ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρικές κιθάρες.

    delta66
    25.08.2010, 18:18

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 25-08-2010 στις 12:20 έγραψε...

    Δασκαλε.... Πως γινεται ενας ενισχυτης 5 - 10 βατ να εχει μεγαλο γουφερ???Επειδη ασχολουμαι με αυτα τα πραματα... Εγω θα προτεινα εναν ενισχυτη τουλαχιστον 40 βατ

    Υπαρχουν 6" 8" 10" 12" (ιντσες) μεγαφωνα. Απλα επιλεγει κατι μεγαλυτερο απο 10' ή αγοραζει και extra cabinet.

    40 watt στο σπιτι? λαμπα?

    Εχω σπιτι ενα 35W με 2 X 6L6 τελικες (δυο 10" μεγαφωνα) και δεν με παιρνει να το ανοιγω.

    Ουτε καν σε παραστασεις με in-ear ακουστικα.

    Μονο μια φορα, που ειχα ανεση χωρου και ηταν μεγαλων απαιτησεων οι παραστασεις, τον ειχα πισω απο τη σκηνη με sound baffles γυρω του και με μικροφωνα για να παιρνει ηχο ο ηχοληπτης και παλι ακουγοταν μπροστα.

     

    Μηπως εννοεις 40+ βατ τρανζιστορ? και να τον εχει και για προβαδικα? (δεν φτανουν 40W τρανζιστορ για προβαδικο)

    α) θα εχει μετρια/κακη ποιοτητα ηχου β) ειπε τον θελει για τον σπιτι.

     

    Καλη προταση του φιλου πιο πανω (αν μας κανει ηχητικα και φυσικα συν καποιο πεταλακι) ο epiphone με την καμπινουλα του ή ακομα καλυτερα με την orange ή μια ιδιοκατασκευη με 2 10αρια ή ενα 12αρι (celestion greenback ή eminence κατα προτιμηση μου).

    Μη παμε σε πιο ακριβες προατσεις.

     

    -----------------
    ----

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-08-2010 18:31 ]


    cobal
    26.08.2010, 19:38

    Καταρχην ξερω πολυ καλα οτι οι λαμπατοι αποδιδουν πολυ περισοτερο στα ιδια βατ απο τους τρανζιστορ ενισχυτες.

    Εχω δυο ενισχυτες τετοιους που μας βγαζουν ασπροπροσωπους στα; λαιβ για πολλα χρονια.

    Εναν Fender super reverb 65 watt με 4 woofer 10" (αν δε κανω λαθος) μοντελο του 71

    Και ενα Acousta 85 watt με 18" woofer!!!! μοντελο του 74 (Μακραν ο καλυτερος ενισχυτης για το μπασσο που εχω ακουσει).

    Απλα απορω πως ενα 5αρακι μπορει να σαλεψει και τη αποδοση θα εχει με ενα γουφερ 10αρι η 12αρι

    Για να ειμαι ειλικρινης.... δεν εχω προσεξει πως αποδιδει ενας τετοιος σε χαμηλη ανταση...Ισως επειδη παντα δουλεουν σε μεγαλες εντασεις... Και να πω οτι στα λαιβ τους βαζω μικροφωνο για να βγαζω τον ηχο απο κονσολα και οτι δουλεουν και σαν μονιτορ για τους παιχτες 

    Κατα τα αλλα... γιατι να μην παρεις ενα ενισχυτη που να μπορεις να τον δουλεψεις και σε λαιβ καταστασεις και οχι αποκλειστικα για το σπιτι?

    Οσο για τα πεταλια και ειδικα παραμορφωτες..... Προτιμω την παραμορφωση του ιδιου του ενισχυτη απο τα πεταλια και για τον συγκεκριμενο λογο εχουμε ενα τρανζιστορ Peavey 20 βατ που βγαζει απαιχτη παραμορφωση... Βεβαια εχουμε και πεταλακια που τα χρησιμοποιει η δευτερη κιθαρα


    Stelkel
    14.09.2010, 16:01

    Ευχαριστώ όλους τους φίλους που δείξανε ενδιαφέρον στο post μου και παράθεσανε τις απόψεις τους και τις προτάσεις τους. Ωστόσο, όπως αναφέρω και στην ερώτηση στο αρχικό post μου, θα ήθελα να μάθω τι κοιτάμε σε μια κιθάρα, ποια χαρακτηριστικά (πχ μαγνήτες, μπράτσο κτλ) καθώς και ποια είναι τα διάφορα είδη των χαρακτηριστικών αυτών. Επίσης ποιά η διαφορά tele με Strat, και πότε επιλέγουμε μια tele?

    Αναφέρω επίσης, επειδή ειπώθηκαν πράγματα για ενισχυτή και πενταλάκια, οτι ο ενισχυτής μου είναι ένας Marshall 100DFX 100Watt, και η πενταλιέρα μου η Gt-10 της Boss.

    Ευχαριστώ και να είστε καλά όλοι σας :)


    jethroomi
    15.09.2010, 15:34

    Φιλε Stelkel μη ρωτας για τη διαφορα μεταξυ TELE - STRAT, ειναι δυο  τελειως διαφορετικες κιθαρες.

    Με την ΤΕLE θα παιξεις κυριως Blues. Punk, indie, με τη STRAT (σχεδον) τα παντα.

    Αφου εχεις την SQUIER STRAT μαλλον θα πρεπει να προσανατολιστεις σε STRATOCASTER. Η ΤELECASTER

    θα σου φανει ιδιορυθμη κιθαρα αλλά αμα σε ταιριαξει θα κολλησεις.

    Λοιπον απο TELE σε ειχα προτεινει παραπανω την BAJA

    Απο STRAT προτεινω την παρακατω που βγαινει και με διπλο μαγνητη στη γεφυρα (για περισσοτερα γκαζια).

    FENDER HIGHWAY ONE STRAT MN FB

    ΥΓ. Ο μικρουλης λαμπατος (5W) με μια καμπινα με ενα 12αρι

    μεγαφωνο κανει το σπιτι ΚΟΛΑΣΗ. Ως σπιτι εννοω διαμερισμα

    σε πολυκατοικια κι οχι καμμιά επαυλη στα προαστεια με 100 τετρ.μετρα καθιστικο.