ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Παραδοσιακές παρτιτούρες για κιθάρα

    SteliosG
    05.02.2005, 21:10
    Ξέρει κανείς ή έχει κανείς παρτιτούρες για κιθάρα με παραδοσιακά τραγούδια (κυρίως ηπειρώτικα)??? Αυτη τη στιγμή ψάχνω ένα που τραγουδάει ο Κατσιμήχας και λέει "Που νε μωρε Μπιρμπιλη η συντροφια" κλπ κλπ!!! Και ενα ακομα που λεγεται μαλον "Γυαλινα Γιαννενα"!!!!
    SteliosG
    06.02.2005, 14:02
    μαλλον δεν εχει κανεις κατι σχετικο!!! οποτε θα θεσω μια αλλη ερωτηση σχετικη!!!

    ξερετε τι σχεση εχει η κλιμακα blues με την αντιστοιχη που παιζονται τα ηπειρωτικα???
    vouliakis
    06.02.2005, 16:11
    "Το Ηπειρώτικο Πολυφωνικό Τραγούδι αποτελεί μια από τις πιο ενδιαφέρουσες μουσικές φόρμες στην Ανατολική Μεσόγειο και στα Βαλκάνια αλλά και στο παγκόσμιο ρεπερτόριο της Λαϊκής Πολυφωνίας.

    Η καταγωγή αυτής της πολυφωνικής φόρμας, παρόλο που η έρευνα δεν έχει καταλήξει ακόμη σε βέβαια συμπεράσματα, πιθανά να ανάγεται σε πολύ παλιές (ίσως ακόμη και προελληνικές) εποχές. Οι μελωδίες των πολυφωνικών τραγουδιών, μαζί με ορισμένα ακόμη της Ηπείρου και της Θεσσαλίας) είναι οι μοναδικές στον ελλαδικό χώρο που έχουν διατηρήσει την ανημίτονη πεντατονική κλίμακα (κλίμακα που αποτελείται από πέντε νότες χωρίς ημιτόνια). Η κλίμακα αυτή, σύμφωνα με κάποιους μουσικολόγους, ταυτίζεται με το δώριο τρόπο των αρχαίων Ελλήνων, την κατεξοχήν «ελληνική αρμονία». Δίπλα στην κλίμακά του, στοιχεία που συνηγορούν στην παλαιότατη καταγωγή του είδους αποτελούν ο φωνητικός, ομαδικός, ρητορικός και τροπικός του χαρακτήρας.
    "

    Πεντάφθογγη ανημίτονη κλίμακα είναι και η βασική σκάλα του blues.(Παράδειγμα: Λα Ντο Ρε Μι Σολ)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 06-02-2005 16:13 ]
    SteliosG
    06.02.2005, 16:21
    πολυ καλο! ευχαριστω!!!
    yiannisyiannis
    07.02.2005, 09:41
    Στέλιο όταν λες παρτιτούρες εννοείς με νότες; Εκτός από ηπειρώτικα τι άλλο σε ενδιαφέρει όταν λες παραδοσιάκά τραγούδια; Έχω ετοιμάσει μερικές παρτιτούρες με νότες και συγχορδίες σε μορφή pdf, από παραδοσιακά Σμυρναίικα τραγούδια. Αν σε ενδιαφέρουν, ευχαρίστως να σου στείλω.
    SteliosG
    07.02.2005, 11:07
    εννοω με συγχωρδιες!!!

    αν εχεις κατι στειλε στο kolostelios@yahoo.gr

    ευχαριστω!!!
    yiannisyiannis
    07.02.2005, 13:52
    OK Στέλιο, μόλις βρω χρόνο θα σου στείλω μερικές. Αν σου αρέσει το είδος αυτό, πες μου να σου στείλω κι άλλες.
    SteliosG
    08.02.2005, 00:22
    αναμένω στο ακουστικό μου με ανυπομονησία!!!
    alexo
    08.12.2012, 22:03

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07.02.2005, 09:41 έγραψε...

    Στέλιο όταν λες παρτιτούρες εννοείς με νότες; Εκτός από ηπειρώτικα τι άλλο σε ενδιαφέρει όταν λες παραδοσιάκά τραγούδια; Έχω ετοιμάσει μερικές παρτιτούρες με νότες και συγχορδίες σε μορφή pdf, από παραδοσιακά Σμυρναίικα τραγούδια. Αν σε ενδιαφέρουν, ευχαρίστως να σου στείλω.

    θα ενδιεφερε εμενα αν μπορεις να μου τα στηλεις. θα μπορω να τα παιξω σε λαουτο


    alexo
    08.12.2012, 22:05
    alexopoulos_john@hotmail.com
    costaspanag
    09.12.2012, 00:38

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 06.02.2005, 16:11 έγραψε...

    "...Το Ηπειρώτικο Πολυφωνικό Τραγούδι... Οι μελωδίες των πολυφωνικών τραγουδιών, μαζί με ορισμένα ακόμη της Ηπείρου και της Θεσσαλίας) ... έχουν διατηρήσει την ανημίτονη πεντατονική κλίμακα (κλίμακα που αποτελείται από πέντε νότες χωρίς ημιτόνια). Η κλίμακα αυτή, σύμφωνα με κάποιους μουσικολόγους, ταυτίζεται με το δώριο τρόπο των αρχαίων Ελλήνων, την κατεξοχήν «ελληνική αρμονία»... "

    Ο αρχαιοελληνικός Δώριος τρόπος, η κατά τον Πλάτωνα κατ' εξοχήν ελληνική αρμονία (που στους δυτικούς "εκκλησιαστικούς" τρόπους -και από εκεί στη τζαζ- ονομάστηκε λανθασμένα "frygian"), δεν ταυτίζεται με την πεντατονική κλίμακα, προέρχεται από αυτήν.

     "Στις πολύ πρωτόγονες κοινωνίες,  οι μελωδίες  ακολουθούσαν δίφθογγες ή τρίφθογγες κλίμακες. Αργότερα άρχισαν να χρησιμοποιούνται πεντάφθογγες («πεντατονικές» -ο  τόνος  εδώ με την έννοια του φθόγγου-). Ο όρος “pentatonic” (πεντατονική) είναι ελληνικός.

    Η ανεύρεση νεολιθικής φλογέρας  (αυλού) με 5 οπές, του 5300 πΧ , από οστούν ποδιού πουλιού στο Δισπηλιό της Καστοριάς από τον αρχαιολόγο καθηγητή Γ. Χουρμουζιάδη (το αρχαιότερο εύρημα αυλού στον ευρωπαικό χώρο!)  απέδειξε ότι οι μακρινοί πρόγονοί μας χρησιμοποιούσαν εδώ και 7500 χρόνια πεντατονικές κλίμακες, που παρόμοιες ακολουθούν τα παραδοσιακά Ηπειρώτικα τραγούδια" (από το άρθρο μου " Μουσικοί Τρόποι"):

    Μουσικοί «Tρόποι»


    jvatou
    19.12.2012, 16:44

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07.02.2005, 09:41 έγραψε...

    Στέλιο όταν λες παρτιτούρες εννοείς με νότες; Εκτός από ηπειρώτικα τι άλλο σε ενδιαφέρει όταν λες παραδοσιάκά τραγούδια; Έχω ετοιμάσει μερικές παρτιτούρες με νότες και συγχορδίες σε μορφή pdf, από παραδοσιακά Σμυρναίικα τραγούδια. Αν σε ενδιαφέρουν, ευχαρίστως να σου στείλω.

    Θα με ενδιέφερε κι εμένα, αν θέλεις στείλε τα στο e-mail μου... THANKS!!! {#emotions_dlg.biggrin}

                                        j.vatou@gmail.com>

    geona
    09.09.2020, 14:53

    Βλέποντας τυχαία και ετεροχρονισμένα την παρούσα ανάρτηση για αναζήτηση παρτιτούρας κιθάρας σχετικά με παραδοσιακά και δη ηπειρώτικα, θα ήθελα να μου επιτρέψετε να σας ενημερώσω σχετικά με το έργο μου "Ηπειρώτικα Πατήματα" για σόλο κιθάρα, το οποίο κυκλοφόρησε πρόσφατα σε δύο μορφές:

    1) Σε μορφή βίντεο - εκτέλεσης στο σύνδεσμο
    https://www.youtube.com/watch?v=cBLFADQAcJELink

    >

    2) Σε μορφή παρτιτούρας, η οποία διατίθεται στο σύνδεσμο https://georgios-nakis.blogspot.com/2020/05/guitar-solo-sheet-music.html

    Να σημειωθεί ότι το έργο περιλαμβάνει δύο μέρη: α) "Μοιρολόι", β) "Στην πλατεία του χωριού". Επίσης, παρουσίασή του είναι διαθέσιμη στο διαδικτυακό περιοδικό tar.gr, στο σύνδεσμο http://www.tar.gr/content/content.php?id=6008

    Το εξώφυλλο της παρτιτούρας (σειριακός αριθμός έκδοσης παρτιτούρας:  ISMN: 979-0-9016166-0-8)