πατάς alt+shift για να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες...
    caterina08
    04.07.2010, 20:05

    τι εννοεις ΠΡΕΠΕΙ να μαθεις κιθαρα???? ποιος σε πιεζει αν δεν θες??? και αν δεν μπορεσες να ανταποκριθεις στις απαιτησεις ενος δασκαλου τι ακριβως φανταζεσαι οτι θα γινει στο νετ??? τα διαδυκτιακα μαθηματα ειναι τεραστιο ρισκο ως προς την υγεια σου, την ποιοτητα του παιξηματος, την αμεση διορθωση λαθων πριν γινουν συνηθεια και αποκτησεις τα 2 προηγουμενα και βεβαια..... ο ψυχολογικος τομεας ειναι μεγαλο ζητημα.... ειναι τρομερα δυσκολο να επιβληθεις στον εαυτο σου...  γενικα λοιπον ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ  να σκεφτεις ξανα κατι τετοιο!!!!!!!!! αν αγαπας την κιθαρα θα βρεις τον χρονο για τα παντα!!!!( με τον τροπο που το κανουν ολοι οι μαθητες που μαθαινουν μουσικη)


    jorge
    04.07.2010, 20:21

    Δες εδώ, υπάρχουν μαθήματα για νότες, πεντάγραμμο, συγχορδίες, αξίες που έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο :)


    hinata
    04.07.2010, 21:18
    συγνωμη για τα greekenglish. η μουσικη ειναι η λατρεια μου! θελω παρα πολυ να μαθω κιθαρα!! ευχαριστω πολυ για το site:) κανεις δεν με πιεζει απλα τον αλλο μηνα θα παω κατασκηνωση και θα ειμαι σε ενα band οποτε πρεπει να ξερω καποια πραγματα..α!και με τον δασκαλο σταματησα γιατι ειχαν περασει 6 μηνες ειχαμε δωσει τοσα λεφτα και μονο μιλαγε και επαιζε μονος του
    musichell
    04.07.2010, 21:36

    "α!και με τον δασκαλο σταματησα γιατι ειχαν περασει 6 μηνες ειχαμε δωσει τοσα λεφτα και μονο μιλαγε και επαιζε μονος του"

     

     

    {#emotions_dlg.lol}αχαχαχαχαχχαχαχα!!!

     

    πάντως hinata αν είσαι απελπιστικά άσχετη όπως λες τότε δεν θα προλάβεις να είσαι έτοιμη για να παίξεις σε έναν μήνα,,,,,,καλύτερα δοκίμασε να τραγουδίσεις ή χτύπα παλαμάκια εκεί στην κατασκηνωση...καλά να περάσεις πάντως!!


    hinata
    04.07.2010, 21:40
    ωραια μπορει να ειμαι ασχετη τελειως αλλα δεν ειναι αναγκη να με ηρωνευεστε:) ενα τραγουδι θελω να μαθω αλλα το θελω τοσο που ειμαι ικανη να το προσπαθω ολη μερα!κανονικα τραγουδαω αλλα δεν θα ερθει αυτος που παιζει κιθαρα..δεν σας υποχρεωνει κανεις να με καταλαβαιτε αλλα δεν ειναι αναγκη να το κοροιδευετ:)
    musichell
    04.07.2010, 21:46
    σε πειραζω,,πλακα κανω,,,για πες,,ποιο τραγουδι θελεις να μαθεις δτην κιθαρα?
    hinata
    04.07.2010, 21:49
    ααααα:) stone sour through glass ενταξει περισοτερο μπορεσω καλα θα ειναι :)
    musichell
    04.07.2010, 21:57

    C
    I'm looking at you through the glass
    D7
    Don't know how much time has passed
    Em
    Oh, God it feels like forever
    Em
    But, no one ever tells you
    C
    That forever feels like home
    D7 Em
    Sitting all alone inside your head

    C
    How do you feel?
    D7
    That is the question
    Em
    But, I forget
    Em
    You don't expect an easy answer

    C
    When something is like a soul
    D7
    Becomes initialized
    Em
    And folded up like paper dolls and little notes
    Em
    You can't expect the bitter folks
    C
    And while your outside looking in
    D7
    Describing what you see
    Em Em
    Remember what your staring at is me

    C
    Cause I'm looking at you through the glass
    D7
    Don't know how much time has past
    Em
    All I know is that it feels like forever
    Em
    And no one ever tells you
    C
    That forever feels like home
    D7 Em
    Sitting all alone inside your head

    (Repeat same chords)

    Verse 2:
    How much is real?
    So much to question
    An epidemic of the mannequins
    Contaminating everything
    And if that came from the heart
    It never did, right from the start
    Just listen to the noises (No more silent voices)
    Before You tell yourself
    It's just a different scene
    Remember it's just different from what you've seen

    Chorus:
    I'm looking at you through the glass
    Don't know how much time has passed
    Now all I know is that it feels like forever
    And no one ever tells you
    That forever feels like home
    Sitting all alone inside your head

    Cause I'm looking at you through the glass
    Don't know how much time has passed
    Now all I know is that it feels like forever
    And no one ever tells you
    That forever feels like home
    Sitting all alone inside your head

    C D7 Em
    Em
    And it's the stars...the stars...that shine for you
    C D7 Em
    Em
    And it's the stars...the stars...that lie to you

    Chorus:
    I'm looking at you through the glass
    Don't know how much time has passed
    Oh, God it feels like forever
    But, no one ever tells you
    That forever feels like home
    Sitting all alone inside your head

    (Repeat Chorus)


    And it's the stars...the stars...that shine for you
    And it's the stars...the stars...that lie to you
    Oh, when the stars...Oh, when the stars...they lie


    Have fun...



    3 ακόρντα ειναι,,,1)ντο,,,2)ρε εβδομης και 3)μι μινορε,,,,,αν μπορεις να τα πιασεις στην κιθαρα το βγαζεις το τραγουδι το οποιο παρεπιπτόντως ειναι ωραια,,δεν το ειχα ξαναακουσει
    hinata
    04.07.2010, 22:10
    ευχαριστω παααρα πολυ:) φανεται πολυ πιο ευκολο ετσι!!
    musichell
    04.07.2010, 22:18
    ναι,,,εύκολο είναι!θα το μάθεις σίγουρα,,δεν είναι δύσκολο,,
    caterina08
    04.07.2010, 22:40

    με συγχωρεις αλλα δεν ησουν σαφης!!!! εδω πλεον στη δικη σου περιπτωση σχεδον δε σ ενδιαφερουν καθολου αξιες και μεμονομενες νοτες.... ολα ειναι θεμα κατανοησης της συγχορδιας!!!!!!  καλη σου επιτυχια στο λαιβ σας λοιπον!!!! :D ελπιζω αυτο το τραγουδι να σου δωσει το κινητρο να ασχοληθεις παραπανω με το αντικειμενο που σ αρεσει και με την εμπειρια σου πλεον να μπορεσεις να ξεχωρησεις τον καθηγητη που θα σε βοηθησει στην κιθαριστικη πορεια σου αμεσα!!!!!!!!!! χχχ


    Athws
    05.07.2010, 14:09

    Παράθεση:

    Το μέλος hinata στις 04-07-2010 στις 21:18 έγραψε...

    συγνωμη για τα greekenglish. η μουσικη ειναι η λατρεια μου! θελω παρα πολυ να μαθω κιθαρα!! ευχαριστω πολυ για το site:) κανεις δεν με πιεζει απλα τον αλλο μηνα θα παω κατασκηνωση και θα ειμαι σε ενα band οποτε πρεπει να ξερω καποια πραγματα..α!και με τον δασκαλο σταματησα γιατι ειχαν περασει 6 μηνες ειχαμε δωσει τοσα λεφτα και μονο μιλαγε και επαιζε μονος του

    Χινάτα, χωρίς παρεξήγηση θα μου επιτρέψεις θα σου αντιστρέψω το ερώτημα..

    γιατί πιστεύεις ότι οι ακροατές στην κατασκήνωση πρέπει να σε ακούσουν να παίζεις κιθάρα ;


    delta66
    06.07.2010, 02:14

    Ξερεις καθολου απο ταμπλατουρα?

    Αν ναι, θα ξεκινησεις πολυ πιο ευκολα να το γρατζουνας το τραγουδι κοντα στο ακουσμα του

     

    Αυτη ειναι εισαγωγη.

    Κουρδισμα μισο τονο κατω ολες οι χορδες (live tuning Eb) και οπου βλεπεις Π κινεις τη πενα προς τα κατω, οπου βλεπεις V κινεις την πενα προς τα πανω.

     


    hinata
    08.07.2010, 18:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 05-07-2010 στις 14:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος hinata στις 04-07-2010 στις 21:18 έγραψε...

    συγνωμη για τα greekenglish. η μουσικη ειναι η λατρεια μου! θελω παρα πολυ να μαθω κιθαρα!! ευχαριστω πολυ για το site:) κανεις δεν με πιεζει απλα τον αλλο μηνα θα παω κατασκηνωση και θα ειμαι σε ενα band οποτε πρεπει να ξερω καποια πραγματα..α!και με τον δασκαλο σταματησα γιατι ειχαν περασει 6 μηνες ειχαμε δωσει τοσα λεφτα και μονο μιλαγε και επαιζε μονος του

     

    Χινάτα, χωρίς παρεξήγηση θα μου επιτρέψεις θα σου αντιστρέψω το ερώτημα..

    γιατί πιστεύεις ότι οι ακροατές στην κατασκήνωση πρέπει να σε ακούσουν να παίζεις κιθάρα ;

     

     

     

    δεν το κανω για να με θαυμασουν αλλα γιατι λειπει το παιδι που παιζει κιθαρα..εγω κανονικα απλα τραγουδαω..


    hinata
    08.07.2010, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 04-07-2010 στις 22:40 έγραψε...

    με συγχωρεις αλλα δεν ησουν σαφης!!!! εδω πλεον στη δικη σου περιπτωση σχεδον δε σ ενδιαφερουν καθολου αξιες και μεμονομενες νοτες.... ολα ειναι θεμα κατανοησης της συγχορδιας!!!!!!  καλη σου επιτυχια στο λαιβ σας λοιπον!!!! :D ελπιζω αυτο το τραγουδι να σου δωσει το κινητρο να ασχοληθεις παραπανω με το αντικειμενο που σ αρεσει και με την εμπειρια σου πλεον να μπορεσεις να ξεχωρησεις τον καθηγητη που θα σε βοηθησει στην κιθαριστικη πορεια σου αμεσα!!!!!!!!!! χχχ

    ευχαριστω πολυ..τελικα με βοηθησε και ενας φιλος μου και το εμαθα!πραγματικα ειναι απιστευτο το συναισθημα οταν παιζεις!σιγουρα θα προσπαθησω να ξεκινισω και φετος:D


    hinata
    08.07.2010, 19:01

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 06-07-2010 στις 02:14 έγραψε...

    Ξερεις καθολου απο ταμπλατουρα?

    Αν ναι, θα ξεκινησεις πολυ πιο ευκολα να το γρατζουνας το τραγουδι κοντα στο ακουσμα του

     

    Αυτη ειναι εισαγωγη.

    Κουρδισμα μισο τονο κατω ολες οι χορδες (live tuning Eb) και οπου βλεπεις Π κινεις τη πενα προς τα κατω, οπου βλεπεις V κινεις την πενα προς τα πανω.

     

    ευχαριστω πααρα πολυ!με βοηθησε πολυ και αυτο!


    Post αρνητικής αξιολόγησης