ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.826 μέλη

    Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για notation; NWC, Finale ..;

    gia
    03.02.2005, 00:31
    1.Μου αρέσει το Noteworthy Composer για την απλότητά του αλλά πολύ με κουράζει να βάζω στίχους, επίσης με δυσκολεύει η εμφάνιση των Ελληνικών όπου για κάθε παρτιτούρα πρέπει να κάνω απο την αρχή ρυθμίσεις σε 10 περιπου γραμματοσειρές.

    2.Τo Finale ίσως είναι το ποιό επαγγελματικό, αλλά αρκετά βαρύ και χρειάζεται ενημέρωση συχνά και όχι δωρεάν. Έχετε κάποια ιδέα γι αυτό;

    3. Υπάρχει και το ABC που έχω κατεβάσει αρκετές παρτιτούρες αλλά δεν μπορώ να τις διαβάσω.

    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ενημέρωση για νέες εκδόσεις και για .."δωρεάν" αναβαθμίσεις (για εκπαιδευτικούς λόγους, όπως θα λέγαν μερικοί
    composer
    03.02.2005, 00:42
    Geia sou Gia

    Egw xrisimopieiw 3 xronia to sibelius......to opoio einai para poly gnwsto notation sofware kai exw xrisimopieisei kai tis 3 ekdoseis tou! tin 1.4 tin 2 kai tin 3....i kathemia einai kalyteri apo tin proigoumeni!

    Den xerw omws an yparxei kapoia ekdosi sta Ellinika. An se endiaferei borw na sou dosw leptomeries.
    Kanw tin ptyxiaki mou me to Sibelius kai mexri twra me exei vgalei asproproswpo!!

    Eixa xrisimopieisei kai to finale alla mou fanike poly ftwxo se sxesi me to sibelius.....to opoio einai ligaki akrivo an thes na pareis to original!

    Egw psifizw Sibelius

    "Το μυστήριο της Κρήτης είναι βαθύ - όποιος πατήσει στο νησί τούτο νοιώθει μυστηριώδη δύναμη, ζεστή, αγαθή, να διακλαδίζεται στις φλέβες του και τη ψυχή του να μεγαλώνει"



    Νίκος Καζαντζάκης, Αναφορά στον Γκρέκο




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 03-02-2005 00:42 ]
    vouliakis
    03.02.2005, 01:02
    Στο Sibelius έχω καταλήξει κι εγώ, μετά από πειραματισμούς με τα ..."γνωστά" (ακόμα και με το Cubase που οι ακριβές εκδόσεις του έχουν αρκετές δυνατότητες και σε notation).
    To Sibelius, λοιπόν το βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστο.
    Gia, σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα: όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις ελληνικές γραμματοσειρές στο Sibelius.
    yiannisyiannis
    03.02.2005, 11:36
    Gia εξαρτάται τι μουσική γράφεις. Σίγουρα το Sibelius είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Noteworthy Composer. Για τραγούδια και οργανικά μέλη, που με ενδιαφέρει να γράψω και να μελετήσω, το θεωρώ σαν την πιο απλή και γρήγορη λύση. Όντως, αν θέλεις να προσθέσεις στίχους είναι λίγο φασαρία, αλλά επειδή δεν βάζω στίχους, αυτό δεν με ενοχλεί. Αν σε ενδιαφέρουν όμως πιο περίπλοκα σχήματα κι ενορχηστρώσεις, θα πρέπει να δοκιμάσεις το Sibelius.
    MariannaP
    03.02.2005, 12:08
    Κύριε Γιάννη δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν αυτά τα προγράμματα. Αν είναι για επεξεργασία ήχου, τότε μάλλον έχω μείνει πολύ πίσω (Wavelab, SoundForge αν το λένε ακόμη έτσι)... όμως θαυμάζω τη σχέση που έχετε με την τεχνολογία και οφείλω να το ομολογήσω!!! Μας έχετε βάλει τα γυαλιά
    Quote:

    Το μέλος gia στις 03-02-2005 στις 00:31 έγραψε:

    1.Μου αρέσει το Noteworthy Composer για την απλότητά του αλλά πολύ με κουράζει να βάζω στίχους, επίσης με δυσκολεύει η εμφάνιση των Ελληνικών όπου για κάθε παρτιτούρα πρέπει να κάνω απο την αρχή ρυθμίσεις σε 10 περιπου γραμματοσειρές.

    2.Τo Finale ίσως είναι το ποιό επαγγελματικό, αλλά αρκετά βαρύ και χρειάζεται ενημέρωση συχνά και όχι δωρεάν. Έχετε κάποια ιδέα γι αυτό;

    3. Υπάρχει και το ABC που έχω κατεβάσει αρκετές παρτιτούρες αλλά δεν μπορώ να τις διαβάσω.

    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ενημέρωση για νέες εκδόσεις και για .."δωρεάν" αναβαθμίσεις (για εκπαιδευτικούς λόγους, όπως θα λέγαν μερικοί




    dimko
    03.02.2005, 12:22
    Mozart. Εύχρηστο και free. (Στην ουσία shareware αλλά δε μου χει κλειδώσει ακόμα, μετά από τρία χρόνια) Όχι Ελληνικά, δυστυχώς...
    Stelios_cy
    03.02.2005, 14:34
    Αγαπητή Αγγελίνα, τα προγράμματα που ανέφερε ο κύριος Γιάννης είναι για εγγραφή και εκτύπωση παρτιτούρας (με κάποιες επιπλέον δυνατότητες στο Midi) και όχι για επεξεργασία ήχου. Σου το λέω όχι για να σου κάνω τον έξυπνο αλλά για να μαθαίνεις

    Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ το Finale όταν πρόκειται για ολοκληρωμένη παρτιτούρα (νότες, στίχους, συγχορδίες) και το Cubase SX που έχει επίσης πολλές δυνατότητες στην παρτιτούρα, όταν θέλω να βγάλω πάρτες για συγκεκριμένα όργανα που παίζουν σε μια ενορχήστρωση που έχω γράψει στο Cubase, έτσι μου τα βγάζει απευθείας.

    gia
    03.02.2005, 21:51
    Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.
    Χρησιμοποιώ τα προγράμματα για να γράψω ή να αντιγράψω ή να εναρμονίσω- διασκευάσω χορωδιακά κομμάτια συνήθως για 4 φωνές. Άρα χρειάζομαι οπωσδήποτε τους στίχους, που σχεδόν πάντα (ιδίως σε πολυφωνική μουσική) πρέπει να τους τοποθετήσω ΚΑΙ στις 4 φωνές.
    Έχω μια έκδοση του Sibelius, αλλά προβληματίζομαι διότι με τον viewer του ( Scortch) οι παρτιτούρες εμφανίζονται καλά αλλά στην εκτύπωση χάνω μερικά "μπαστουνάκια" από τέταρτα κι απο ημίσεα. Αφού όμως λέτε τόσα καλά λόγια θα το δοκιμάσω.
    Το noteworthy με βολεύει μόνο γιατι είναι ελαφρύ αλλά και γιατι μπορώ να βάζω τις νότες με τα βελάκια και το Enter, κι οχι μόνο με το ποντίκι. Επίσης υπάρχει αρκετό υλικό στο Διαδίκτυο.
    Υπάρχει ακόμα μια έκδοση του Encore και το Finale 2002 αλλά χωρίς δικαίωμα ανανέωσης- ενημέρωσης.
    Για το abc ξέρει κάτι κανείς;
    ΙΔΕΑ (τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη) : Να συγκεντρώσουμε όλα τα γνωστά προγράμματα (μαζί με τα serial τους), σε 1-2 CD .

    Hastaroth
    03.02.2005, 22:41
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 03-02-2005 στις 12:22 έγραψε:

    Mozart. Εύχρηστο και free. (Στην ουσία shareware αλλά δε μου χει κλειδώσει ακόμα, μετά από τρία χρόνια) Όχι Ελληνικά, δυστυχώς...





    Εύχρηστο ναί,free όχι (τουλάχιστον έτσι λέει ο κατασκευαστής του).Εγώ το είχα από την πολύ αρχική του έκδοση,αγορασμένο μάλιστα.Ομως όταν έβαλα τα XP,η αρχική έκδοση δέν δούλευε και κατέβασα από το site του το demo.Υποτίθεται το χρησιμοποιείς 30 μέρες δοκιμαστικά και μετά το αγοράζεις άν σε έχει ικανοποιήσει.Εγώ ακόμα χρησιμοποιώ όμως το demo,δέν μού έχει κλειδώσει (πτού πτού μήν το ματιάξουμεν χεχε).Γιά να δούμε πόσο θα αντέξη...



    dimko
    04.02.2005, 11:04
    Hastaroth, χαίρομαι που χρησιμοποιούμε το ίδιο πρόγραμμα

    Κι εγώ το Mozart το χρησιμοποιώ από το 93. (Floppy στο Computer της εποχής.)

    Είναι φοβερά ενδιαφέρον πότε επιτέλους θα κλειδώσει αυτό το πρόγραμμα.

    Πάντως αν και έχω και το Finale, έχω εξοικειωθεί τόσο πολύ με το Mozart, που πραγματικά θα το αγοράσω όταν αυτό συμβεί.





    Pavlo
    04.02.2005, 11:36
    Τα 2 best selling προγραματα ειναι το Finale και το Sibelius με καποια προτιμηση στο δευτερο που εκτος απο του οτι θεωρειται πιο ευχρηστο εχει και δυο σημαντικα προτερηματα.
    1. Δουλευει με το PhotoScore (το Lite υπαρχει ελευθερο με το Sibelius και το
    Professional αγοραζεται) με το οποιο σκαναρεις μια παρτιτουρα και την
    περνας μεσα στο Sibelius(με το Professional σκαναρεις και περνας στιχους, συγχορδιες, δυναμικες και αλλα) οπου μπορεις να την επεξεργαστεις οπως θελεις.
    2.Αν εχεις γνησιο το προγραμμα μπορεις να ανεβασεις ακομη και να πουλησεις αν υπαρχει ενδιαφερον κομματια σου σε προσωπικη σελιδα στο Website της Sibelius οπου υπαρχει πολλη μεγαλη επισκεψιμοτητα απο μουσικους , παραγωγους και αλλους ενδιαφερομενους.

    gia
    05.02.2005, 12:31
    Με πείσατε
    Άρχισα να δοκιμάζω το Sibelius (1.4). Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι εισάγει και κoμμάτια του Finale, που υπάρχουν πολλά (www.cpdl.org). Θα σας πώ περισσότερα αφού το δουλέψω.
    Θα παρακαλούσα, αν ξέρετε, να μου πείτε πως κάνω σαν default fonts μια ελληνική γραμματοσειρά και γενικά πως βάζουμε λόγια . Πρέπει κάθε φορά να πατάμε πάνω στη νότα; δεν μπορούμε να γράψουμε πρώτα το κείμενο και μετά να το προσαρμόσουμε στις νότες;
    Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλά κομμάτια στο διαδίκτυο και προς το παρον δεν μπορώ να τα διαβάσω λόγω 1.4, τα διαβάζω με το Scorch αλλά δεν τυπώνονται καλά.
    Όσον αφορά το σκαναρισμα, και στο Finale υπάρχει μιά παρόμοια δυνατότητα με τη βοήθεια του digiscan.

    composer
    05.02.2005, 15:12
    Quote:

    Το μέλος gia στις 05-02-2005 στις 12:31 έγραψε:

    Με πείσατε
    Άρχισα να δοκιμάζω το Sibelius (1.4). Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι εισάγει και κoμμάτια του Finale, που υπάρχουν πολλά (www.cpdl.org). Θα σας πώ περισσότερα αφού το δουλέψω.
    Θα παρακαλούσα, αν ξέρετε, να μου πείτε πως κάνω σαν default fonts μια ελληνική γραμματοσειρά και γενικά πως βάζουμε λόγια . Πρέπει κάθε φορά να πατάμε πάνω στη νότα; δεν μπορούμε να γράψουμε πρώτα το κείμενο και μετά να το προσαρμόσουμε στις νότες;
    Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλά κομμάτια στο διαδίκτυο και προς το παρον δεν μπορώ να τα διαβάσω λόγω 1.4, τα διαβάζω με το Scorch αλλά δεν τυπώνονται καλά.
    Όσον αφορά το σκαναρισμα, και στο Finale υπάρχει μιά παρόμοια δυνατότητα με τη βοήθεια του digiscan.







    kalispera Gia!
    Gia na eisageis logia-lyrics....patas panw to create-text-lyrics kai sou vgazei kersora gia na grapseis logia katw apo tis notes!

    Koitaxe to kai an den sou vgainei pes to na doume ti tha kanoume
    mario_cy20
    27.02.2005, 20:03
    Dokimaste melody assistant.
    Aplo, euxristo kai apotelesmatiko, vevaia exo dokimasei mono finale kai melody assistant, alla apo ta dio psifizo to deftero...


    ruffstuff
    30.05.2005, 19:58
    Quote:

    Το μέλος composer στις 03-02-2005 στις 00:42 έγραψε:

    Geia sou Gia

    Egw xrisimopieiw 3 xronia to sibelius......to opoio einai para poly gnwsto notation sofware kai exw xrisimopieisei kai tis 3 ekdoseis tou! tin 1.4 tin 2 kai tin 3....i kathemia einai kalyteri apo tin proigoumeni!

    Den xerw omws an yparxei kapoia ekdosi sta Ellinika. An se endiaferei borw na sou dosw leptomeries.
    Kanw tin ptyxiaki mou me to Sibelius kai mexri twra me exei vgalei asproproswpo!!

    Eixa xrisimopieisei kai to finale alla mou fanike poly ftwxo se sxesi me to sibelius.....to opoio einai ligaki akrivo an thes na pareis to original!

    Egw psifizw Sibelius

    "Το μυστήριο της Κρήτης είναι βαθύ - όποιος πατήσει στο νησί τούτο νοιώθει μυστηριώδη δύναμη, ζεστή, αγαθή, να διακλαδίζεται στις φλέβες του και τη ψυχή του να μεγαλώνει"



    Νίκος Καζαντζάκης, Αναφορά στον Γκρέκο


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 03-02-2005 00:42 ]





    Χρησημοποιώ και εγώ το sibelius αλλά έχω ζοριστεί πολύ με τις τεχνικές έκφρασεις,π.χ δυσκολέυομαι να αποτυπώσω 1 κιθαριστικό bending με τρέμολο bar για μερικά μέτρα,καθώς και άλλες τεχνικές.Νομίζω έτσι οτι το sibelius είναι κατάλληλο για ποιό συντηρητίκή παρτιτούρα όπως οι κλασσικές.
    Τα λέω καλά?
    vouliakis
    30.05.2005, 22:38
    Αν δεν σε καλύπτει κάποιο από τα (Symbols>) Ornaments, υπάρχει και η δυνατότητα δημιουργίας user defined symbols
    Hastaroth
    30.05.2005, 22:42
    Τό Sibelius είναι πανάκριβο.Πρίν χρόνια που είχα ρωτήσει στο Νάκα μού είχαν δώσει μιά τιμή 300.000 δρχ.

    Είχα αγοράσει λοιπόν το Mozart που ήταν απλό καί εύχρηστο αλλά έγραφε μόνο 3 πεντάγραμμα.Δυστυχώς όταν έβαλα τά XP διαπίστωσα οτι δέν δούλευε μέ αυτά καί έτσι πήγα στο site καί κατέβασα την demo έκδοση 2005 που ομολογουμένως μέ βόλεψε πάρα πολύ,αφού μπορείς νά χρησιμοποιήσεις όσα πεντάγραμμα θέλεις,νά εισάγης πεντάγραμμα σέ ήδη υπάρχον score,επίσης το γράψιμο τής παρτιτούρας είναι εύκολο κλπ κλπ.Ομως λόγω κλειδώματος έπαψε νά λειτουργή καί επειδή το συγκεκριμένο πρόγραμμα δέν κυκλοφορεί στην Ελλάδα,πήρα το PrintMusic,που ανακάλυψα κατά την χρήση του οτι είναι μιά παραλλαγή τού Finale (το οποίο μού το είχε δώσει παλιότερα ένας φίλος μου καί το είχα σιχαθεί).Συνεπώς εν αναμονή τού νά πάρω την original εκδοση τού Mozart 2005,αναγκαστικά παιδεύομαι μέ το υπάρχον μαζοχιστήριον
    mariadimaki
    23.06.2005, 12:14
    Καλημερα σε ολους!!
    επειδη αυτη την εποχη ψαχνω κι εγω τα προγραμματα , κατεβασα μια φρι εκδοση του σιμπελιους : πολυ καλο ειναι μονο που δεν κανει πριντ, το δε φρι ντεμο να δουμε ποσο θα αντεξει...
    με ενδιαφερουν αυτα που λετε, για το μοτσαρτ και το φιναλε, ειδικα εαν τα κατεβαζεις φρι, εστω δοκιμαστικα στην αρχη, θα μου πειτε διευθυνσεις? το δε cubase προφανως φρι δεν διατιθεται μαλλον?
    Σας ευχαριστω
    Ai8erobamwn
    09.08.2005, 02:26
    Egw pantws xrhsimopoiw NoteWorthy pou einai kai free....Pantws me pshsate gia to sibelius! Se ka8e periptwsh pantws,xerete pou mporw na brw hxous gia pros8eta instruments??

    P.S.Sorry gia ta greeklish...Alla to PC esxatws ta exei oligon paixei
    vouliakis
    09.08.2005, 02:31
    Δες εδώ... Ίσως κάτι βρεις