ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    τι να προσεξω στην αγορά ηλεκτρικού πιανου

    lorenna
    09.08.2010, 03:38

    γεια σας ενδιαφέρομαι για αγορα ηλεκτρικου πιανου αλλα δε ξέρω με τί κριτήρια να το διαλέξω...δε ψαχνω κατι πολύ ιδιαιτερο με πολλες απαιτήσεις....επισης αν σας ειναι έυκολο θα ήθελα να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτό(θα το βρείτε στo www.nakas.gr   stage piano) {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    Sokratis121974
    09.08.2010, 09:04

    Παράθεση:

    Το μέλος lorenna στις 09-08-2010 στις 03:38 έγραψε...

    γεια σας ενδιαφέρομαι για αγορα ηλεκτρικου πιανου αλλα δε ξέρω με τί κριτήρια να το διαλέξω...δε ψαχνω κατι πολύ ιδιαιτερο με πολλες απαιτήσεις....επισης αν σας ειναι έυκολο θα ήθελα να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτό(θα το βρείτε στo www.nakas.gr   stage piano) {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Αγαπητη μου φιλη.......

    Η Yamaha παραδοσιακα ειναι απο τις εταιριες που εχει παραγει εξαιρετικα ηλεκτρικα πιανα <βλεπε Clavinova> οπως επισης και καλους ηχους πιανου....

    Προσωπικα δεν το γνωριζω αυτο που δειχνεις, ομως λιγο που το ακουσα στο youtube μου φανηκε αρκετα καλο....

    Στο ερωτημα σου τωρα τι να προσεξεις στην αγορα Ηλ.Πιανου, σιγουρα ειναι δυο τα κρητιρια.....

    1) Οσο γινεται <για τα χρηματα που διαθετουμε παντα> καλυτερο πληκτρο με οσο το δυνατον αυθεντικη αισθηση πραγματικου πιανου..

    2) Καλο/πιστο, ηχο/ους πιανου ωστε οταν παιζουμε να το απολαμβανουμε κατα το δυνατον καλυτερα....

    Και τα δυο αυτα βοηθουν στην καλυτερη εκφραση στο παιξιμο μας.....

    Βεβαια υπαρχουν ακομα και αλλες λυσεις ομως νομιζω οτι καλυτερα να πας μια βολτα στον Νακα, ωστε να παιξεις λιγο αυτο, και απο εκει και περα αν θελεις υπαρχουν ακομα αρκετες μαρκες......

    Βεβαια βασικο ειναι να γνωριζουμε το ποσο που μπορεις να διαθεσεις.....

    Καλη τυχη...


    lorenna
    10.08.2010, 20:12

    Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σας. επειδη σπουδαζω μακριά απ το σπιτι μου και θελω να συνεχισω το πιανο το θελω περισσοτερο για εξασκηση...οποτε ψαχνω κατι μεχρι 1000 euro...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lorenna στις 10-08-2010 20:16 ]


    mi3s
    11.08.2010, 13:37

    Κοίταξε επίσης kurzweil sp3x,kurzweil sp2x,kawai mp5.Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο διάσημα στην κατηγορία τους!