ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.818 μέλη

    Εκμάθηση rock-heavy metal solo στην κιθάρα

    killbill2
    27.08.2010, 08:41

    Ξέρω μουσική.

    Έχω μουσικό αυτί. Ακούω κάτι και το παίζω στο αρμόνιο κατευθείαν.

    Κιθάρα ξέρω να παίζω μόνο ακκόρντα και να τραγουδάω.

    Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην κιθάρα μετά τα 3 πρώτα τάστα.

     

    Πως μπορώ να μάθω να σολάρω rock και heavy metal? υπάρχει κάποια μέθοδος; Πως θα μπορούσα να μάθω να παίζω πχ τα σόλα των Bon Jovi.. αλλά και γενικά να σολάρω αυτοσχεδιάζοντας πχ πάνω σε μια συγχορδία? Πρέπει να ξέρεις όλες τις νότες της κιθάρας σε κάθε τάστο; (πολλές δεν είναι? {#emotions_dlg.helpsmilie}) . Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια τεχνική. Πχ στα ακκόρντα απλά μαθάινω την τοποθέτηση των δακτύλων χωρίς να με ενδιαφέρει κάθε δάχτυλο ακριβώς ποιά νότα παίζει. Με τα σόλα τι γίνεται; Υπάρχει μέθοδος με CD? Πως μάθατε να σολάρετε;

     


    Atsallica
    27.08.2010, 11:20

    Καλησπέρα!

    Μια μέθοδος ειναι αυτη του Troy Stetina  ''Speed Mechanics for Lead Guitar'' αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενδείκνυται για αρχαριους. Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μεθοδοι αλλα θα μπορουσες  και να ξεκινησεις μονος σου παιζοντας για αρχη ευκολα solo απο συγκροτηματα που σου αρεσουν.Ίσως ο συνδυασμος των τελευταίων να ειναι και το καλυτερο. Καλο θα ηταν στην αρχη ομως  αν μπορουσες να επερνες και εναν καθηγητη ωστε να σου δειξει τα βασικα, να σου δωσει μια ώθηση καθως και εναν τροπο μελετης μιας και παντα υπαρχει ο κυνδυνος τραυματισμου. Ελπιζω να βοήθησα εστω και λιγο!Smile


    delta66
    30.08.2010, 04:16

    Παράθεση:

    Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην κιθάρα μετά τα 3 πρώτα τάστα.

    Πρέπει να ξέρεις όλες τις νότες της κιθάρας σε κάθε τάστο; (πολλές δεν είναι? {#emotions_dlg.helpsmilie}) . Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια τεχνική. Πχ στα ακκόρντα απλά μαθάινω την τοποθέτηση των δακτύλων χωρίς να με ενδιαφέρει κάθε δάχτυλο ακριβώς ποιά νότα παίζει. Με τα σόλα τι γίνεται; Υπάρχει μέθοδος με CD? Πως μάθατε να σολάρετε;

     



     

    Ξεκινα πρωτα να μαθεις τις νοτες στη κιθαρα.

    Χρειζονται παντου και για πρακτικους μουσικους.

    Δεν χρειαζεται να μαθαινουν παπαγαλια μετα πολλα πραγματα.

     

    Κοιτα αυτο για αρχη http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2045

     

     

     


    rigas
    01.09.2010, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 30-08-2010 στις 04:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην κιθάρα μετά τα 3 πρώτα τάστα.

    Πρέπει να ξέρεις όλες τις νότες της κιθάρας σε κάθε τάστο; (πολλές δεν είναι? {#emotions_dlg.helpsmilie}) . Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια τεχνική. Πχ στα ακκόρντα απλά μαθάινω την τοποθέτηση των δακτύλων χωρίς να με ενδιαφέρει κάθε δάχτυλο ακριβώς ποιά νότα παίζει. Με τα σόλα τι γίνεται; Υπάρχει μέθοδος με CD? Πως μάθατε να σολάρετε;

     



     

    Ξεκινα πρωτα να μαθεις τις νοτες στη κιθαρα.

    Χρειζονται παντου και για πρακτικους μουσικους.

    Δεν χρειαζεται να μαθαινουν παπαγαλια μετα πολλα πραγματα.

     

    Κοιτα αυτο για αρχη http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2045

     

     

     



    ------------------------------------

    Συμφωνώ απόλυτα.