ελληνική μουσική
    683 online   ·  210.828 μέλη
    bluewolf
    23.07.2010, 09:07

    Παιδιά, η μουσική μορφολογία τι ακριβώς είναι? Αν έχω καταλάβει καλά μελετάει διάφορα "στοιχεία" της Μουσικής όπως η μελωδία, ο ρυθμός, τα μοτίβα κτλ. αλλά δεν είμαι σίγουρη... Οποιεσδήποτε πληροφορίς είναι ευπρόσδεκτες... Smile


    noizreduction
    23.07.2010, 19:52

    Συνηθως ειναι ενα απο τα μαθηματα που κανεις "υποστηρικτικα" στο Ειδικο Αρμονιας ( μαζι με την Ιστορια μουσικης και την Οργανογνωσια ).

     

    Σε αυτο το μαθημα μαθαινεις τη δομη και τα μερη πολλων κλασσικων ειδων ( κυριως χορων ) της εποχης, οπως της σονατας πχ. Παρολαυτα, εαν ο καθηγητης εχει ορεξη, μαθαινετε να αναλυετε και φουγκες, κανονες καθως και πιο προχωρημενα ειδη ( σε μορφη προφανως ).


    pianoteacher
    23.07.2010, 20:10

    Η Μορφολογία είναι υποχρεωτικό μάθημα κατά την ανωτέρα τάξη οποιουδήποτε οργάνου ή κατά τις σπουδές της αντίστιξης. Είναι ένα θεωρητικό μάθημα κατά το οποίο μαθαίνεις πώς δομούντε τα μουσικά έργα ανάλογα με το είδος τους και την εποχή τους. Τυπικά θα πρέπει να διδάσκοντε όλες οι φόρμες από μαδριγάλια, μοτέτα κτλ έως και τις πιο γνωστές, όπως σονάτα, κοντσέρτο, φούγκα. Αλλά συνήθως, λόγω χρόνου και βαρεμάρας των καθηγητών σε πολλά ωδεία (ευτυχώς όχι όλων), διδάσκοντε ελάχιστα πράγματα και πολύ επιφανειακά. Ουσιαστικά είναι το "συντακτικό" της μουσικής. Ξεκινάς από μοτίβο, φράση, περίοδο, πρόταση και φτάνεις μέχρι τις μεγάλες συνθετικές φόρμες.


    noizreduction
    23.07.2010, 20:21

    Προσωπικα το μαθημα της μορφολογιας το εκανα στο 2ο ετος του Ειδικου αρμονιας ( αντικατεστησε το μαθημα της οργανογνωσιας που ειχα τελειωσει στο 1ο ετος του Ειδικου ). Στην Αντιστιξη ειχα ηδη δωσει τη Μορφολογια και μαλιστα θυμαμαι πως επρεπε να περασω με βαθμο 9 και πανω για να μπορεσω να μπω στο πτυχιο της Αντιστιξης!


    bluewolf
    24.07.2010, 02:46

    Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας...{#emotions_dlg.biggrin} Μια ερώτηση ακόμα: δηλαδή εγώ που (θέλω να ελπίζω) θα κάνω από φέτος Ειδικό Αρμονίας θα πρέπει μέχρι να δώσω τις εξετάσεις να έχω κάνει οργανογνωσία, μορφολογία κτλ?


    pianoteacher
    24.07.2010, 13:27

    Για να πάρεις το κάθε πτυχίο, οργάνου ή θεωρητικό, θα πρέπει να παρακολουθήσεις και να εξεταστείς σε 2 είδη μαθημάτων: τα γενικά και τα ειδικά. Για το πτυχίο της Αρμονίας είναι τα εξής:

    Γενικά Μαθήματα: Σολφέζ, Πιάνο (μέχρι τη Μέση), Απλή Αντίστιξη, Ιστορία Μουσικής, Χορωδία, Πρακτικό Διδασκαλείας.

    Ειδικά Μαθήματα: Εναρμόνιση Βασίμου-Μελωδίας-Χορικού, Προφορική εξέταση αρμονίας, Εναρμόνιση Βασίμου-Μελωδίας στο πιάνο, Αρμονική Υπαγόρευση (Dictee).

     

    Στο πτυχίο οργάνου τα μαθηματα είναι τα εξής:

    Γενικά Μαθήματα: Σολφέζ, Αρμονία, Μουσική Δωματίου, Ιστορία της Μουσικής, Χορωδία, Εκ πρώτης όψεως ανάγνωση (prima vista), Μορφολογία, Πρακτικό Διδασκαλείας.

    Ειδικά Μαθήματα: Μόνο το μάθημα του αντίστοιχου οργάνου.

     

    Εννοείται πως τα μαθήματα που βλέπεις διπλά, δλδ και στα 2 πτυχία, τα δίνεις μόνο 1 φορά και κρατάς το βαθμό. Επίσης αν έχεις ήδη πτυχίο αρμονίας, όταν θα πάρεις το πτυχίο του οργάνου δεν θα δώσεις εξετάσεις αρμονίας, αλλά θα μπεί ο βαθμός του πτυχίου σου.

    Σε πολλά ωδεία για θέμα χρόνου ζητάνε στους φοιτητες τους να τα κάνουν όλα μαζί, και επειδή συνήθως όσοι είναι εγγεγραμμένοι στο ειδικό αρμονίας είναι γραμμένοι και σε κάποιο όργανο μπερδεύονται και δεν ξέρουν για πιο πτυχίο είναι το κάθε μάθημα. Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι τα μαθήματα όπως ακριβώς αναγράφονται στα πτυχία μου. Αν θες και για τα υπόλοιπα πτυχία θεωρητικών μπορώ να σου τα γράψω.

     


    noizreduction
    24.07.2010, 13:53

    Παντως εγω δεν ημουν στο πτυχιο οργανου κι εκανα μορφολογια στο Ειδικο! Αλλα δε μπορω να πω ο,τι δε μου αρεσε {#emotions_dlg.biggrin}


    Kristalo
    25.07.2010, 18:49

    Θα ήθελα και εγω να καταθεσω ότι μορφολογια και οργανονογνωσια έκανα στο 2ο έτος του ειδικου Αρμονιας και οργανογνωσια οργανων μπαντας έκανα όταν ήμουν στο πτυχιο της ενοργάνωσης!!!

    Στο πτυχιο της Αντιστιξης οργανογνωσία δεν έκανα καθόλου.

    Επειτα ξαναρωτήθηκα για τα όργανα της ορχηστρας στο πτυχιο της Φουγκας!!!

    Οσο για την μορφολογια σαν μάθημα θέλω να πω ότι είναι απαραιτητο για την μελέτη μουσικών έργων και βοηθαει τοσο στο πρακτικο όσο και στο θεωρητικο επιπεδο για την κατανόηση της δομής των μουσικών κειμενων!!!

    Πρέπει να πω πως σαν μάθημα μου φάνηκε λίγο χαοτικό στην αρχή! Αλλά μετά στην μετέπειτα πορεία μου καταλάβα ποσο σπουδαίο ήταν!!!!


    noizreduction
    25.07.2010, 22:16

    Για να ειμαι ειλικρινης φιλε Kristalo κι εγω πιστευω πως στα περισσοτερα ωδεια το μαθημα της μορφολογιας το κανουν μαζι με το Ειδικο αρμονιας. Οπως και το οργανογνωσιας το οποιο γινεται σε ενα απο τα 2 ετη του Ειδικου.

    Θυμαμαι πως στην αντιστιξη δεν εκανα κανενα μαθημα παραλληλα με το βασικο πτυχιο ( περα απο εμβαθυνση στην ιστορια μουσικης της εποχης καθως και εξειδικευμενη οργανογνωσια, κι ολα αυτα με τη διαθεση του καθηγητη ), ενω στη φυγη επισης το ιδιο, περα απο ενορχηστρωση.


    bluewolf
    27.07.2010, 23:11

    Ωραία, τα κατάλαβα όλα... Ευχαριστώ πολύ!Smile (Μένει να τα γνωρίσω από κοντά, άμα περάσω τις εξετάσεις μου...)


    o-Zone
    28.07.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-07-2010 στις 22:16 έγραψε...

    Για να ειμαι ειλικρινης φιλε Kristalo ...



     

    Ε, όχι και "φίλε" τέτοιο κορίτσι!!!{#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    "Competitions are for horses, not artists."---Bela Bartok

    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 28-07-2010 15:51 ]


    Kristalo
    28.07.2010, 18:19

    {#emotions_dlg.blush}


    noizreduction
    29.07.2010, 12:15

    Ουπς, χιλια συγνωμη!


    sakisarabatzis
    01.08.2010, 00:10

    Απο ολες τισ συζητήσεις καταλαβαιίνει κανεις οτι ειναι σημαντικοτατο μάθημα ενταγμένο στα υποχρεωτικά μαθήματα πτυχίων και διπλωμάτων.


    Roulaitsa
    10.03.2016, 22:33
    Μορφολογία εγώ θα δώσω τον Οκτώβρη . Είναι σχετικά ένα ευκολο μαθημα