ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.846 μέλη

    Τα τελευταία λόγια του Μπετόβεν...

    o-Zone
    03.09.2010, 10:40

    Κάπου πήρε το μάτι μου χθές (νομίζω ήταν στην αρχική σελίδα στην ενότητα "αυτό το γνωρίζατε;") ότι ο Μπετόβεν λίγο πριν αποδημήσει εις Κύριον, είπε: "Η Κωμωδία τελείωσε, χειροκροτήστε".

    Αυτό είναι τελείως λάθος, γιατί αυτή τη φράση αυτή ("acta est fabula, plaudite!") τη ξεστόμισε ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Αύγουστος, λίγο πριν ξεψυχήσει και όχι ο Μπετόβεν.

    Νομίζω ότι καλό θα ήταν να διορθωθεί...


    jorge
    03.09.2010, 13:58
    Δυστυχώς πολλές πηγές την αποδίδουν και στον Beethoven...
    o-Zone
    03.09.2010, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-09-2010 στις 13:58 έγραψε...

    Δυστυχώς πολλές πηγές την αποδίδουν και στον Beethoven...

     

    Όπως;

    (Όχι τίποτε άλλο..., για να μαθαίνουμε!){#emotions_dlg.beer}


    jorge
    03.09.2010, 17:19
    Βάλε στο Google: Beethoven last words :)
    AlfaWolf
    03.09.2010, 17:47

    Applaud, my friends, the comedy is finished.; the formula traditionally used to end a performance of commedia dell'arte.
    # Who: Ludwig van Beethoven

     

    Χαιρετίζουμε, φίλες και φίλοι, η κωμωδία τελείωσε

    Πηγή: wikiquote


    o-Zone
    03.09.2010, 19:05

    Χμμμ...ενδιαφέρουσα διεκδίκηση! Ωστόσο, μια "χύμα" αναζήτηση στο γκούγκλη δίνει πολλές και διάφορες εκδοχές για τα τελευταία λόγια του υπέρτατου συνθέτη....

     

    Η "πηγή"  που διέκρινα σαν την πλέον έγκυρη (πάντα στα πλαίσια του περιορισμένου χρόνου που διέθεσα στην έρευνα αυτή) είναι αυτή του συνθέτη και πανεπιστημιακού καθηγητή, με ειδίκευση στην Ιστορία της Μουσικής, Barry Mitchell.

     

    Σύμφωνα λοιπόν με αυτόν και τον Anton Schindler (φίλου του μέγιστου συνθέτη) ο Μπετόβεν εκστόμισε και τις δυό αυτές φράσεις: "Plaudite amici, comoedia finita est" και  "Tis a pity, a pity, too late! "

     

    The death of Beethoven