ελληνική μουσική
    387 online   ·  210.816 μέλη

    Ρυθμος τραγουδιου στο Να μ αγαπας του Σιδηροπουλου

    eleos1239
    04.08.2010, 21:36

    Μετα απο μερικους μηνες κιθαρες πλεον βγαζω ολες τις συγχορδιες εξαιρετικα συμπεριλαμβανομενου κ των μπαρε.....αλλα εχω προβλημα με τον ρυθμο τεμπο των τραγουδιων...

    Συγκεκριμενα θα ηθελα να γραψει καποιος αν μπορει τον ρυθμο του να μ αγαπας του σιδηροπουλου  (πανω κατω) και να μου προτεινετε  καποιον τροπο που να βρισκω τον ρυθμο σε καθε κομματι εκτος απο το αυτι βεβαια!

    σας ευχαριστω προκαταβολικα!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-09-2010 01:33 ]


    soundist
    24.08.2010, 15:06

    Δηλαδή ακούς και βγάζεις όλες τις συγχορδίες και δεν μπορείς να ακούσεις και να βγάλεις τον ρυθμό ;;;;;;;

    μου φένεται πολύ περίεργο αλλα ίσος δεν κατάλαβα καλά , πάντος αν συμβαίνει αυτό ίσος σε βοηθήσει να  τραγουδάς τον ρυθμό με το στόμα και μετά να κάνεις ότι τραγούδησες με το στόμα στην κιθάρα ;)


    lefterisvlachos
    24.08.2010, 16:30
    Αν γνωρίζεις τα είδη των ρυθμών το τραγούδι που ρωτάς είναι σε ρυθμό 4/4 (Moderato) Oπως άκουσα σε μία από τις ερμηνείες με την κιθάρα (όχι με ορχήστρα) τονίζει την πρώτη και την τρίτη θέση ενώ στα επόμενα μέτρα τονίζει την τέταρτη και καταλήγει στην πρώτη. Γίνεται αυτή η εναλλαγή συνέχεια. Τώρα για να μάθεις τους ρυθμούς των τραγουδιών πρέπει να μάθεις τα είδη των ρυθμών και να ακούς σε ποιά θέση τονίζει ο ερμηνευτής τα ακόρντα.
    eleos1239
    25.08.2010, 00:14

    ευχαριστω πολυ παιδια!!!

    Αρκετα χρησιμες οι συμβουλες σας!!!!!!!!


    konc
    13.09.2010, 20:38

    ...και συγκεκριμένα για το τραγούδι που ζητάς, δοκίμασε

    UD DUD DUDDU UD|UD...

     

    όταν το έψαχνα εγώ αυτό ήταν κρυμμένο επτασφράγιστο μυστικό, κανείς δεν έλεγε πως το έπαιζε και δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί. Πάρτο να γλυτώσεις το ψάξιμο, και εσύ και όποιος άλλος το θελήσει..


    Katzenfreund
    20.09.2010, 11:05

     

    Είχα κι εγώ την ίδια απορία και ευχαριστώ το φίλο konc που έδωσε την απάντηση. Φυσικά, η εφαρμογή της τεχνικής θα χρειαστεί εξάσκηση, αλλά τουλάχιστο τώρα ξέρουμε τι επιδιώκουμε και εξασκούμε.

     


    delta66
    21.09.2010, 05:52

    Και επειδη δεν μου αρεσουν τα μυστικα ....

     

    Στην
    Link

    ">πρωτη εκτελεση το κομματι ειναι απο C# major (ντο διεση ματζορε).

    Παιζεται με capo στο πρωτο ταστο σαν να πιανεις C major (ντο ματζορε).

     

     

    Η φιλοσοφια ειναι ο βραχιονας μας να κινειται σε σταθερη ταχυτητα πανω κατω ασταματητα σαν καθετο εκκρεμες ρολοι.

    Σε καποιες απο τις κινησεις αυτες, χτυπαμε με την πενα τις χορδες και σε καποιες η κινηση γινεται στον αερα, απλα περνωντας το χερι πανω απο τις χορδες.

    Οπου εχω γραψει Π ειναι κινηση του χεριου προς τα κατω και που ειναι γραμμενο V ειναι προς τα πανω.

    Οπου ειναι σε παρενθεση το Π ή το V, περνας το χερι σου πανω απο τις χορδες χωρις να τις ακουμπησεις.

    Ξεκινα την προσπαθεια σε αργη ταχυτητα και σταθερα, και στην πορεια θα το πετυχεις.


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-09-2010 05:53 ]